Seznam.cz

Jak se chovat k telefonu v létě

iPhone na pláži
Zdroj: Unsplash.com
Jiri-Filip (1)
Jiří Filip před 1 rokem

Letní počasí přímo láká k odpočinku, třeba s telefonem v ruce. Vysoké teploty ovšem mohou mobil nenávratně poškodit a letní pohodu překazit. Jak tedy správně zacházet s mobilním telefonem v horku? Poradíme vám, na co si dát pozor.

Teplo jakožto největší letní strašák

S létem má naprostá většina z nás úzce spjaté vysoké teploty pohybující se klidně i nad 35 °C ve stínu. Asi vás proto nepřekvapí, že právě vysoké teploty jsou největším strašákem tohoto období nejen pro telefony, ale vlastně naprostou většinu elektroniky. Tu totiž její výrobci konstruují pro určitou provozní teplotu, u které se nepočítá s přílišnými extrémy. Co se týče přímo mobilních telefonů, standardní modely jsou zpravidla vyráběny tak, aby bez problémů fungovaly v rozmezí 0 °C až 35 °C. Přesně tyto hodnoty naleznete například v manuálech iPhonů či telefonů Samsung. Sáhne-li člověk po odolnějším telefonu, jeho provozní teplota mívá rozsah o poznání větší. A to jak do minusových, tak plusových hodnot. Ve všech případech ale platí, že nejoptimálnější jsou pro dané zařízení střední hodnoty provozní teploty – tedy dejme tomu 20 °C. Čím blíže se pak zařízení dostane k hraně provozní teploty, či jí dokonce překoná, tím více se jeho vlastnosti zhoršují. 

Smartphone na pláži
Zdroj: Unsplash.com
Časté používání telefonu na pláži může způsobit přehřátí.

Jak přehřátí poznám a co může způsobit

Ptáte-li se na to, jak zjistíte, že se váš telefon přehřál, odpověď na tuto otázku je naštěstí poměrně jednoduchá. Mobil to ve většině případů pozná sám a uživatele na přehřátí upozorní skrze notifikaci. U modelů, které podobnou výstrahou nedisponují, pak lze pozorovat například náhlé ztmavnutí displeje i při maximálním jasu, rychlejší vybíjení baterie či sekání systému. V obou případech je pak samozřejmostí velmi teplé tělo telefonu, které je na dotyk skoro až nepříjemné. To je asi ten nejlepší indikátor toho, že je čas mobil skrýt a nechat vychladnout. Nejvhodnější cestou ke zchlazení je samovolné snížení teploty, kdy telefon nepoužíváte. Při tom nehrozí téměř žádné nebezpečí. Naopak rychlé ochlazení třeba ve formě ledování moc dobrý nápad není – teplotní šok totiž může být pro telefon stejně nebezpečný jako samotné přehřátí.

V předešlých řádcích jsme si uvedli jen krátkodobé indikátory přehřátí, které po vychladnutí telefonu odezní. Teplo však může mobil poškodit i tak, že se neobejdete bez návštěvy servisu. Řeč je konkrétně o poškození baterie. Vysoké teploty ji nedělají v žádném případě dobře, jelikož je také konstruovaná pro použití v běžných provozních teplotách. Při jejich překročení může baterie ztratit část své kapacity. V extrémním případě, kterým je již velmi vysoké přehřátí, může dojít i ke vzplanutí. V horším případě hrozí kromě zlikvidování telefonu i zranění uživatele nebo vznik požáru.

Smartphone v létě
Zdroj: Unsplash.com
I focení může telefon přehřát - zvlášť, pokud fotíte celé odpoledne na ostrém slunci.

Na co si dát pozor

Jak již bylo zmíněno výše, klíčem k úspěchu je telefon zbytečně nepřehřívat, ale naopak se jej snažit udržet na přijatelné teplotě. To však není v letních měsících tak úplně snadné. Jednak se teploty dostávají na mnoha místech velmi vysoko a jednak stačí mnohdy i zdánlivě nevinná chybička, například ve formě špatně zvoleného krytu telefonu a teplota telefonu letí nahoru. Máme-li tedy být u krytů ještě konkrétnější, v létě používejte spíše lehčí, prodyšné kryty či v lepším případě nepoužívejte kryty žádné. Prakticky všechny kryty totiž zhoršují odvod odpadního tepla, což je při letních teplotách mnohem větší problém než kdykoliv jindy. 

Opravdu špatný nápad je pak třeba nechat telefon v rozpáleném autě, jelikož stačí jen pár minut a jeho teplota vystřelí strmě nahoru. Totéž v bledě modrém se pak dá říci i o jiných místech, kde by mohl být telefon doslova jako v sauně – třeba na plážích na ostrém slunci. Přitom stačí relativně málo a trable jsou solidně vyřešeny – například jej vždy ve chvílích nečinnosti něčím přikrýt či ukrýt do prodyšné brašny. 

U používání telefonu v autě ještě chvíli zůstaneme. Využíváte-li telefon jako navigaci, myslete na to, že jej tato činnost taktéž při dlouhodobějším používání dokáže velmi slušně zahřát. Je tedy dobré na telefon nasměrovat výdechy klimatizace či větrání. Jedině tak jej dokážete udržet v přijatelných teplotách.

Svá pravidla má v létě i nabíjení telefonu. Je totiž naprosto nezbytné, abyste jej nabíjeli v přijatelných teplotách – v žádném případě ne na přímém slunci. Nabíjením se baterie sama o sobě zahřívá a jakékoliv navíc přidané stupně baterii zkrátka neprospějí. Na používání powerbank na plážích tedy raději zapomeňte. Minimálně v případě, že nebudete schopni telefon nějak rozumně schovat. 

Co se týče využívání mobilu jako takového, ve vyšších teplotách se nedá doporučit nic jiného, než jej zkrátka omezit na minimum. Zároveň mějte zapnuté jen nezbytné funkce a aplikace. Jasně, občasná kontrola trasy na mapě či vyřízení hovoru nebo zpráv vám telefon nezlikviduje, ale několikahodinové hraní náročných her na přímém slunci by vcelku jednoduše mohlo. Je třeba svůj režim těmto okolnostem přizpůsobit a v ideálním případě jej promítnout i do nastavení telefonu jako takového. Například můžete vypnout prvky, které v danou chvíli nepoužíváte (namátkou Bluetooth, polohové služby nebo mobilní internet).

Nejen teplo je letním rizikem, pozor dávejte i na vodu

Rizikem léta nejsou jen vysoké teploty, ale do značné míry i vodní radovánky. Dnešní smartphony totiž disponují voděodolností, což mnohé jejich majitele vede k tomu, že je neváhají používat pro focení či natáčení právě ve vodě nebo i přímo pod vodou. Mnohdy si však vůbec neuvědomují, jakému riziku se vystavují. Dnešní smartphony jsou totiž “jen” voděodolné a nikoliv vodotěsné. To jinými slovy znamená, že do nich voda po překročení limitu krytí může proniknout. Pravdou je navíc to, že do nich voda mnohdy vnikne i přesto, že limit uvedený výrobcem nepřekročí. Problém je však v tom, že na poškození vodou se u naprosté většiny výrobců nevztahuje záruka. Doporučit proto nelze prakticky nic jiného, než se používání telefonů ve vodě vyvarovat. Když už telefon ve vodě využívat chcete, mějte jej alespoň ve voděodolném krytu, který zvýší šance na přežití.

Jestli do mobilu skutečně nateče voda, nemá smysl na nic čekat a rovnou vyrazit do servisu. Poškození telefonu vodou poznáte velmi jednoduše jeho samovolným vypínáním, zhoršenou funkčností displeje, reproduktorů atd. Je však nutné vyrazit co nejdřív, jelikož jedině tak zabráníte oxidaci, která je největším rizikem utopení telefonu. Nejrůznější experimenty se strkáním mobilu do rýže nemá smysl zkoušet.

Doplňky pro telefony nejen na léto

Swissten Waterproof Case 32900800 černé

Swissten Waterproof Case 32900800 černé

od  

Force Skin 46455

Force Skin 46455

od  

Platinet PRDF6108

Platinet PRDF6108

od  

Apple Clear Case MagSafe pro iPhone 12/iPhone 12 Pro

Apple Clear Case MagSafe pro iPhone 12/iPhone 12 Pro

od  

Spigen Velo A700 Sports Armband 6" černé

Spigen Velo A700 Sports Armband 6" černé

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Mobilní telefony Léto

Jiri-Filip (1)

Jiří Filip

Redaktor

Milovník technologií, dobrého jídla, sportu a pěší turistiky, pro kterého je psaní nejen prací, ale i koníčkem. Nejradši píšu o smartphonech, smartwatch, smart home či jiných tech gadgetech, které dokáží zpříjemnit každodenní život.

Více článků od Jiřího

Přečtěte si také