Seznam.cz

Jak nastavit nový mobil: Kompletní průvodce s tipy a triky

Smartphone
Zdroj: Unsplash.com
Jiri-Filip (1)
Jiří Filip před 2 roky

Mobilní telefon dnes již používá snad každý, jednou za čas je ovšem potřeba přejít na novější model. Ať už z důvodu odchodu předchozího do věčných lovišť či z pouhé touhy po nových funkcích, které nabízí. Každý nový telefon je ale potřeba při prvním zapnutí nastavit. Pokud ovšem víte jak na to, nastavení proběhne hladce a poté už si můžete naplno užívat nové zařízení.

Rozbalujte s rozvahou a hlavně opatrně

Vysněný mobilní telefon dokáže „odšpuntovat“ příval radosti snad v každém z nás. Ten je však dobré držet alespoň částečně na uzdě a mobil vybalit opatrně. Důvodů k tomu hned několik. Tím prvním je samozřejmě minimalizace rizika, že se vám podaří telefon poškodit hned při jeho rozbalení. Druhým důvodem je fakt, že díky opatrnému rozbalení si můžete být jisti tím, že například potenciální povrchové vady nejsou způsobeny vámi, ale výrobcem, díky čemuž by tak neměl být problém uplatnit následnou reklamaci. Tím třetím je pak případný snazší budoucí prodej zařízení. Jasně, ve chvíli, když nový mobil vybalujete z jeho krabičky, zcela určitě nepřemýšlíte nad tím, že jej výhledově „pošlete do světa“, ale za pár let to může být aktuální. A asi vás nepřekvapí, že o telefony v kompletním balení či minimálně s krabičkou je mezi kupci daleko větší zájem než o kousky bez veškerého příslušenství. Navíc v případě, že byste chtěli telefon v brzké době vrátit prodejci, tak bez krabičky (a především příslušenství) nepochodíte. Rozhodně se tedy vyvarujte toho, že krabička poletí spolu s balicím papírem do popelnice.

U balení, respektive jeho obsahu ještě chvíli zůstaneme. S kabely, nabíječkami a dalšími věcmi, které v krabičkách lze najít, můžete udělat prakticky jen dvě věci – buď je začít používat s novým telefonem nebo je v balení nechat a “šetřit” je pro potenciálního kupce. Z vlastní zkušenosti bych doporučil spíše variantu B – tedy pokud vám nějaké to příslušenství zbyde od předešlého telefonu. Rozdíl mezi starým a novým napájecím kabelem je totiž ve výsledku (kromě jeho designu) nulový a v případě napájecího adaptéru platí totéž (tedy pokud mají stejný výkon).

phone box
Zdroj: Pixabay.com
Při prodeji použitého smartphonu můžete jeho cenu zvýšit právě přibalením krabičky.

Použijte ochranné příslušenství

S trochou nadsázky se dá říci, že máloco bolí víc než škrábanec na těle nebo displeji nového telefonu. K novému telefonu si tedy ideálně rovnou dokupte i ochranné příslušenství ve formě krytů a ochranných skel či folií a hned je aplikujte. Každá vteřina nechráněného telefonu navíc je totiž riziková a Murphyho zákony jsou neúprosné. 

Zatímco nasazení ochranného krytu je hračka, lepení skel je již vcelku alchymie. Bohužel neexistuje univerzální rada, jak je na displej vždy nalepit dokonale. Z mých dlouholetých zkušeností, které vychází z nalepení desítek skel na displeje nejrůznějších smartphonů, bych však doporučil například lepení v co nejméně prašném prostředí na dokonale očištěný displej a s co možná nejkratším časovým oknem mezi odlepením ochrany z lepící vrstvy skla a jeho nalepením na displej. Vyvarujete se tak nepříjemnostem ve formě nalepení prachových částeček mezi sklo a displej, které vytváří bublinky či jsou minimálně vidět na vypnuté obrazovce. Pokud se vám „na první dobrou“ lepení nepodaří, nezoufejte – lepidlům totiž nějakou chvíli trvá, než dokonale přilnou, takže se nemusíte bát sklo odlepit a znovu jej na displej přilepit. Je ale nutné počítat s rizikem, že se při odlepení na lepivou stranu skla chytí další prachové částice a výsledek tak může být ještě horší než předtím.

Smartphone
Zdroj: Pixabay.com
Smartphone bez krytu a tvrzeného skla je sice hezčí, ale také daleko náchylnější k poškozením.

První spuštění, aneb mějte přehled v účtech a heslech

Pokud jste se již o balení a ochranu postarali, přichází konečně pravá zábava ve formě prvního zapnutí a nastavení telefonu. Nadcházející kroky záleží na každém z vás podle toho, zda přecházíte ze starého telefonu na nový stejného či jiného typu – tedy „hloupý“ vs. chytrý či Android vs. iOS. Suverénně nejjednodušší přechod budou mít uživatelé z „hloupého“ na chytrý telefon. Ti si vystačí s přehozením SIM karty a přihlášením se na chytrém telefonu k některému ze svých účtů – v případě Androidu je to Gmail, v případě iPhonu je třeba založit si Apple ID. Zcela klíčové je tedy mít jasno v heslech a účtech, kterými se lze do telefonu přihlásit. 

Pokud člověk přechází ze staršího Androidu na nový, respektive ze starého iPhonu na nový, postup není o moc složitější. I zde se stačí na novém smartphonu přihlásit na váš účet a to v tomto případě konkrétně ten, přes který jste byli přihlášeni i na starém telefonu. Následně už jen zvolíte, zda si chcete nechat přenést data ze starého na nový. Pokud ne, začnete s čistým štítem bez všeho. Pokud se následně pro přenos rozhodnete, nový telefon se pravděpodobně obnoví ze zálohy tak, že bude po dokončení tohoto procesu systémově nastavený 1:1 s vašim starým mobilem. Myslete jen na to, že kabelové přenosy dat mezi telefony jsou zpravidla rychlejší než bezdrátové, ale na druhou stranu je po jejich dobu telefon nepoužitelný, zatímco při stahování dat z cloudů jej lze standardně používat (byť možná ve trochu zpomalenějším režimu).

Při přechodu z Androidu na iPhone či naopak je situace trochu složitější. Do iPhonu se logicky přes Gmailový účet tvořený pro Android nepřihlásíte, stejně jako se nepřihlásíte na Androidu přes Apple ID. Pokud jste v pohodě s tím, že si data nepřenesete a začnete tedy se zbrusu novým telefonem se vším všudy, pak zde není co řešit a jednoduše si založte nové účty a začněte je využívat od píky. Pokud vám však o přenos dat jde, nezbude vám nic jiného než stáhnout aplikace pro transport dat z Androidu na iPhone a naopak. Nemějte strach – v nastavení vás na ně přesměrují samotní výrobci daných telefonů, takže vám bude stačit jen potvrdit jejich stažení, povolit přístupy k souborům a pak už jen nechat vše na aplikacích. Jen mějte na paměti, že v případě tohoto přenosu se zkopírují jen soubory, nikoliv nastavení telefonů. 

Smartphone
Zdroj: Pixabay.com
Mít aktualizovaný smartphone je velmi důležité jak pro jeho správný chod, tak vaší bezpečnost.

Prozkoumejte systém a aplikace, avšak bez zbrklostí 

Po nastavení přenosu dat, případně přihlášení do účtu na vás čeká ještě pár drobností ve formě nastavení autentizačních metod – tedy například nastavení skenu otisku prstů, skenu obličeje či oční rohovky. Samozřejmostí je pak nastavení kódového zámku spolu s odsouhlasením věcí typu sdílení dat s vývojáři a tak podobně. Nemějte obavy, všechny tyto souhlasy a úpravy je možné později pozměnit, takže si vše můžete nastavit klidně i „nanečisto“. Jen berte na vědomí, že kód pro odemčení telefonu spolu s heslem k vašemu účtu je třeba si vždy zapamatovat! 

Po „prokousání se“ prvotními nastaveními není od věci zkontrolovat systémové aktualizace a pokud jsou nějaké dostupné, hned je nainstalovat. Zajistíte si tak totiž jednak nejodladěnější verzi daného systému z hlediska plynulosti či bezpečnosti, ale taktéž veškeré momentálně dostupné softwarové novinky pro váš telefon. Aktuální operační systém je mimochodem mnohdy třeba i pro plnohodnotnou funkčnost některých aplikací. 

Radit vám, ať prozkoumáte operační systém telefonu a přizpůsobíte si v něm vše dle vašich preferencí, je pravděpodobně zbytečné. Snažte se u nastavování hned od začátku přemýšlet co možná nejkomplexněji. Například pokud si zapnete vyšší obnovovací frekvence displeje, je dost pravděpodobné, že se bude rychleji vybíjet baterie. Totéž pak platí při spuštěných 5G sítí, které jsou sice o poznání rychlejší než LTE, ale připojení k nim spotřebovává více energie. Naopak třeba Bluetooth či WiFi nemá smysl vypínat a to ani ve chvíli, kdy je nevyužíváte, jelikož jejich energetická spotřeba je naprosto zanedbatelná. Podtrženo, sečteno – nastavte si zkrátka vše tak, aby to dokonale vyhovovalo přesně vašim potřebám. Všichni by ale měli myslet minimálně na nastavení zálohování telefonu v případě, že by se s ním něco stalo a vy tak museli rázem přejít na nový. Zálohy naštěstí nejsou v dnešní době ničím složitým – provádí se totiž přes cloudová řešení.  Za sebe bych pak určitě doporučil i aktivaci bezpečnostních sledovacích služeb pro sledování polohy vašeho telefonu, jelikož jedině tak budete schopni v případě jeho odcizení reagovat. 

Při přizpůsobování si telefonu se zcela určitě nevyhnete ani stahování aplikací a to pravděpodobně buď z Google Play nebo App Store. V případě Androidu lze sice aplikace sehnat i mimo obchod s aplikacemi, ale vzhledem k riziku stažení viru tento styl stahování nelze začátečníkům určitě doporučit. Rozhodně se také neukvapujte s nákupy placených aplikací, ale raději zkuste dohledat bezplatné kousky či bezplatné „demo“ verze na vyzkoušení. Pokud pak ani placená verze neuspokojí vaše touhy, není problém přes reklamační formuláře pro App Store a Google Play aplikaci vrátit s tím, že jsou vám za ni po pár dnech vráceny veškeré peníze. 

Smartphone
Zdroj: Pixabay.com
Jednou z nejstahovanějších aplikací na světě posledních let je TikTok. Naleznete na něm vtipná krátká videa.

Zjistěte si, zda nemáte nárok na další „neviditelný“ bonus

Posledním dobrým tipem je kontrola toho, zda díky pořízení nového telefonu nemáte od jeho výrobce nárok na nějaké bonusy, například ve formě několikaměsíčních předplatných na služby zcela zdarma a tak podobně. V případě iPhonů lze takto získat například tři měsíce herní služby Apple Arcade či jednoměsíční předplatné Apple Music nebo třeba Apple TV+. Vybraní výrobci Androidů zase nemají problém nabízet několik měsíců zdarma Spotify, YouTube Premium a tak podobně.

Druhým – a možná o poznání zajímavějším – typem „neviditelného“ bonusu k telefonu jsou různé cashbacky, prodloužené záruky zdarma a tak podobně. Jediné, co je zde trochu problematické, je fakt, že tyto bonusy nabízí zpravidla nezávisle na sobě jak prodejci, tak i výrobci daných telefonů. Nelze tak bohužel říci, že nějaký konkrétní model má nárok na konkrétní „službu“. Obecná rada proto zní: Zjistěte si o svém novém telefonu co nejvíce a to ideálně i to, kde byl zakoupen, abyste měli následně jistotu, že například po registraci jeho IMEI na stránkách obchodu nedostanete bonus. V případě bonusů vázaných přímo na značku telefonu bez ohledu na prodejce je pak jejich získávání snadnější, jelikož se stačí většinou zaregistrovat přímo na stránkách výrobce. 

Užijte si jej naplno a bez (softwarových) obav

Jakmile si všechny výše uvedené kroky projdete a telefon nastavíte do použitelné formy, nezbývá už nic jiného než si jej začít užívat plnými doušky s tím, že pamatovat při tom stačí vlastně jen na jedno – pokud se nic nestane s hardwarem, není třeba panikařit. Softwarové problémy lze totiž prakticky vždy nějakým způsobem opravit a to většinou i svépomocí doma „na koleni“. Určitě proto nemá smysl se cítit při používání telefonu jakkoliv svázaný, jelikož důvod k obavám skutečně není, naopak se vám do rukou dostávají možnosti, o kterých se vám ještě nedávno (možná) ani nesnilo.

Jiri-Filip (1)

Jiří Filip

Redaktor

Milovník technologií, dobrého jídla, sportu a pěší turistiky, pro kterého je psaní nejen prací, ale i koníčkem. Nejradši píšu o smartphonech, smartwatch, smart home či jiných tech gadgetech, které dokáží zpříjemnit každodenní život.

Více článků od Jiřího

Přečtěte si také