Seznam.cz

Motorola Frontier: Co se šušká o novince s revolučním potenciálem

Motorola
Zdroj: Motorola.com
Jiri-Filip (1)
Jiří Filip před 1 rokem

Zatímco ještě zhruba před patnácti lety se Motorola hřála na výsluní mobilního světa, v posledních letech v něm bojuje o přežití. Výrobce si totiž nechal ujet pomyslný technologický vlak. Jak se ale nyní zdá, Motorola pracuje na telefonu, který má potenciál jí minimálně v segmentu fotomobilů opět dostat na vrchol.

Fotoaparáty

Podle spousty uniklých informací Motorola v současnosti pracuje na superfotomobilu označovaném „Frontier“, s kterým by ráda rozhýbala poněkud stojaté vody mobilních fotoaparátů. Ty totiž sice výrobci rok co rok vylepšují, ale žádné revoluční změny se nedějí. A právě v tom má Motorola u Frontieru zvolit jiný přístup. Do vínku má totiž dostat fotoaparát osazený fotočipem Samsung ISOCELL HP1 s neuvěřitelným 200 MPx rozlišením. Ten si sice svou premiéru odbyl již loni na podzim, žádný z výrobců (dokonce ani samotný Samsung) se jej však zatím neodhodlal ve smartphonu využít. Hlavnímu fotoaparátu má sekundovat vedlejší ultra širokoúhlý objektiv s neméně působivými parametry – šušká se totiž o rozlišení 50 MPx a fotočipu Samsung ISOCELL JN1, který se taktéž řadí mezi naprostou špičku mobilního fotografického světa. Třetím fotoaparátem v zadním fotomodulu Frontieru pak má být 12 MPx teleobjektiv s dvojnásobným optickým zoomem, což se sice na první pohled nejeví jako vyloženě zázračné řešení, pokud se však Motorole podaří nasadit objektiv s dobrou světelností, i zde může konkurenci hravě strčit do kapsy. Právě světelnost je totiž u teleobjektivů hlavním problémem. Motorola se navíc podle dostupných informací chystá potěšit i fanoušky selfie fotek a videí, jelikož do „průstřelu“ v displeji hodlá využít objektiv s 60 MPx rozlišením. Jen pro představu,  zadní fotoaparáty iPhonů 13 Pro mají rozlišení 12 MPx. Zde se tedy bavíme o pětkrát větším rozlišení.

Displej

Velmi zajímavé je to, že i přes své naprosto neskutečné specifikace fotoaparátů má nová Motorola Frontier vypadat víceméně jako zcela standardní smartphone. Podle renderů, které již v současnosti kolují po internetu, má dostat dnes standardní mohutný displej se zakřivenými okraji a průstřelem ve středu jeho horní části, spolu s kovovým rámečkem a (zřejmě) skleněnými zády. Na těch pak nalezneme dle všeho poměrně vystouplý fotomodul skrývající jeden skutečně velký a dva menší objektivy, které budou doplněny podlouhlou přisvětlovací LED diodou. Co se pak týče displeje jako takového, jednat se má konkrétně o 6,67” OLED panel s rozlišením Full HD+ a úctyhodnou 144Hz obnovovací frekvencí, což je mimochodem opět více, než kolik zvládají jak nejnovější iPhony, tak i Samsungy řady S22. Takto vysoká obnovovací frekvence by měla bez problému uspokojit například i vášnivé hráče her. Ostatně, právě 144Hz využívají mnozí hráči i na herních monitorech k počítačům.  

Motorola Frontier
Zdroj: Twitter Evana Blasse
Nová Motorola Frontier bude mít co nabídnout jak z hlediska technických specifikací, tak i designu. Vzhledově je totiž velmi povedená.

Výkon

Další peckou, o které se v souvislosti s novou Motorolou Frontier hovoří, je nasazení vylepšeného (respektive „jen“ přetaktovaného) čipsetu Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1, který má nést konkrétně označení Snapdragon 8 Gen 1 Plus. Pro zajímavost, právě Motorola byla první výrobce, který nasadil předchozí verzi tohoto procesoru, a to konkrétně do modelu Edge X30. I zde se zdá, že si na použití verze „Plus“ troufne jako první. Doplnit jej má 8 či 12 GB RAM paměti, přičemž možná bude k dispozici i „mezistupeň“ v podobě 10 GB RAM verze. I díky tomu se Motorola Frontier velmi pravděpodobně stane po svém představení nejvýkonnějším „androidím“ telefonem své doby – tedy samozřejmě za předpokladu, že s výše zmíněným čipsetem dorazí skutečně jako první. 

Baterie a nabíjení

Zdá se vám Motorola Frontier už nyní naprosto úžasná? Ještě chvíli počkejte, v rukávu má totiž ještě jedno velmi silné eso. Tím má být dle uniklých informací podpora 125 W drátového a 50 W bezdrátového nabíjení, díky kterému se dá počítat s tím, že z 0 na 100 % bude nabita v řádu nižších desítek minut. Vzhledem k rozměrům telefonu se pak dá očekávat nasazení akumulátoru s +- 5000 mAh kapacitou, což je dostatečné množství na to, aby telefon vydržel bez větších potíží v provozu dva dny při ostřejší zátěži. 

Datum představení

Bohužel, vývoj nové verze čipsetu má být podle zahraničních analytiků i leakerů důvodem k relativně vzdálenému odhalení této novinky. Jako nejpravděpodobnější termín se v současné době jeví podzim, kdy by mohla Motorola s Frontierem vyrukovat proti nové generaci iPhonů.

Kde koupit smartphony Motorola

Motorola Moto G60

Motorola Moto G60

od  

Motorola Moto G60s

Motorola Moto G60s

od  

Motorola Moto G200 5G

Motorola Moto G200 5G

od  

Motorola Edge 20 Pro 5G

Motorola Edge 20 Pro 5G

od  

Motorola Moto G71

Motorola Moto G71

od  

Motorola Moto E40

Motorola Moto E40

od  

Motorola Moto G31

Motorola Moto G31

od  

Motorola Edge 20 5G

Motorola Edge 20 5G

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Jiri-Filip (1)

Jiří Filip

Redaktor

Milovník technologií, dobrého jídla, sportu a pěší turistiky, pro kterého je psaní nejen prací, ale i koníčkem. Nejradši píšu o smartphonech, smartwatch, smart home či jiných tech gadgetech, které dokáží zpříjemnit každodenní život.

Více článků od Jiřího

Přečtěte si také