Seznam.cz

Jak vybrat tvrzené sklo pro smartphone

tvrzene-sklo-na-mobil
Zdroj: Unsplash.com
Jiri-Filip (1)
Jiří Filip před 1 rokem

Poškrábaný nebo dokonce rozbitý displej smartphonu – problém, se kterým se již setkala většina z nás. Obě tyto hrozby lze však naštěstí velmi jednoduše eliminovat použitím vhodného tvrzeného skla. Jak ale vybrat to, které bude zrovna vám vyhovovat nejvíce?

Ujasněte si, co vlastně od skla chcete

Současná nabídka tvrzených ochranných skel pro smartphony je extrémně široká. Zorientovat se v ní proto není pro neznalého uživatele ničím jednoduchým. Před výběrem vhodného tvrzeného skla pro váš smartphone je proto naprosto klíčové mít jasno v tom, co přesně od této ochrany vlastně očekáváte – respektive jak moc má váš telefon chránit a zároveň co by měla nabídnout navíc. Mějte tedy jasno v tom, zda má sklo krýt celou přední stranu či jen primárně displej, zda má být uzpůsobeno pro co nejlepší čtenost na slunci nebo například pro maximalizaci soukromí.

Edge to Edge ochranné sklo pro Samsung Galaxy Note
Zdroj: PanzerGlass.com
Ochranné sklo na telefonu Samsung.

Typy tvrzených skel podle tvaru

Tvrzená skla se prodávají podle rozměrů a zpracování ve třech základních typech, které se mezi sebou liší mírou jejich ochranných schopností nebo cenou. Co se týče materiálu, ze kterých jsou skla vyrobena, jedná se zpravidla víceméně o totéž, takže spíš než jeho složení řešte právě typ. Jeho volba je totiž klíčem k následné spokojenosti. 

2D/Standard

Hledáte-li naprostý základ mezi tvrzenými skly, do oka vám pravděpodobně padnou modely označované jako Standard či 2D. Jedná se o suverénně nejlevnější tvrzená skla na trhu, čemuž však odpovídají i jejich ochranné schopnosti. Jak už totiž označení 2D napovídá, nemůžete od nich očekávat žádný přesah displeje či dokonce hran telefonu. Tento typ skel zpravidla chrání jen zobrazovací plochu displeje a nezbytné minimum kolem něj. To znamená, že jeho hlavní funkcí je udržet dotykovou plochu displeje bez škrábanců. Pokud však prahnete po ochraně okolí domovského tlačítka, displejových rámečků či oblasti předních senzorů a fotoaparátu, u 2D modelů se něčeho podobného nedočkáte. Asi vás proto nepřekvapí, že je 2D sklo pro ochranu před prasknutím displeje tím nejméně vhodným, kolem něj zůstává stále spousta rizikového místa, přes které může se může displej při pádu poškodit.

Protože jsou tato skla nejlevnější, výrobci často šetři také na použitých lepidlech, kvůli čemuž se tak skla mohou odlepit mnohem dřív než v případě dražších verzí. 2D skla navíc nebývají na krajích přespříliš opracovaná zaoblením či zbroušením, takže nemusí na při přejetí prstem působit dvakrát příjemně. A upřímně – tato skla nejsou kvůli omezenému pokrytí přední části telefonu ani příliš hezká.

S ohledem na všechny tyto skutečnosti lze 2D sklo doporučit primárně těm uživatelům, kteří hledají slušnou ochranu displeje před poškrábáním za co možná nejnižší cenu a jsou ochotni přijmout rizika ve formě minimální ochrany před prasknutím či zhoršení vzhledu telefonu.

Krycí sklo PanzerGlass Standard
Zdroj: PanzerGlass.com
Standard/2D verze tvrzeného skla.

2.5D/Edge-to-edge

Pod označením 2.5D nebo edge-to-edge se skrývají tvrzená skla ve střední cenové kategorii. Lze je popsat jako zlatou střední cestu. Tato skla sice taktéž nekryjí celou přední stranu telefonu, ale jsou o poznání větší než 2D či Standard modely. Eliminují možnost poškrábání a zároveň výrazně snižují šanci na prasknutí displeje při pádu. U 2.5D skel můžete rovněž počítat s plnohodnotnou ochranou prostoru kolem displejových tlačítek či senzorů a fotoaparátu. Ty jsou zpravidla skly zcela překryty s tím, že pro tlačítka je v nich “vykrojen” rozměrově přesný otvor. U telefonů s rovnou přední stranou či se zaobleným displejem ale tato skla nejsou dotažena zcela ke krajům, určité riziko poškození displeje při nárazu na nekrytý kraj přetrvává. Co se pak týče hran, ty bývají u 2.5D skel stále relativně ostré, ale vzhledem k tomu, že pokrývají větší plochu, nepřijdete s nimi takřka do kontaktu. Pokud by vás pak zajímala designová stránka 2.5D skel, na tu si u nich příliš stěžovat nejde. Vidět na telefonu sice jsou, ale zejména u bezrámečkových modelů (tedy telefonů bez tlačítek na přední straně) se rozhodně nejedná o nic výrazného. 

Skla 2.5D lze tedy s ohledem na jejich vlastnosti doporučit uživatelům, kteří by svému telefonu rádi dopřáli co nejvyšší možnou ochranu za co nejpříznivější peníze. Tento model je doslova a do písmene zlatou střední cestou, na kterou se sice nedá spolehnout stoprocentně, za to však vyjde v mnoha případech na výrazně nižší cenu než skla kryjící celou přední stranu. 

Krycí sklo PanzerGlass Edge-to-Edge
Zdroj: PanzerGlass.com
Edge-to-edge/2.5D verze tvrzeného skla.

3D/Premium

Extraliga mezi tvrzenými skly. Přesně tak by se daly popsat 3D modely, též prodávané pod označením Premium. Jedná se totiž o kousky, které poskytují maximální možnou ochranu. Počítat u nich můžete s krytím celé přední strany telefonu až po jeho samý okraj, respektive mírně přes něj u telefonu se zaoblenými hranami. Díky tomu jsou tak 3D skla schopna nejen stoprocentně chránit displej před veškerými škrábanci, ale více jak jakýkoliv předchozí typ skel sníží i možnost prasknutí displeje po pádu. Nekompromisní je také krytí veškerých senzorů, fotoaparátů i míst kolem případných předních tlačítek. Tento luxus je však vykoupen cenou, která je u 3D skel nejvyšší ze všech modelů tvrzených skel, byť i je lze sehnat za poměrně přívětivé částky. 

Doporučení na koupi 3D skel je vzhledem k jejich vlastnostem velmi jednoduché. Sáhnout by po něm měli zkrátka ti uživatelé, kteří si potrpí na maximální možnou ochranu a zároveň jsou ochotni si za ní připlatit. Odměnou jim za to bude nižší riziko poškození jejich telefonu v porovnání se 2D nebo 2.5D tvrzenými skly, což se zejména u dražších smartphonů určitě vyplatí. 

Krycí sklo PanzerGlass Premium
Zdroj: PanzerGlass.com
Premium/3D verze tvrzeného skla.

Vychytávky tvrzených skel

Kromě označení typu tvrzeného skla se můžete při jeho výběru setkat i s celou řadou dalších doplňujících informací ohledně jeho vlastností. I na ty je velmi důležité se zaměřit, jelikož by vám mohla jejich absence či naopak existence dříve či později vadit. 

Case Friendly

Používáte-li ochranné kryty u telefonu a to ideálně přímo od výrobce či typově podobné těm z jeho dílny, určitě je dobré koukat po sklech, které disponují označením Case Friendly. Ta jsou rozměrově vyrobena tak, že se při použitá originálních krytů po krajích neodchlipují. Obecně sice platí, že je se ochrannými skly kompatibilní naprostá většina běžných krytů, ale jistota ve formě Case Friendly není od věci. Nalézt jí lze u všech typů skel.

Aby bylo sklo s ochrannými kryty plně kompatibilní a nedocházelo tedy k jeho odchlipování bočním tlakem krytu, je potřeba 2.5D a 3D modely nalepit naprosto přesně. Pokud vám na některém místě sklo „ujede“ tak, že hranu přesahuje, pravděpodobně se v tomto místě začne odchlipovat. 

Privacy

Skla s označením Privacy disponují speciálním tmavým filtrem, který zvyšuje soukromí uživatelů při používání telefonu. Znemožňuje sledování jejich displeje ze stran. Zatímco uživatel vidí veškerý zobrazovaný obsah na displeji standardně, při pohledu z boku je displej buď výrazně hůře čitelný nebo rovnou zcela černý. Cestujete-li tedy například často v MHD či využíváte telefon na rušných místech, je Privacy sklo určitě zajímavým ochranným doplňkem. Je u něj nicméně nutné počítat s tím, že soukromý filtr některých výrobců mírně zhoršuje zobrazovací schopnosti displeje. Řeč je konkrétně o mírném našednutí zobrazovaného obsahu – tedy minimálně při nižším jasu. Z vlastní zkušenosti však mohu říci, že se nejedná o nic výrazného a ve výsledku si na to člověk během pár desítek minut zcela zvykne.

Privacy ochranné sklo
Zdroj: PanzerGlass.com
Privacy sklo ochrání zobrazený obsah před pohledy okolí.

Antibakteriální (Antibacterial)

S nástupem pandemie koronaviru a s ní související maximalizací osobní hygieny se začaly na pultech obchodů objevovat ochranná skla, jejichž výrobci se snaží z této situace vytěžit maximum. Jde o skla opatřená speciální antibakteriální vrstvou, která má hubit značné množství bakterií zanesených uživatelem na displej telefonu. Ten je totiž podle mnoha studií z hlediska bakterií špinavější než záchodové prkénko. Pravdou však je, že tato skla nemají proti koronaviru žádný prokázaný efekt a zároveň není většinou výrobcem deklarováno, jak dlouho ochranná antibakteriální vrstva vydrží. Kvůli tomu je dobré vnímat tuto vlastnost spíš jako krátkodobý bonus.

CamSlider aneb klapka na přední fotoaparát 

Pro ještě vyšší míru bezpečnosti začali někteří výrobci svá Privacy skla doplňovat o plastové krytky předního fotoaparátu označované jako CamSlider. Uživatelé, kteří nevěří softwarovým zákazům pro používání fotoaparátu aplikacemi, mají díky tomuto prvku možnost fyzicky zakrýt čočku fotoaparátu. Je ale potřeba počítat s tím, že tyto krytky jsou relativně velké a podepíší se na celkovém vzhledu telefonu. 

 

Antireflexní (Anti-Glare)

Posledním poměrně častým vylepšením tvrzených skel je takzvané Anti-Glare provedení, tedy antireflexní úprava. Pokud jí sklo disponuje, je jeho odrazivost na slunci výrazně nižší a díky tomu se s telefonem celkově lépe pracuje. Nepříjemné odlesky, které mnohdy znemožňují čitelnost displeje jsou sníženy na minimum. To vše přitom při zachování stejných zobrazovacích vlastností či vzhledu. 

Pár rad na závěr

Na úplný závěr našeho návodu pro výběr vhodného tvrzeného skla si dovolím dodat pár osobních tipů a poznatků, které jsem za roky používání a testování tvrzených skel nasbíral.

Kupujte sklo vždy pro svůj model

V žádném případě nekupujte na svůj telefon tvrzené sklo určené pro jiný model, než je ten váš. Zatímco tvarově se můžete často trefit vcelku přesně, problém nastává u otvorů či průzorů pro senzory a fotoaparáty v barevném rámu. Ty zkrátka nebudou „sedět“, což jinými slovy znamená, že nebudou ani fungovat. 

Neřešte tvrdost, ale vlastnosti a typ

Mnozí výrobci se snaží u svých skel lákat na líbivé hlášky typu „bezkonkurenční tvrdost” a tak podobně. Pravda je však taková, že prakticky všechna nabízená skla bez ohledu na cenu disponují tvrdostí 9H. Namísto tvrdosti tedy řešte raději typ skla a jeho doplňující vlastnosti. 

Lepidlo? Po celé ploše skla!

Jedním z nejpalčivějších problémů tvrzených skel je drobný prach, který se pod některé modely může dostat. V lepším případě se bude jednat jen o estetickou nedokonalost, v horším případě může po nějakém čase dojít k vytvoření mikroškrábanců přímo na displeji nebo vám dokonce přestanou správně fungovat přední senzory či fotoaparát. Prach se dostane před ně a zastíní je. Pokud se chcete podobným patáliím vyhnout, je dobré upřednostňovat skla s lepidlem po celé spodní ploše skla, která k displeji lépe přilnou a prach pod sebe už nepustí.

Lepte v bezprašném prostředí a nebojte se oprav

Lepení tvrzených skel není žádná věda – tedy víte-li, jak na to. K úspěchu přitom stačí dodržet pár základních pravidel, přičemž to suverénně nejdůležitější je lepit sklo v bezprašném prostředí – například v koupelně. Pak už stačí jen myslet na to, že čím rychleji sklo po sejmutí ochranné vrstvy lepidla k displeji telefonu přilepíte, tím větší je šance, že na něj nezachytíte žádné nečistoty poletující vzduchem. 

Pokud se vám sklo nalepit na první pokus nepovede, nezoufejte. Jejich výrobci totiž většinou používají kvalitní lepidla, u kterých není problém špatně nalepená skla krátce po jejich aplikaci odlepit a nalepit lépe. Na přilnavost to vliv mít nebude. Panikařit nemusíte ani v případě, že se vám pod sklo dostane pár smítek prachu – odstranit je lze samolepkami, které výrobci přikládají do balení ke sklům. Je zde ale samozřejmě riziko, že prachu při tomto úkonu více nachytáte než odstraníte. 

Špatně nalepené sklo může ovlivnit dotyk a funkčnost senzorů – lepte tedy poctivě

Na lepení skla si dejte maximálně záležet a spokojte se u něj jen s dokonalým nebo minimálně takřka dokonalým výsledkem. Jakmile jej totiž nalepíte špatně, můžete si zadělat na slušné nepříjemnosti. A to nejen ve formě špatné funkčnosti předních senzorů a fotoaparátu, ale třeba i zhoršené citlivosti na dotyk.

Sklo není stoprocentní ochrana. Kombinace s krytem má smysl!

Chránit smartphone jen ochranným sklem je sice skvělý nápad, je však potřeba myslet na to, že se v žádném případě nejedná o stoprocentní řešení. Zejména kraje displeje jsou totiž velmi náchylné na rozbití a je proto důležité jejich možné poškození eliminovat také krytem. Správně zvolený kryt s drobným přesahem nad displej vytvoří v kombinaci se sklem kombo, které jen tak něco neohrozí. 

Zobrazit nabídku všech tvrzených skel pro mobily

Tvrzená skla pro oblíbené telefony

TGlass ochranné sklo pro Samsung Galaxy A52 5G

TGlass ochranné sklo pro Samsung Galaxy A52 5G

od  

PanzerGlass ochranné sklo pro Apple iPhone 12 mini

PanzerGlass ochranné sklo pro Apple iPhone 12 mini

od  

TGlass ochranné sklo pro Xiaomi Redmi 9A/9C/9I/9AT

TGlass ochranné sklo pro Xiaomi Redmi 9A/9C/9I/9AT

od  

Mocolo ochranné sklo pro Apple iPhone 13/13 Pro

Mocolo ochranné sklo pro Apple iPhone 13/13 Pro

od  

FIXED ochranné sklo pro Apple iPhone 12/12 Pro

FIXED ochranné sklo pro Apple iPhone 12/12 Pro

od  

TopGlass Ochranné sklo pro Samsung Galaxy A21s

TopGlass Ochranné sklo pro Samsung Galaxy A21s

od  

Screenshield ochranná folie pro Apple iPhone SE (2020)

Screenshield ochranná folie pro Apple iPhone SE (2020)

od  

PanzerGlass tvrzené sklo pro Samsung S21

PanzerGlass tvrzené sklo pro Samsung S21

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Jiri-Filip (1)

Jiří Filip

Redaktor

Milovník technologií, dobrého jídla, sportu a pěší turistiky, pro kterého je psaní nejen prací, ale i koníčkem. Nejradši píšu o smartphonech, smartwatch, smart home či jiných tech gadgetech, které dokáží zpříjemnit každodenní život.

Více článků od Jiřího

Přečtěte si také