Seznam.cz

Jak v Česku zaplatit mobilem či hodinkami? Je to snazší, než se může zdát.

garminpay
Zdroj: Garmin
Martin Chroust
Martin Chroust před 2 roky

Mobilní zařízení jsou univerzálními pomocníky a díky technologii NFC mohou s přehledem nahradit i vaší platební kartu. V praxi tak můžete v Česku zaplatit hodinkami různých značek i smartphony s Androidem či s iPhony. V článku si ukážeme jednotlivé možnosti a shrneme vše, co budete pro jejich používání potřebovat. Není se třeba obávat. Ačkoliv se navenek mobilní platební systémy tváří jako zcela odlišné služby, v praxi je technologických rozdílů naprosté minimum.

Bezkontaktní placení hodinkami či mobilem je pohodlné a ušetří vám čas, který byste věnovali hledání peněženky a konkrétní platební karty. Jednoduše při nákupu přiložíte k terminálu telefon nebo chytré hodinky, zadáte PIN, a máte hotovo. V mobilu navíc proběhlou transakci hned uvidíte, takže máte jasnou informaci o vašich útratách. Jaké bezkontaktní platební systémy v Česku aktuálně fungují?

Google Pay (telefon a hodinky)

Platební služba od Googlu vyžaduje pouze smartphone s Androidem, jehož součástí je funkce NFC. Dále potřebujete platební kartu banky, která v Česku Google Pay podporuje. Jedná se o téměř všechny „velké hráče“ na trhu. Dalším krokem je instalace aplikace Google Pay, kterou si bezplatně stáhnete z Google Play. V aplikaci spustíte přidání nové karty, kterou můžete naskenovat fotoaparátem nebo údaje zadat ručně. Pokud  máte kartu už přiřazenou ke svému účtu, stačí u ní jen povolit bezkontaktní platby. Následně je třeba schválit podmínky vydavatele. Poté dojde k ověření karty (například SMS kódem) a můžete začít platit telefonem. Tedy za předpokladu, že používáte zámek displeje.

Podobně to funguje i u chytrých hodinek s Wear OS. Přidání karty sice inicializujete v hodinkách, využijete pro to však mobilní aplikaci Google Pay. Dále vše funguje obdobně jako u platebních karet. U bezkontaktních plateb nad 500 Kč musíte zadat PIN karty, tedy pokud nemáte limity nastaveny jinak. Také u hodinek musíte mít aktivovaný zámek displeje.

Apple Pay (telefon a hodinky)

Zatímco Google Pay funguje pouze u operačních systémů Android a Wear OS, Apple Pay zase analogicky funguje jen s iPhony a Apple Watch. Přidání karty je podobné jako u Androidu. Pokud platíte iPhonem, je třeba dvakrát stisknout boční tlačítko a odemknout jej přes Face ID nebo zadáním kódu, respektive přes Touch ID. Následně vyskočí platební prostředí s výchozí kartou, pokud ji chcete změnit, budete se muset ještě jednou ověřit biometrikou nebo kódem.

Následně stačí přiložit horní část iPhonu k platebnímu terminálu, čímž dojde k platbě z výchozí platební karty. Na displeji se následně objeví symbol potvrzení s textem Hotovo. Pokud platíte přes Apple Watch, i v tomto případě je nutné dvakrát stisknout boční tlačítko. Na displeji se zobrazí výchozí platební karta a přiložení k terminálu hodinky zavibrují. I tentokrát potřebujete podporu přímo od banky.

Garmin Pay (chytré hodinky)

Pro hodinkové platby Garmin Pay platí to samé jako pro již zmiňované služby. Pro jejich využití potřebujete kompatibilní hodinky značky Garmin, podporovanou banku, a také libovolný smartphone s nainstalovanou aplikací Gamin Connect, která slouží k propojení smartphonu a hodinek. V ní přejděte do hlavní nabídky a zvolte modul Garmin Pay. Začnete přidáním základních údajů o platební kartě, následně dojde k potvrzení podmínek banky a k ověření identity, k němuž může sloužit například SMS. Dále si musíte zvolit čtyřčíselný PIN kód, který bude vyžadován před každou platbou.

Při samotné platbě je třeba podržet boční tlačítko, v nabídce přejít do nabídky Peněženka a zadat vámi nastavený PIN kód (pokud od poslední verifikace neuplynulo 24 hodina hodinky jste si nesundali, kód nebude vyžadován). Je-li kód správný, můžete přikročit k samotnému zaplacení v bezkontaktním platebním terminálu. Mezi kartami můžete přepínat posuny nahoru a dolů, přidání či odebrání karty však i nadále obstarává mobilní aplikace Garmin Connect.

Fitbit Pay (hodinky a náramky)

Čtvrtou bezkontaktní platební službou, která funguje v Česku, je Fitbit Pay. Disponují jí modely Fitbit Sense, Versa 3, Versa 2, Versa Special Edition, Ionic, Charge 3 Special Edition, Charge 4 a Charge 5. Opět potřebuje kartu od banky, které FitBit Pay podporuje. Náramek a hodinky následně spárujete přes aplikaci Fitbit, ve které rozkliknete detaily synchronizovaného produktu (například Charge 5), a z hlavního menu vyberete položku Peněženka.

Registrace k placení probíhá podobně jako u výše zmiňovaných služeb. Po zadání základních údajů o kartě je třeba odsouhlasit podmínky banky a následně ověřit přidání karty kódem přes SMS nebo e-mail. Jakmile máte hotovo, můžete se pustit do bezkontaktního placení hodinkami a chytrými náramky. Stačí pouze před placením zadat PIN, který jste si dříve nastavili. Ten totiž hodinky či náramek přepne do „autentifikovaného“ režimu, který platí 24 hodin nebo do té doby, než si hodinky sundáte ze zápěstí. Poté bude třeba PIN před placením opětovně zadat.

Všechna řešení používaná na českém trhu jsou si hodně podobná, a tak víceméně jen na vás, které z nich použijete. U všech se počítá s bezpečně uloženými údaji o kartě či platbou až po zadání PIN kódu, respektive po přiložení prstu na čtečku nebo po rozpoznání obličeje. Záhy po nastavení služby zjistíte, jak je mobilní placení pohodlné, takže kartu z peněženky už nejspíš nikdy nevytáhnete.

CHytré hodinky podporující mobilní platby

Apple Watch SE 40 mm

Apple Watch SE 40 mm

od  

Apple Watch Series 3 38 mm

Apple Watch Series 3 38 mm

od  

Apple Watch Series 7 45 mm

Apple Watch Series 7 45 mm

od  

Apple Watch Series 7 41 mm

Apple Watch Series 7 41 mm

od  

Samsung Galaxy Watch4 40 mm

Samsung Galaxy Watch4 40 mm

od  

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46 mm

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46 mm

od  

Samsung Galaxy Watch4 44 mm

Samsung Galaxy Watch4 44 mm

od  

Samsung Galaxy Watch4 Classic 42 mm

Samsung Galaxy Watch4 Classic 42 mm

od  

Garmin Fenix 6 Glass Silver/Black Band

Garmin Fenix 6 Glass Silver/Black Band

od  

Garmin Venu SQ

Garmin Venu SQ

od  

Garmin Vivoactive 4S

Garmin Vivoactive 4S

od  

Garmin Venu 2

Garmin Venu 2

od  

Fitbit Versa 2 NFC

Fitbit Versa 2 NFC

od  

Fitbit Versa 3

Fitbit Versa 3

od  

Fitbit Charge 5

Fitbit Charge 5

od  

Fitbit Charge 4 NFC

Fitbit Charge 4 NFC

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Martin Chroust

Martin Chroust

Redaktor

Vystudoval studijní obou Mobilní Technologie na VŠB-TUO. Mobilním zařízením se v různých periodicích věnuje nepřetržitě od roku 2006. Pravidelně navštěvuje mobilně zaměřené veletrhy a rukama mu každý rok projde několik desítek smartphonů, tabletů a chytrých hodinek. Mezi jeho koníčky patří četba fantasy knih, karetní hra Magic: The Gathering a rodinný život.

Více článků od Martina

Přečtěte si také