Seznam.cz

Jak udělat screenshot neboli snímek obrazovky?

iphone-g6b8b80ded_1920
Zdroj: Pixabay.com
kristyna-krejcova
Kristýna Krejčová před 1 rokem

Snímek obrazovky je funkce, která se hodí čas od času jak u počítače, chytrého telefonu nebo tabletu. Pokud ji ale nevyužíváte pravidelně, téměř s jistotou jí předchází zjišťování té správné kombinace tlačítek. Pojďme si shrnout všechny možné způsoby.

Screenshot čili snímek obrazovky zachycuje to, co v daný okamžik vidíte na displeji. Tento snímek pak můžete v podobě obrázku uložit a následně umístit například do rozepsané zprávy nebo dokumentu.

Printscreen na počítačích

Na počítačích a noteboocích je funkce snímku obrazovky skrytá za kombinací několika tlačítek na klávesnici, které zmáčknete v jednu chvíli. Tyto klávesové zkratky se ale bohužel v případě operačního systému Windows a MacOS liší. Než začnete screenshot pořizovat, ujistěte se také, že na monitoru vidíte skutečně to, co chcete zachytit.

Windows

Máte-li počítač s operačním systémem Windows, hledejte klávesu PrintScreen (uvedeno jako zkratka Prt Sc nebo také Prt Scr). V případě notebooku budete muset nejspíš stisknout zároveň i klávesu Fn, kterou obvykle najdete v levém dolním rohu klávesnice. Klávesa pro PrintScreen zase bývá v opačném rohu – tedy vpravo nahoře.

Nyní máte snímek obrazovky pořízený, jenže jak se k němu teď dostat? Obrázek můžete pomocí klávesové zkratky Ctrl+V vložit například do programu Malování a následně si jej uložit. Chcete-li obrázek rovnou využít nebo někomu přímo poslat, obvykle stačí opět použít tuto zkratku a snímek vložíte například do rozepsaného e-mailu.

Windows bohužel nemají klávesovou zkratku pro zachycení pouze určité části obrazovky, můžete toho ovšem docílit díky aplikaci Výstřižky, kterou jednoduše najdete pomocí funkce „Vyhledat výraz“ dole na liště. Další možností je ještě aplikace „Výstřižek a skica“, ve které si pak můžete snímek i různě upravit. Tuhle aplikaci ovšem najdete pouze pokud váš počítač disponuje alespoň Windows 10.

Mac

Operační systém od firmy Apple používá zcela odlišné klávesové zkratky. Chcete-li zachytit obrazovku na Macu, stiskněte zároveň Shift+cmd+3. Pořízený snímek se vám rovnou uloží na plochu ve formátu PNG a můžete jej tak dále sdílet. Pokud si nepřejete, aby se screenshot rovnou ukládal, stačí zároveň podržet ještě klávesu Ctrl. Ta uloží snímek pouze do pomyslné schránky, z které ho pak podobně jako u Windows můžete dále vkládat například do rozepsané zprávy (pomocí klávesové zkratky cmd+V).

Mac nabízí ještě další dvě klávesové zkratky. Shift+cmd+5 vám umožní vybrat režim snímku obrazovky, tedy zda chcete pořídit snímek celé plochy, vybraného okna či například jen části. Shift+cmd+4 zachytí pouze vámi vybranou část obrazovky.

Screenshot na smartphonech

Funkcí screenshot již disponuje každý chytrý telefon. Obvykle je pořízení snímku obrazovky velmi snadné a to ať už pomocí kombinace tlačítek či gesta. Takto pořízený screenshot se ukládá rovnou do galerie v telefonu, odkud ho můžete rozeslat dále.

Android

Na mobilních telefonech s operačním systémem Android zpravidla pořídíte screenshot pomocí osvědčeného dvojhmatu. Stačí zároveň stisknout tlačítko sloužící k vypnutí či zapnutí smartphonu a tlačítko, které snižuje hlasitost. O pořízení snímku vás telefon ihned informuje skrze bílý záblesk na obrazovce a miniaturu, přes kterou se můžete dostat rovnou na screenshot. Snímek najdete také v galerii ve speciální složce (nazvané například „Kopie displeje“).

Některé telefony pak také disponují dalšími možnostmi, jak screenshot pořídit. K těmto alternativám patří například i gesta, která si můžete nastavit. Tentýž způsob pak platí i pro tablety s operačním systémem Android.

iOS

U telefonů s operačním systémem iOS, tedy iPhonů, jsou v zásadě dva způsoby, jak screenshot pořídit. Záleží na tom, jak starý model vlastníte. Jste-li majitelem iPhonu s domovským tlačítkem (iPhone 8 a staršího), snímek obrazovky uděláte současným stlačením bočního a domovského tlačítka. Vlastníte-li novější iPhone, k pořízení snímku obrazovky stlačte zároveň boční tlačítko pro vypnutí obrazovky a z druhé strany tlačítko pro zvýšení hlasitosti. V případě iPadu je způsob v podstatě totožný.

Stejně jako u mobilních telefonů s operačním systémem Android, po zachycení snímku se v levém dolním rohu objeví miniatura, kterou lze otevřít a snímek si prohlédnout. Taktéž se vám uloží do galerie.

Zobrazit úplnou nabídku chytrých telefonů

Chytré telefony s funkcí snímku obrazovky

Apple iPhone 12 mini

Apple iPhone 12 mini

od  

Samsung Galaxy A52s 5G

Samsung Galaxy A52s 5G

od  

Xiaomi Redmi 9A

Xiaomi Redmi 9A

od  

Apple iPhone 13 Pro

Apple iPhone 13 Pro

od  

Xiaomi POCO X3 Pro

Xiaomi POCO X3 Pro

od  

Apple iPhone 11

Apple iPhone 11

od  

Apple iPhone 12

Apple iPhone 12

od  

Samsung Galaxy S21 Ultra (G998B)

Samsung Galaxy S21 Ultra (G998B)

od  

Samsung Galaxy A52 (A525F)

Samsung Galaxy A52 (A525F)

od  

Xiaomi Mi 11T

Xiaomi Mi 11T

od  

Sony Xperia 10 III 5G

Sony Xperia 10 III 5G

od  

Honor 50

Honor 50

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

kristyna-krejcova

Kristýna Krejčová

Redaktor

Ve volném čase kromě psaní také ráda fotím, cestuji a rozvíjím své jazykové dovednosti. Vedle angličtiny a němčiny se nyní učím ještě španělsky. Momentálně studuji mezinárodní vztahy a diplomacii na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Více článků od Kristýny

Přečtěte si také