Seznam.cz

Jak vybrat nejlepší fotomobil: Které modely koupit v roce 2021?

fotografovani-mobilem
Zdroj: Unsplash.com
Martin Chroust
Martin Chroust před 2 měsíci

Fotoaparát je už celou řadu let nedílnou součástí smartphonů. Mnozí uživatelé si telefony pořizují podle kvality fotografií, které s nimi pořídí. Spousta smartphonů dnes nabízí na zádech hned několik snímačů, a každý z nich má jiný účel a jiné výhody a nevýhody. Samozřejmě záleží i na tom, jak kvalitní je post-processing. Ten se mezi jednotlivými modely i značkami dost liší, takže vybrat ten nejlepší fotomobil na trhu můžete být dost velký oříšek.

Toto jsou nejlepší fotomobily na českém trhu

Porovnat paramentry
Apple iPhone 12 Pro Max
1.
top

Apple iPhone 12 Pro Max

od  

Aktuálně nejvýkonnější iPhone to s focením myslí opravdu vážně. Mimo optického zoomu a natáčení 8K videí dominuje snad v každé kategorii.

Samsung Galaxy S21 Ultra (G991B)
2.
top

Samsung Galaxy S21 Ultra (G991B)

od  

Galaxy S21 Ultra, to je synonymum pro špičkový mobilní zoom (optický i hybridní) a také pro 8K videa. Se čtyřmi objektivy a různými kreativními režimy si vyhrajete dosytosti.

Xiaomi Mi 11 Ultra 12/256 GB Ceramic White
3.
top

Xiaomi Mi 11 Ultra 12/256 GB Ceramic White

od  

Xiaomi už nedělá jen ultralevné telefony, povedený fotomobil Mi 11 Ultra je toho zdárným důkazem. Nebo znáte nějaký jiný telefon, který má pro focení selfie samostatný displej?

Google Pixel 5 128 GB černý
4.
top

Google Pixel 5 128 GB černý

od  

Google dokazuje, že při porovnání kvality fotek nezáleží na kvantitě, ale na kvalitě. Jeho dva foťáky se téměř dorovnají na konkurenci se třemi nebo čtyřmi objektivy. Hlavní roli hraje umělá inteligence, která s fotkami dělá doslova zázraky.

Huawei Mate 40 Pro
5.
top

Huawei Mate 40 Pro

od  

Špičkový fotografický hardware kazí absence Google služeb. Proto Mate 40 Pro skončil až na pátém místě. Při nákupu musíte počítat s chybějícím Google Play či YouTube. Na oplátku však získáte telefon, se kterým pořídíte jedny z nejkvalitnějších fotek.

Jednoduchá a složitá definice fotomobilu

Jednoduchá definice fotomobilu je smartphone, který je osazený fotoaparátem. Jenže, to se v současné době týká 99 % telefonů, které jsou uváděny na trh. V našem případě máme na mysli smartphony, které to s mobilním focením myslí opravdu vážně. Vodítkem může být větší počet fotoaparátů na zadní straně, kde se mimo hlavního snímače objevuje i samostatný ultraširokoúhlý objektiv, který do hledáčku dostane daleko větší záběr okolí, popř. teleobjektiv či periskop s optickým přiblížením. Dalším signálem může být vyšší rozlišení hlavního fotoaparátu (např. 48, 64 nebo rovnou 108 MPx), což je ukazatel slučování pixelů, které se může pozitivně projevit na kvalitě nočních fotografií. Snímače s vyšším počtem megapixelů mají také daleko více obrazových dat, takže při případném skládání fotek z více snímačů najednou jsou fotografie ve finále o něco kvalitnější.

U těch nejlepších fotomobilů je kladem nemalý důraz i na post-processing, tedy na zpracování pořízených fotek do JPG fotografií. A to klade nemalé nároky na použitý čipset, resp. na obrazový koprocesor (ISP), který musí podporovat samotné rozlišení fotoaparátů a rozlišení a framerate videí. U těch nejvýkonnějších fotomobilů můžete natáčet videa až v rozlišení 8K nebo ve 4K s vyšší snímkovací frekvenci (typicky 60 fps).

Mezi spíše doplňkové objektivy patří makro a hloubkový objektiv. V prvním případě může mobilní telefon fotit objekty z velké blízky, ale při fixním focusu, takže často ani při pořízení nevíte, zda je objekt správně zaostřený, či nikoliv. Někdy (a to je ten lepší případ) je také k focení detailů použit ultraširokoúhlý objektiv, který je proostřen v celém svém rozsahu. Hloubkový objektiv zase zajistí efektní rozmazání pozadí při focení objektu v popředí. Typicky se jedná o portrétové snímky osob, které jsou zaostřené, zatímco rozostřené pozadí vrací pozornost zpět na snímaný objekt. Jenže, tuto úlohu dnes, už se slušnými výsledky, zastane i umělá inteligence, která dále dokáže rozeznat typ scény a podle toho upravit nastavení fotoaparátu. Alternativně se u telefonů objevuje i dedikovaný ToF snímač (Time-of-flight), který slouží k dopočítávání vzdálenosti mezi fotoaparátem a foceným objektem. Vše co je v jiné rovině ostrosti, než snímaný subjekt, pak telefon rozmaže. U Applu se objevuje senzor LiDAR, což není nic jiného, než 3D ToF snímač.

Ne každý telefon se čtyřmi fotoaparáty se dá považovat za fotomobil. 5MPx širokáč, 2MPx hloubkový objektiv a 2MPx makro toho vlastně nemají moc co nabídnout.

Fotomobily mají celou řadu ostřících mechanismů, např. PDAF nebo Dual Pixel, a každý z nich má své výhody a nevýhody. V případě pomalejší ostřících mechanismů může při ostření pomáhat i laserový autofocus. A pokud máte fotit v horším světle, některé telefony se pyšní i samostatnými B/W snímači, které mají za úkol získat z okolí co nejvíce světla. V nemalé míře také závisí na možnostech fotoaplikace od samotného výrobce, na firmwaru fotoaparátu či na post-processingu, který si můžete lehce upravit ve fotografických režimech „Pro“ či dokonce fotit přímo do RAWu. A výslednou úpravu fotek pak nechat až na počítač. Po přečtení předchozích odstavců je vidět, že problematika fotomobilů je skutečně dost komplexní, a to se bavíme jen o zadních fotoaparátech. A pak jsou tu ještě selfie kamerky, která mají svá vlastní specifika…

Nejdůležitější parametry u fotomobilů

Pokud si vybíráte fotomobil, je třeba důsledně procházet jednotlivé parametry týkající se použitých fotočipů a optiky. I přesto, že drtivá většina uživatelů dnes fotí na automatický režim, jsou důležité i možnosti a volby, které si může uživatel nastavit a upravit v režimu Pro. Které ze sledovaných parametrů lze považovat za nejdůležitější?

Rozlišení hlavního snímače a pixel binning

Základním parametrem hlavního fotoaparátu je jeho rozlišení, které udává maximální rozměry výsledné fotografie v pixelech. V poslední době se prosazují snímače s rozlišením 48, 64 či 108 MPx, které používají tzv. slučování pixelů (pixel binning). Stěžejní položkou pro fotoaparáty je dostatek světla, které se velkou měrou podepisuje pod celkovou kvalitu fotek. V případě miniaturních mobilních snímačů a ještě menších mikromilimetrových pixelů může světlo chybět. A proto výrobci přišli s řešením spojování více sousedních pixelů (čtyř či devíti) do jednoho, který může z okolí získat daleko více světla, než kdyby byly pixely samostatně.

Pixel Binning
Zdroj: Samsung.com
Pixel Binning 4:1 (Tetracell) a 9:1 (Nonacell).

Při pořízení telefonu se 64MPx nebo 108MPx foťákem pořizujete v základu stále 12MPx fotografie, v případě zájmu a dostatečně osvětleném prostředí můžete fotit i v maximálním rozlišení, takže se vám do fotky dostane daleko více detailů. Musíte však myslet na to, že fotky už v paměti nebudou zabírat jen pár MB…

Světelnost a clona

Parametr světelnost udává, kolik světla na snímač propustí optická soustava. Hodnota se značí písmenem F, a čím nižší tato hodnota je, tím lepší má fotoaparát světelnost. Kupříkladu F1.8 je světelnost vyšší než při F2.0. Díky lepší světelnosti se na snímač dostává více světla, což oceníte zejména při focení v horších světelných podmínkách. U teleobjektivů s optickým přiblížením jsou hodnoty světelnosti, i díky použité optice a užším úhlu záběru scény, často i řádově horší, než u hlavních fotoaparátů. U objektivů se častěji uvádí clonové číslo, přičemž maximální možné otevření clony vystihuje právě parametr světelnost. Protože jsou u mobilů clony fixní (až na výjimky starších Samsungů s variabilní clonou), znační světelnosti a clony se u smartphonů často zaměňuje.

Rozdílné clony objektivů
Zdroj: Wikipedia.org
Rozdílné clony objektivů.

Typ ostření

Mezi smartphony se v poslední době často používá ostření typu Dual Pixel, kdy všechny pixely fotočipu plní dvě funkce – detekují fázi a skládají obraz. Toto řešení vyniká rychlostí a spolehlivostí, jeho nasazení ve fotoaparátech s vyšším rozlišením je však problematické, proto se u mobilů alternativně objevuje základní PDAF ostření (Phase Detection Auto Focus).

Světlo, které se odráží od foceného objektu, se rozděleno na dva proudy. A fotoaparát ostří až do té doby, než nemá vlnění obou paprsků souhlasnou fázi. PDAF ostření je pomalejší než Dual Pixel, a pro jeho zrychlení či větší přesnost se někdy používá i doplňkový laserový autofocus. Ten vyšle paprsek na objekt, přijme jeho odraz, a podle doby, která uběhla, nastaví snímači ideální hloubku zaostření.

Princip technologie Dual Pixel
Zdroj: Commons.wikimedia.org
Princip ostřící technologie Dual Pixel.

Přiblížení (optické, digitální a hybridní)

V poslední době je čím dál tím důležitějším parametrem mobilních fotoaparátů samotné přiblížení. Ve zkratce tedy s telefonem nemusíte jit tak blízko ke snímanému objektu, ale vystačíte si s focením z dálky. To se však bavíme o přiblížení optickém, které je u smartphonů v podobě samostatného objektivu s odlišnou ohniskovou vzdáleností a užším zorným úhlem.

U standardních teleobjektivů je optické přiblížení fixní (často 2 – 3×). V případě periskopických teleobjektivů, jejichž součástí je soustava čoček s odraznými zrcadly, se můžete dostat až na 10× optické přiblížení. Protože však mají periskopy díky spoustě optických členů nižší světelnost, často se fotografická data při přiblížení skládají z více objektivů. Nebo má telefon teleobjektivy hned dva. Klasický a periskopický.

Tím se postupně dostáváme k základnímu přiblížení, které žádný speciální objektiv nepotřebuje. Digitální zoom funguje na principu výřezu, jeho kvalita tedy s vyšší úrovní přiblížení rapidně klesá. A pokud spojíte kvalitní optický zoom s výřezy (třeba z foťáků o vyšším rozlišení), dostáváte tzv. hybridní zoom. Tím se můžete dostat až na velmi vysoké hodnoty přiblížení. Obraz se často skládá z více snímačů najednou, navíc do hry vstupuje i umělá inteligence. V případě ultraširokoúhlých fotoaparátů je přiblížení udáváno na hodnotě 0,6×, takže je scéna ve skutečnosti oddálena, aby se vám do hledáčku vešlo co nejvíce ze snímaného objektu.

Rozlišení videí (včetně slow-mo)

Full HD videa s 30 fps (30 snímků za sekundu) jsou dnes brána jako naprosté minimum. Ve světě, kde začínají dominovat 4K televize, je důležité i rozlišení pořízených videí, stejně jako snímkovací frekvence. Při zachycení pohybu je vhodnější zvolit vyšší obnovovací frekvenci (60 či 120 fps), např. tekoucí voda vypadá daleko lépe, realisticky. Vyšší rozlišení zase umožní do videí dostat daleko více detailů. Pokud je tedy zkombinováno s vhodnou stabilizací. Často se stává, že při vyšších úrovních rozlišení nelze určité typy stabilizace použít. Aktuálním maximem fotomobilů je rozlišení 8K s 24 fps s obrovským datovým tokem, s nímž mohou při stříhání zápasit i výkonnější počítače.

A pak je tu druhá větev tzv. slow-mo neboli superzpomalených videích. Jedna vteřina se podle snímkovací frekvence roztáhne na podstatně delší čas, takže můžete efektně zachytit objekt v pohybu. Musíte však počítat s tím, že v tomto režimu jsou snímače závislé na dokonalých světelných podmínkách. V případě natáčení uvnitř může do záběru vstoupit třeba viditelné blikání zářivky. Nepsaným standardem je u slow-mo snímkovací frekvence 960 fps při HD rozlišení. V případě volby vyššího rozlišení snímkovací frekvence často dost výrazně klesá, např. Full HD s 240 fps. Naopak vyšší hodnoty slow-mo videí jsou docíleny softwarovým dopočítáním, tzv. interpolací, popř. k tomu výrobci používají speciální algoritmy.

Stabilizace

Při focení a natáčení videí „z ruky“ je velmi důležitá stabilizace. Postará  se, aby fotka při stisknutí spouště nebo video natáčené za chůze eliminovalo nebylo ovlivněno otřesy dlaně, dotykem na displej nebo pohybem telefonu. Stabilizačních řešení je v dnešní době hned několik. Jako jakýsi nepsaný standard se bere optická stabilizace (OIS), která otřesy vyrovnává pohybem čočky v objektivu. Vylepšením OIS je stabilizace „Sensor Shift“, která nestabilizuje optiku, ale přímo samotný snímač.

U smartphonů se dále objevuje tzv. elektronická stabilizace s gyroskopem, který dodává informace o náklonu telefonu, a telefon podle toho ořízne hrany snímané scény, která se jeví plynulejší, než kdyby nebyla použita žádná stabilizace. Na druhou stranu dochází k zásahu do zorného pole, a kvalitativně se toto řešení na optickou stabilizaci rozhodně nedotahuje. A pokud smartphone ve stabilizaci dvakrát neexceluje, můžete jej při focení upnout na stativ nebo na stabilizátor (gimbal), který poskytne řádově kvalitnější stabilizaci, třeba při natáčení scén v pohybu.

Standardizované testy DxOMark

Při výběru nejlepšího fotomobilu nezáleží jen na hardwarové výbavě, ale také na možnostech základní fotoaplikace, na post-processingu i na základním naladění barev. Některé telefony po pořízení posouvají směrem ke žluté, což znamená, že jsou barevné odstíny líbivější a živější. Některé smartphony zase volí spíše chladnější odstíny barev se zvýrazněnou modrou nebo naopak co nejrealističtější barevné podání. Do hodnocení tedy velmi výrazně vstupuje i subjektivní dojem z prezentovaných barev. Ale pozor, ty se mohou dost výrazně lišit i podle barevného režimu displeje. Je rozdíl prohlížet si fotografie na AMOLED panelu či na IPS displeji, protože každý z nich může podporovat jiný objem barev rozličných barevných prostorů.

Aktuální žebříček DxOMark
Zdroj: https://www.dxomark.com/rankings/#smartphones-mobile
Aktuální pořadí standardizovaných testů DxOMark Camera.

Určitým vodítkem mohou být standardizované fotografické testy, z nichž vyčnívá legendární DxOMark. Hodnotící systém je sice neveřejný, i tak se ale firma snaží o co nejobjektivnější porovnání fotoaparátů. Jediným nedostatkem je softwarová stránka. DxOMark někdy testuje telefony před uvedením na trh s finálním softwarem a jindy zase do testu zařadí telefony, které jsou na trhu již několik měsíců, a nechá u nich předfinální software. I tyto, zdánlivě drobné, detaily tak mohou rozhodnout o konečném pořadí. Proto tyto testy berte spíše jen jako ukázku, než exaktní odpověď na to, který z fotomobilů je nejlepší. Spousta telefonů se navíc prodává jen v Číně či v USA, a do Evropy se oficiální cestou nedováží.

Jaké nejlepší fotomobily si tedy můžete pořídit v Česku?

iPhone 12 Pro Max: iOS a tajemný LiDAR

Pokud nepoužíváte smartphony s Androidem, je jasná fotovolba nejnovější a současně nejvýkonnější iPhone 12 Pro Max, který v řadě testů a recenzí posbíral velmi pozitivní hodnocení. Tento iPhone je ukázkou tohou, že fotomobil může být špičkový i bez toho, aby měl jeho hlavní fotočip obrovské množství pixelů. U telefonu je připravena trojice 12MPx snímačů. Hlavní foťák se špičkovou světelností F1.6 doplňuje teleobjektiv s 2,5× optickým zoomem (F2.2) a OIS a dále pak širokáč se světelností F2.4 a se 120° záběrem scény. Navrch ještě můžete připočíst LiDAR, tedy 3D ToF kamerku, která vykouzlí skvělé portrétní fotografie ve dne, a povedené portréty v noci. Nově můžete noční režim využít i při focení selfie či při focení ultraširokoúhlým snímačem.

Proč zvolit jako fotomobil iPhone 12 Pro Max? Jednoznačně kvůli špičkovým fotkám snad za všech situací, a také kvůli perfektně stabilizovaným 4K videím až při 60 fps, resp. kvůli formátu Dolby Vision HDR. Pokud mezi vaše priority nepatří 8K videa ani focení přiblížených snímků (2,5× přiblížení je opravdu málo, konkurenční modely jsou na tom daleko lépe), neuděláte investicí do iPhonu 12 Pro Max rozhodně žádnou chybu.

Samsung Galaxy S21 Ultra: 100× zoom, laser a 8K

Jedním z dalších špičkových fotomobilů, jehož pořízení je trefou do černého, je Samsung Galaxy S21 Ultra. Na těle smartphonu s Androidem najdete hned čtyři objektivy, které se inspirovaly modely Galaxy S20 Ultra a Galaxy Note20 Ultra, ovšem vyladily dříve vytýkané chyby a nedostatky. Hlavní snímač s rozlišením 108 MPx (F1.8) slučuje devět pixelů do jednoho, takže v základu pořizujete 12MPx fotografie. Pomalejší PDAF autofocus vyvažuje laserové ostření, které eliminuje „focus hunting“ u předchozí Ultry. Hlavní snímač je, stejně jako dva teleobjektivy, opticky stabilizovaný. První nabídne 3× optický zoom, druhý, díky soustavě optických členů a zrcadel, až 10× optický zoom. Maximem hybridního zoomu (Samsung jej nazývá Space Zoom) je až 100× přiblížení, což je víceméně jen marketing. Pokud však jen nepatrně slevíte ze svých nároků, dostanete i kolem 20 – 30× přiblížení stále dost slušné fotografie.

Širokáč může plnit dvojí úlohu. Mimo fotek, které vám ve stísněných prostorech či ve venkovních prostředích na fotku dostanou celý objekt, můžete pomocí něj fotit i makro. Stačí se přiblížit k objektu, na nějž hlavní snímač nedokáže zaostřit, a telefon automaticky přepne na širokáč. Bez této možnosti by byly fotky objektů z pěti centimetrů od telefonu nemyslitelné. Silnou stránkou jsou i 8K videa s povedeným zvukovým záznamem. Hlasitost zvuku se může navíc měnit souběžně s přiblížením scény. Líbí se nám i 4K videa v 60 fps nebo samostatný noční režim, který si delší expozicí pomůže k projasněným snímků. Při focení „z ruky“ je expoziční čas jen nepatrně delší, telefon však pozná, že jste jej upli do stativu, a poté vám nabídne daleko delší časy snímání.

Proč zvolit jako fotomobil právě Galaxy S21 Ultra? Rozhodně kvůli variabilitě, ve které vyčnívají zejména zoomové fotografie. Telefon má hned dva teleobjektivy, které můžete snadno zkombinovat do vícenásobného hybridního přiblížení. Pomalejší ostření loňské generace vyvažuje špičkové laserové ostření, horší ostření 108MPx snímače do blízky, resp. při focení detailů, vyvažuje ultraširokoúhlý fotoaparát s autofocusem, a to se dnes u mobilů jen tak nevidí. Fotografie mají široký dynamický rozsah, barvy jsou oku lahodící, noční režim přináší výrazné vylepšení kvality fotek a zapomenout nesmíme ani na 8K videa. A to je dost slušná příprava do budoucna.

Xiaomi Mi 11 Ultra: fotohvězda Xiaomi s novým náhledem na selfie

U Xiaomi jsme byli dlouhou dobu vídat spíše levnější telefony, ovšem aktuální topmodel Xiaomi Mi 11 Ultra má velké ambice a také cenu přes 30 tisíc korun! Za to však dostanete vcelku netradiční sadu tři fotoaparátů 50 + 48 + 48 MPx. Hlavní 50MPx snímač se pyšní světelností F2.0 a optickou stabilizací obrazu, kterou dostal i 48MPx teleobjektiv s 5× bezzrtátovým, resp. 10× hybridním, zoomem. Maximem digitálního zoomu je sice 120× přiblížení, jeho kvalita je však výrazně nižší. Bez problémů je 10× zoom, relativně slušné zoomy jsou ještě při 50× přiblížení, ale pouze za dobrého světla. Třetím do party je 48MPx širokáč se světelností F2.2.

Rychlost a kvalita ostření je špičková, stejně tak budete marně hledat chyby na pořízených fotografiích. Telefonu nedělá problém adaptace na světelné podmínky ve dne i v noci, fotky vypadají přirozeně, což platí i pro portrétní fotografie. Maximální rozlišení natáčených videí je 8K, v praxi ale zřejmě mnohem raději sáhnete po rozlišení 4K, abyste mohli při natáčení průběžně přepínat mezi objektivy. Za zmínku však stojí ještě jedna specialita. Ve „fotobatohu“ na zádech najdete ještě sekundární displej. Údajně pochází z náramku Mi Band 5, má tedy úhlopříčku 1,1″ a rozlišení 294 × 126 pix. A jeho využití? Třeba při focení selfíček hlavním fotoaparátem, která tak budou mnohem kvalitnější (nejlepší ze všech fotomobilů), než při focení 20MPx selfie karmerkou. I když ani ta se za své výstupy nemusí nijak stydět.

Proč zvolit jako fotomobil právě Xiaomi Mi 11 Ultra? Telefon patří do kategorie „Ultra-zoomů“, takže jej budete srovnávat zejména s Galaxy S21 Ultra. V praxi sice telefon nenabídne tak kvalitní zoomy, na druhou stranu, fotky z hlavního snímače jsou jedny z nejlepších na trhu. A to platí i o nočních fotografiích, které tlačí šum do příjemně nízkých hladin. Videa mají velmi povedenou stabilizaci, raději však volte rozlišení 4K, u něhož jsou záznamy i za chůze velmi plynulé. Při natáčení v 8K telefon raději upněte do stativu. Xiaomi, tradiční dodavatel ultralevných Androidů, se svou Ultrou příjemně překvapilo.

Google Pixel 5: když nezáleží na počtu fotoaparátů

Google Pixel 5, ukazuje, že nezáleží jen na počtu fotoaparátů, a že jen se dvěma snímači můžete směle atakovat ty nejvyšší fotomobilové příčky. Jako hlavní slouží 12,2MPx foťák se světelností 1.7, s ostřením Dual Pixel a optickou stabilizací. Pomáhá mu pouze 16Mpx ultraširokoúhlý objektiv se vcelku úzkým úhlem záběru (107°, běžně mívají širokáče i 123° záběr scény) a světelností F2.2. Na papíře je to „nic moc“, ve finále vás ale foťáky příjemně překvapí. A to rychlým a přesným ostřením, věrnými barvami, povedeným HDR či režimem „nočního vidění“ pro focení v noci. Je zřejmé, že spousta funkcí by nemohla existovat bez softwarových zásahů umělé inteligence, které ze snímků vyždímou maximum možného. Ovšem vždy v rozumné míře, takže fotografie vypadají přirozeně a ne nějak vyumělkovaně. Videa Pixel 5 natočí maximálně ve 4K s 60 fps, nahrávky jsou kvalitně stabilizované a doplněné povedenou zvukovou kulisou.

Proč zvolit právě Google Pixel 5? Ponechme stranou čistý Android nebo trochu problematické shánění telefonu v Česku. Google u Pixelů fotoaparáty prostě umí, a možná budete koukat, jaké fotografie se vám s Pixelem 5 podaří pořídit. Třeba snímky noční oblohy jsou bezkonkurenční, stejně tak se vám budou líbit i propracované noční fotky, z nichž vystupují detaily, které v noci ani svým okem nevidíte. Hledáte špičkový fotomobil a jedním z rozhodujících faktorů je i koncová cena? Pak vás Pixel 5 rozhodně příjemně překvapí.

Huawei Mate 40 Pro: Téměř dokonalý fotomobil bez Google služeb

Mezi nejlepší fotomobily na trhu můžeme zařadit i Huawei Mate 40 Pro, který sice nenabízí Google služby, ovšem fotoaparát patří k absolutní špičce. Na zádech vás čekají tři objektivy. Hlavnímu 50MPx foťáku (F1.9) pomáhá 20MPx ultraširokoúhlý objektiv (F1.8) a 12MPx teleobjektiv s 5× periskopickým optickým zoomem, 10× hybridním, resp. 50× digitálním zoomem. Hlavní snímač a teleobjektiv jsou opticky stabilizované. Optiku dodala firma Leica.

Telefon se může pyšnit vynikajícími fotografiemi, které jsou za dobrého světla plné detailů a ideálně proostřené. Dynamický rozsah je dostatečně široký i bez HDR, které se neaktivuje samo, ale až v samostatném fotorežimu. Ostření je bezchybné, rozmazání okrajů objektu, tzv. bokeh, vypadá přirozeně. Ze všech prezentovaných telefonů pořizuje telefon jedny z nejpovedenějších makro fotek. Na detaily ostří již od cca 4 cm. Výhrady nemáme u širokáče ani u nočních snímků. Při focení z ruky nejsou rozmazané, šum se drží v příjemných mantinelech, a často ani není třeba aktivovat samostatný noční režim.

Proč zvolit jako fotomobil právě Huawei Mate 40 Pro? Když chcete skvělé fotografie za různých světelných podmínek bez kompromisů. Líbit se vám budou i povedená videa s barevnou věrností a „plynulým“ zoomováním. Maximální rozlišení natáčených videí je 4K při 60 fps. Někomu ale může vadit nedostupnost Google služeb, na což je třeba myslet ještě před koupí telefonu.

Shrnutí výběru fotomobilu

I když si fotomobil primárně kupujete kvůli focení, v musíte vzít v potaz i další parametry ve výbavě, např. výkon čipsetu, operační systém či vzhled samotného protředí. Zatímco iPhony si drží vcelku stabilní vzhled i funkce uživatelského rozhraní iOS, u Androidu musíte myslet na to, že nadstavby jednotlivých výrobců se od čistého Androidu dost výrazně liší, a to i vzájemně mezi sebou. V praxi je vhodné zvolit fotomobil s prostředím, které už alespoň částečně znáte, abyste se mohli zanořit do tajů chytrého telefonu, aniž by vás odrazovalo designové zpracování či třeba nelogičnost položek v nastavení. I u fotomobilů tedy platí otřepané pořekadlo „Dvakrát měř…“

Zobrazit nabídku všech mobilních telefonů

Kde koupit nejlepší fotomobily na českém trhu

Apple iPhone 12 Pro Max

Apple iPhone 12 Pro Max

od  

Samsung Galaxy S21 Ultra (G991B)

Samsung Galaxy S21 Ultra (G991B)

od  

Xiaomi Mi 11 Ultra 12/256 GB Ceramic White

Xiaomi Mi 11 Ultra 12/256 GB Ceramic White

od  

Google Pixel 5 128 GB černý

Google Pixel 5 128 GB černý

od  

Huawei Mate 40 Pro

Huawei Mate 40 Pro

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Martin Chroust

Martin Chroust

Redaktor

Vystudoval studijní obou Mobilní Technologie na VŠB-TUO. Mobilním zařízením se v různých periodicích věnuje nepřetržitě od roku 2006. Pravidelně navštěvuje mobilně zaměřené veletrhy a rukama mu každý rok projde několik desítek smartphonů, tabletů a chytrých hodinek. Mezi jeho koníčky patří četba fantasy knih, karetní hra Magic: The Gathering a rodinný život.

Více článků od Martina

Přečtěte si také