Seznam.cz

Doplňky pro mobil, které vám nesmí chybět

doplnky-pro-mobil
Zdroj: Unsplash.com
Jiri-Filip (1)
Jiří Filip před 1 rokem

Doplňků pro mobily existuje obrovské množství. Vybírat můžete z mnoha kategorií, od nabíječek přes držáky až po stabilizátory. Pojďme si udělat průlet těmi nejzajímavějšími vychytávkami, které v dnešní době k iPhonům i Androidům pořídíte.

Mobilní flash disk

Nedostatek volného úložiště je jedním z největších strašáků moderních telefonů. Mnohé z nich totiž už nelze rozšířit paměťovými kartami, kvůli čemuž je řešením docházejícího místa zpravidla jen promazání starých souborů. Existují však vychytávky, která vám v tomto směru alespoň částečně vytrhnou trn z paty. Řeč je konkrétně o speciálních flash discích, kterými lze provizorně úložiště vašeho telefonu de facto rozšířit. Můžete například přehrávat hudbu nebo filmy, ale i prohlížet fotky. Mezi nejlepší řešení patří flashdisky od SanDisku – konkrétně iXpand Flash Drive pro majitele iPhonů a Ultra Dual USB Drive či Ultra Dual Type-C pro majitele Androidů. Nebojte, flashky jsou z hlediska funkčnosti prakticky totožné a liší se jen v designu a použitém portu. Parádní vychytávkou těchto mobilních flash disků je jejich podpora zálohy dat z telefonu. Přes aplikaci si u nich můžete nastavit automatické zálohování některých dat z telefonu, o která byste v případě jakýchkoliv problémů neradi přišli. Nejedná se přitom jen o fotky a videa, ale třeba i o kontakty, sociální sítě nebo kalendáře.

Bezdrátová nabíječka

Pryč jsou ty časy, kdy bylo k nabíjení telefonů vždy potřeba rozmotat klubko kabelů a připojit je skrze ně do elektrické sítě – respektive mohou být pryč. Již pěkných pár let se velké popularitě těší takzvané bezdrátové nabíjení. Jediné, co potřebujete, je bezdrátová nabíječka a mobilní telefon podporující bezdrátové nabíjení. Poté stačí telefon položit na nabíječku a to je vše. Proces nabíjení začne automaticky a uživatel se o nic nemusí starat.

Bezdrátových nabíječek je na trhu celá řada, díky čemuž je výběr z nich extrémně široký. Přesně z toho důvodu je vám tak asi jasné, že říci, která bezdrátová nabíječka je přesně pro vás nejlepší, zkrátka a dobře nelze. Pří výběru byste nicméně měli jako vždy vycházet primárně z toho, co vlastně od podobného řešení očekáváte, potažmo jaká zařízení chcete nabíjet. Jestliže například vlastníte iPhone spolu s Apple Watch či AirPods, je určitě rozumné sáhnout po nabíjecích řešeních schopných nabíjet všechna tato zařízení současně. Jedním z nejlepších výrobců těchto nabíječek je Belkin, jehož produkty prodává i samotný Apple. Nabíječky podporující nabíjení více zařízení současně pak samozřejmě seženete i ve verzi pro androidí telefony. 

Vlastníte-li pak některý z iPhonů 12, bude pro vás nejlepší možnou volbou koupě bezdrátové nabíječky s podporou MagSafe, která se díky tomu magneticky přichytí na záda vašeho telefonu. Apple MagSafe nabíječku sám vyrábí a jelikož je uživatelsky velmi oblíbená a zároveň cenově dostupná, určitě má smysl do ni jít.

Při výběru bezdrátové nabíječky je také potřeba hlídat nabíjecí výkon. Ten je dobré volit shodný s tím, který podporuje vaše elektronika. Jakmile bude totiž výkon nabíječky nižší, nebude zařízení dobíjeno maximální možnou rychlostí. Obecně pak samozřejmě platí, že čím nižší nabíjecí výkon, tím delší je bezdrátové nabíjení.

Běžecká kapsa na ruku

Chodíte-li běhat, pravděpodobně jste už nesčetněkrát řešili, jak si s sebou vzít mobilní telefon tak, aby vás při výkonu neobtěžoval, ale zároveň jste jej měli na dosah ruky. Řešení této patálie je naštěstí poměrně snadné a především levné. Řeč je konkrétně o speciálních běžeckých kapsách na ruku, do kterých telefon a klidně i pár dalších drobností vložíte a jednoduše si je připrnete na ruku. Váš telefon budete mít díky tomu neustále (doslova) při ruce. Zároveň bude v naprostém bezpečí a vy se o něj nebudete muset jakkoliv starat. 

Fajn je, že běžecké kapsy nemají žádný vliv na spojení telefonu s bezdrátovými sluchátky, takže pokud jste při běhu zvyklí poslouchat tímto způsobem hudbu, nic se pro vás nezmění. Mnohé kapsy pak dokonce podporují ovládání telefonu i přímo přes průhlednou gumovou stěnu. U některých modelů pak najdete třeba i otvory na kabelová sluchátka, která přes ně protáhnete, zapojíte do telefonu a máte taktéž vystaráno. 

Běžeckých kapes pro telefony je na trhu celá řada, díky čemuž můžete vybírat z nejrůznějších designů, barev, velikostí a tak podobně. Prahnete-li pak po zlatém středu jak z hlediska využitelnosti, tak ceny, doporučit vám z vlastní zkušenosti mohu Spigen Velo A700 Sports Armband pro telefony s úhlopříčkou displeje do 6”.

Gimbal

Fotoaparáty telefonů se v posledních letech natolik zdokonalily, že jimi mnozí z nahradili klasické fotoaparáty. Patříte-li do této sorty uživatelů i vy a vaší specialitou je pak primárně natáčení videí, mohl by se vám hodit stabilizátor, neboli gimbal. Jedná se o elektronické zařízení, které telefon stabilizuje díky neustálému pohybu mikromotorů. Můžete si tak být jisti kvalitními záběry i v nepříznivých podmínkách. Ať už natáčíte během jízdy v autě na nezpevněné cestě nebo třeba za běhu, gimbal se postará o perfektně stabilizovaný obraz. 

Gimbalů je na současném trhu obrovské množství. Vybrat lze modely s funkcemi vhodnými přesně pro vaše potřeby, potažmo modely z cenové relace, která je pro vás ještě únosná. Říci, který gimbal pro vás bude nejlepší je proto prakticky nemožné. Skutečně dobré kousky nicméně začínají už pod dvěma tisíci korunami. Řeč je konkrétně o modelu Zhiyun Smooth-Q, který uspokojí jak začátečníky, tak i středně náročné uživatele. Nabízí celou řadu nejrůznějších nastavení stabilizace hodící se pro všechny běžné situace. Pochvalu si zaslouží i jeho bytelná konstrukce či kompatibilita s iOS i Androidem. 

Pokud peníze příliš řešit nemusíte nebo zkrátka toužíte po něčem ještě kvalitnějším, lze vypíchnout DJI OM 5. I ten nabízí mnoho možností nastavení stabilizace a navrch i podporu sledování vybraného objektu či ovládání gesty, takže se jej tak při natáčení prakticky nebudete muset dotýkat. Velmi dobrá je i jeho výdrž – výrobce udává až 15 hodin stabilizace telefonu, což je jedna z nejvyšších hodnot, kterou vůbec u gimbalů naleznete. Samozřejmostí je pak podpora iOS i Androidu.

Selfie tyč

Přestože je éra selfie fotografií zřejmě za námi, kvalitní selfie tyč má ve výbavě majitele smartphonu místo i nadále. Jedná se o jeden z nejuniverzálnějších stativů a i elementárních stabilizátorů, které lze sehnat, Zo vše navíc za velmi nízké ceny. I selfie tyče mají nicméně své záludnosti, na které je třeba při výběru dát pozor. Tou první je kompatibilita s telefonem. Před nákupem je vždy potřeba ověřit, jestli se do jejího držáku ten váš vejde, což je pro její využití zcela klíčové. Dalším prvkem, který je fajn si u selfie tyče pohlídat, je délka jejího výsuvu.  Důležitým parametrem je pak Bluetooth tlačítko a jeho (ne)nasazení. Aby totiž měla tyč smysl, měla by tímto ovládacím prvkem disponovala. Jedině tak budete moci dálkově ovládat spoušť fotoaparátu. Osobně bych se díval i po tripodu (nebo chcete-li trojnožce) na její spodní straně, která vám umožní jí využít i jako klasický samostatně stojící stativ. Všechny tyto parametry splňuje třeba GoGEN 5 podporující až 75 centimetrový výsuv.

Powerbanka

Vybitý mobil člověka nepotěší nikdy – tím spíš, když si jej nemůžete zapojit do nabíječky. Naštěstí existuje příjemná nabíjecí alternativa, která vás zachrání prakticky kdekoliv. Jedná se o powerbanky, které jsou energií sbalenou na jakékoliv cesty. Vyrábí je mnoho výrobců v různých kapacitách a designu. Problém tedy není sehnat malinké powerbanky doslova do kapsy na jedno necelé nabití telefonu, ale ani giganty, kterými nabijete kromě mobilu třeba i tablet nebo počítač. Pryč jsou navíc i časy, kdy bylo powerbanku nutné využívat s kabely – v dnešní době lze totiž na trhu sehnat powerbanky s podporou bezdrátového nabíjení. Stěžovat si nelze ani na možnosti nabíjení samotných powerbank – kromě elektrické sítě lze některé modely dobít i pomocí solárních panelů. 

Ruku v ruce se širokým výběrem jde samozřejmě i cena, která je u některých top modelů poměrně vysoká. Před výběrem vhodného modelu byste si měli nejprve velmi dobře ujasnit, co od powerbanky očekáváte. I zde se tedy opět dostáváme do situace, že nelze doporučit jeden nejlepší model pro všechny uživatele. Výběr powerbanky je ale poměrně jednoduchá záležitost. Chcete-li co nejvíce energie, hledejte modely s maximální kapacitou. To splňuje například svými 20000 mAh powerbanka Adata P20000D nebo Xiaomi Redmi 20 000 mAh . Lačníte-li po nabíječce s podporou solárního nabíjení, mohla by se vám líbit Sandberg Outdoor Solar Powerbank s 10000 mAh. Láká vás u powerbanky bezdrátové nabíjení? Pak je super volba Swissten BATSW1344 s kapacitou 8000 mAh.

Držák do auta s nabíječkou

Nemáte-li novější automobil vybavený displejem s navigací, pravděpodobně při své jízdě využíváte k navigování právě telefon. Pro tyto účely je proto určitě vhodné pořídit si kvalitní držák do auta. Pokud cestujete na delší vzdálenosti, určitě jste si všimli, jak rychle dokáže zapnutá GPS navigace telefon “vycucat”. Není proto rozhodně od věci si pořídit držák do auta s integrovanou bezdrátovou nabíječkou. Takových držáků je na trhu celá řada, přičemž cena těch kvalitnějších se pohybuje kolen 700 Kč. Doporučit lze třeba uživatelský oblíbený Fixed FIXMAT či Sena M143-145. 

Nemáte-li telefony s podporou bezdrátového nabíjení, koukejte alespoň po držácích disponujících úchyty pro nabíjecí kabely. Díky tomuto na první pohled nenápadnému prvku si alespoň ulevíte při hledání kabelu po přihrádkách ve voze, což je nejen pohodlné, ale zároveň bezpečné. Zároveň myslete na rozměry telefony – některé větší telefony se do všech držáků nevejdou.

Držák do auta Sencor
Zdroj: Sencor.com
Držák do auta Sencor s podporou bezdrátového nabíjení.

Lokalizátor

Povinná výbava pro všechny zapomnětlivce. Přesně takto by se dala s trochou nadsázky popsat další vychytávka – lokalizátory. Pokud právě vy na zapomínání věcí trpíte, jedná se o doplněk přímo pro vás. Valná většina lokalizátorů je totiž schopná zaslat při jejich odpojení od telefonu notifikaci a tím upozornit na zapomenutý předmět, ke kterému je lokalizátor připnutý. 

Výběr lokalizátorů je v dnešní době opravdu široký a ačkoliv se všechny v hlavních funkcích shodují, jejich výrobci je často přizpůsobují přímo produktům jejich značky. To jinými slovy znamená, že pokud vlastníte iPhone, má pro vás největší smysl koupě lokalizátoru Apple AirTag, jelikož je dokonale integrován do systému iOS. Majitelům telefonů od Samsungu lze zase doporučit lokalizátor Samsung SmartTag, který nabízí víceméně totéž co AirTagy, avšak právě na smartphonech od Samsungu. Pokud vám pak nevadí “univerzální” lokalizátor s horší integrací do mobilního systému, skvělý je třeba FIXED Smile Pro. 

Herní ovladač

Mobilní hraní se těší v poslední době čím dál větší popularitě. Vzhledem k tomu, jak kvalitní tituly na mobily vychází, se tomuto faktu nelze vlastně ani divit. Ať už se bavíme o fenomenálním Call of Duty: Mobile, PUBG či Fortnite, ani jeden z těchto titulů si nezadá s počítačovými a konzolovými verzemi. Abyste si hry vychutnali co možná nejvíce, je vhodné se vybavit kvalitním herním ovladačem pro mobil. Herní komfort si tím výrazně zvýšíte a své herní schopnosti zrovna tak. Fyzické ovladače jsou zkrátka stále na míle před těmi softwarovými. 

K mobilům lze připojit skutečně mnoho ovladačů. Zřejmě tou nejrozumnější volbou jsou však konzolové ovladače – tedy Xbox Wireless Controller, PlayStation DualShock 4 či PlayStation 5 DualSense. Jedná se o prověřené a extrémně spolehlivé kousky, které vynikají svou ergonomií, funkčností a vlastně i designem. Ale pozor, ne každá mobilní hra je herním ovladačům přizpůsobená, což jinými slovy znamená, že skrze ně vůbec nemusí jít ovládat. Před pořízením této vychytávky si tedy raději u svých oblíbených titulů ověřte, zda ovladače podporují či nikoliv. Informace o podpoře by měly být uvedené na stránce hry v App Store či Google Play.

Mobilní větráček

Poslední vychytávku tohoto článku oceníte primárně v létě nebo obecně ve chvílích, kdy potřebujete osvěžit. Přesně pro tyto chvíle je totiž super vlastnit mobilní větráček. Ten stačit připojit do nabíjecího portu telefonu a pak už si jen užívat opojný vánek vydávaný vrtulkou. Jasně, o žádné extrémní osvěžení se vzhledem k velikosti mobilních větráčků nejedná, ale i toto málo čas od času určitě bodne. 

Vzhledem k naprosté triviálnosti tohoto příslušenství stačí při jeho nákupu pohlídat prakticky jen to, aby disponoval konektorem shodným s tím, který má váš telefon. Co se týče otáček, spotřeby energie či použitých materiálů, ty se mezi modely prakticky neliší. Počítejte nicméně s tím, že čím víc jej budete využívat, tím rychleji se vám vybije telefon. 

Kde koupit chytré vychytávky pro mobily

ADATA P20000D

ADATA P20000D

od  

Apple AirTag

Apple AirTag

od  

Apple MHXH3ZM/A

Apple MHXH3ZM/A

od  

DJI OM 4

DJI OM 4

od  

Xiaomi Redmi 20 000 mAh černá

Xiaomi Redmi 20 000 mAh černá

od  

Spigen Velo A700 Sports Armband 6" černé

Spigen Velo A700 Sports Armband 6" černé

od  

Swissten BATSW1344

Swissten BATSW1344

od  

GoGEN 5 (GOGBTSELFIE5B)

GoGEN 5 (GOGBTSELFIE5B)

od  

Fixed FIXMAT-BK

Fixed FIXMAT-BK

od  

Sena M143-145

Sena M143-145

od  

Samsung Galaxy Smarttag

Samsung Galaxy Smarttag

od  

FIXED Smile Pro Duo Pack černý, bílý

FIXED Smile Pro Duo Pack černý, bílý

od  

Sony PlayStation 5 DualSense Wireless Controller

Sony PlayStation 5 DualSense Wireless Controller

od  

Sony DualShock 4 V2

Sony DualShock 4 V2

od  

Microsoft Xbox Series Wireless Controller

Microsoft Xbox Series Wireless Controller

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Jiri-Filip (1)

Jiří Filip

Redaktor

Milovník technologií, dobrého jídla, sportu a pěší turistiky, pro kterého je psaní nejen prací, ale i koníčkem. Nejradši píšu o smartphonech, smartwatch, smart home či jiných tech gadgetech, které dokáží zpříjemnit každodenní život.

Více článků od Jiřího

Přečtěte si také