Seznam.cz

Apple MagSafe Battery Pack: Co novinka přináší?

MagSafe Battery Pack s iPhone 12 pro
Zdroj: Apple.com
Jiri-Filip (1)
Jiří Filip před 2 roky

Využitelnost magnetického MagSafe konektoru se opět velmi slušně zvýší. Po mnoha spekulacích Apple představil první bezdrátové powerbanky podporující MagSafe. Co vše nabízí, jaká je jejich cena a kdy se dostanou na trh?

MagSafe Battery Pack  je powerbankou, která lze magneticky připojit na záda všech loni představených iPhonů z řady 12 – tedy iPhone 12 mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max a letošních novinek iPhone 13 mini, iPhone 13, iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max. Ačkoliv Apple na svém webu neuvádí, jakou kapacitu novinka má, z produktové fotografie lze vyčíst kapacita pouze 11.13 Wh. To je upřímně řečeno na powerbanku poměrně málo. Pouze iPhone 12 mini a 13 mini má menší kapacitu baterie, což jinými slovy znamená, že jej z MagSafe Battery Packu nabijete více než jednou. I tak se dostáváme pouze na 1,3 nabití a to nepočítáme žádné ztráty, které jsou při bezdrátovém nabíjení zcela běžné. O úplně oslnivé hodnoty se tedy nejedná a v reálném provozu budou ještě nižší.

Jak nabijete iPhone z MagSafe Battery Packu

TelefonKapacita baterieTeoretická hodnota nabití
iPhone 12 mini8,57 Wh130 %
iPhone 1210,78 Wh100 %
iPhone 12 Pro10,78 Wh100 %
iPhone 12 Pro Max14,13 Wh80 %

Co se týče funkčnosti MagSafe Battery Packu, novinka začne iPhone nabíjet okamžitě po jejím připnutí na jeho záda, a to nepřetržitě. Ve výsledku by tedy neměla uživatelům klesat úroveň nabití iPhonu, jelikož budou zprvu brát energii v podstatě jen z powerbanky a to až do chvíle, než se jim jí podaří vybít. O tom budou následně informováni buď přes widget v iPhonu nebo pomocí diod, kterými MagSafe Battery Pack disponuje. Ty svítí dle stavu nabití buď oranžově, nebo zeleně. Apple tedy sází na stejný systém jako v případě nabíjecího pouzdra u AirPods. Samotné nabíjení powerbanky probíhá buď přes Lightning kabel napojený přímo do ní, nebo přes iPhone, ke kterému je magneticky připojena. MagSafe Battery Pack se tak jinými slovy stává prvním produktem z dílny Applu, který je možné reverzně nabíjet z iPhone, což je do značné míry překvapivé. Podporu této vychytávky totiž očekávali jablíčkáři spíše u sluchátek AirPods. Zajímá-li vás nabíjecí adaptér, který Apple pro nabíjení novinky doporučuje, je to rychlonabíjecí 20W. Jedná se o stejný adaptér, který je doporučován pro iPhone 11 či 12 a který naleznete například v balení MacBooků Air M1 nebo HomePodů mini.

Nabíjecí rychlost MagSafe Battery Packu také není zrovna vysoká. Přestože iPhony podporují již poměrně dlouho při standardním bezdrátovém nabíjení 7,5 W a při MagSafe nabíjení 15 W, novinka nabízí při magnetickém připojení jen 5 W. Telefon se tak bude nabíjet poměrně pomalu. Nutno nicméně podotknout, že tak Apple učinil zřejmě kvůli snaze snížit opotřebovávání baterie, jelikož bezdrátovým nabíjením baterie v telefonu poměrně dost trpí. Za co si však zaslouží Apple velkou pochvalu, je možnost vytvořit si z novinky standardní MagSafe nabíječku. Jakmile je totiž připojena k elektrické síti dostatečně výkonným adaptérem (tedy alespoň 20W modelem), je schopná iPhone 12 nabíjet výkonem 15 W, což je maximum bezdrátového nabíjení, kterou současné iPhony podporují. 

Kromě ochrany ve formě pomalého bezdrátového nabíjení disponuje MagSafe Battery Pack ještě dalšími systémy, jejichž úkolem je prodlužovat životnost baterie v dobíjeném iPhonu. Jedním z nich je například inteligentní pozastavení nabíjení podle toho, zda je telefon při nabíjení příliš zahřátý. Když je teplota příliš vysoká, nabíjení přes powerbanku se zastaví a rozběhne až ve chvíli, kdy telefon zchladne. Využíváte-li pak funkci Optimalizované nabíjení, která slouží pro správu nabíjení dle denního režimu, i s tou je novinka plně kompatibilní a telefon předčasně nedobije.

MagSafe Battery Pack připnutý na iPhonech 12 mini a 12.
Zdroj: Apple.com
MagSafe Battery Pack připnutý na iPhonech 12 mini a 12.

Ačkoliv Apple na svém webu neuvádí ani informace o materiálu, ze kterého je tato minimalistická magnetická powerbanka zpracována (respektive z jakého materiálu je její vnější kabátek), s ohledem na to, že se jedná o nástupce dřívějších Smart Battery Case, lze počítat s klasickým silikonem. Ten ostatně Apple používá i pro výrobu svých klasických krytů, takže by bylo poměrně zvláštní, kdyby se zde vydal už kvůli sjednocení materiálů jiným směrem. Vcelku zvláštní je nicméně to, že je novinka dostupná jen v jedné – konkrétně bílé – barevné variantě, na které nechybí ikonické logo výrobce.

Cena a dostupnost

Doporučená cena dle Apple je 2 890 Kč s tím, že pro plnou funkčnost notifikací a ikon ve widgetu pro stav baterie je potřeba mít v iPhonu nainstalován minimálně iOS 14.7.

Kde koupit MagSafe příslušenství k iPhonům 12 a 13 (Pro)

Apple MagSafe Battery Pack White

Apple MagSafe Battery Pack White

od  

Apple Clear Case MagSafe pro iPhone 12/iPhone 12 Pro

Apple Clear Case MagSafe pro iPhone 12/iPhone 12 Pro

od  

Apple MHXH3ZM/A

Apple MHXH3ZM/A

od  

Apple MHXF3ZM/A

Apple MHXF3ZM/A

od  

Apple MagSafe peněženka

Apple MagSafe peněženka

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Jiri-Filip (1)

Jiří Filip

Redaktor

Milovník technologií, dobrého jídla, sportu a pěší turistiky, pro kterého je psaní nejen prací, ale i koníčkem. Nejradši píšu o smartphonech, smartwatch, smart home či jiných tech gadgetech, které dokáží zpříjemnit každodenní život.

Více článků od Jiřího

Přečtěte si také