Seznam.cz

Siri v češtině: Kdy se dočkáme?

apple-asistent-siri
Zdroj: Unsplash.com
Jiri-Filip (1)
Jiří Filip před 2 měsíci

Umělá asistentka Siri je tu s námi sice už od února 2010, naší mateřštinu se však zatím nenaučila. Spolu s rozrůstající se uživatelskou základnou jablíčkářů na našem území ale roste také zájem o její lokalizaci. Jaké spekulace se v posledních měsících kolem česky mluvící Siri točí?

O příchodu česky hovořící Siri se spekuluje již od roku 2015, kdy se v kódu systému iOS objevily textové zmínky s odpověďmi umělé asistentky v češtině. Od té doby pak neuplyne rok, kdy by se o jejím příchodu nehovořilo.

Žhavé téma posledních let

Vody spekulací na podzim 2020 rozčeřil i samotný Apple, který na svůj oficiální web určený pro hledání nových posil vyvěsil hned dvě pozice související s tvorbou české Siri. Jednalo se o “Annotation Analyst – Czech Speaking“, který měl analyzovat hlasové příkazy pro Siri a kontrolovat jejich správné vyhodnocení. Druhá pozice, “Technical Translator – Czech”, spočívala v překladech technických dokumentací.

Po „provalení“ nových míst v Applu bylo až do letošního května ticho po pěšině. Zhruba v jeho polovině ale Apple aktualizoval jednu ze svých českých podpůrných mikrostránek, věnovaných právě Siri, na které se poté objevilo: „Můžete například říct: “Hey Siri, jaké je dnes počasí?“. Ačkoliv se samozřejmě může jednat jen o chybu v překladu, blížící se příchod česky hovořící Siri nelze vyloučit. V minulosti jsme totiž byli již mnohokrát svědky toho, že Apple těsně před příchodem nějaké novinky do České republiky nenápadně překládal podpůrné mikrostránky. Dělo se tak třeba u Apple Pay či u nedávno spuštěné podpory LTE u Apple Watch.

Česká Siri
Zdroj: Apple.com
Náznak blížící se české Siri naleznete dokonce už i na oficiálním webu Applu.

Kdy Siri v češtině dorazí?

Přesné datum příchodu Siri v češtině zatím není známo. Očekávání lokalizované Siri se týkalo také letošní vývojářské konference WWDC. Kalifornský gigant se jí však na Keynote nevěnoval a to ani přesto, že další vylepšení pro Siri představil. Že se česky hovořící Siri asi hned tak nedočkáme navíc nepřímo potvrdil sám Apple tím, že se Česká republika neobjevila mezi zeměmi, kde se bude prodávat reproduktor HomePod mini. Ten totiž míří pouze do zemí, jejichž jazyk Siri podporuje. Naděje ale umírá poslední a někteří jablíčkáři proto i nadále věří, že se česky hovořící Siri do iOS 15 přece jen podívá. V minulosti totiž Apple přidával nové jazyky do OS až těsně před jejich oficiálním vydáním. Oficiálního potvrtení Siri v češtině jsme se však nikdy nedočkali.

Zobrazit celou nabídku produktů Apple

Kde koupit oblíbené Apple zařízení

Apple iPhone SE

Apple iPhone SE

od  

Apple MacBook Air 13,3

Apple MacBook Air 13,3" 2020 (MGN63CZ/A)

od  

Apple iPhone 12

Apple iPhone 12

od  

Apple iPad 2020

Apple iPad 2020

od  

Apple Watch SE 40 mm

Apple Watch SE 40 mm

od  

Apple Watch Series 6 44 mm

Apple Watch Series 6 44 mm

od  

Apple AirPods 2019

Apple AirPods 2019

od  

Apple AirPods Pro

Apple AirPods Pro

od  

Apple iPad Air 2020

Apple iPad Air 2020

od  

Apple Mac mini 2020 (MGNR3CZ/A)

Apple Mac mini 2020 (MGNR3CZ/A)

od  

Apple MacBook Pro 13,3

Apple MacBook Pro 13,3" 2020 (MYDA2CZ/A)

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Jiri-Filip (1)

Jiří Filip

Redaktor

Milovník technologií, dobrého jídla, sportu a pěší turistiky, pro kterého je psaní nejen prací, ale i koníčkem. Nejradši píšu o smartphonech, smartwatch, smart home či jiných tech gadgetech, které dokáží zpříjemnit každodenní život.

Více článků od Jiřího

Přečtěte si také