Seznam.cz

Android 12 je tady! Co umí a kdy dorazí do vašeho telefonu?

Android 12 1
Zdroj: Google.com
Martin Chroust
Martin Chroust před 1 rokem

Část chytrých telefonů s Androidem se může těšit na novou, již 12. generaci systému. Ten klade větší důraz na bezpečnost a soukromí, má zcela přepracované grafické prostředí, přidal automaticky generovaná schémata a spoustu drobnějších detailů. Jaké novinky jsou ty nejvýraznější a kdy (tedy pokud vůbec) nová verze systému dorazí do vašeho smartphonu?

Google novou verzi Androidu označuje jako tu „nejosobitější“, protože jeho čistá verze umožňuje doposud nejširší možnosti personalizace. Stačí si v rámci nového uživatelského rozhraní Material You zvolit tapetu na pozadí, a systém si z ní automaticky vytáhne dominantní a doplňkové barevné odstíny, které následně poslouží k podbarvení systémových nabídek, titulků a doplňkového textu. Dá se předpokládat, že obdobný „engine“ pro schémata nebude jen výsadou Googlu, ale že na něj brzy přejdou i ostatní OEM výrobci. Další novinku můžete najít v horní liště. Řeč je o ikonách, které signalizují, zda některá aplikace zrovna právě teď využívá přístup k fotoaparátu nebo mikrofonu.

V novém Privacy Dashboardu můžete rovnou vidět, které aplikace využívají kritická oprávnění systému, a z této obrazovky je můžete i hromadně zablokovat. Systém navíc zaznamenává přístupy k těmto oprávněním do přehledné historie, takže „nekalé“ praktiky aplikací můžete velmi snadno vysledovat. V rámci aplikací můžete sdílet vaši přesnou nebo jen přibližnou GPS polohu, díky funkci Play as you Download můžete spustit aplikace či hry, i když jsou jen částečně stažené z Google Play. Hra či aplikace si stáhne soubory potřebné pro základní běh, a zbytek potřebných dat se automaticky dostahuje na pozadí.

Systém výrazně vylepšuje nabídku Usnadnění. Libovolnou část plochy si můžete zvětšit „lupou“, líbit se bude i dodatečné ztmavení displeje Extra Dim. A to v těch případech, kdy minimální jas displeje konkrétního telefonu bude ještě stále příliš vysoký. Pro lepší čitelnost textů můžete písmo na systémové úrovni zobrazit tučně nebo změnit charakteristiku barev použitých v systému. Android 12 dále umožňuje vytvářet screenshoty celé odrolované stránky, novinkou je také snadnější přenos obsahu ze starého do nového telefonu, a to přes datový kabel nebo Wi-Fi.

První „na ráně“ jsou Pixely

Jako první dostaly nový Android 12 starší Pixely od Googlu, počínaje Pixel 3. Nový systém se samozřejmě dostane i do nejnovější řady Pixel 6. Ostatní výrobci dostali základní systémovou ROM s Androidem 12 začátkem října a nyní své systémy ladí tak, aby je se svou grafickou nadstavbou a dalšími úpravami mohli uživatelům nabídnout ještě do konce letošního roku.

Dá se předpokládat, že v první vlně aktualizací dojde nejprve na ty nejvybavenější telefony, v první polovině příštího roku pak i na vybrané, méně vybavené smartphony. To se týká například značek Xiaomi, Samsung, Nokia, Realme, OnePlus či Vivo. Přesný harmonogram či telefony, které se mohou na Android 12 těšit, však zatím žádný ze zmiňovaných výrobců veřejnosti neposkytl.

Zobrazit celou nabídku Android telefonů

Kde koupit oblíbené Android telefony

Samsung Galaxy A52s 5G

Samsung Galaxy A52s 5G

od  

Samsung Galaxy S21 (G991B)

Samsung Galaxy S21 (G991B)

od  

Samsung Galaxy S22

Samsung Galaxy S22

od  

Xiaomi Redmi 9

Xiaomi Redmi 9

od  

Xiaomi Redmi Note 10 Pro

Xiaomi Redmi Note 10 Pro

od  

Motorola Moto G30

Motorola Moto G30

od  

Xiaomi Redmi Note 10S

Xiaomi Redmi Note 10S

od  

Samsung Galaxy S21 FE 5G

Samsung Galaxy S21 FE 5G

od  

Samsung Galaxy Z Flip3 5G

Samsung Galaxy Z Flip3 5G

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Martin Chroust

Martin Chroust

Redaktor

Vystudoval studijní obou Mobilní Technologie na VŠB-TUO. Mobilním zařízením se v různých periodicích věnuje nepřetržitě od roku 2006. Pravidelně navštěvuje mobilně zaměřené veletrhy a rukama mu každý rok projde několik desítek smartphonů, tabletů a chytrých hodinek. Mezi jeho koníčky patří četba fantasy knih, karetní hra Magic: The Gathering a rodinný život.

Více článků od Martina

Přečtěte si také