Seznam.cz

Nejočekávanější technologické novinky roku 2022

Oculus Quest 2
Zdroj: Unsplash.com
Vratislav Holub
Vratislav Holub před 2 týdny

Svět technologií nikdy nespí. Díky tomu bychom se i letos měli dočkat uvedení hned několika zajímavých novinek, které opět posunou pomyslnou hranici možností kupředu. Co v tomto ohledu rok 2022 přinese?

Valve Steam Deck

Herní společnost Valve ve spolupráci s AMD na trh přináší pokročilou přenosnou herní konzoli, která slibuje revoluci na poli gamingu. Konzole disponuje 7“ dotykovým LCD displejem a přívětivým ovládáním. To nejlepší se ale skrývá uvnitř. O bezchybný chod se totiž postará moderní čip architektury Zen 2 + RDNA 2, který by si měl hravě poradit i se spuštěním takzvaných AAA titulů, a to ať už jste kdekoliv. Na trh tak míří zajímavá konkurence pro populární Nintendo Switch.

Jak bylo již zmíněno, ke konzoli nebudete potřebovat žádný herní ovladač, jelikož produkt nabízí vlastní gamepadové ovládání. Nechybí mu páčky, propracované trackpady, gyroskop a další možnosti. Pokud si nevystačíte s malým displejem, nechybí zde ani možnost pro připojení monitoru či televize. Valve Steam Deck si poradí s až 8K rozlišením při 60 Hz, případně se 4K rozlišením při 120 Hz. V závěru ještě potěší Hi-Fi audio, 40 Wh baterie a možnost rozšíření pomocí microSD karty. Vzhledem k tomu, že má konzole hardwarové parametry standardního PC, půjde ji využít i pro prohlížení webu nebo sledování videí.

Další skvělá zpráva přichází v případě podpory her. Jelikož konzole pochází od firmy Valve, tak si hráč bude moci zahrát téměř jakýkoliv titul, který na platformě Steam již vlastní. Valve Steam Deck se začne prodávat v únoru letošního roku a jeho cena začíná na 419 Euro.

Apple iPhone 14

V segmentu mobilních telefonů nás letos mohou čekat zajímavé změny. Pozornost se konkrétně upíná k očekávané generaci Apple iPhone 14, který se světu pravděpodobně představí v září letošního roku. Ačkoliv Apple žádné bližší informace před uvedením nových produktů nesdílí, internetem se již šíří nejrůznější spekulace a úniky.

render telefonu iPhone 14 Pro Max
Zdroj: frontpagetech.com
Podle dřívějšího renderu se Apple iPhone 14 zbaví horního výřezu

Podle nich se představí čtveřice telefonů ve dvou velikostech – 6,1“ iPhone 14, 6,1“ iPhone 14 Pro, 6,7“ iPhone Max a 6,7“ iPhone Max – s řadou dalších zajímavých změn. Zároveň se často mluví o možném zmenšení horního výřezu, který by dokonce mohl být nahrazen méně rušivým „průstřelem“. Některé zdroje pak zmiňují příchod 120 Hz displeje i pro levnější modely (tato funkce je aktuálně dostupná jen pro iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max) nebo 48 MPx zadní fotoaparát (aktuálně 12 MPx).

Ohebné telefony

V posledních letech lze pozorovat vzrůstající trend ohebných telefonů. V tomto směru se velké pozornosti těší jihokorejská firma Samsung se svou řadou Galaxy Z Flip3 a Galaxy Z Fold3. Letošní rok by měl přinést nový Samsung Galaxy Z Fold 4 s řadou dalších vylepšení. Nejčastěji se mluví o nižší hmotnosti, podstatně lepší odolnosti vůči prachu a vodě a větší baterii. Největší pozornosti by se však mohla dočkat vylepšená přední kamera umístěná pod displejem telefonu. S jakými novinkami Samsung tentokrát přijde je každopádně nejasné. K odhalení nové generace by mohlo dojít v srpnu či září.

samsung galaxy z fold 3 rozevřený a zavřený
Zdroj: Samsung.cz
Samsung Galaxy Z Fold 3 jakožto král mezi ohebnými telefony

Na trh ohebných smartphonů by také mohl vstoupit zcela nový hráč. Delší dobu se v souvislosti s ohebnými telefony mluví o firmě Google, která by mohla představit svůj Google Pixel Fold. Ten by teoreticky nabídl ohebný OLED panel. Bohužel však i nad tímto kouskem stále visí otazníky.

Samsung Galaxy S22

Již brzy se o slovo přihlásí nová vlajková řada Samsung Galaxy S22. Jihokorejský gigant novou generaci telefonů představí již 8. února a dle všeho se fanoušci mají na co těšit. Nové modely by teoreticky mohly nabídnout zajímavou změnu designu a podstatně výkonnější čipy. Některé zdroje také mluví o tom, že se v tomto případě nechal Samsung inspirovat dřívější řadou Note.

Chytré hodinky Google Pixel

Už několik let se mluví o příchodu chytrých hodinek Google. Ačkoliv prozatím žádné oficiálně informace nejsou k dispozici, některé zdroje jsou přesvědčeny o tom, že je vývoj prakticky u konce a k odhalení by tedy mohlo dojít ještě během letošního roku. Hodinky by měly nést stejně jako telefony od Googlu označení Pixel a o jejich hladký chod se postará systém Wear OS, který aktuálně najdete v Samsung Galaxy Watch 4.

Google má navíc k dispozici rozsáhlé prostředky pro vlastní chytré hodinky. V roce 2019 dokonce odkoupil společnost Fitbit, známého výrobce chytrých náramků a hodinek, což mu teoreticky může celý vývoj značně usnadnit. Podle aktuálně dostupných spekulací a úniků má chystaný model nabídnout kulaté tělo s bezrámečkovým designem, senzor pro měření tepu, NFC čip a jednodenní výdrž. Zároveň však visí otazníky nad tím, jestli vývoj hodinek od Googlu skutečně probíhá, případně zda se nejedná jen o nový model značky Fitbit. Podle informací z prosince minulého roku by k představení mohlo dojít na  jaře 2022.

Meta Quest 3

Virtuální realita se zdá být budoucností v oblasti technologií. Toho si je vědoma i společnost Meta (dříve Facebook), která v minulosti odkoupila firmu Oculus věnující se vývoji headsetu pro virtuální realitu. Společně pak dokázali přinést například Oculus Quest 2, dnes nesmírně oblíbený VR set, který dokonce funguje i bez nutnosti připojení počítače. To je možné díky výkonnému čipu Qualcomm Snapdragon.

Vzhledem k úspěchu produktu Oculus Quest 2 je jen otázkou času, než přijde další generace, která ale tentokrát pravděpodobně neponese název původní společnosti Oculus. Žádné bližší informace o chystaném headsetu bohužel nejsou k dispozici. Firma Meta akorát potvrdila, že k představení dojde během letošního roku. Mezi fanoušky a analytiky se každopádně hovoří o vylepšení na poli výkonu a zobrazení.

VR headset Oculus Quest
Zdroj: Unsplash.com
VR headset Oculus Quest se od vydání těší velké popularitě

Pravděpodobně si tak polepší displej, jehož obnovovací frekvence by mohla vzrůst na 120 Hz (z aktuálních 90 Hz), a přijít by mohly i vylepšené ovladače s haptickou odezvou. Některé zdroje také zmiňují možnost propojení se Steam knihovnou, díky čemuž by šlo headset použít pro podstatně více her. Co se týče ceny, očekává se, že Meta Quest 3 na tom bude zhruba stejně jako jeho předchůdce. Základní verze Oculus Quest 2 128 GB lze pořídit již okolo 10 tisíc korun.

Magic Leap 2

S výše zmíněným produktem Meta Quest 3 lehce souvisí i Magic Leap 2. V tomto případě se ale jedná o headset pro takzvanou rozšířenou realitu, kdy uživatel po nasazení vidí „normální svět“, avšak může přímo do něj promítnout nejrůznější prvky. V případě virtuální reality naopak vidíte jen svět vykreslený počítačem či příslušným headsetem. Nová generace tohoto produktu má přinést lepší procesor, větší výdrž baterie a o něco lepší design.

Magic Leap (1. generace)
Zdroj: MagicLeap.com
První generace Magic Leap výrazně posunula technologii rozšířené reality

Samozřejmě Magic Leap 2 není zařízení pro každého. Jelikož se jedná o headset pro rozšířenou realitu, ocení jej především lidé ve zdravotnictví. Například první generace pomáhá chirurgům s promýšlením operací a výukou.

Apple AR/VR headset

Ve světě rozšířené (AR) a virtuální (VR) reality ještě chvíli zůstaneme. Na tento trh se totiž chystá vstoupit i kalifornský gigant Apple, o jehož chystaném headsetu se mluví již několik let. Na rozdíl od zmiňovaného modelu Meta Quest 3 má však úplně odlišné cíle. Zatímco headset od firmy Meta má být dostupným zařízením pro virtuální realitu, které nabízí skvělý poměr cena/výkon, Apple míří do takzvané high-end skupiny.

Render AR/VR headsetu od Apple
Zdroj: rendersbyian.com
Render AR/VR headsetu od Applu

O tom ostatně vypovídají dosavadní spekulace o technických specifikacích. Headset od Applu si má totiž zakládat na trojici displejů, přičemž dva z nich budou využívat technologii Micro LED a třetí bude klasický OLED panel. Samozřejmostí také bude dostatečně vysoké rozlišení a výkonný čip ze série Apple Silicon, který by si měl hravě poradit s jakoukoliv úlohou. Apple AR/VR headset by se teoreticky mohl představit již koncem letošního roku, přičemž se jeho cenovka se odhaduje na 3 tisíce dolarů, respektive na necelých 65 tisíc korun bez daně.

Vratislav Holub

Vratislav Holub

Redaktor

Fanoušek technologií, student marketingu a redaktor, který se psaní článků věnuje od roku 2018. Primárně se zabývá děním okolo společnosti Apple, ale nejsou mu cizí ani konkurenční platformy, jejíchž pokrok mnohdy s údivem obdivuje. Ve svém volném čase rád debatuje s přáteli o aktuálním světovém dění. Řadí se k nočním sovám.

Více článků od Vratislava

Přečtěte si také