Seznam.cz

Jak vybrat iPhone: Průvodce současnou nabídkou Applu

iphone-13-pro-barvy-fotoaparat
Zdroj: Apple.com
Jiri-Filip (1)
Jiří Filip před 4 měsíci

Tápete nad tím, který iPhone vybrat ze současné nabídky Applu? Není divu. Modelů, které lze v současnosti od kalifornského giganta zakoupit je totiž víc než dost a každý dokáže zaujmout jinými vlastnostmi. Pojďme si tedy společně udělat v současné nabídce Applu pořádek.

Ujasněte si, co chcete

Ještě než se pustíme do hlubšího průzkumu současné nabídky iPhonů, je nejprve třeba si udělat jasno v tom, co vlastně od iPhonu očekáváte a jak jej chcete používat. Popřemýšlejte, jaké funkce telefonu jsou pro vás stěžejní a jaké naopak bez problému oželíte. Jasno byste měli mít dále i v částce, kterou jste za telefon ochotni dát. Smartphony iPhone se totiž prodávají v nejrůznějších cenových kategoriích a proto není problém sehnat i za relativně málo peněz skutečně zajímavé kousky. Právě správně nastavená očekávání jsou ve výsledku klíčem k úspěchu při výběru (nejen) iPhonu. Nejen z hlediska následné spokojenosti s funkcemi telefonu, ale i z hlediska ekonomické stránky celé koupě. 

Z jakých iPhonů lze nyní vybírat

Porovnat paramentry
Apple iPhone 13 Pro Max
1.
top

Nejnovější a spolu s iPhonem 13 Pro i nejlepší telefon v nabídce Applu

Apple iPhone 13 Pro Max

od  

Apple iPhone 13
2.
top

Levnější varianta iPhonu 13 Pro, která neurazí ani svým designem.

Apple iPhone 13

od  

Apple iPhone 13 Pro
3.
top

Nejnovější a spolu s iPhonem 13 Pro Max i nejlepší telefon v nabídce Applu

Apple iPhone 13 Pro

od  

Apple iPhone 12 Pro Max
4.
top

Model pro náročné uživatele, kteří však neprahnou po tom nejnovějším.

Apple iPhone 12 Pro Max

od  

Apple iPhone 12
5.
top

Za relativně málo peněz nabízí tento model spoustu muziky.

Apple iPhone 12

od  

Apple iPhone 12 Pro
6.
top

Skvělá volba pro náročné uživatele, pro které je iPhone 12 Pro Max už příliš velký.

Apple iPhone 12 Pro

od  

Apple iPhone 13 mini
7.
top

Nejmenší a nejlepší iPhone v nabídce Applu

Apple iPhone 13 mini

od  

Apple iPhone 12 mini
8.
top

Skvělý telefon pro uživatele, kteří upřednostňují kompaktní rozměry před velkým komfortním displejem.

Apple iPhone 12 mini

od  

Apple iPhone 11 Pro Max
9.
top

Ideální volba pro středně náročné uživatele upřednostňující zaoblené rohy před hranami.

Apple iPhone 11 Pro Max

od  

Apple iPhone 11 Pro
10.
top

Model jako stvořený pro středně náročné uživatele s oblibou v zaoblených hranách.

Apple iPhone 11 Pro

od  

Apple iPhone 11
11.
top

Telefon pro uživatele, kteří lační po bezrámečkovém modelu s velmi slušným fotoaparátem.

Apple iPhone 11

od  

Apple iPhone Xr
12.
top

Nejlevnější bezrámečkový iPhone v nabídce Applu, který ocení spíše nenároční uživatelé.

Apple iPhone Xr

od  

Apple iPhone SE
13.
top

Model určený pro nenáročné uživatele či milovníky tradičního designu.

Apple iPhone SE

od  

iPhone SE

Nejlevnějším a zároveň nejhůře vybaveným iPhonem v současné nabídce Applu je model SE 2. generace. Ačkoliv se jedná o nepřímého nástupce iPhonu 8 z roku 2017, svou premiéru si odbyl teprve na jaře loňského roku. Novou generaci iPhone SE  lze označit za nejkonzervativnější iPhone v současné nabídce Applu. Jako jediný se stále drží léty prověřeného designu se širšími rámečky kolem displeje (zejména horním a spodním) v kombinaci s kulatým Home Buttonem a Touch ID, tedy čtečkou otisků prstu. Co se týče fotoaparátu, telefon spoléhá jen na jeden širokoúhlý objektiv s podporou portrétních snímků. Samozřejmostí jsou pak skleněná záda, díky kterým lze iPhone SE nabíjet i bezdrátovou cestou. Jestli v něčem SE vyniká, je to výkon. Díky čipu A13 Bionic totiž i přes svůj roční věk strká naprostou většinu androidí konkurence do kapsy.  Největším benefitem iPhonu SE 2. generace je pak bezesporu jeho cena.

Pro koho iPhone SE je 

Jelikož je iPhone SE relativně malý a designově nepříliš moderní telefon, lze jej doporučit uživatelům, kteří si nepotrpí na bezrámečkový design a plejádou objektivů na zádech telefonu. Telefon však oplývá řadou více než zajímavých vlastností a vynikající cenou. Uživatelé tak spíše ocení spolehlivé “železo” s dostatečně výkonným hardwarem, dlouhou softwarovou podporou a cenou, která není až tak bolavá. Dále se může iPhone SE 2. generace zalíbit naprostým začátečníkům, kteří si chtějí operační sytém iOS běžící na iPhonech co nejlevněji vyzkoušet. Oblíbený je i jako iPhone pro děti v rodinách, kde se těší Apple velké popularitě. Začlenění dítka do rodinného ekosystému totiž vyjde s iPhonem SE rodiče relativně levně.  

Přechod na iPhone SE 2. generace lze doporučit méně náročným majitelům iPhonů z let 2017 (vyjma modelu X) a starších, kteří byli se svým současným telefonem spokojeni a nepotřebují nutně něco výrazně lepšího. 

iPhone SE v černé barvě
Zdroj: Apple.com
Mobilní telefon iPhone SE.

iPhone XR

Ačkoliv se jedná o model z roku 2018, za své technické specifikace ani design se rozhodně stydět nemusí. Jedná se už o model s novým designovým jazykem Applu. Vyznačuje se mimo jiné minimálními rámečky kolem displeje či horním výřezem skrývajícím senzory pro Face ID (tedy autentizaci obličejem). Telefon sice spoléhá, stejně jako iPhone SE, jen na jeden širokoúhlý objektiv, fotky z něj jsou však více než kvalitní. Dalším velkým benefitem telefonu je skvělá výdrž baterie, díky které není problém telefon používat i dva dny standardního vytížení. Špatně na tom není telefon ani z hlediska výkonu – nalezneme v něm jen o rok starší procesor než iPhone SE. U modelu XR je nicméně potřeba počítat s tím, že je poměrně velký a tedy i těžký. Disponuje 6,1” displejem, který z něj v kombinaci se zadním sklem, hliníkovým rámečkem a vnitřními komponenty dělá téměř 200gramovou cihličku.

Pro koho iPhone XR je

Telefon iPhone XR lze doporučit těm uživatelům, kteří by rádi v kapse měli iPhone s moderním designem, velmi dobrým výkonem či kvalitním displejem. Zároveň ale musí počítat s tím, že při focení se musí obejít bez dalších objektivů a že ovládání jednou rukou není kvůli rozměrům telefonu tak snadné. Za cenu, za kterou je iPhone XR sehnatelný, se však jedná bezesporu o jeden z nejzajímavějších smartphonů pro méně náročné uživatele, který lze v současnosti sehnat. 

Co se týče přechodu z jiných iPhonů, smysl to má rozhodně ze všech modelů od roku 2017 dolů. Výjimka je iPhonu X, který je na tom oproti XR displejově i z hlediska fotoaparátu stále lépe. Pokud byste chtěli přecházet z iPhonu SE 2. generace, je potřeba si uvědomit, že budete měnit de facto jen design a rozměry. V prakticky všech ostatních věcech se totiž tyto modely shodují, takže při přechodu rozhodnou jen osobní sympatie. 

iPhone XR v černé a bílé
Zdroj: Apple.com
Mobilní telefon iPhone XR.

iPhone 11

Líbil se vám svými vlastnostmi iPhone XR, ale říkáte si, že určitá omezení fotoaparátu ve formě absence druhého objektivu by vás mohla štvát? Pak je pro vás jako stvořený iPhone 11. Jedná se s trochou nadsázky o kopii iPhonu XR, která je však z hlediska fotoaparátu vyspělejší. Po boku širokoúhlého objektivu totiž nabízí i ultraširokoúhlý objektiv, přes který lze fotit a natáčet velmi zajímavé kousky s efektem rybího oka. Dalším benefitem telefonu je pak podpora nočního režimu u fotek. Díky tomu jsou snímky vyfocené za zhoršených světelných podmínek či tmy upraveny kombinací softwaru a hardwaru tak, aby vypadaly jednoduše hezky. Jasně, dokonalé nejsou, ale rozhodně vypadají lépe než u iPhonů bez nočního režimu. U iPhonu 11 je pak samozřejmostí i velmi dobrá výdrž baterie, skvělý výkon díky čipu A14 Bionic nebo líbivý Liquid Retina displej. S iPhonem XR nicméně sdílí negativum ve formě vyšší hmotnosti.

Pro koho iPhone 11 je

Jak již bylo v předešlém odstavci naznačeno, iPhone 11 je skvělou volbou pro ty, kterým se vlastnostmi líbí iPhone XR. Tedy poměrně levný telefon pro méně náročné uživatele, kteří ale mají rádi focení a natáčení. Ti totiž budou z kombinace širokoúhlého a ultraširokoúhlého objektivu rozhodně nadšeni. Pokud si nicméně potrpíte například na dokonalý displej, ani jeden z dosud představených telefonů není pro vás vhodným adeptem. Všechny spoléhají na LCD panely, které se svými zobrazovacími schopnostmi za špičkové označit nedají. 

Pokud by vás zajímalo, z jakých iPhonů má smysl na iPhone 11 přejít, upřímně bych řekl, že ze všech od roku 2017 níže a to i včetně iPhonu X. Ten má sice lepší displej, ale výdrží, výkonem a ve výsledku i fotoaparátem se na iPhone 11 úplně nechytá. Co se týče majitele iPhonu XR, ten by měl přejít jen v případě, že mu jednoobjektivový fotoaparát nestačí. V ničem dalším totiž změnu při přechodu nepozná.

Barevné varianty iPhone 11
Zdroj: Apple.com
Mobilní telefon iPhone 11.

iPhone 12 a 12 mini

Takřka to nejlepší, co si můžete v současnosti od Applu mezi levnějšími telefony koupit. K dispozici jsou iPhony 12 hned ve dvou velikostech (5,4” iPhone mini a 6,1” iPhone 12), avšak s jinak stejným hardwarem, nepočítáme-li menší baterii v menším modelu. U obou modelů se tedy můžete těšit na velmi kvalitní duální fotoaparát složený ze širokoúhlého a ultraširokoúhlého objektivu, OLED displej, líbivé ostré hrany z hliníku s lesklými skleněnými zády či podporu 5G. Potěší ale i nasazení jednoho z nejvýkonnějších mobilních čipsetů ve formě Apple A14 Bionic, díky kterému se telefon “nezadýchá” ještě pěkných pár let. Řadě 12 navíc hraje do karet i to, že jí Apple vyrábí v celé řadě barevných variant, díky čemuž si vybere snad každý. Jediný problém tkví ve výdrži baterie iPhonu 12 mini, která je podle mnoha jeho majitelů nevalná. Při vyšší zátěži neudrží telefon při životě ani den. Jedná se však o daň za kompaktnost, která je zase u tohoto modelu suverénně nejlepší ze všech dostupných iPhonů a potažmo i ze všech smartphonů s podobným výkonem a funkcemi na trhu.

Pro koho iPhone 12 a 12 mini je

Modely z řady 12 lze doporučit těm uživatelům, kteří prahnou po co velmi dobré kombinaci kvalitního hardware a přívětivé ceny. Jasně, “dvanáctky” se nechlubí třemi objektivy či rámečkem z prémiových materiálů, ale zato jsou zase cenově mnohem dostupnější než modely z řady 13 (Pro) a samozřejmě i 12 Pro. To nejdůležitější, tedy podporu 5G a procesor,  s ní navíc sdílí, díky čemuž je už nyní prakticky jasné, že se neztratí  ani za několik let. Jste-li tedy ochotni překousnout absenci teleobjektivu a máte-li zároveň radši v ruce matný hliník než leštěnou ocel, pak budete s iPhony 12 spokojeni. A to jak v případě, že máte rádi větší modely, tak i v pokud jste fanoušky prcků – přesně pro vás tu totiž je 5,4” model, který je mimochodem nejmenším 5G telefonem na světě. 

Pokud by vás pak zajímalo, pro koho má přechod na řadu 12 smysl, jsou to všichni majitelé iPhonů z let 2018 a dřívějších. Rozdíl mezi těmito modely a “dvanáctkami” je totiž opravdu citelný. Přechodu by se neměli bát ani majitelé iPhonů 11, jelikož i pro ně bude přechod na řadu 12 velkým krokem vpřed. Minimálně tedy z hlediska displeje, u kterého přejdou z Liquid Retiny (což je LCD) na OLED. Jste-li pak majiteli iPhonů 11 Pro, rozmyslete si, co pro vás znamená mobilní internet. Pokud to je jen občasné surfování, pak 5G v iPhonech 12 neoceníte a s klidným srdcem zůstaňte na řadě 11 Pro. Pokud však na datech trávíte spousty času, žijete na místě, které je již 5G sítí pokryto, a zároveň nevyužíváte teleobjektiv a moc neřešíte materiál rámečku telefonu, pak pro vás má přechod na 12 smysl. 

Detail fotoaparátu telefonu iPhone 12
Zdroj: Apple.com
Mobilní telefon iPhone 12.

iPhone 12 Pro a 12 Pro Max

Telefon iPhone 12 Pro s 6,1” displejem a větší model iPhone 12 Pro Max s úhlopříčkou 6,7″ nelze označit jinak než jako jednu z nejlepších koupí pro nároční uživatele, jenž kladou zároveň důraz na cenu – ta totiž nyní po představení iPhonů 13 (Pro) pozvolna klesá. Jedná se o loňskou a tedy logicky velmi dobře vybavenou produktovou řadu cílící na ty nejnáročnější uživatele. To jinými slovy znamená, že disponují naprosto vším, co měl Apple loni k dispozici pro komerční využití. Těšit se u nich můžete na (alespoň podle slov Applu) profesionální fotosoustavu skládající se ze tří objektivů (konkrétně širokoúhlého, ultraširokoúhlého a objektivu), velmi výkonný procesor Apple A14 Bionic nebo slušnou výdrž baterie. Nechybí prvotřídní Super Retina XDR displej či podpora 5G sítí. U iPhonů 12 Pro (Max) ale potěší kromě celé řady skvělých hardwarových vychytávek i design, který je zkrátka a dobře prvotřídní. Apple totiž u něj vsadil na rámeček z leštěné oceli v kombinaci s matným sklem na zádech. Díky tomu působí telefony velmi hodnotným dojmem. Pokud by vás pak zajímalo, v čem se 6,1” a 6,7” model liší, odpověď je jednoduchá – prakticky v ničem, nepočítáme-li hmotnost, rozměry, výdrž baterie (kvůli větší baterii ve větším modelu) či mírně lepší stabilizaci obrazu u širokoúhlého objektivu. Obecně se proto dá říci, že byste si měli iPhone 12 Pro vybírat primárně podle toho, jak vám který model padne do ruky. Koupí většího, nebo naopak menšího nezískáte navíc prakticky nic, co by vyvážilo případný nekomfort z nevhodné velikosti. Oproti iPhonu 13 Pro (Max) by vám pak zde mohl chybět i kinematografický mód pro natáčení videí, pár hodin výdrže k dobru nebo třeba variabilní obnovovací frekvence displeje pohybující se mezi 10 a 120 Hz v závislosti na zobrazovaném obsahu.

Pro koho iPhone 12 Pro a 12 Pro Max je

Jak už jste asi z předešlých řádků pochopili, iPhony z řady 12 Pro jsou stroji bez větších kompromisů. Budou líbit těm uživatelům, kteří zkrátka chtějí mít v ruce skvělý hardware dostupný díky pádu cen za přívětivější cenu než za kterou se nabízí letošní generace iPhonů řady Pro. Prahnete-li primárně po výdrži baterie a skvělých fotkách a neřešíte velikost, je pro vás ideální 12 Pro Max. Jestli upřednostňujete kompaktnost a spokojíte se s menší výdrží baterie a mírně horší stabilizací širokoúhlého fotoaparátu, je pro vás menší 12 Pro skvělou volbou. Vzhledem ke skvělé hardwarové výbavě se tyto modely budou řadit mezi špičku smartphonů ještě několik let.

Co se týče přechodu ze starších modelů, přejít se zcela určitě vyplatí všem majitelům iPhonů z let 2018 a dřívějších. Doporučit upgrade pak lze určitě i majitelům iPhonů 11, které mají oproti řadě 12 Pro o poznání horší displeje i fotosoustavu a navíc nedisponují 5G připojením. Právě to by ostatně mohlo být důvodem i pro přechod majitelů iPhonů 11 Pro. Ty jsou v současnosti sice stále výborné, ale žijete-li v oblastech, kde je již 5G podporováno a brutálně rychlý mobilní internet vás láká, pak není moc nad čím váhat. Řada iPhone 12 Pro vás totiž v tomto směru zkrátka nadchnou.  Vystačíte-li si s LTE, nynější kvalitou fotoaparátu či designem se zaoblenými hranami, pak nemá přechod z řady 11 Pro smysl. 

telefon iPhone 13
Zdroj: Apple.com
Mobilní telefon iPhone 12 Pro.

iPhone 13 a 13 mini

Telefony řady iPhone 13 a 13 mini jsou těmi nejlepšími levnějšími smartphony od Applu. Jedná se o přímé nástupce iPhonů 12 a 12 mini z loňského roku, kteří posouvají laťku této řady ještě výše. Zatímco z hlediska designu se od iPhonů 12 přespříliš neliší, jelikož u nich Apple de facto jen zúžil horní výřez v displeji, pozměnil rozmístění jednotlivých objektivů ve fotomodulu (nově nejsou pod sebou, ale úhlopříčně) a nasadil nové barevné varianty (telefony jsou k dispozici konkrétně v černé, bílé, modré, růžové  a červené), hardwarově dospěl solidně. Do vínku totiž dostal například čipset Apple A15 Bionic, který je vyrobený vylepšenou 5nm technologií a oproti konkurenci je dle slov Applu o 50 % rychlejší z hlediska CPU a o 30 % výkonnější z hlediska grafického výkonu. Na nedostatek výkonnosti si tedy telefony rozhodně stěžovat nebudou. Totéž v bledě modrém se pak dá říci i o výdrži baterie, která se v případě modelu 13 mini oproti loňské generaci zlepšila o 1,5 hodiny a v případě 6,1″ iPhonu 13 pak dokonce o 2,5 hodiny. Celodenní používání telefonu tedy nebude žádný problém. Solidního upgradu se dočkala i fotosoustava, která vychází z řady 12 Pro a lze jí tedy označit za profesionální. Apple vylepšil u fotoaparátu jak noční režim, tak i softwarové nástroje pro zlepšování fotek. Zároveň přidal režim pro makro focení u ultraširokoúhlého objektivu či kinematografický režim pro natáčení videa.

Pro koho je iPhone 13 a 13 mini určený

Novinky z řady 13 lze doporučit těm uživatelům, kteří prahnou po tom nejnovějším, co je v současnosti od Applu k dispozici, ale zároveň nemusí mít vyloženě to nejlepší. „Třináctky“ jsou naprosto skvělá zařízení, nicméně v některých vlastnostech se musí prémiové řadě 13 Pro zkrátka poklonit. Na mysli máme například absenci třetího objektivu (konkrétně teleobjektivu), kvůli které u nich nelze počítat s kvalitním zoomováním při focení a natáčení, použitý hliník na rámečky namísto odolnější oceli nebo třeba absenci vyšší obnovovací frekvence displeje. iPhony 13 totiž disponují stále „jen“ 60Hz. Na druhou stranu se ale jedná o cenově dostupné telefony, které dávají smysl už v základní variantě. Apple totiž zdvojnásobil jejich základní úložiště oproti loňsku ze 64GB na 128GB a to při zachování ceny. Ve výsledku by se tak dalo říci, že koupě iPhonu 13 a 13 mini je svým způsobem volba rozumem, protože se jedná zřejmě o iPhone s nejlepším poměrem cena/výkon na trhu. Doporučit jej lze prakticky komukoliv vyjma velmi náročných uživatelů, kteří prahnou po iPhonech 13 Pro, a dále pak majitelům iPhonů 12 Pro. U loňských iPhonů 12 je pak na zvážení, zda vám stojí lepší výdrž, foťák a výkon za přechod.

iPhone 13 barvy
Zdroj: Apple.com
Nové iPhony 13 mají oproti loňským iPhonům 12 jinak řešené fotoaparáty.

iPhone 13 Pro a 13 Pro Max

To nejlepší, co bude po následujících 12 měsíců v nabídce Applu. Jinak snad ani žhavou novinku z dílny tohoto kalifornského giganta označit nelze. Přestože je svým designem stejně jako klasické iPhony 13 loňským iPhonům velmi podobná, dočkala se celé řady vylepšení, které stojí rozhodně za pozornost. Jedním z těch nejzajímavějších je bezesporu nasazení variabilní obnovovací frekvence displeje, kterou Apple nazývá ProMotion. Ta se bude pohybovat v rozmezí 10 až 120 Hz v závislosti na tom, na jaký obsah se bude uživatel zrovna dívat, díky čemuž mu iPhone zajistí jednak plynulost konzumovaného obsahu, ale také potenciální úsporu baterie, jelikož nižší obnovovací frekvence je logicky z hlediska spotřeby energie méně náročná. Potěší ale třeba i vyšší jas, brutální výkon naprosto válcující veškerou konkurenci a to o 50 % jak v případě CPU, tak i GPU, či nová světle modrá barevná varianta. Další zajímavou vychytávkou je nasazení 1 TB úložiště jakožto nové nejvyšší možnosti, díky které se tak již nebudete muset omezovat v ukládání souborů. Suverénně největšího meziročního upgradu se však dočkal fotoaparát, který lze označit díky řadě softwarových i hardwarových vylepšení jako jeden z nejlepších mobilních foťáků na světě. Opomenout nesmíme ani prodloužení výdrže – v případě 6,1″ modelu si uživatelé oproti loňsku polepší o 1,5 hodiny, v případě 6,7″ modelu pak dokonce o 2,5 hodiny. Nutno nicméně dodat, že prodloužení výdrže se koná na úkor hmotnosti, která se mírně zvýšila a je s tím tedy potřeba počítat.

Pro koho je iPhone 13 Pro a 13 Pro Max

Po iPhonech z řady 13 Pro by měli sáhnout ti uživatelé, kteří se jednoduše spokojí jen s tím nejlepším a to ve všech směrech. Lepší iPhone totiž zkrátka dalších 12 měsíců nenaleznete a s ohledem na technické specifikace je jasné, že vám bude skvěle sloužit ještě pěkných pár dalších let. Nadšeni z novinky budou zejména fotografové a kameramani, kteří díky němu dostanou do rukou skutečně skvostný nástroj disponující neuvěřitelným množstvím možností, díky kterému budou moci uzdu své kreativity zcela pustit. Na druhou stranu je ale nutné objektivně přiznat, že oproti loňským iPhonům 12 Pro se nejedná až o tak extrémní upgrady a tudíž je na pováženou, zda má z iPhonů 12 Pro na iPhony 13 Pro smysl přecházet. Ze všech starších modelů to doporučit samozřejmě lze, protože skok z nich na novinku bude opravdu velký.

U řady 13 Pro je navíc super i to, že je oproti loňsku hardwarově vyjma úhlopříčky a kapacity baterie zcela shodná. Loni byl přitom iPhone 12 Pro Max z hlediska fotoaparátu mírně lepší díky lepší stabilizaci širokoúhlého objektivu, kvůli čemuž byli milovnici kvalitních fotek de facto nuceni sáhnout spíše po něm. Letos je ale úplně jedno, jaký telefon zvolíte – lišit se totiž budou skutečně jen baterií a velikostí. Vše ostatní vám bude sloužit naprosto stejně.

iphone-13-pro-barvy-fotoaparat
Zdroj: Apple.com
Loňskou tmavě modrou barvu iPhonů 12 Pro vystřídala letos u iPhonů 13 Pro světle modrá.

Srovnání parametrů iPhonů

 iPhone SEiPhone XRiPhone 11iPhone 12 mini/12iPhone 12 Pro/12 Pro MaxiPhone 13 mini/13iPhone 13 Pro/13 Pro Max
Úhlopříčka4,7"6,1"6,1"5,4"/6,1"6,1"/6,7"5,4"/6,1"6,1"/6,7"
Mobilní data4G LTE4G LTE4G LTE5G5G5G5G
Fotoaparát12 MPx širokoúhlý12 MPx širokoúhlýDvojitá 12 MPx fotosoustava - širokoúhlý, ultraširokoúhlý1Dvojitá 12 MPx fotosoustava - širokoúhlý, ultraširokoúhlýTrojitá 12 MPx fotosoustava - širokoúhlý, ultraširokoúhlý, teleobjektivDvojitá 12 MPx fotosoustava - širokoúhlý, ultraširokoúhlýTrojitá 12 MPx fotosoustava - širokoúhlý, ultraširokoúhlý, teleobjektiv
ProcesorA13 BionicA12 BionicA13 BionicA14 BionicA14 BionicA15 BionicA15 Bionic
ZabezpečeníTouch IDFace IDFace IDFace IDFace IDFace IDFace ID
VoděodolnostAž 30 minut v hloubce do 1 metruAž 30 minut v hloubce do 1 metruAž 30 minut v hloubce do 2 metrůAž 30 minut v hloubce do 6 metrůAž 30 minut v hloubce do 6 metrůAž 30 minut v hloubce do 6 metrůAž 30 minut v hloubce do 6 metrů
Úložiště64/128/256GB64/128GB64/128/256GB64/128/256GB128/256/512GB128/256/512GB512GB/1TB
DisplejRetina HD, 1334x750Liquid Retina HD, 1792x828Liquid Retina HD, 1792x828Super Retina XDR, 2340x1080/2532x1170Super Retina XDR, 2532x1170/2778x1284Super Retina XDR, 2340x1080/2532x1170Super Retina XDR, 2532x1170/2778x1284 s variabilní obnovovací frekvencí 10 až 120 Hz
MagSafeNeNeNeAnoAnoAnoAno
BarvyČerná, bílá, červenáModrá, bílá, černá, žlutá, oranžová, červenáFialová, žlutá, zelená, černá, bílá, červenáFialová, černá, bílá, zelená, modrá, červenáVesmírně šedá, bílá, zlatá, modráČerná, bílá, červená, modrá, růžováŠedá, bílá, zlatá, světle modrá
VýdržAž 13 hodin přehrávání videaAž 16 hodin přehrávání videaAž 17 hodin přehrávání videaAž 15 hodin přehrávání videa/ až 17 hodin přehrávání videaAž 17 hodin přehrávání videa, až 20 hodin přehrávání videaAž 17 hodin přehrávání videa, až 19 hodin přehráváni videaAž 22 hodin přehrávání videa/ až 28 hodin přehrávání videa

Pár rad na závěr

Jak můžete v předešlých řádcích sami vidět, nabídka Applu je i přesto, že obsahuje jen pár modelů, skutečně pestrá a vybere si z ní každý. Kromě parametrů telefonů a jejich cen byste nicméně měli brát v potaz ještě pár dalších aspektů, které vám mohou při rozhodování opět trochu pomoci. Tím prvním je délka softwarové podpory. Obecně platí, že čím novější telefon si koupíte, tím déle budete od Applu dostávat softwarové aktualizace ve formě nových verzí systému iOS. Tím získáte na telefon nejen nové funkce, ale i zlepšení bezpečnosti a podobně. Ušetřit pár tisícovek na starším modelu se tedy nemusí vždy vyplatit. 

Při koupi rovněž pamatujte na to, že čím starší telefon si koupíte, tím složitější bude jeho potenciální prodej za rozumnou cenu. Už dávno bohužel neplatí, že si iPhony drží dlouhé roky svou cenu. Hodnota jablečných telefonů v posledních letech klesá podobně rychle jako u konkurenčních Androidů. Máte-li tedy v plánu koupit iPhone s tím, že jej brzy prodáte, doporučujeme nesahat po těch nejlevnějších variantách, ale spíše po vyšších či středních modelech. 

Pamatujte také na to, že Apple již nedává do balení iPhonů nabíjecí adaptéry a sluchátka. Budete se muset spolehnout buď na své starší zásoby, nebo si toto příslušenství dokoupit. Právě na příslušenství přitom nešetřete, jelikož při pořízení nekvalitních kousků můžete svůj iPhone poškodit. Raději tedy vložte své peníze do levnějšího iPhonu a k němu si dokupte kvalitní příslušenství, než abyste koupili za většinu svých peněz vyšší model a například nekvalitní nabíječkou svůj telefon poškodili.

Kde koupit iPhone

Apple iPhone 13 Pro Max

Apple iPhone 13 Pro Max

od  

Apple iPhone 13

Apple iPhone 13

od  

Apple iPhone 13 Pro

Apple iPhone 13 Pro

od  

Apple iPhone 12 Pro Max

Apple iPhone 12 Pro Max

od  

Apple iPhone 12

Apple iPhone 12

od  

Apple iPhone 12 Pro

Apple iPhone 12 Pro

od  

Apple iPhone 13 mini

Apple iPhone 13 mini

od  

Apple iPhone 12 mini

Apple iPhone 12 mini

od  

Apple iPhone 11 Pro Max

Apple iPhone 11 Pro Max

od  

Apple iPhone 11 Pro

Apple iPhone 11 Pro

od  

Apple iPhone 11

Apple iPhone 11

od  

Apple iPhone Xr

Apple iPhone Xr

od  

Apple iPhone SE

Apple iPhone SE

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Apple Mobilní telefony iPhone

Jiri-Filip (1)

Jiří Filip

Redaktor

Milovník technologií, dobrého jídla, sportu a pěší turistiky, pro kterého je psaní nejen prací, ale i koníčkem. Nejradši píšu o smartphonech, smartwatch, smart home či jiných tech gadgetech, které dokáží zpříjemnit každodenní život.

Více článků od Jiřího

Přečtěte si také