Seznam.cz

Oppo Find X5 a Find X5 Pro se představují. Co přinášejí nové vlajkové lodě?

oppovsechny
Zdroj: Oppo
IMG_20220120_141739
Ondřej Pešek před 1 rokem

Veletrh MWC 2022 se blíží a někteří výrobci už nedočkavě odhalují své novinky. Mezi ně patří i Oppo, které představilo novou generaci své vrcholné řady Find X, tedy modely Find X5, a Find X5 Pro. Ukázala se i odlehčená verze Find X5 Lite. Čím se jednotlivé varianty chlubí?

Oppo u značení přeskočilo číslovku 4 a nástupcem loňské řady Find X3 se stává Oppo Find X5. Na pomyslném vrcholu stojí Find X5 Pro, pod ním základní verze Find X5 a a odlehčený Find X5 Lite. Všechny tři spojuje elegantní design s výrazným modulem tří fotoaparátů a „průstřelem“ přední kamery v levém horním rohu, jinak ale mezi nimi samozřejmě najdeme četné rozdíly.

Hardware

U vlajkové lodě Oppo nešetřilo a do Find X5 Pro nasadilo aktuálně nejvýkonnější procesor od Qualcommu, tedy Snapdragon 8 Gen 1. Podpoří jej 12 GB RAM v kombinaci s buď 256 GB, nebo 512 GB vnitřního úložiště. Telefon napájí 5 000mAh baterie, která podporuje až 85W rychlé nabíjení, u bezdrátových nabíječek AirVOOC je to potom 50 W. Zajímavostí je koprocesor MariSilicon vlastní výroby, který pomáhá se zpracováním obrazu.

Prostřední Oppo Find X5 nabídne o něco slabší čip Snapdragon 888, který používal předchozí top model X3 Pro, taktéž v kombinaci s MariSiliconem. K dostání bude jen jedna paměťová varianta, a to 8/256 GB. X5 také podporuje rychlé 85W nabíjení, jen baterie je se svými 4 800 mAh o něco menší a bezdrátově telefon dobijete jen rychlostí 30 W.

Nejlevnější Oppo Find X5 Lite nevsází na řešení od Qualcommu využívá čip MediaTek Dimensity 900 (stejně jako vyšší v kombinaci s 8 GB RAM. Úložiště pak zde má kapacitu kapacitu 256 GB a baterie 4 500 mAh, nenabijete ji ale bezdrátově. Nabíjení přes kabel pak zde má maximální výkon 65 W.

Displej

X5 Lite a X5 sice sdílí rozlišení Full HD+, víc toho ale displeje těchto telefonů společného nemají. X5 Lite si vystačí s velikostí 6,43 “ a obnovovací frekvencí 90 Hz, u X5 je nepatrně větší s 6,55 “ a frekvence je „plnotučně“ 120Hz. X5 Pro pak nabízí také 120 Hz, ale variabilních, a to na velikosti 6,7 “ a rozlišením Quad HD. Oba dražší telefony navíc nabízejí podporu HDR, zatímco Lite nikoliv.

Fotoaparáty

Oppo Find X5 i Find X5 Pro se stejně jako telefony dceřiné firmy OnePlus chlubí spoluprací se švédským fotospecialistou Hasselblad, což zde jde ruku v ruce s již zmíněným čipem MariSilicon X. Výsledkem je velmi podobný set fotoaparátů u obou zařízení a rozdíly jsou jen v detailech. Na zádech obou dražších novinek najdete dvojici 50MPx kamer, jedné hlavní a druhé širokoúhlé, a teleobjektiv o 13 megapixelech s 2x zoomem. Liší se jen tím, že X5 Pro nabídne o něco lepší stabilizaci,  světelnost a také podání barev díky lepšímu spektrálnímu senzoru.

Find X5 Lite má odlišnou „optickou soustavu“. Hlavní fotoaparát o 64 MPx zde doplňují osmimegapixelový širokoúhlý a dvoumegapixelový makro objektiv. 32MPx selfie kamera je pak u všech tří telefonů stejná.

Design

Zepředu telefony ničím zvlášť nezaujmou. Již zmíněný průstřel se nachází v displeji roztaženém přes prakticky celé čelo zařízení, v případě X5 a X5 Pro zakřiveném do stran, Lite je konzervativnější a displej má plochý. Nejlevnější model se výstřelků nedopouští ani vzadu, kde se nachází tradiční obdélníkový „domeček“ pro fotoaparáty.

Povrch zad je stejně jako u X5 skleněný, to ale neznamená, že prostřední model ničím nezaujme. U něj se totiž, spolu s X5 Pro, designéři trochu odvázali a spodní hranu „domečku“ zkosili. Výsledkem je tak zajímavá variace na zajetý trend. Obzvlášť Find X5 Pro se svým keramickým provedením zad proto rozhodně ostudu neudělá. Navíc se od X5 odlišuje modulem fotoaparátů v barvě zad, který jej má vždy černý.

Software, uvedení na trh a cena

Co se softwaru týká, Oppo Find X5 a Find X5 Pro běží na nejnovějším Androidu 12 s prostředím ColorOS 12.1.  Lite se musí spokojit s Androidem 11 a ColorOS 12.

Na evropský trh první dva telefony dorazí 14. března, přičemž evropská cena Find X5 činí 999 euro a za Find X5 Pro si Oppo říká 1 299 euro. U obou nechybí ani podpora 5G. Kdy, Kdy, za kolik a zda vůbec dorazí do Evropy model Lite, je velká neznámá.

Zobrazit celou nabídku mobilních telefonů

Kde telefony Oppo

Oppo Find X3 Pro 5G Dual SIM 12/256 GB Black

Oppo Find X3 Pro 5G Dual SIM 12/256 GB Black

od  

Oppo Reno 5 5G

Oppo Reno 5 5G

od  

Oppo Find X3 Pro 5G Dual SIM 12/256 GB Black

Oppo Find X3 Pro 5G Dual SIM 12/256 GB Black

od  

Oppo Reno5 Z 5G

Oppo Reno5 Z 5G

od  

Oppo A16s Dual SIM

Oppo A16s Dual SIM

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

IMG_20220120_141739

Ondřej Pešek

Redaktor

Popkulturní, motoristický a jazykový nadšenec, student humanitních věd a o víkendech šermíř. Roky píšu pro zábavu o hrách, také se zajímám o technologie, motorismus a světové dění.

Více článků od Ondřeje

Přečtěte si také