Seznam.cz

Lokalizátory: Co to je a jak fungují?

Fixed Smile Pro
Zdroj: Fixedsmile.com
Jiri-Filip (1)
Jiří Filip před 1 rokem

Zapomínáte často klíče, peněženku či jiné předměty a rádi byste dali tomuto problému sbohem? Pak pro vás máme elegantní a hlavně cenově dostupné řešení. Jsou jím mobilní lokalizátory, které vaše zapomínání věcí ukončí či jej minimálně učiní snesitelnější, jelikož usnadní jejich případné hledání. Že nevíte, o co se jedná? V následujících řádcích si o nich vše důležité povíme.

Co jsou to lokalizátory

Lokalizátory nebo lokalizační čipy jsou zpravidla drobná zařízení sloužící ke sledování předmětů, ke kterým je připevníte. Typicky jsou to například klíče, můžete je najít i v peněženkách, pouzdrech na brýle, mohou sloužit ke sledování pohybu vašeho kola, auta, ale také psa či dítěte. Nejoblíbenějšími jsou lokalizátory spárovatelné s chytrými telefony, prostřednictvím kterých je možné sledovat jejich polohu. V nabídce naleznete jak univerzální modely, které jsou použitelné s většinou chytrých telefonů, tak i takové, které nejlépe fungují s telefonem stejné značky – to se týká například AirTag od společnosti Apple nebo SmartTag od Samsungu.

Jak fungují

Jak vlastně mobilní lokalizátory fungují? Princip je většinou velmi jednoduchý. Pro propojení s chytrým telefonem využívají Bluetooth, skrze který získávají veškeré informace o své poloze (přesněji tedy poloze telefonu). Ty jsou pak dostupné v obslužné aplikaci. Jakmile se ale lokalizátor dostane mimo dosah Bluetooth, uživatel je upozorněn, že se od sledovaného předmětu vzdálil a naopak. Pokud si uživatel notifikace nevšimne, v aplikaci bývá zpravidla zachycena poslední zaznamenaná poloha. Díky tomu je tak šance na nalezení sledovaného předmětu stále velká. 

Samsung SmartTag
Zdroj: Samsung.com
Lokalizátory se neobejdou bez doprovodné aplikace.

Dosah je závislý na verzi Bluetooth, kterou disponuje lokalizátor i spárovaný telefon. Zatímco lokalizátory využívají nejčastěji Bluetooth ve verzi 5.0, u starších telefonů se můžete ještě čas od času setkat s předchozí verzí. To se sice nedotkne vzájemné kompatibility, ale může to mít vliv na dosah spojení. Pokud používáte novější telefon, dosah bude zhruba 15 až 20 metrů. S touto hodnotou je ale možné počítat jen venku. V interiérech, kde jsou zdi a plno jiné elektroniky, může klesnout až na polovinu.

I když je použití ve vnitřních prostorách omezenější, lokalizátory zde mají skvělé využití, a to zejména díky možnosti obousměrného prozvonění. Prostřednictvím telefonu tak aktivujete zvukový signál na lokalizátoru, totéž funguje i opačným směrem. Je však potřeba zdůraznit, že ne všechny lokalizátory touto funkcí disponují. To platí také například pro notifikační systém odpojení od Bluetooth a další. Je tak potřeba vždy tyto věci před nákupem prověřit.

Apple a Samsung jdou na sledování polohy jinak

Pokud se nechcete spoléhat na přece jen omezené možnosti Bluetooth a zároveň vlastníte iPhone, společnost Apple před nedávnem představila vlastní lokalizátory, které je možné sledovat i po jejich odpojení. Využívají totiž lokalizační síť, ve které jsou přihlášeny stovky milionů Apple zařízení z celého světa  – právě kvůli jejich snadnému dohledání v případě ztráty či odcizení. Jednotlivá „jablečná“ zařízení mezi sebou sdílejí informace o poloze své i ostatních v blízkém okolí. Při tom je nelimituje ani například nedostupnost internetového připojení.

Je ale třeba zdůraznit, že funkčnost tohoto řešení je závislá na koncentraci produktů Apple v daném místě. Jinými slovy, ztratíte-li klíče s AirTagem v místě, na které uživatelé zařízení Apple nezavítají, bude se chovat jako standardní lokalizátor. Alespoň tedy do doby, než se k němu přiblíží někdo například s iPhonem a vy dostanete aktualizaci s novým časem a místem jeho polohy.

Podobné řešení nabízí například také Samsung pod názvem SmartTag, zde je ale závislost na produktech Samsung vzhledem k jejich rozšíření přece jen výrazně limitující.

Fixed Smile Pro
Zdroj: Fixedsmile.com
Lokalizátory lze skvěle využít například ke sledování zavazadel, která jsou díky nim zabezpečená před ztrátou.

Lokalizace za pomoci GPS

Samostatnou kategorii tvoří lokalizátory s podporou GPS. Připojují se k GPS síti a komunikují prostřednictvím SIM karty, která jim umožňuje připojení se k internetu a následné zobrazení jejich polohy ve sledovacích aplikacích. Na rozdíl od jiných řešeních nejste omezeni dosahem Bluetooth, respektive přítomností dalších zařízení stejné značky jako je tomu u Apple a Samsungu. Odesílání polohy probíhá v reálném čase, díky čemuž jsou GPS lokalizátory skvěle využitelné třeba i pro sledování automobilů, kol či domácích mazlíčků.

Nevýhodou tohoto řešení je cena, která je výrazně vyšší než v případě mobilních lokalizátorů. K té je nutné navíc připočítat i pravidelný poplatek za SIM kartu. Jako další negativum lze vnímat také rozměry – valná většina lokalizátorů je totiž o poznání větší než klasické mobilní modely.

Co přes ně (ne)lze sledovat

Největší využití najdou lokalizátory při sledování polohy předmětů denní potřeby jako jsou třeba klíče, peněženky, zavazadla a podobně. AirTagy lze využít i pro sledování automobilů či kol, ovšem s omezeními souvisejícími s použitou technologií. Co se pak týče sledování vašich dětí či domácích mazlíčků, u mobilních lokalizátorů narazíte na limity dané dosahem Bluetooth, AirTagy jsou zase vybavené mechanismem zabraňujícím sledování osob. Odkázáni tak v tomto případě budete na nějaké zařízení s GPS.

Zajímavé modely

Lokalizátorů je na trhu obrovské množství a díky tomu není s jejich výběrem problém. Některé modely si však zaslouží vyzdvihnout, ať už kvůli zajímavým funkcím nebo ceně.

Apple AirTag 

O lokalizátoru AirTag jste si mohli přečíst v předešlých řádcích. Je to nejlepší možnost pro uživatele produktů Apple, životnost baterie je dle výrobce jeden rok a AirTag vyhovuje specifikaci IP67, což znamená odolnost proti polití, vodě a prachu. Díky silné softwarové podpoře se navíc dá předpokládat, že se jeho funkcionalita bude časem rozšiřovat. K dostání je v bílo stříbrném provedení, ale existuje k němu řada příslušenství jako jsou klíčenky, poutka a další.

Apple AirTag z obou stran
Zdroj: Apple.com
Lokalizátor Apple AirTag je pro připevnění k předmětům nutné kombinovat s klíčenkami a poutky.

Samsung SmartTag

Pro majitele telefonu Samsung je ideálním řešením SmartTag od stejné značky. Stejně jako AirTag jej sice nevyužijete u telefonů jiných značek, zato vám však nabídnou dokonalou implementaci do systému chytrých telefonů Samsung a zejména pak do aplikace SmartThings Find, která slouží ke sledování polohy. SmartTag využívá podobnou technologii jako řešení od Applu, je ale třeba mít na paměti, že telefony Samsung v našich končinách nejsou rozšířené tak jako Apple, a vy se tak budete muset spoléhat primárně na Bluetooth. K dostání je v celé řadě barev, byť některé lze získat jen při koupi balení čtyř kusů. Jednotlivě se prodává v černé a béžové verzi, v setu je k dispozici ještě růžová a zelená.

Lokalizátor Samsung SmartTag
Zdroj: Samsung.com
Lokalizátor Samsung SmartTag lze díky otvoru připevnit jednoduše prakticky k čemukoliv.

FIXED Smile Pro

Dalším lokalizátorem z našeho výběru je Smile Pro od společnosti FIXED. Jedná se o univerzální kousek, který díky aplikaci pro Android i iOS připojíte takřka k jakémukoliv smartphonu. Stejně jako SmartTag je sice z hlediska funkčnosti omezen dosahem Bluetooth, jeho podpůrná aplikace je velice intuitivní a v češtině, nabízí tlačítko pro obousměrné prozvonění a je k dostání je ve třech barvách.

Lokalizátor Fixed Smile Pro
Zdroj: Fixedsmile.com
Lokalizátor FIxed Smile Pro je jedním z nejlevnějších lokalizátorů na trhu.

Trackito Bike

Ačkoliv je lokalizátor Trackito Bike určen primárně sledování kol, sledovat s ním lze prakticky cokoliv a to v reálném čase. Jedná se totiž o GPS lokalizátor připojující se k síti díky integrované SIM kartě, která jej umožňuje uživateli sledovat pomocí mobilní či webové aplikace. U tohoto lokalizátoru potěší jak první rok užívání zdarma, tak jeho fungování v celé EU, USA či Rusku, ale třeba i možnost nastavit si upozornění na neoprávněný pohyb kola. Třešničkou na dortu je pak  půlroční výdrž na jedno nabití.  Nevýhodou je pak ve srovnání s mobilními lokalizátory především jeho cena.

Trackito Bike
Zdroj: Trackito.com
Trackito Bike lze velmi nenápadně integrovat do hlavové trubky kola.

Zobrazit celou nabídku lokátorů

Kde koupit lokalizátory

Apple AirTag

Apple AirTag

od  

FIXED Smile Pro

FIXED Smile Pro

od  

Samsung Galaxy Smarttag

Samsung Galaxy Smarttag

od  

Trackito Bike

Trackito Bike

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Jiri-Filip (1)

Jiří Filip

Redaktor

Milovník technologií, dobrého jídla, sportu a pěší turistiky, pro kterého je psaní nejen prací, ale i koníčkem. Nejradši píšu o smartphonech, smartwatch, smart home či jiných tech gadgetech, které dokáží zpříjemnit každodenní život.

Více článků od Jiřího

Přečtěte si také