Seznam.cz

Jak vybrat iPhone: Průvodce současnou nabídkou Applu

iphone-13-pro-barvy-fotoaparat
Zdroj: Apple.com
krasty
Redakce Magazínu Zboží.cz před 2 měsíce

Tápete nad tím, který iPhone vybrat ze současné nabídky Applu? Není divu. Modelů, které lze v současnosti od kalifornského giganta zakoupit je totiž víc než dost a každý dokáže zaujmout jinými vlastnostmi. Pojďme si tedy společně udělat v současné nabídce Applu pořádek.

Aktualizováno 25. 9. 2023

 

Z jakých iPhonů lze nyní vybírat

Porovnat parametry
Apple iPhone 15 Pro
1.
top

Menší varianta vrcholu nabídky

Apple iPhone 15 Pro

od  

Apple iPhone 15 Pro Max
2.
top

To nejlepší, co je v současnosti od Applu k dispozici

Apple iPhone 15 Pro Max

od  

Apple iPhone 14 Pro Max
3.
top

To nejlepší, pokud nepotřebujete USB-C

Apple iPhone 14 Pro Max

od  

Apple iPhone 13 Pro Max
4.
top

Telefon s vynikajícím poměrem ceny a brutálního výkonu

Apple iPhone 13 Pro Max

od  

Apple iPhone 13
5.
top

Levnější varianta iPhonu 13 Pro, která neurazí ani svým designem.

Apple iPhone 13

od  

Apple iPhone 15
6.
top

Nejnovější výchozí model s USB-C

Apple iPhone 15

od  

Apple iPhone SE 2022
7.
top

Model určený pro nenáročné uživatele či milovníky tradičního designu.

Apple iPhone SE 2022

od  

Apple iPhone 14 Pro
8.
top

Kompaktnější z dvojice letos představených "prémiovek" Applu

Apple iPhone 14 Pro

od  

Apple iPhone 13 Pro
9.
top

Stejně jako iPhone 13 Pro Max telefon s vynikajícím poměrem ceny a brutálního výkonu

Apple iPhone 13 Pro

od  

Apple iPhone 15 Plus
10.
top

Apple iPhone 15 Plus

od  

Velký displej a čip z 14 Pro Max

Apple iPhone 12
11.
top

Za relativně málo peněz nabízí tento model spoustu muziky.

Apple iPhone 12

od  

Apple iPhone 14
12.
top

Jen mírný krok vpřed oproti iPhonu 13

Apple iPhone 14

od  

Apple iPhone 12 Pro
13.
top

Skvělá volba pro náročné uživatele, pro které je iPhone 12 Pro Max už příliš velký.

Apple iPhone 12 Pro

od  

Apple iPhone 13 mini
14.
top

Nejmenší a nejlepší iPhone v nabídce Applu

Apple iPhone 13 mini

od  

Apple iPhone 14 Plus
15.
top

Apple iPhone 14 Plus

od  

Komu nestačí 6,1" základní model, tento je pro něj jako stvořený

Apple iPhone 12 mini
16.
top

Skvělý telefon pro uživatele, kteří upřednostňují kompaktní rozměry před velkým komfortním displejem.

Apple iPhone 12 mini

od  

Apple iPhone Xr
17.
top

Nejlevnější bezrámečkový iPhone v nabídce Applu, který ocení spíše nenároční uživatelé.

Apple iPhone Xr

od  

Ujasněte si, co chcete

Ještě než se pustíme do hlubšího průzkumu současné nabídky iPhonů, je nejprve třeba si udělat jasno v tom, co vlastně od iPhonu očekáváte a jak jej chcete používat. Popřemýšlejte, jaké funkce telefonu jsou pro vás stěžejní a jaké naopak bez problému oželíte. Jasno byste měli mít dále i v částce, kterou jste za telefon ochotni dát. Smartphony iPhone se totiž prodávají v nejrůznějších cenových kategoriích a proto není problém sehnat i za relativně málo peněz skutečně zajímavé kousky. Právě správně nastavená očekávání jsou ve výsledku klíčem k úspěchu při výběru (nejen) iPhonu. Nejen z hlediska následné spokojenosti s funkcemi telefonu, ale i z hlediska ekonomické stránky celé koupě. 

iPhone SE 2022

Apple iPhone SE 2022

Apple iPhone SE 2022

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Apple iPhone SE 2022

Apple iPhone SE 2022

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky

Přestože Apple na začátku března 2022 představil již v pořadí třetí generaci modelu SE, nejedná se o žádnou revoluci. Kalifornský gigant se u ní totiž i nadále drží své myšlenky vytvořit co možná cenově nejdostupnější smartphone s hardwarem, který bude bohatě dostačovat na pěkných pár následujících let, avšak zároveň s recyklovaným hardwarem. Ve výsledku se tak dá i třetí generace iPhone SE označit za nejkonzervativnější iPhone v současné nabídce Applu, jelikož vychází z designu iPhonu 8 z roku 2017, přičemž ten se zase minimálně liší od iPhonu 6 z roku 2014. Dá se tedy říci, že koupí iPhonu SE 3. generace dostanete do ruky takřka totéž, co Apple prodával před dlouhými osmi lety. Tělo se zaoblenými hranami, široké rámečky kolem displeje (zejména pak na horní a spodní straně), jednoobjektivový fotoaparát či kulaté ovládací tlačítko Home Button se senzorem Touch ID jsou zkrátka ohrané prvky. Na druhou stranu je ale třeba říci, že dohromady stále fungují skvěle, a díky výkonu iPhonu SE nyní lépe než kdy předtím. Apple do něj totiž nasadil procesor, který představil teprve u loňských iPhonů 13 (Pro). Kromě výkonu pak zajišťuje nový čipset iPhonu i dlouhodobou softwarovou podporu, což je rozhodně vítaný bonus. Poslední skvělou věcí, která se s čipsetem pojí, je fakt, že se díky němu povedlo u iPhonu SE 3 vylepšit fotoaparát, aniž by na něj museli „sáhnout“ změnou hardwaru. Díky brutálnímu výkonu Apple A15 Bionic je totiž telefon nyní schopen fotky daleko lépe softwarově zpracovávat a tedy i automaticky upravovat. U SE 3 bychom se tak měli dočkat jedněch z nejlepších snímků, které lze v současnosti na podobně řešené fotoaparáty vyfotit. Příjemnou třešničkou na pomyslném dortu je pak podpora 5G sítí, u které je však třeba druhým dechem dodat, že vzhledem k jejich (ne)rozšířenosti po České republice si je zatím bohužel moc neužijete. Největším benefitem iPhonu SE 3. generace je pak bezesporu jeho cena.

Pro koho iPhone SE je 

Ačkoliv se za svůj vnitřní hardware iPhone SE 3. generace rozhodně nemusí stydět, faktem je, že vzhledem ke svému designu ve společnosti zkrátka neoslní. Na druhou stranu mu však hraje do karet jeho cenovka, díky které se jedná o prvotřídní mobilní řešení pro konzervativnější uživatele, děti či ty, kteří zkrátka nehledí příliš na design a zároveň chtějí dostat v poměru cena/výkon to nejlepších. Doporučit lze tento telefon ve výsledku i uživatelům, kteří by rádi s iPhony začali, ale nechce se jim do prvního telefonu přespříliš investovat. SE 3. generace jim totiž ve výsledku nejenže otevře jablečný svět, ale zároveň nabídne většinu toho, co vyšší řady, a to za bezkonkurenční cenu. Pro technologické hračičky se ale logicky o dobrou volbu nejedná. 

Přechod na iPhone SE 3. generace tedy lze také doporučit méně náročným majitelům iPhonů z let 2017 (vyjma iPhonu X, který má navrch jak designem, tak i fotoaparátem či výdrží baterie) a starších. Co se pak týče přechodu z iPhonu SE na SE 3, zde záleží primárně na tom, co od tohoto kroku uživatel očekává. Pokud je to lepší foťák, výdrž či podpora 5G sítí, pak přechod smysl má. Hnát se však za novou generací třeba jen kvůli rychlosti je asi celkem bezpředmětné.

iphone-se-2022-barvy
Zdroj: Apple.com
iPhone SE 3 je designově prakticky stejný jak iPhone SE 2 z roku 2020.

iPhone XR

Apple iPhone Xr

Apple iPhone Xr

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Apple iPhone Xr

Apple iPhone Xr

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky

Ačkoliv se jedná o model z roku 2018, za své technické specifikace ani design se rozhodně stydět nemusí. Jedná se už o model s novým designovým jazykem Applu. Vyznačuje se mimo jiné minimálními rámečky kolem displeje či horním výřezem skrývajícím senzory pro Face ID (tedy autentizaci obličejem). Telefon sice spoléhá, stejně jako iPhone SE, jen na jeden širokoúhlý objektiv, fotky z něj jsou však více než kvalitní. Dalším velkým benefitem telefonu je skvělá výdrž baterie, díky které není problém telefon používat i dva dny standardního vytížení. Špatně na tom není telefon ani z hlediska výkonu, byť je pravdou, že se jedná o nejméně výkonný model současnosti, který je bez problému na českém trhu k dostání. U modelu XR je nicméně potřeba počítat s tím, že je poměrně velký a tedy i těžký. Disponuje 6,1” displejem, který z něj v kombinaci se zadním sklem, hliníkovým rámečkem a vnitřními komponenty dělá téměř 200gramovou cihličku.

Pro koho iPhone XR je

Telefon iPhone XR lze doporučit těm uživatelům, kteří by rádi v kapse měli iPhone s moderním designem, velmi dobrým výkonem či kvalitním displejem. Zároveň ale musí počítat s tím, že při focení se musí obejít bez dalších objektivů a že ovládání jednou rukou není kvůli rozměrům telefonu tak snadné. Za cenu, za kterou je iPhone XR sehnatelný, se však jedná bezesporu o jeden z nejzajímavějších smartphonů pro méně náročné uživatele, který lze v současnosti sehnat. 

Co se týče přechodu z jiných iPhonů, smysl to má rozhodně ze všech modelů od roku 2017 dolů. Výjimka je iPhonu X, který je na tom oproti XR displejově i z hlediska fotoaparátu stále lépe. Pokud byste chtěli přecházet z iPhonu SE 2. generace či se rozmýšleli mezi XR a iPhonem SE 3, je potřeba si uvědomit, že budete měnit de facto jen design a rozměry. V prakticky všech ostatních věcech se totiž tyto modely shodují nebo si jsou velmi blízké (například z hlediska procesoru, kde vyšší rychlost SE 3 pro běžné úkony zkrátka nepocítíte), takže při přechodu rozhodnou jen osobní sympatie. 

iPhone XR v černé a bílé
Zdroj: Apple.com
Mobilní telefon iPhone XR.

iPhone 12 a 12 mini

Apple iPhone 12

Apple iPhone 12

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Apple iPhone 12

Apple iPhone 12

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Apple iPhone 12 mini

Apple iPhone 12 mini

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Apple iPhone 12 mini

Apple iPhone 12 mini

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky

Takřka to nejlepší, co si můžete v současnosti od Applu mezi levnějšími telefony koupit. K dispozici jsou iPhony 12 hned ve dvou velikostech (5,4” iPhone 12 mini a 6,1” iPhone 12), avšak s jinak stejným hardwarem, nepočítáme-li menší baterii v menším modelu. U obou modelů se tedy můžete těšit na velmi kvalitní duální fotoaparát složený ze širokoúhlého a ultraširokoúhlého objektivu, OLED displej, líbivé ostré hrany z hliníku s lesklými skleněnými zády či podporu 5G. Potěší ale i nasazení jednoho z nejvýkonnějších mobilních čipsetů ve formě Apple A14 Bionic, díky kterému se telefon “nezadýchá” ještě pěkných pár let. Řadě 12 navíc hraje do karet i to, že jí Apple vyrábí v celé řadě barevných variant, díky čemuž si vybere snad každý. Jediný problém tkví ve výdrži baterie iPhonu 12 mini, která je podle mnoha jeho majitelů nevalná. Při vyšší zátěži neudrží telefon při životě ani den. Jedná se však o daň za kompaktnost, která je zase u tohoto modelu suverénně nejlepší ze všech dostupných iPhonů a potažmo i ze všech smartphonů s podobným výkonem a funkcemi na trhu.

Pro koho iPhone 12 a 12 mini je

Modely z řady 12 lze doporučit těm uživatelům, kteří prahnou po co velmi dobré kombinaci kvalitního hardware a přívětivé ceny. Jasně, “dvanáctky” se nechlubí třemi objektivy či rámečkem z prémiových materiálů, ale zato jsou zase cenově mnohem dostupnější než modely z řady 13 (Pro) a samozřejmě i 12 Pro. To nejdůležitější, tedy podporu 5G a procesor,  s ní navíc sdílí, díky čemuž je už nyní prakticky jasné, že se neztratí  ani za několik let. Jste-li tedy ochotni překousnout absenci teleobjektivu a máte-li zároveň radši v ruce matný hliník než leštěnou ocel, pak budete s iPhony 12 spokojeni. A to jak v případě, že máte rádi větší modely, tak i v pokud jste fanoušky prcků – přesně pro vás tu totiž je 5,4” model, který je mimochodem nejmenším 5G telefonem na světě. 

Pokud by vás pak zajímalo, pro koho má přechod na řadu 12 smysl, jsou to všichni majitelé iPhonů z let 2018 a dřívějších. Rozdíl mezi těmito modely a “dvanáctkami” je totiž opravdu citelný. Přechodu by se neměli bát ani majitelé iPhonů 11, jelikož i pro ně bude přechod na řadu 12 velkým krokem vpřed. Minimálně tedy z hlediska displeje, u kterého přejdou z Liquid Retiny (což je LCD) na OLED. Jste-li pak majiteli iPhonů 11 Pro, rozmyslete si, co pro vás znamená mobilní internet. Pokud to je jen občasné surfování, pak 5G v iPhonech 12 neoceníte a s klidným srdcem zůstaňte na řadě 11 Pro. Pokud však na datech trávíte spousty času, žijete na místě, které je již 5G sítí pokryto, a zároveň nevyužíváte teleobjektiv a moc neřešíte materiál rámečku telefonu, pak pro vás má přechod na 12 smysl. 

Detail fotoaparátu telefonu iPhone 12
Zdroj: Apple.com
Mobilní telefon iPhone 12.

Pro koho iPhone 12 Pro a 12 Pro Max je

Jak už jste asi z předešlých řádků pochopili, iPhony z řady 12 Pro jsou stroji bez větších kompromisů. Budou líbit těm uživatelům, kteří zkrátka chtějí mít v ruce skvělý hardware dostupný díky pádu cen za přívětivější cenu než za kterou se nabízí letošní generace iPhonů řady Pro. Prahnete-li primárně po výdrži baterie a skvělých fotkách a neřešíte velikost, je pro vás ideální 12 Pro Max. Jestli upřednostňujete kompaktnost a spokojíte se s menší výdrží baterie a mírně horší stabilizací širokoúhlého fotoaparátu, je pro vás menší 12 Pro skvělou volbou. Vzhledem ke skvělé hardwarové výbavě se tyto modely budou řadit mezi špičku smartphonů ještě několik let.

Co se týče přechodu ze starších modelů, přejít se zcela určitě vyplatí všem majitelům iPhonů z let 2018 a dřívějších. Doporučit upgrade pak lze určitě i majitelům iPhonů 11, které mají oproti řadě 12 Pro o poznání horší displeje i fotosoustavu a navíc nedisponují 5G připojením. Právě to by ostatně mohlo být důvodem i pro přechod majitelů iPhonů 11 Pro. Ty jsou v současnosti sice stále výborné, ale žijete-li v oblastech, kde je již 5G podporováno a brutálně rychlý mobilní internet vás láká, pak není moc nad čím váhat. Řada iPhone 12 Pro vás totiž v tomto směru zkrátka nadchnou.  Vystačíte-li si s LTE, nynější kvalitou fotoaparátu či designem se zaoblenými hranami, pak nemá přechod z řady 11 Pro smysl. 

telefon iPhone 13
Zdroj: Apple.com
Mobilní telefon iPhone 12 Pro.

iPhone 13 a 13 mini

Apple iPhone 13

Apple iPhone 13

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Apple iPhone 13

Apple iPhone 13

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Apple iPhone 13 mini

Apple iPhone 13 mini

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Apple iPhone 13 mini

Apple iPhone 13 mini

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky

Telefony řady iPhone 13 a 13 mini jsou těmi nejlepšími levnějšími smartphony od Applu. Jedná se o přímé nástupce iPhonů 12 a 12 mini z předloňského roku, kteří posouvají laťku této řady ještě výše. Zatímco z hlediska designu se od iPhonů 12 přespříliš neliší, jelikož u nich Apple de facto jen zúžil horní výřez v displeji, pozměnil rozmístění jednotlivých objektivů ve fotomodulu (nově nejsou pod sebou, ale úhlopříčně) a nasadil nové barevné varianty (telefony jsou k dispozici konkrétně v černé, bílé, modré, růžové  a červené), hardwarově dospěl solidně. Do vínku totiž dostal například čipset Apple A15 Bionic, který je vyrobený vylepšenou 5nm technologií a oproti konkurenci je dle slov Applu o 50 % rychlejší z hlediska CPU a o 30 % výkonnější z hlediska grafického výkonu. Na nedostatek výkonnosti si tedy telefony rozhodně stěžovat nebudou. Totéž v bledě modrém se pak dá říci i o výdrži baterie, která se v případě modelu 13 mini oproti loňské generaci zlepšila o 1,5 hodiny a v případě 6,1″ iPhonu 13 pak dokonce o 2,5 hodiny. Celodenní používání telefonu tedy nebude žádný problém. Solidního upgradu se dočkala i fotosoustava, která vychází z řady 12 Pro a lze jí tedy označit za profesionální. Apple vylepšil u fotoaparátu jak noční režim, tak i softwarové nástroje pro zlepšování fotek. Zároveň přidal režim pro makro focení u ultraširokoúhlého objektivu či kinematografický režim pro natáčení videa.

Pro koho je iPhone 13 a 13 mini určený

Novinky z řady 13 lze doporučit těm uživatelům, kteří prahnou po tom nejnovějším, co je v současnosti od Applu k dispozici, ale zároveň nemusí mít vyloženě to nejlepší. „Třináctky“ jsou naprosto skvělá zařízení, nicméně v některých vlastnostech se musí prémiové řadě 13 Pro zkrátka poklonit. Na mysli máme například absenci třetího objektivu (konkrétně teleobjektivu), kvůli které u nich nelze počítat s kvalitním zoomováním při focení a natáčení, použitý hliník na rámečky namísto odolnější oceli nebo třeba absenci vyšší obnovovací frekvence displeje. iPhony 13 totiž disponují stále „jen“ 60Hz. Na druhou stranu se ale jedná o cenově dostupné telefony, které dávají smysl už v základní variantě. Apple totiž zdvojnásobil jejich základní úložiště oproti loňsku ze 64GB na 128GB a to při zachování ceny. Ve výsledku by se tak dalo říci, že koupě iPhonu 13 a 13 mini je svým způsobem volba rozumem, protože se jedná zřejmě o iPhone s nejlepším poměrem cena/výkon na trhu. Doporučit jej lze prakticky komukoliv vyjma velmi náročných uživatelů, kteří prahnou po iPhonech 13 Pro, a dále pak majitelům iPhonů 12 Pro. U loňských iPhonů 12 je pak na zvážení, zda vám stojí lepší výdrž, foťák a výkon za přechod.

iPhone 13 barvy
Zdroj: Apple.com
Nové iPhony 13 mají oproti loňským iPhonům 12 jinak řešené fotoaparáty.

iPhone 13 Pro a 13 Pro Max

Apple iPhone 13 Pro Max

Apple iPhone 13 Pro Max

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Apple iPhone 13 Pro Max

Apple iPhone 13 Pro Max

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Apple iPhone 13 Pro

Apple iPhone 13 Pro

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Apple iPhone 13 Pro

Apple iPhone 13 Pro

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky

Takřka to nejlepší, co je nyní v nabídce Applu. Jinak snad tento model z dílny tohoto kalifornského giganta označit nelze. Přestože je svým designem stejně jako klasické iPhony 13 loňským iPhonům velmi podobná, dočkala se celé řady vylepšení, které stojí rozhodně za pozornost. Jedním z těch nejzajímavějších je bezesporu nasazení variabilní obnovovací frekvence displeje, kterou Apple nazývá ProMotion. Ta se bude pohybovat v rozmezí 10 až 120 Hz v závislosti na tom, na jaký obsah se bude uživatel zrovna dívat, díky čemuž mu iPhone zajistí jednak plynulost konzumovaného obsahu, ale také potenciální úsporu baterie, jelikož nižší obnovovací frekvence je logicky z hlediska spotřeby energie méně náročná. Potěší ale třeba i vyšší jas, brutální výkon naprosto válcující veškerou konkurenci a to o 50 % jak v případě CPU, tak i GPU, či nová světle modrá barevná varianta. Další zajímavou vychytávkou je nasazení 1 TB úložiště jakožto nové nejvyšší možnosti, díky které se tak již nebudete muset omezovat v ukládání souborů. Suverénně největšího meziročního upgradu se však dočkal fotoaparát, který lze označit díky řadě softwarových i hardwarových vylepšení jako jeden z nejlepších mobilních foťáků na světě. Opomenout nesmíme ani prodloužení výdrže – v případě 6,1″ modelu si uživatelé oproti loňsku polepší o 1,5 hodiny, v případě 6,7″ modelu pak dokonce o 2,5 hodiny. Nutno nicméně dodat, že prodloužení výdrže se koná na úkor hmotnosti, která se mírně zvýšila a je s tím tedy potřeba počítat.

Pro koho je iPhone 13 Pro a 13 Pro Max

Po iPhonech z řady 13 Pro by měli sáhnout ti uživatelé, kteří se jednoduše spokojí jen s nadstandardem a to ve všech směrech. Lepší iPhone totiž zkrátka dalších pár měsíců nenaleznete a s ohledem na technické specifikace je jasné, že vám bude skvěle sloužit ještě pěkných pár dalších let. Nadšeni z novinky budou zejména fotografové a kameramani, kteří díky němu dostanou do rukou skutečně skvostný nástroj disponující neuvěřitelným množstvím možností, díky kterému budou moci uzdu své kreativity zcela pustit. Na druhou stranu je ale nutné objektivně přiznat, že oproti loňským iPhonům 12 Pro se nejedná až o tak extrémní upgrady a tudíž je na pováženou, zda má z iPhonů 12 Pro na iPhony 13 Pro smysl přecházet. Ze všech starších modelů to doporučit samozřejmě lze, protože skok z nich na novinku bude opravdu velký.

U řady 13 Pro je navíc super i to, že je oproti loňsku hardwarově vyjma úhlopříčky a kapacity baterie zcela shodná. Loni byl přitom iPhone 12 Pro Max z hlediska fotoaparátu mírně lepší díky lepší stabilizaci širokoúhlého objektivu, kvůli čemuž byli milovnici kvalitních fotek de facto nuceni sáhnout spíše po něm. Letos je ale úplně jedno, jaký telefon zvolíte – lišit se totiž budou skutečně jen baterií a velikostí. Vše ostatní vám bude sloužit naprosto stejně.

iphone-13-pro-barvy-fotoaparat
Zdroj: Apple.com
Loňskou tmavě modrou barvu iPhonů 12 Pro vystřídala letos u iPhonů 13 Pro světle modrá.

iPhone 14 a 14 Plus

Apple iPhone 14

Apple iPhone 14

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Apple iPhone 14

Apple iPhone 14

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Apple iPhone 14 Plus

Apple iPhone 14 Plus

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Apple iPhone 14 Plus

Apple iPhone 14 Plus

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky

Řada 14 obsahující 6,1” iPhone 14 a 6,7” iPhone 14 Plus je přímým nástupcem loňské základní řady 13 a navazuje historicky na řadu 12 a 11. Ačkoliv by se mělo jednat v ideálním případě o to nejlepší, co v rámci “levných” iPhonů Apple nabízí, pravdou je, že se “čtrnáctky” v letošním roce tak úplně nepovedly. Procesorově jsou na tom totiž takřka stejně jako v loňském roce, jelikož jediným rozdílem je mírné navýšení grafického výkonu díky odemčení grafického jádra u rok starého procesoru. Polepšit si měl i fotoaparát, který by měl nyní fotit kvalitněji při slabším světle a v případě modelu 14 Plus má pak dle slov Applu být k dispozici taktéž doposud nejdelší výdrž ze všech iPhonů, které byly doposud představeny. Realita je nicméně taková, že v prvních recenzích byl iPhone 14 hodnocen jako naprosto zanedbatelný upgrade oproti řadě 13 z loňského roku, přestože oproti ní meziročně poměrně výrazně podražil. Přesně kvůli tomu jej je proto velmi těžké hodnotit jakkoliv pozitivně, natož doporučit. 

Pro koho iPhone 14 a 14 Plus je

iPhone 14 či jeho většího bratříčka 14 Plus lze doporučit maximálně tak uživateli, který mermomoci prahne po nejnovějším základu od Applu a na nákup se nedívá ani trochu pohledem cena/výkon. Bohužel, ohánět se u tohoto modelu nedá třeba ani softwarovou podporou, jelikož ta by měla být stejná jako v případě řady 13. Právě ta je tedy i s ohledem na její nynější cenu daleko lepší volbou než pořízení řady 14. Máte-li tedy jen trochu možnost, raději sáhněte po “třináctce”. 

iphone-14-vsechny-barvy
Zdroj: Apple.com
iPhony 14 jsou designově naprosto stejné jako loňské iPhony 13.

iPhone 14 Pro a 14 Pro Max

Apple iPhone 14 Pro Max

Apple iPhone 14 Pro Max

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Apple iPhone 14 Pro Max

Apple iPhone 14 Pro Max

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Apple iPhone 14 Pro

Apple iPhone 14 Pro

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Apple iPhone 14 Pro

Apple iPhone 14 Pro

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky

Zatímco vzhled se zde oproti řadě 12 Pro či 13 Pro změnil jen nepatrně výměnou ikonického výřezu v displeji za podlouhlý průřez či zvětšením zadního fotomodulu, “pod kapotou” se toho událo relativně dost. Zřejmě nejzajímavějším upgradem je nasazení prvního mobilního 4nm čipsetu Apple A16 Bionic, který se zhruba o 20 % výkonnější než tomu bylo u předešlé generace, což se pozitivně podepsalo na celkové rychlosti telefonu. Kromě té však přináší pokročilejší čipset třeba i nižší energetickou náročnost, která by se zase měla pozitivně projevit na výdrži telefonu. Poprvé v historii jablečných telefonů se navíc svět dočkal nasazení režimu Always-on, který zobrazuje základní informace i na uzamknuté a zhasnuté obrazovce a to velice efektně i efektivně – tedy líbivě a s minimální energetickou spotřebou.

Obecně se dá říci, že iPhony 14 Pro a 14 Pro Max berou to nejlepší z iPhonů 13 Pro (Max) a posouvají to na další úroveň. Displej totiž již nemá “jen” rozsah 10 až 120 Hz, nýbrž právě kvůli Always-on 1 až 120 Hz, takže je ještě úspornější než kdykoliv předtím. Už tak skvělý fotoaparát se taktéž alespoň papírově poměrně výrazně zlepšil a to hlavně v případě širokoúhlého objektivu, který nově nabízí 48MPx rozlišení při focení do formátu ProRAW a co se týče výše zmíněného průstřelu v displeji, ten je na rozdíl od androidí konkurence chytrý, jelikož v jeho prostoru Apple zobrazuje nejrůznější systémové prvky, které mají usnadnit celkovou ovladatelnost telefonu. Zkrátka a dobře, nekompromisní zařízení takřka ve všech směrech. Jen škoda, že jsme se opět nedočkali nasazení 2 TB úložiště, které by leckdo ocenil. 

Pro koho iPhone 14 Pro a 14 Pro Max je

Z předešlých řádků je asi každému jasné, že řada 14 Pro a 14 Pro Max je určena pro ty nejnáročnější uživatele, kteří nejsou ochotní tolerovat jakékoliv kompromisy. Jedině “čtrnáctky” z řady Pro vám totiž zkrátka nabídnou maximum toho, co Apple v současnosti na polo mobilních telefonů umí. Kdybychom pak měli vypíchnout skupinu uživatelů, která tyto telefony ocení nejvíce, pak jsou to stejně jako v předešlých letech u řady Pro zejména fotografové, kameramani či obecně kreativci využívající fotosoustavu telefonu. Fotografické i nahrávací schopnosti novinek jsou totiž skutečně prvotřídní a rozhodně nezklamou. Na druhou stranu je třeba říci, že komu z hlediska funkčnosti bohatě stačí řada 12 Pro či 13 Pro, ve 14 Pro zřejmě zalíbení nenajde, jelikož oproti těmto modelovým řadám se posunula jen relativně málo. V případě starších modelů je však upgrade rozhodně smysluplný, jelikož v takovém případě už si rozdílu v rychlosti či fotoaparátech zkrátka nelze nevšimnout. 

Pokud vás pak zajímá to, zda je nějaký rozdíl mezi iPhony 14 Pro a 14 Pro Max, dobrou zprávou je, že kromě úhlopříčky displeje a kapacity baterie nikoliv. Je tedy zcela jedno, po jakém modelu sáhnete, jelikož v obou případech dostanete stejné množství RAM paměti, stejný procesor, fotoaparát či obecně vše ostatní. 

apple-iphone-14-pro-barve-predni-cast
Zdroj: Apple.com
Nejvýraznějším designovým prvkem řady 14 Pro je bezesporu její náhrada výřezu za podlouhlý průstřel s názvem Dynamic Island.

iPhone 15 a 15 Plus

Apple iPhone 15

Apple iPhone 15

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Apple iPhone 15

Apple iPhone 15

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Apple iPhone 15 Plus

Apple iPhone 15 Plus

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Apple iPhone 15 Plus

Apple iPhone 15 Plus

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky

V roce 2023 iPhone udělal o něco větší skok než v případě předchozího modelu. iPhone 15 (a 15 Plus) totiž dostal některé prvky, kterými se loni pyšnil pouze model Pro. Objevil se zde čip A16 Bionic, oproti předchůdci by tedy telefon měl být také o 20 % výkonnější, a na přední straně nyní najdete výřez s rozhraním Dynamic Island. Znatelného vylepšení se dočkala také dvojitá fotosoustava, jež nyní produkuje 48Mpx klasické snímky a 12Mpx ultraširokoúhlé fotky. Díky softwarové magii však telefon umí dosáhnout i kvalitního 2x zoomu. Pokrok zaznamenal také režim portrétu, který automaticky detekuje obličeje v záběru a dokáže efekt aplikovat i na již dříve pořízené snímky.

Zamrzet tedy může fakt, že fyzický teleobjektiv zůstává výsadou řady pro profesionály stejně jako always-on displej. Na druhou stranu do 15. generace přibyl ultraširokopásmový čip, se kterým přesně najdete přátele, Apple Watch či sluchátka AirPods. Vítanou změnou je také konektor USB-C namísto Lightningu, stále však chybí rychlé nabíjení.

Pro koho iPhone 15 a 15 Plus je

Ačkoliv jsou změny výraznější než minulý rok, z iPhonu 14 se na nejnovější model přecházet nevyplatí. Ze starších modelů už to ale smysl dává, a to vzhledem k zavedení USB-C a pokrokům ve výkonu a fotografiích. Pokud vás však konektor tolik netrápí, zajímavější volbou se zdá být iPhone 14 Pro, který seženete za prakticky totožnou cenu.

iphone15
Zdroj: Apple
iPhone 15 obdržel menší výřez s Dynamic Island.

iPhone 15 Pro a 15 Pro Max

Apple iPhone 15 Pro

Apple iPhone 15 Pro

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Apple iPhone 15 Pro

Apple iPhone 15 Pro

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Apple iPhone 15 Pro Max

Apple iPhone 15 Pro Max

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Apple iPhone 15 Pro Max

Apple iPhone 15 Pro Max

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky

Pro své nejnáročnější zákazníky si Apple také připravil pár příjemných, byť ne revolučních, vylepšení oproti předchozímu ročníku. Nový čip A17 Pro je dostatečně výkonný na to, aby zvládal hardwarový ray-tracing. Na iPhone 15 Pro a 15 Pro Max tak spustíte hry původně určené na konzole, jako je Assassin’s Creed Mirage. Fyzickou inovací je tlačítko akce, které nahradilo přepínač ztišení. Nyní mu lze přiřadit různé funkce jako spuštění fotoaparátu či záznamníku, v základu ale plní stejný účel. Fotografy pak potěší nová možnost spojená se zavedením konektoru USB-C. Řada Pro totiž disponuje standardem USB 3.0, který umožňuje až 20x rychlejší přenos dat, což přijde vhod při přenosu RAW fotografií.

iphone15promax
Zdroj: Apple
iPhone 15 Pro má nové akční tlačítko.

Pro koho iPhone 15 Pro a 15 Pro Max je

Kupovat iPhone 15 Pro v případě, že vlastníte loňské vydání nejvyšší řady, dává smysl jen tehdy, pokud vám přijde vhod rychlý přenos fotografií nebo chcete hrát hry. Pokud ale chcete přejít z jiného telefonu, novinka stojí za zvážení, nic lepšího v nabídce Apple totiž nenajdete a nové inovace jsou uživatelsky velice příjemné.

Srovnání parametrů iPhonů

iPhone SEiPhone XRiPhone 11iPhone 12 mini/12iPhone 12 Pro/12 Pro MaxiPhone 13 mini/13iPhone 14/14 PlusiPhone 13 Pro/13 Pro MaxiPhone 14 Pro/14 Pro MaxiPhone 15/15 PlusiPhone 15 ProiPhone 15 Pro Max
Úhlopříčka4,7"6,1"6,1"5,4"/6,1"6,1"/6,7"5,4"/6,1"6,1"/6,7"6,1"/6,7"6,1"/6,7"6,1"/6,7"6,1"/6,7"6,1"/6,7"
Mobilní data5G4G LTE4G LTE5G5G5G5G5G5G5G5G5G
Fotoaparát12 MPx širokoúhlý12 MPx širokoúhlýDvojitá 12 MPx fotosoustava - širokoúhlý, ultraširokoúhlý1Dvojitá 12 MPx fotosoustava - širokoúhlý, ultraširokoúhlýTrojitá 12 MPx fotosoustava - širokoúhlý, ultraširokoúhlý, teleobjektivDvojitá 12 MPx fotosoustava - širokoúhlý, ultraširokoúhlýDvojitá 12 MPx fotosoustava - širokoúhlý, ultraširokoúhlýTrojitá 12 MPx fotosoustava - širokoúhlý, ultraširokoúhlý, teleobjektivTrojitá fotosoustava - 48MPx širokoúhlý, 12 Mpx ultraširokoúhlý, 12 Mpx teleobjektivDvojitá 48 MPx fotosoustava - širokoúhlý, ultraširokoúhlýTrojitá fotosoustava - 48MPx širokoúhlý, 12 Mpx ultraširokoúhlý, 12 Mpx teleobjektivTrojitá fotosoustava - 48MPx širokoúhlý, 12 Mpx ultraširokoúhlý, 12 Mpx teleobjektiv
ProcesorA15 BionicA12 BionicA13 BionicA14 BionicA14 BionicA15 BionicA15 BionicA15 BionicA16 BionicA16 BionicA17 ProA17 Pro
ZabezpečeníTouch IDFace IDFace IDFace IDFace IDFace IDFace IDFace IDFace IDFace IDFace IDFace ID
VoděodolnostAž 30 minut v hloubce do 1 metruAž 30 minut v hloubce do 1 metruAž 30 minut v hloubce do 2 metrůAž 30 minut v hloubce do 6 metrůAž 30 minut v hloubce do 6 metrůAž 30 minut v hloubce do 6 metrůAž 30 minut v hloubce do 6 metrůAž 30 minut v hloubce do 6 metrůAž 30 minut v hloubce do 6 metrůAž 30 minut v hloubce do 6 metrůAž 30 minut v hloubce do 6 metrůAž 30 minut v hloubce do 6 metrů
Úložiště64/128/256GB64/128GB64/128/256GB64/128/256GB128/256/512GB128/256/512GB128/256/512GB128/256/512GB/1TB128/256/512GB/1TB128/256/512GB128 GB/256 GB/512 GB/1 TB256 GB/512 GB/1 TB
DisplejRetina HD, 1334x750Liquid Retina HD, 1792x828Liquid Retina HD, 1792x828Super Retina XDR, 2340x1080/2532x1170Super Retina XDR, 2532x1170/2778x1284Super Retina XDR, 2340x1080/2532x1170Super Retina XDR, 2340x1080/2532x1170Super Retina XDR, 2532x1170/2778x1284 s variabilní obnovovací frekvencí 10 až 120 HzSuper Retina XDR, 2532x1170/2778x1284 s variabilní obnovovací frekvencí 1 až 120 HzSuper Retina XDR,
2556 x 1179/ 2796 x 1290
Super Retina XDR, 2556 x 1179 s variabilní obnovovací frekvencí 1 až 120 HzSuper Retina XDR, 2796 x 1290 s variabilní obnovovací frekvencí 1 až 120 Hz
MagSafeNeNeNeAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
BarvyČerná, bílá, červenáModrá, bílá, černá, žlutá, oranžová, červenáFialová, žlutá, zelená, černá, bílá, červenáFialová, černá, bílá, zelená, modrá, červenáVesmírně šedá, bílá, zlatá, modráČerná, bílá, červená, modrá, růžováČerná, bílá, červená, modrá, fialováŠedá, bílá, zlatá, světle modráČerná, bílá, zlatá, fialováČerná, zelená, modrá, růžová, žlutáČerná, modrá, bílá, přírodní titanČerná, modrá, bílá, přírodní titan
VýdržAž 15 hodin přehrávání videaAž 16 hodin přehrávání videaAž 17 hodin přehrávání videaAž 15 hodin přehrávání videa/ až 17 hodin přehrávání videaAž 17 hodin přehrávání videa, až 20 hodin přehrávání videaAž 17 hodin přehrávání videa, až 19 hodin přehráváni videaAž 20 hodin přehrávání videa, až 26 hodin přehráváni videaAž 22 hodin přehrávání videa/ až 28 hodin přehrávání videaAž 20 hodin přehrávání videa/ až 25 hodin přehrávání videaAž 20 hodin/ až 26 přehrávání videaAž 23 hodin přehrávání videaAž 29 hodin přehrávání videa

Pár rad na závěr

Jak můžete v předešlých řádcích sami vidět, nabídka Applu je i přesto, že obsahuje jen pár modelů, skutečně pestrá a vybere si z ní každý. Kromě parametrů telefonů a jejich cen byste nicméně měli brát v potaz ještě pár dalších aspektů, které vám mohou při rozhodování opět trochu pomoci. Tím prvním je délka softwarové podpory. Obecně platí, že čím novější telefon si koupíte, tím déle budete od Applu dostávat softwarové aktualizace ve formě nových verzí systému iOS. Tím získáte na telefon nejen nové funkce, ale i zlepšení bezpečnosti a podobně. Ušetřit pár tisícovek na starším modelu se tedy nemusí vždy vyplatit. 

Při koupi rovněž pamatujte na to, že čím starší telefon si koupíte, tím složitější bude jeho potenciální prodej za rozumnou cenu. Už dávno bohužel neplatí, že si iPhony drží dlouhé roky svou cenu. Hodnota jablečných telefonů v posledních letech klesá podobně rychle jako u konkurenčních Androidů. Máte-li tedy v plánu koupit iPhone s tím, že jej brzy prodáte, doporučujeme nesahat po těch nejlevnějších variantách, ale spíše po vyšších či středních modelech. 

Pamatujte také na to, že Apple již nedává do balení iPhonů nabíjecí adaptéry a sluchátka. Budete se muset spolehnout buď na své starší zásoby, nebo si toto příslušenství dokoupit. Právě na příslušenství přitom nešetřete, jelikož při pořízení nekvalitních kousků můžete svůj iPhone poškodit. Raději tedy vložte své peníze do levnějšího iPhonu a k němu si dokupte kvalitní příslušenství, než abyste koupili za většinu svých peněz vyšší model a například nekvalitní nabíječkou svůj telefon poškodili.

Kde koupit iPhone

Apple iPhone 15 Pro

Apple iPhone 15 Pro

od  

Apple iPhone 15 Pro Max

Apple iPhone 15 Pro Max

od  

Apple iPhone 14 Pro Max

Apple iPhone 14 Pro Max

od  

Apple iPhone 13 Pro Max

Apple iPhone 13 Pro Max

od  

Apple iPhone 13

Apple iPhone 13

od  

Apple iPhone 15

Apple iPhone 15

od  

Apple iPhone SE 2022

Apple iPhone SE 2022

od  

Apple iPhone 14 Pro

Apple iPhone 14 Pro

od  

Apple iPhone 13 Pro

Apple iPhone 13 Pro

od  

Apple iPhone 15 Plus

Apple iPhone 15 Plus

od  

Apple iPhone 12

Apple iPhone 12

od  

Apple iPhone 14

Apple iPhone 14

od  

Apple iPhone 12 Pro

Apple iPhone 12 Pro

od  

Apple iPhone 13 mini

Apple iPhone 13 mini

od  

Apple iPhone 14 Plus

Apple iPhone 14 Plus

od  

Apple iPhone 12 mini

Apple iPhone 12 mini

od  

Apple iPhone Xr

Apple iPhone Xr

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

krasty

Redakce Magazínu Zboží.cz

Interní redakce

Píšeme články o nakupování na internetu. Porovnáváme ceny tisíců produktů a přinášíme vám ty nejvýhodnější nabídky.

Další články

Přečtěte si také