Seznam.cz

Jak vybrat nejlepší fotomobil: Které modely koupit v roce 2023?

fotografovani-mobilem
Zdroj: Unsplash.com
Martin Chroust
Martin Chroust před 2 roky

Fotoaparát je už celou řadu let nedílnou součástí smartphonů. Velká část uživatelů si dokonce telefon vybírá podle toho, jak dobře fotí. Z toho důvodu je většina současných smartphonů vybavena hned několika snímači, z nichž každý má jiný účel. Minimálně stejnou měrou se na výsledné fotografii podílí také post-processing. Na co se při výběru toho nejlepšího fotomobilu zaměřit a které modely jsou aktuálně ty nejlepší?

Toto jsou nejlepší fotomobily na českém trhu

Porovnat parametry
Apple iPhone 14 Pro Max
1.
top

To nejlepší z jablečného ekosystému

Apple iPhone 14 Pro Max

od  

Apple meziročně posunul fotografickou laťku zase o něco výše. Vylepšil kvalitu videa a přidal 48 MPx hlavní foťák s unikátní stabilizací.

HUAWEI Mate 50 Pro
2.
top

Fotografický špička s háčkem

HUAWEI Mate 50 Pro

od  

Špičkově vybavený fotomobil, jemuž ale musíme vytknout absenci Google služeb. Focení a natáčení však zvládá znamenitě.

Samsung Galaxy S23 Ultra
3.
top

Král mezi androidy

Samsung Galaxy S23 Ultra

od  

Galaxy S23 Ultra je synonymem pro špičkový mobilní zoom a také pro 8K videa. Se čtyřmi objektivy a různými kreativními režimy si určitě vyhrajete.

Google Pixel 7 Pro 5G
4.
top

Když méně znamená více

Google Pixel 7 Pro 5G

od  

Google fotoaparáty prostě umí, a nepotřebuje ani tolik snímačů jako konkurence

Samsung Galaxy S21 FE 5G
5.
top

Šampion v poměru cena/výkon

Samsung Galaxy S21 FE 5G

od  

Zajímavý mix funkcí, výbavy a výkonu - to je starší Galaxy S21 FE se třemi foťáky, které mají i dnes co nabídnout.

Jednoduchá a složitá definice fotomobilu

Fotomobil je zjednodušeně řečeno smartphone, který fotoaparáty nemá jen „do počtu“, ale který to s focením myslí vážně. Vodítkem (které ale zdaleka neplatí stoprocentně) může být širší nabídka fotoaparátů na zadní straně, kde se mimo hlavního snímače objevuje také ultra širokoúhlý objektiv, který pokryje daleko větší záběr, popřípadě teleobjektiv či periskop s optickým přiblížením. Dalším signálem může být vyšší rozlišení hlavního fotoaparátu (v současnosti je to například 48, 64 nebo dokonce 108 MPx), které umožňuje slučování pixelů, využitelné například u nočních fotografií. Snímače s vyšším počtem megapixelů mají také daleko více obrazových dat, při případném skládání fotek z více snímačů najednou jsou díky tomu fotografie kvalitnější.

U těch nejlepších fotomobilů je také kladen důraz na post-processing, tedy na samotné zpracování pořízených fotek. To ale mimo jiné znamená nemalé nároky na použitý čipset, respektive na obrazový koprocesor (ISP). U těch nejvýkonnějších fotomobilů můžete natáčet videa až v rozlišení 8K nebo ve 4K s vyšší snímkovací frekvenci (typicky 60 fps).

Mezi objektivy, které budete používat spíše méně často patří makro a hloubkový objektiv. V prvním případě může mobilní telefon fotit objekty z velké blízkosti, ale při fixním zaostření, takže často ani při pořízení nevíte, zda je objekt správně zaostřený, či nikoliv. V lepším případě je k focení detailů využitelný ultra širokoúhlý objektiv, který je zaostřen v celém rozsahu. Hloubkový objektiv zase zajistí efektní rozmazání pozadí při focení portrétních fotografií. Tuto úlohu dnes se slušnými výsledky zastane i umělá inteligence, která dokáže rozeznat typ scény a podle toho upravit nastavení fotoaparátu. Alternativně se u telefonů objevuje i dedikovaný ToF snímač (Time-of-Flight), který slouží k dopočítávání vzdálenosti mezi fotoaparátem a foceným objektem. Vše, co se nachází v jiné rovině ostrosti než snímaný subjekt, pak telefon „rozmaže“. U Applu se objevuje také senzor LiDAR, což je 3D ToF snímač.

Ne každý telefon se čtyřmi fotoaparáty se dá považovat za fotomobil. 5 MPx "širokáč", 2 MPx hloubkový objektiv a 2 MPx makro toho - i přes počet objektivů - příliš nenabídnou.

Fotomobily mají celou řadu ostřících mechanismů, například PDAF nebo Dual Pixel, a každý z nich má své výhody a nevýhody. V případě pomalejší ostřících mechanismů může při ostření pomáhat i laserový autofocus. A pokud máte fotit v horším světle, některé telefony jsou vybaveny i snímači, jejichž úkol je získat z okolí co nejvíce světla. V nemalé míře závisí výsledná kvalita také na možnostech fotoaplikace, firmwaru fotoaparátu či na post-processingu. Pokud fotografie následně upravujete na počítači, můžete fotit do formátu RAW.

Nejdůležitější parametry u fotomobilů

Pokud si vybíráte fotomobil, je třeba důsledně procházet jednotlivé parametry týkající se použitých fotočipů a optiky. I přesto, že drtivá většina uživatelů dnes fotí na automatický režim, jsou důležité i možnosti a volby, které si může uživatel nastavit a upravit v režimu Pro. Které ze sledovaných parametrů lze považovat za nejdůležitější?

Rozlišení hlavního snímače a pixel binning

Základním parametrem hlavního fotoaparátu je jeho rozlišení, které udává maximální rozměry výsledné fotografie v pixelech. Jak jsme již zmiňovali, v poslední době se prosazují snímače s rozlišením 48, 64 či 108 MPx, které využívají takzvané slučování pixelů (pixel binning). Stěžejní podmínkou pro fotoaparáty je dostatek světla. Ten se totiž velkou měrou podepisuje na celkové kvalitu fotek. V případě miniaturních mobilních snímačů a mikromilimetrových pixelů může světlo chybět. Proto výrobci přišli s řešením spojování více sousedních pixelů (čtyř či devíti) do jednoho, které tak může z okolí získat daleko více světla, než kdyby byly pixely samostatně.

Pixel Binning
Zdroj: Samsung.com
Pixel Binning 4:1 (Tetracell) a 9:1 (Nonacell).

Při pořízení telefonu se 64 MPx nebo 108 MPx foťákem pořizujete v základu stále 12 MPx fotografie, které budou díky pixel binningu kvalitní i při horším osvětlení. Pokud budete chtít, můžete při dobrém světle fotit i v maximálním rozlišení, takže se vám do fotky dostane daleko více detailů. Musíte však myslet na to, že fotky už v paměti telefonu nebudou zabírat jen pár MB.

Světelnost a clona

Parametr světelnost udává, kolik světla na snímač propustí optická soustava. Hodnota se značí písmenem F, a čím nižší tato hodnota je, tím lepší má fotoaparát světelnost. Díky tomu se na snímač dostává více světla, což oceníte zejména při focení v horších světelných podmínkách. U teleobjektivů s optickým přiblížením jsou hodnoty světelnosti, i kvůli použité optice a užšímu úhlu záběru scény, někdy i řádově horší než u hlavních fotoaparátů. U objektivů se častěji setkáte s clonovým číslem, přičemž maximální možné otevření clony vystihuje právě parametr světelnost. Protože jsou u mobilů clony fixní (až na výjimky starších Samsungů s variabilní clonou), značení světelnosti a clony se u smartphonů často zaměňuje.

Rozdílné clony objektivů
Zdroj: Wikipedia.org
Rozdílné clony objektivů.

Typ ostření

Mezi smartphony se v poslední době často používá ostření Dual Pixel, kdy všechny pixely fotočipu plní dvě funkce – detekují fázi a skládají obraz. Toto řešení vyniká rychlostí a spolehlivostí, jeho nasazení ve fotoaparátech s vyšším rozlišením je však problematické, proto se u mobilů alternativně objevuje PDAF ostření (Phase Detection Auto Focus).

To je pomalejší než Dual Pixel, a pro jeho zrychlení či větší přesnost se někdy používá i doplňkový laserový autofocus, který vyšle paprsek na objekt, přijme jeho odraz a podle doby, která uběhla, nastaví snímači ideální hloubku zaostření.

Princip technologie Dual Pixel
Zdroj: Commons.wikimedia.org
Princip ostřící technologie Dual Pixel.

Přiblížení (optické, digitální a hybridní)

V poslední době je čím dál tím důležitějším parametrem mobilních fotoaparátů samotné přiblížení, díky kterému se nemusíte přiblížit až k focenému objektu, ale můžete jej vyfotografovat z dálky.

U standardních teleobjektivů je optické přiblížení dvou až třínásobné. V případě periskopických teleobjektivů, jejichž součástí je soustava čoček s odraznými zrcadly, se můžete dostat až na desetinásobné optické přiblížení. Protože však mají periskopy kvůli spoustě optických členů nižší světelnost, často se fotografická data při přiblížení skládají z více objektivů. Nebo má telefon teleobjektivy hned dva, klasický a periskopický.

Tím se postupně dostáváme k základnímu přiblížení, které žádný speciální objektiv nepotřebuje. Digitální zoom funguje na principu výřezu, jeho kvalita tedy s vyšší úrovní přiblížení rapidně klesá. Pokud spojíte kvalitní optický zoom s výřezy (třeba z foťáků o vyšším rozlišení), dostáváte takzvaný hybridní zoom. Obraz se často skládá z více snímačů najednou, navíc do hry vstupuje i umělá inteligence. V případě ultra širokoúhlých fotoaparátů je přiblížení udáváno na hodnotě 0,6×, takže je scéna ve skutečnosti oddálena, aby se vám do hledáčku vešlo co nejvíce ze snímaného objektu.

Rozlišení videí (včetně slow-mo)

Full HD videa s 30 fps (30 snímků za sekundu) jsou dnes brána jako naprosté minimum. Ve světě, kde začínají dominovat 4K televize, je důležité rozlišení pořízených videí, stejně jako snímkovací frekvence. Při zachycení pohybu je vhodnější zvolit vyšší obnovovací frekvenci (60 či 120 fps), například tekoucí voda díky tomu vypadá daleko realističtěji. Vyšší rozlišení zase umožní do videí dostat daleko více detailů. Pokud je tedy zkombinováno s vhodnou stabilizací. Často se stává, že při vyšších úrovních rozlišení nelze určité typy stabilizace použít. Aktuálním maximem fotomobilů je rozlišení 8K s 24 fps s obrovským datovým tokem, s nímž mohou při následném zpracovávání zápasit i výkonnější počítače.

A pak jsou tu naopak superzpomalená videa, takzvaná slow-mo. Jedna vteřina se podle snímkovací frekvence roztáhne na podstatně delší čas, takže můžete efektně zachytit objekt v pohybu. Musíte však počítat s tím, že v tomto režimu jsou snímače závislé na dokonalých světelných podmínkách. V případě natáčení uvnitř může do záběru vstoupit třeba viditelné blikání zářivky. Nepsaným standardem je u slow-mo snímkovací frekvence 960 fps při HD rozlišení. V případě volby vyššího rozlišení snímkovací frekvence často dost výrazně klesá, například Full HD s 240 fps. Naopak vyšší hodnoty slow-mo videí jsou docíleny softwarovým dopočítáním, takzvanou interpolací, případně k tomu výrobci používají speciální algoritmy.

Stabilizace

Při focení a natáčení videí „z ruky“ je velmi důležitá stabilizace. Postará se, aby fotka při stisknutí spouště nebo video natáčené za chůze nebylo ovlivněno otřesy dlaně, dotykem na displej nebo pohybem telefonu. Stabilizačních řešení je v dnešní době hned několik. Jako jakýsi nepsaný standard se bere optická stabilizace (OIS), která otřesy vyrovnává pohybem čočky v objektivu. Vylepšením OIS je stabilizace „Sensor Shift“, která nestabilizuje optiku, ale přímo samotný snímač.

U smartphonů se dále objevuje elektronická stabilizace s gyroskopem, který dodává informace o náklonu telefonu, a telefon podle toho ořízne hrany snímané scény. Ta se následně jeví plynulejší, než kdyby nebyla použita žádná stabilizace. Na druhou stranu dochází k zásahu do zorného pole, a kvalitativně se toto řešení optické stabilizaci nepřibližuje. A pokud smartphone ve stabilizaci neexceluje, můžete jej při focení upnout na stativ nebo na stabilizátor (gimbal), který poskytne řádově kvalitnější stabilizaci, třeba při natáčení scén v pohybu.

Standardizované testy DxOMark

Při výběru nejlepšího fotomobilu nezáleží jen na hardwarové výbavě, ale také na možnostech základní fotoaplikace, na post-processingu i na základním naladění barev. Některé telefony po pořízení posouvají fotografie lehce směrem ke žluté, což znamená, že jsou barevné odstíny líbivější a živější. Jiné zase volí spíše chladnější odstíny barev se zvýrazněnou modrou nebo naopak co nejrealističtější barevné podání. Do hodnocení tedy velmi výrazně vstupuje i subjektivní dojem z prezentovaných barev. Ale pozor, ty se mohou dost výrazně lišit i podle barevného režimu displeje. Je rozdíl prohlížet si fotografie na AMOLED panelu či na IPS displeji, protože každý z nich může podporovat jiný objem barev.

dxo
Zdroj: https://www.dxomark.com/rankings/#smartphones-mobile
Aktuální pořadí standardizovaných testů DxOMark Camera.

Určitým vodítkem mohou být standardizované fotografické testy, z nichž vyčnívá DxOMark. Hodnotící systém je sice neveřejný, i tak se ale firma snaží o co nejobjektivnější porovnání fotoaparátů. Jediným nedostatkem je softwarová stránka. DxOMark někdy testuje telefony před uvedením na trh s finálním softwarem a jindy zase do testu zařadí telefony, které jsou na trhu již několik měsíců, ale s neaktuálním softwarem. I tyto zdánlivě drobné detaily mohou mít velký vliv na celkové hodnocení. Berte tak tato srovnání spíše s rezervou než jako exaktní odpověď na to, který z fotomobilů je nejlepší. Spousta telefonů se navíc prodává jen v Číně či v USA, a do Evropy se oficiální cestou nedováží.

Jaké nejlepší fotomobily si tedy můžete pořídit v Česku?

Apple iPhone 14 Pro Max: Zatím nejlépe fotící iPhone

Apple po roce opět o něco zvednul pomyslnou fotografickou laťku. iPhone 14 Pro Max se skóre 146 bodů aktuálně okupuje čtvrté místo žebříčku DxOMark. Nejvýše postavený iPhone po letech konečně obdržel hlavní snímač s vyšším rozlišením. Jedná se o 48 MPx foťák se světelností F 1,8, ostřením Dual Pixel PDAF a stabilizací Sensor-shift OIS. Teleobjektiv a „širokáč“ mají shodné rozlišení 12 megapixelů, zoom je trojnásobný, samotný objektiv je stabilizovaný a má světelnost 2,8. Ultra širokoúhlý objektiv má 120° úhel záběru a umí také ostřit (Dual pixel PDAF). Celkově vzato se jedná o velmi slušnou fotografickou výbavu.

Při focení hlavním foťákem spojuje telefon čtyři pixely do jednoho, snímač je také větší, takže zachytí více světla a detailů. Fotky jsou zase o něco kvalitnější než v loňském roce. Mají věrné barvy, špičkové detaily i výkonné HDR. A to někdy možná až příliš, takže fotka působí „umělecky“. Díky spojování pixelů se v noci na snímač dostane daleko větší množství světla, takže za podmínek, kde by starší iPhony přepínaly na noční režim, si bohatě vystačíte s automatikou.

Teleobjektiv vidí do větší dálky, makro má viditelně kvalitnější výstupy a selfie hojně využívá technologii Photonic Engine, která si pohraje s post-processingem obličeje, a to i za horších světelných podmínek. Už teď je na tom telefon skvěle, a to jsme ještě nezmínili video. Natočíte jej v rozlišení 4K až při 60 fps, s excelentní stabilizací a variabilní hloubkou ostrosti. Prakticky jediným nedostatkem je absence natáčení 8K videí, což už konkurence zvládá několik let. Jinak je iPhone 14 Pro Max absolutní špičkou mobilní fotografie.

Samsung Galaxy S23 Ultra: zoom, laser a 8K

Jedním z dalších špičkových fotomobilů, jehož pořízení je trefou do černého, je Samsung  Galaxy S23 Ultra. Na těle smartphonu s Androidem najdete hned čtyři objektivy, která je velice podobná předchůdci. Zásadním vylepšením je hlavní snímač s rozlišením 200 MPx (F/1,7) slučuje 16 pixelů do jednoho, takže v základu pořizujete 12megapixelové fotografie. Pomalejší PDAF autofokus vyvažuje laserové ostření, které eliminuje případnou neschopnost zaostřit snímaný objekt. Hlavní snímač je (stejně jako dva teleobjektivy) opticky stabilizovaný. První nabídne trojnásobný optický zoom, druhý díky soustavě optických členů a zrcadel až desetinásobný optický zoom. Maximem hybridního zoomu (Samsung jej nazývá Space Zoom) je stonásobné přiblížení, což je nicméně jen marketingová vějička. Pokud si ale vystačíte s dvaceti až třicetinásobným přiblížením, dostanete stále slušné fotografie.

S23ltra
Zdroj: Samsung
Samsung Galaxy S23 Ultra natáčí video s rozlišením 8K.

„Širokáč“ může plnit dvojí úlohu. Mimo fotek, které vám ve stísněných místech či ve venkovních prostředích obsáhnou celý prostor, můžete s jeho pomocí fotit i makro. Stačí se přiblížit k objektu, na nějž hlavní snímač nedokáže zaostřit, a telefon automaticky přepne na širokoúhlý. Silnou stránkou jsou i 8K videa s povedeným zvukovým záznamem. Hlasitost zvuku se může navíc měnit souběžně s přiblížením scény. Líbí se nám i 4K videa v 60 fps nebo samostatný noční režim, který si delší expozicí pomůže k projasněným snímkům. Při focení „z ruky“ je expoziční čas jen nepatrně delší, telefon však pozná, že jste jej upnuli do stativu, a poté vám nabídne výrazně delší časy snímání.

Proč zvolit jako fotomobil právě Galaxy S23 Ultra? Rozhodně kvůli variabilitě, ve které vynikají zejména zoomové fotografie. Telefon má hned dva teleobjektivy, které můžete snadno zkombinovat do vícenásobného hybridního přiblížení. Pomalejší ostření dřívějších generací nahradilo špičkové laserové ostření, horší ostření 108 MPx snímače na blízko (při focení detailů) vyvažuje nepříliš často vídaný ultra širokoúhlý fotoaparát s autofokusem. Fotografie mají široký dynamický rozsah, noční režim přináší výrazné vylepšení kvality fotek za vydatné pomoci umělé inteligence, a zapomenout nesmíme ani na 8K videa. A to je dobrá příprava do budoucna.

Google Pixel 7 Pro: Googlu nezáleží na počtu foťáků

Google každoročně ukazuje, že u špičkových fotomobilů nezáleží jen na počtu fotoaparátů, ale také na post-processingu a umělé inteligenci. Telefon se navíc dostal na druhou příčku v benchmarku DxOMark, což je jen potvrzení toho, že se v případě Pixelu 7 Pro jedná o velmi zajímavý fotomobil v poměru výkon/cena. I přesto, že se zatím oficiálně nenabízí na všech trzích světa.

Jeho fotoaparáty jsou oproti loňské generaci bez výraznějších změn. Hlavní 50 MPx objektiv a 48 MPx teleobjektiv mají nově vícesměrové PDAF ostření a také optickou stabilizaci. Ta byla loni pouze u hlavního fotočipu. Teleobjektiv má nově k dispozici až pětinásobné optické přiblížení (oproti čtyřnásobnému zoomu u Pixelu 6 Pro), a díky umělé inteligenci z fotek dostanete zajímavé, hybridně přiblížené fotografie. Super Res Zoom dokáže u teleobjektivu pomocí strojového učení a čipsetu Tensor zužitkovat až třicetinásobné přiblížení. Při využívání přiblížení se dokonce obejdete bez stativu. Kvalit teleobjektivů sice nedosahuje, umělá inteligence však dělá divy. Maximální rozlišení nahrávaných videí je 4K s 60 fps, ani nové Pixely tak stále nezvládají 8K videa, byť pro použitý čipset by to neměl být žádný problém.

Google u Pixelů několik let dokazuje, že i s omezenou fotografickou soustavou mohou být výsledky nadstandardní. Foťáky vás příjemně překvapí rychlým a přesným ostřením, dobrými detaily i velmi slušným kontrastem, a to i v protisvětle. Fotky mají reálné barevné podání (včetně tónů pleti), přesnou expozici a široký dynamický rozsah. To platí nejen na statických fotkách, ale i při natáčení videí. Za velmi dobrý výsledek v testech vděčí telefon konzistenci. Ve všech v oblastech je silný, a v žádné nijak nepropadá.

Jaké je tedy focení s Pixelem 7 Pro? Za dne budete maximálně spokojeni, snímky noční oblohy jsou bezkonkurenční, stejně tak se vám budou líbit i propracované noční fotky, z nichž vystupují detaily, které v noci nezachytíte ani svým vlastním okem. Příjemným bonusem je i to, že se Pixel nesnaží z noci vykouzlit den, takže ve finále netrpí kvalita nočních fotografií. I přesto však do fotek za horšího osvětlení vstupuje šum, při zoomování na detail zase čekejte částečnou ztrátu detailů a automatické vyvážení bílé má v interiérech občas problém. Jedná se spíše o mezní situace, v drtivé většině případů můžeme „sedmičku“ popsat jako fotograficky výrazně inovovanou „šestku“. Google vylepšil algoritmy, optimalizoval fotoaparát, zlepšil vykreslování textur a začal kombinovat obrazového informace z primárního foťáku a teleobjektivu. Přes všechny inovace telefon není nijak extrémně drahý, obzvlášť oproti dalším konkurentům v našem žebříčku.

Huawei Mate 50 Pro: Téměř dokonalý fotomobil bez Google služeb

Letos na podzim se do obchodů dostává také čerstvá novinka Huawei Mate 50 Pro. Čínská značka i přes absenci Google služeb přišla na trh se špičkovým fotomobilem, který se umístil na prvním místě žebříčku DxOMark. To samo o sobě vypovídá o fotografických kvalitách telefonu nejvyšší řady Huawei, která má i letos něco speciálního. Hlavní snímač o rozlišení 50 MPx používá variabilní clonu (f/1,4 – f/4,0), kterou si při focení můžete hned v několika krocích upravit. Foťák je opticky stabilizován, s ostřením pomáhá PDAF autofocus a laser.

48 MPx teleobjektiv si poradí až s 3,5× přiblížením scény. Je taktéž opticky stabilizovaný a ostří pomocí PDAF. Ostření je totožné i pro 13 MPx „širokáč“, takže jej můžete využít i pro makrosnímky. Selfie kamerka má stejné rozlišení, ovšem s pevným ohniskem a bez stabilizace. Objektivy tentokrát nedodala společnost Leica, která nově spolupracuje s Xiaomi.

Klíčové vlastnosti telefonu se točí okolo hlavního snímače. Díky variabilní cloně si můžete pohrát s hloubkou ostrosti, a to ve čtyřech krocích v režimu Clona či v deseti krocích v Pro režimu. Lze tak upravit míru dopadajícího světla na snímač, respektive rozmazání pozadí. Se vší úctou k umělé inteligenci a dvoumegapixelovým „mazacím“ snímačům, tento bokeh efekt vypadá za všech situací uvěřitelně. Fotografie jsou za dobrého světla perfektně zaostřené, plné detailů a jejich barevný profil odpovídá skutečnosti. Výhrady nemáme u „širokáče“ ani u nočních snímků. Při focení z ruky nejsou rozmazané, šum se drží v rozumných mantinelech, a často ani není třeba aktivovat samostatný noční režim.

Proč zvolit jako fotomobil právě Huawei Mate 50 Pro? Když chcete skvělé fotografie za různých světelných podmínek bez kompromisů. Líbit se vám budou i povedená videa s barevnou věrností a „plynulým“ zoomováním. Maximální rozlišení natáčených videí je 4K při 60 fps. Někomu ale může vadit zmiňovaná nedostupnost Google služeb, na což je třeba myslet ještě před koupí telefonu. Z fotografického pohledu však tento top model od Huawei patří k absolutní špičce.

Samsung Galaxy S21 FE: volba z rozumu

Samsung Galaxy S21 FE je sice již starší model, každopádně s odstupem času poklesla jeho cena, a navíc fotograficky není vybaven nijak špatně. Pokud k tomu připočteme výkonný čipset Snapdragon 888, AMOLED displej se 120 Hz a slušnou kapacitu baterie, dostaneme zajímavý mix.

s21fe
Zdroj: Samsung
Poměr cena/výkon je hlavní zbraní Samsung Galayx S21 FE.

Telefon má tři variabilní fotoaparáty. Hlavní snímač s rozlišením 12 MPx se může opřít o světelnost 1,8, „širokáč“ má stejné rozlišení. Třetím foťákem je 8 MPx teleobjektiv s 3× optickým zoomem. Při focení můžete využít optickou stabilizaci obrazu, na kterou při natáčení videí navazuje elektronická. Foťáky mají povedený HDR, noční režim použijete i u „širokáče“, zoomové fotky jsou ostré a detailní. Navíc můžete zoomový objektiv použit i jako jakési „super makro“. Videa natočíte maximálně ve 4K při 60 fps. Běžný uživatel smartphonů bude s fotografickou výbavou nadmíru spokojen.

Shrnutí výběru fotomobilu

I když si fotomobil primárně kupujete kvůli focení, v potaz musíte vzít i další parametry ve výbavě, například výkon čipsetu, operační systém či vzhled samotného prostředí. Zatímco iPhony si drží vcelku stabilní vzhled i funkce uživatelského rozhraní iOS, u Androidu musíte myslet na to, že nadstavby jednotlivých výrobců se od čistého Androidu dost výrazně liší. V praxi je vhodné zvolit fotomobil s prostředím, které už alespoň částečně znáte, abyste se mohli ponořit do prozkoumávání schopností chytrého telefonu, aniž by vás odrazovalo designové zpracování či třeba nelogičnost položek v nastavení. I u fotomobilů tedy platí otřepané pořekadlo „Dvakrát měř…“.

Zobrazit nabídku všech mobilních telefonů

Kde koupit nejlepší fotomobily na českém trhu

Apple iPhone 14 Pro Max

Apple iPhone 14 Pro Max

od  

HUAWEI Mate 50 Pro

HUAWEI Mate 50 Pro

od  

Samsung Galaxy S23 Ultra

Samsung Galaxy S23 Ultra

od  

Google Pixel 7 Pro 5G

Google Pixel 7 Pro 5G

od  

Samsung Galaxy S21 FE 5G

Samsung Galaxy S21 FE 5G

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Martin Chroust

Martin Chroust

Redaktor

Vystudoval studijní obou Mobilní Technologie na VŠB-TUO. Mobilním zařízením se v různých periodicích věnuje nepřetržitě od roku 2006. Pravidelně navštěvuje mobilně zaměřené veletrhy a rukama mu každý rok projde několik desítek smartphonů, tabletů a chytrých hodinek. Mezi jeho koníčky patří četba fantasy knih, karetní hra Magic: The Gathering a rodinný život.

Více článků od Martina

Přečtěte si také