Seznam.cz

Odolné telefony: Na co se zaměřit a jak vybrat ten správný

Odolné telefony
Zdroj: Cat.com
Jiri-Filip (1)
Jiří Filip před 8 měsíců

Doby, kdy se mobilní telefony odlišovaly maximálně velikostí, barvou či cenou, jsou už dávno pryč. Jejich výrobci se nyní doslova předhání v tom, kdo více zaujme určitou cílovou skupinu zákazníků. Šíře nabídky sebou ale nese úskalí v tom, že si zájemce musí umět vybrat mezi daleko větším množstvím telefonů. Pokud před takovým rozhodnutím stojíte i vy a zajímají vás především odolné telefony, v následujících řádcích se vám s výběrem pokusíme pomoci. Připravili jsme totiž výběr toho nejzajímavějšího a nejlepšího, co současný trh s telefony do nepohody přináší.

Nejlepší odolné telefony pro rok 2022

Porovnat parametry
CATERPILLAR S42 H+ 32 GB černý
1.
top

Dostupný, chytrý a extrémně odolný

CATERPILLAR S42 H+ 32 GB černý

od  

Pokud hledáte dostupný chytrý telefon, který přežije téměř cokoliv, CAT S42 H+ je skvělou volbou. Nenabídne sice nejkvalitnější fotoaparát ani displej, má předinstalovaný jen Android 10 a vypadá svérázně, ale čtyřjádrový procesor MediaTek a 3 GB RAM zajistí dostatečně plynulý chod. Hlavní je tu ale odolnost, která je díky certifikacím IP69 a MIL-SPEC 810H špičková – pád na ocel z 1,8 m ani do vody o hloubce 1,5 m telefon nezaskočí. Výhodou je také povrchová úprava ionty stříbra, která výrazně omezuje tvorbu bakterií na povrchu CATu.

Caterpillar S62 PRO 128 GB černý
2.
top

Výkonný odolný smartphone

Caterpillar S62 PRO 128 GB černý

od  

CAT S62 Pro je vrcholným modelem této značky a v odolném těle ukrývá všechny výhody klasického smartphonu. Ač jde o TFT panel, displej je kvalitní s rozlišením Full HD. Procesor Snapdragon 660 a 6 GB RAM pak zajistí plynulý chod všech aplikací, které naistalujete na 128GB úložiště. Velkou výhodou je čtečka otisků prstů pro snadné a bezpečné odemykání, NFC nebo rychlé nabíjení. Fotoaparát je kvalitní a zaujme zejména termokamerou, díky které objevíte zvýšenou vlhkost nebo zkrat. Certifikace MIL-STD-810H a IP69 pak zajistí nejvyšší možnou odolnost včetně vysokého tlaku či pádu z výšky 1,8 m.

Energizer Hardcase H280S černý
3.
top

Tlačítkový, odolný a s chytrými funkcemi

Energizer Hardcase H280S černý

od  

Neholdujete-li dotykovým telefonům a potřebujete tlačítkový mobil, který se nebojí nehostinných podmínek, ale chcete chytré funkce, zvažte Energizer Hardcase H280S. Je certifikován podle standardu IP68, který zajišťuje odolnost proti prachu a vodotěsnost do hloubky 1,2 m po dobu 30 minut. Nárazuvzdorný je pak taktéž do výšky 1,2 m. Díky operačnímu systému KaiOS telefon nabízí i některé chytré funkce, jmenovitě Google Assistant, Facebook nebo Mapy Google. Na nedotykovém displeji o úhlopříčce 2,8 palce se ale nebudou obsluhovat nejlépe, a fotoaparát a selfie kamerka jsou spíše nouzové. Velkou výhodou je ovšem výdrž baterie několik dní.

Samsung Galaxy Xcover 5
4.
top

Stylový odolný smartphone

Samsung Galaxy Xcover 5

od  

Samsung Galaxy Xcover 5 je pro ty, kteří chtějí odolný chytrý telefon, který ale příliš „odolně“ nevypadá a není moc drahý. Kromě větší tloušťky a plastové povrchové úpravy totiž vypadá vcelku decentně. I přesto ale poskytuje záruku odolnosti MIL-STD-810H a IP68. 5,3" displej má pouze rozlišení HD a jde o TFT panel, takže nečekejte křišťálově čistý obraz, nicméně svou práci odvede. Lze jej ovšem díky zvýšené citlivosti ovládat v rukavicích. Navíc má telefon osmijádrový procesor Exynos a 4 GB RAM, takže je poměrně svižný. Potěší i 64GB úložiště a 16MPx fotoaparát s dvojitým bleskem pro lepší noční snímky.

Aligator R40 eXtremo
5.
top

Základní, odolný, levný

Aligator R40 eXtremo

od  

Jestliže to jediné, co od telefonu chcete, je telefonování a odolnost, je tu pro vás Aligator R40 eXtremo. Díky certifikaci IP68 odolá prachu a vodě, navíc bytelný plastový kryt ochrání mobil před menšími pády. Díky velkým tlačítkům se navíc telefon dobře ovládá v rukavicích. Díky absenci jakýchkoliv softwarových vymožeností pak vydrží nabitý několik dní, v pohotovostním režimu až 14 dní. Jednoduchý fotoaparát na telefonu najdete, ale jde spíše o „nouzovku.“ Vzhledem k ceně potěší dva sloty na SIM kartu.

Co jsou zač a pro koho jsou určeny

Odolné telefony jsou spíše okrajovou kategorií mobilního trhu. I když je jejich využitelnost naprosto srovnatelná a v mnoha případech i lepší než u klasických telefonů, kvůli svému uzpůsobení pro drsnější zacházení nemusí běžné zákazníky na první pohled zaujmout. Odolné telefony se vyznačují zpravidla robustnější konstrukcí, se kterou často souvisí také větší rozměry. To pak kompenzují výrazně vyšší odolností vůči nárazům či delší výdrží baterie. Na trhu lze ale najít i elegantní kousky, které dokáží skloubit víceméně standardní design s vlastnostmi odolných telefonů.

Jak už název kategorie napovídá, odolné telefony jsou určeny pro používání v podmínkách, které by standardním telefonům nesvědčily. Jejich cílovou skupinou jsou logicky lidé, kteří se v takovém prostředí pohybují – například řemeslníci, záchranné složky, armáda a obecně povolání, ve kterých je kladen větší důraz na odolnost a spolehlivost než na „líbivý kabátek“.

Jak vybrat odolný telefon

Žádná obecná rada neexistuje a výběr je tak nutné přizpůsobit přesně na míru zákazníkovým požadavkům. Každý odolný telefon by měl určitě nabízet alespoň certifikaci IP68, která mu zajistí naprostou odolnost proti prachu a proti vodě alespoň takovou, která odpovídá ponoření na 30 minut do metrové hloubky. Odolnost proti vodě ale neznamená, že je telefon vodotěsný a vy jej můžete používat pod vodou. Voděodolné telefony sice ve vodě vydrží, nejsou ale v žádném případě konstruované na to, aby v ní byly používány dlouhodobě. Pokud tedy něco takového požadujete, je nutné dokoupit ještě speciální vodotěsné pouzdro. To telefonu pomůže ve vodě přežít a vám ušetří peníze, protože na poškození vodou se u naprosté většiny výrobců nevztahuje záruka.

Výdrž baterie

Ti, kteří od telefonu chtějí především velkou výdrž na jedno nabití, by měli hledat telefony s co největší kapacitou baterie. Mějte ale na paměti, že kapacita baterie má většinou vliv také na velikost telefonu. Velká baterie tak kromě výdrže může znamenat také nekompaktní a těžký telefon, jehož používání není příjemné. Výdrž telefonu také ovlivňuje celá řada dalších aspektů, mezi kterými vede velikost displeje a jeho rozlišení. Pokud tedy budete vybírat mezi dvěma telefony se stejnou kapacitou baterie, ale rozdílnými úhlopříčkami displeje a rozlišeními (například 4” HD a 6” Full HD), lépe na tom vždy bude ten s menším displejem a nižším rozlišením. Z vlastní zkušenosti bych pak doporučil rozlišení displeje telefonu příliš neřešit, rozdíly jsou v dnešní době obzvlášť u těch nejoblíbenějších modelů minimální.

Speciální funkce a vlastnosti

Další parametry jsou pak na individuálních preferencích. V nabídce naleznete telefony s kvalitními fotoaparáty, mimořádně odolnými těly splňujícími armádní standard MIL-STD-810 (ten pomocí série laboratorních testů prověřuje nejextrémnější možné způsoby využití, například ve formě rychlých změn extrémních teplot, vibrací a dalších) či s vychytávkami jako je například termokamera. Uživatelé, kterým může „jít o život“, by neměli zapomínat na telefony s dedikovaným tlačítkem SOS pro rychlé přivolání pomoci. 

Operační systém

V čem se škála výběru zužuje, je použitý operační systém – vsází se především na Android. Odolný iPhone (nebudeme-li tedy brát v úvahu jejich odolnost proti prachu a vodě podle IP68) zatím neexistuje. Výhodou (a v některých případech zároveň negativem) Androidu je, že si jej mohou výrobci telefonů pomocí nejrůznějších nadstaveb přizpůsobit svým potřebám, ale zároveň udržet ovladatelnost a zpracování, na které jsou zákazníci zvyklí u standardních smartphonů. To znamená, že pokud dlouhodobě používáte například telefony od Samsungu a jste s jejich androidovou nadstavbou spokojeni, při koupi odolného Samsungu se budete cítit jako ryba ve vodě. Pro snadnější používání telefonu tedy není na škodu volit telefony od výrobců, jejichž prostředí už důvěrně znáte. 

Rozměry a hmotnost

Kromě parametrů, jako je výdrž, odolnost proti prachu či vodě, fotoaparát nebo vychytávky typu termokamera, je dobré při výběru odolného telefonu pamatovat na to, že se od klasických modelů neliší jen vzhledem, ale rovněž rozměry a váhou. Odolné materiály jsou v drtivé většině případů o poznání těžší než ty, které jsou pro telefony využívány standardně. Jejich používání tak nemusí být nejkomfortnější, na druhou stranu je ale většinou není nutné doplňovat ochrannými skly či kryty. 

Při výběru se zaměřte na vaše skutečné požadavky. Nedělejte zbytečné ústupky, na druhou stranu nevybírejte ani telefon, který vaše nároky převyšuje. Jeho slabé stránky vás mohou zklamat tam, kde by vás levnější či kompaktnější telefon bez problémů „podržel“.

Výběr nejlepších odolných telefonů současnosti

Aligator R40 eXtremo

Značka Aligator je známá hlavně svými jednoduchými telefony pro seniory a model R40 eXtremo je také naprostým základem. Je tlačítkový, nemá připojení k internetu, vnitřní úložiště je miniaturní a fotoaparát má spíše do počtu. Navíc zpracování nepůsobí nejhodnotněji. Vše ale vynahrazuje cenou okolo 1 500 Kč a certifikací IP68. Díky ní se do telefonu nedostane prach a ani voda, pokud pracujete na dešti nebo na mobil vylijete vodu. Díky masivnímu plastovému krytu se nemusíte bát ani menších pádů, nicméně žádnou oficiální certifikaci na toto telefon nemá.

Aligator
Zdroj: Aligator
Aligator R40 eXtremo je naprostým základem odolných telefonů.

Nesporným bonusem je výdrž baterie – výrobce udává až 14 dní v pohotovostním režimu. Díky velkým a výrazně odděleným tlačítkům klávesnice se dobře ovládá v rukavicích. Jde tedy o ideální volbu, pokud hledáte co nejlevější telefon, který toho co nejvíc vydrží a může se toho na něm co nejméně rozbít.

Energizer Hardcase H280S – Starý dobrý tvrďák 

Výjimka potvrzující pravidlo. Přesně tak by se dal v krátkosti charakterizovat Energizer Hardcase H280S. Jedná se o „klasický” tlačítkový telefon s malým nedotykovým displejem, relativně nízkou kapacitou baterie a téměř neznámým operačním systémem KaiOS, se kterým se setkáte například u některých tlačítkových Nokiích. Ani jednu z těchto věcí však nelze označit za slabinu, protože právě díky nim je telefon extrémně jednoduchým a zároveň kompaktním zařízením. Díky malému displeji se uživatel nemusí obávat ani krátké životnosti 2000 mAh baterie. Pohotovostní režim je dle výrobce úctyhodných 125 hodin, což je výrazně nad současným standardem.

Odolný telefon Energizer
Zdroj: Energizer.com
Energizer Hardcase H280S i přes tlačítkovou klávesnici nabízí chytré funkce.

Kromě bytelného těla tvořeného odolným plastem je samozřejmostí i certifikace IP68, která zajišťuje naprostou prachotěsnost a vysokou voděodolnost. Zajímavými prvky jsou pak  integrované aplikace WhatsApp a Facebook, které majitelům telefonu umožní zůstat ve spojení s uživateli smartphonů. K dispozici je rovněž obchod s dalšími aplikacemi, které využitelnost telefonu rozšíří. Pamatujte ale na to, že malý displej snižuje komfort jejich ovládaní.

Caterpillar S42 – Nezničitelná klasika

Značka Caterpillar je synonymem odolných telefonů. Její modely dlouhodobě patří mezi ty nejvyhledávanější, a to především díky jejich spolehlivosti, odolnosti či funkcím. Jedním z nejoblíbenějších je právě Caterpillar S42. Jedná se o extrémně odolný smartphone s 5,5” displejem krytým sklem Gorilla Glass 5 a s podporou ovládání v rukavicích či vlhkými prsty. Samozřejmostí je pak robustní tělo tvořené vysoce odolným plastem se speciálně vyztuženými rohy, které pomáhají tlumit veškeré nárazy. Odolnost podle certifikace IP68 či armádní norma MIL-STD-810H jsou samozřejmostí.

Cat S42
Zdroj: Cat.com.
Telefony od značky Caterpillar jsou nejznámějšími odolnými smartphony současnosti.

Modelu S42 nechybí ani dostatečný výkon. Ten zajišťuje čtyřjádrový čipset MediaTek MT6761, 3 GB RAM a 32 GB interního úložiště. V telefonu běží operační systém Android 10. Mezi další klady patří podpora dvou SIM, přítomnost NFC pro bezkontaktní platby, slušný fotoaparát či 4200 mAh baterie, díky které vydrží bez problému zhruba dva dny aktivnějšího používání. Jako nedostatek lze vnímat omezení maximální velikosti microSD karty na 128 GB či dnes spíše archaický nabíjecí konektor microUSB.

Samsung Galaxy Xcover 5 – Odolný elegán

Ne každý odolný telefon musí nutně vypadat jako tank. Skvělým příkladem je oblíbený Samsung Galaxy Xcover 5, který nabízí vysokou odolnost v elegantním těle, které jej přibližuje klasickým smartphonům. Líbivým vzhledem se ale nenechte zmást. Kromě IP68 se u modelu Xcover 5 myslelo i na špičkovou odolnost displeje, kterou zajišťuje Gorilla Glass 6. Tělo pak tvoří vysoce odolné plasty.

Odolný telefon Samsung
Zdroj: Samsung.com
Hlavní výhodou tohoto modelu je jeho design velmi blízký standardním smartphonům.

Samsung neodbyl ani fotoaparát, který v rámci odolných telefonů představuje naprostou špičku. Špatně na tom Xcover 5 není ani z hlediska výkonu. O ten se stará osmijádrový Exynos 850 se 4 GB RAM. Co se týče napájení, telefon spoléhá na USB-C a 3000 mAh baterii, která mu zajistí výdrž zhruba na jeden aktivní den. Operačním systémem telefonu je Android 11.

Caterpillar S62 Pro – Tank s termovizí 

Nabídka odolných telefonů zahrnuje i o poznání „těžší kalibry“. Jedním z těch nejzajímavějších je Caterpillar S62 Pro, který kromě armádní normy MIL-STD-810H splňuje vyšší certifikaci IP69K. Díky tomu přežije potopení pod vodu, ale poradí si i s tlakovou nebo horkou vodou. Tělo telefonu je tvořeno hliníkovou konstrukcí s pevným rámečkem a pogumovanými zády, na kterých naleznete spolehlivou čtečku otisku prstů. 

CAT s termovizí
Zdroj: Cat.com
Zřejmě nejzajímavější vychytávkou S62 Pro je termovize.

Srdcem telefonu je čipset Snapdragon 660 se 6 GB RAM paměti a 128 GB interní pamětí. Tu lze navíc pomocí paměťové karty rozšířit o dalších 256 GB. Operačním systémem telefonu je Android 10. Za povšimnutí stojí také duální 12 megapixelový fotoaparát a zejména pak termovize Flir Lepton 3.5. Díky tomu je telefon využitelný například pro hasiče či tam, kde je třeba umět zjistit teplotní rozdíly. Velmi solidní je i kapacita baterie. Ta je totiž 4000 mAh, což telefonu zajistí bezproblémový den a půl aktivního využívání. Opomenuto nebylo ani univerzální USB-C či NFC pro bezkontaktní platby.

Zobrazit celou nabídku odolných telefonů

Kde koupit odolné telefony

CATERPILLAR S42 H+ 32 GB černý

CATERPILLAR S42 H+ 32 GB černý

od  

Caterpillar S62 PRO 128 GB černý

Caterpillar S62 PRO 128 GB černý

od  

Energizer Hardcase H280S černý

Energizer Hardcase H280S černý

od  

Samsung Galaxy Xcover 5

Samsung Galaxy Xcover 5

od  

Aligator R40 eXtremo

Aligator R40 eXtremo

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Jiri-Filip (1)

Jiří Filip

Redaktor

Milovník technologií, dobrého jídla, sportu a pěší turistiky, pro kterého je psaní nejen prací, ale i koníčkem. Nejradši píšu o smartphonech, smartwatch, smart home či jiných tech gadgetech, které dokáží zpříjemnit každodenní život.

Více článků od Jiřího

Přečtěte si také