Seznam.cz

Co je NFC, jak funguje a k čemu se využívá?

jonas-leupe-0IVop5v4MMU-unsplash (4)
Zdroj: Unsplash.com
IMG_20220120_141739
Ondřej Pešek před 1 rokem

Technologie NFC již patří mezi poměrně běžnou výbavu smartphonů a jiných "chytrých" zařízení. Jaký je její princip a ke čemu všemu se používá?

Co je NFC

NFC je zkratkou anglického označení near-field communication, tedy komunikace v blízkém poli. Tato technologie umožňuje bezdrátově přenášet data na vzdálenosti několika centimetrů. Špatně se tedy zachytává třetí osobou a hodí se proto na bezkontaktní platby. Využívá se ale i ke sdílení hesel mezi chytrými telefony nebo k přenosu informací pomocí tzv. NFC tagů. K přenosu dat tedy nejsou potřeba dvě aktivní zařízení, ale stačí jedno. Příkladem budiž bezkontaktní platební karta nebo právě NFC tag, které v sobě nemají baterii. Čip v nich pouze obsahuje informace a nic aktivně nevysílá. Pokud ovšem platíte mobilním telefonem u platebního terminálu, aktivní jsou obě strany.

Kde všude NFC najdete?

K všeobecnému povědomí o NFC nejvíce přispěla jeho integrace do chytrých telefonů. Nejčastěji se ve spojení se službami Google Pay (Android) nebo Apple Pay (iOS) využívá jako náhrada fyzické platební karty. Jen pozor, aby vaše banka některou z těchto služeb podporovala. Některé z nich pak v rámci aplikací pro internetové bankovnictví hojně zavádějí i čistě virtuální karty.

S NFC se čím dál častěji setkáváme i u chytrých hodinek nebo náramků. Pak není třeba vytahovat ani mobil a stačí jen „mávnout rukou“ u terminálu. Stejně jako u chytrých telefonů ale platí, že pokud nevyužíváte Apple Watch (Apple Pay) nebo hodinky a náramky, které mají operační systém Wear OS od Googlu (Google Pay), podpora u bank může být omezenější. Ověřte si tedy, zda ta vaše daný systém podporuje.

cardmapr-XH2JFgT4Abc-unsplash
Zdroj: Unsplash.com
Nejčastějším využitím NFC jsou bezkontaktní platby.

Technologii NFC umožňuje i velice rychlé párování pouhým dotykem, což podporují i některá bezdrátová sluchátka. Odpadá tak často krkolomná nutnost ručního propojení. Přenos zvuku ale i u takových sluchátek probíhá prostřednictvím Bluetooth.

Praktické jsou také takzvané NFC tagy. Ty mohou být buď pasivní nebo aktivní. První skupina nejčastěji slouží jako zdroje jednoduchých informací jako například přístup k Wi-Fi, kdy místo zdlouhavého přepisování hesla jednoduše naskenujete NFC tag a jste připojeni. Apple využívá NFC u svých AirTagů. S jeho pomocí lze přečíst informace o majiteli ztraceného předmětu. Také se pomocí nich dají sdílet kontakty, spouštět aplikace nebo sledovat předměty. Velké využití mohou mít také v chytré domácnosti, kde je s jejich pomocí možné spouštět světla nebo hudbu. Zjednodušeně řečeno jde tedy o praktičtější obdobu QR kódu. Aktivní tagy pak dovolují přenášet i větší soubory.

NFC tagy se dají koupit za pár desítek korun a jsou buď již předprogramované výrobcem (například Loxone) pro jeho aplikaci, v níž lze jednoduše přiřazovat tagům některou z podporovaných funkcí nebo takové, které lze naprogramovat podle vašich představ a potřeb.

onur-binay-HBrDb3Spiis-unsplash
Zdroj: Unsplash.com
Pomocí NFC lze u AirTagů přečíst informace o majiteli ztraceného předmětu.

Jak NFC používat?

Jak jsme zmiňovali, funkci NFC má dnes téměř každý chytrý telefon. U operačních systémů se ale liší způsob, jak se s ním pracuje.

Pokud máte telefon s Androidem, lze NFC zapínat a vypínat podle potřeby – stejně jako Wi-Fi nebo Bluetooth. Při placení si tedy vždy dejte pozor, zda máte funkci zapnutou. Aktivovat ji lze jak v roletě rychlého nastavení vedle notifikací, tak samozřejmě v systémovém nastavení. U některých telefonů je ale nutné nejprve nastavit, aby se vám přepínač NFC v roletě zobrazoval.

U iOS tento problém vůbec řešit nemusíte. NFC se u něj zapíná automaticky podle toho, zda ji zrovna používaná aplikace potřebuje či nikoliv. Stačí tak vaše zařízení přiblížit nebo přiložit k terminálu, tagu nebo jinému zařízení s NFC a potvrdit na displeji transakci, přenos a podobně.

Kde koupit zařízení s NFC

Samsung Galaxy S22

Samsung Galaxy S22

od  

vivo Y33s

vivo Y33s

od  

Apple iPhone 12 mini

Apple iPhone 12 mini

od  

Apple iPhone 13 Pro

Apple iPhone 13 Pro

od  

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46 mm

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46 mm

od  

Garmin Vívoactive 4

Garmin Vívoactive 4

od  

Apple Watch Series 7 41 mm

Apple Watch Series 7 41 mm

od  

Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC černý

Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC černý

od  

Fitbit Charge 4 NFC

Fitbit Charge 4 NFC

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

IMG_20220120_141739

Ondřej Pešek

Redaktor

Popkulturní, motoristický a jazykový nadšenec, student humanitních věd a o víkendech šermíř. Roky píšu pro zábavu o hrách, také se zajímám o technologie, motorismus a světové dění.

Více článků od Ondřeje

Přečtěte si také