Seznam.cz

Google Pixel 5a 5G: Co nabízí žhavá novinka ve střední třídě?

Google Pixel 5a 5G
Zdroj: Google.com
Jiri-Filip (1)
Jiří Filip před 2 měsíci

Měsíce spekulací točících se kolem nové verze levného telefonu od Googlu jsou u konce. Ten totiž v úterý konečně oficiálně představil nový model smartphonu Pixel z jeho „áčkové“ řady. Co tedy nový Google Pixel 5a 5G, jak zní celý název novinky, nabízí?

Displej a výdrž

Nový Google Pixel 5a 5G má 6,34” OLED displej s rozlišením Full HD+ a obnovovací frekvencí 60 Hz. Oproti loňskému Pixelu 4a si tedy nový model polepšil jen v úhlopříčce, která se zvětšila o 0,14”. To lze v době, kdy se vyšší obnovovací frekvence dostává i do levnějších telefonů, brát jako zklamání. V čem ale nový Pixel nezklamal, je kapacita baterie. Ta má velmi slušných 4680 mAh, což je nejen více než u Pixel 4a s jeho 3885 mAh, ale i mnohem více než u Pixel 5 – ten totiž nabízí “jen” 4080 mAh. Teoreticky by tak měla novinka nabídnout ze všech Pixelů z posledních let nejlepší výdrž baterie. Google jí sice popisuje jako jednodenní, s podobnou kapacitou se však zcela určitě dá dostat i na dva dny střídmějšího používání.

Výkon

Srdcem novinky je osmijádrový čipset Snapdragon 765G, kterému sekunduje 6 GB RAM paměti a 128 GB interního úložiště. O bezpečnost dat se stará speciální bezpečnostní čip Titan M, který však taktéž není u Pixelů žádnou novinkou. Primární zabezpečení telefonu je pak na čtečce otisků prstů, která je jako již tradičně umístěna na zádech telefonu. Až na RAM paměť se tedy jedná o shodný hardware s tím použitým v Pixelu 5, z čehož lze usuzovat, že na tom bude novinka výkonnostně dost podobně.

Fotoaparát

Do experimentů se Google nepustil ani u fotosoustavy – tu alespoň papírově okopíroval z Pixelu 5. To jinými slovy znamená, že na zadní straně Pixelu 5a naleznete duální fotoaparát ve složení 12,2 MPx širokoúhlý a 16 MPx ultraširokoúhlý objektiv. I tentokrát je velký důraz kladen na softwarovou podporu fotoaparátu, který díky ní zvládne snímat portrétní fotky, astrofotografie (tedy snímky hvězd, měsíce, ale třeba i nočního osvětlení měst). Milovníky videí zase nadchne funkce Cinematic Pan, díky které bude záznam z telefonu velmi stabilní a plynulý. Co se pak týče přední strany, na té naleznete v otvoru v displeji 8 MPx selfie fotoaparát. 

Konektivita a odolnost

Milovníky klasických kabelových sluchátek zcela určitě potěší, že se u novinky Google nezbavil 3,5mm jack konektoru, který najdete na horní straně Pixelu 5a. Na spodní straně je pak USB-C konektor, který je standardem prakticky u všech „androidích“ smartphonů. Překvapením není ani operační systém – telefon bude spoléhat tradičně na čistý Android, konkrétně pak ve verzi 11. Google u něj slibuje minimálně tříletou podporu. Překvapením je nasazení odolnosti IP67, kterou předešlá generace modelu řady a nedisponovala. Telefon by tedy díky tomu měl vydržet po dobu 30 minut ponořen do hloubky jednoho metru. 

Další změna se odehrála na poli 5G podpory. Zatímco loňské Pixely 4a se prodávaly jak ve verzi mmWave 5G, tak i sub-6GHz 5G, nový Pixel 5a dorazí “jen” v sub-6GHz 5G verzi. Pro vysvětlení, mmWave poskytovalo v určitých oblastech (lépe pokrytých 5G signálem) vyšší rychlost a sub-6GHz bylo zase využitelnější na místech s nižší hustotou vysílačů. Hustší 5G infrastrukturu, která je v současnosti rozšířená na některých místech USA, tedy naplno nevyužijí.  S ohledem na relativně nízkou cenu se to ovšem dá pochopit. A když říkáme “nízkou cenu”, myslíme tím nízkou na poměry Pixelů.

Cena a dostupnost Google Pixel 5a 5G

Google má v plánu svou novinku prodávat za přívětivých 449 dolarů, tedy v přepočtu asi 9740 Kč bez daně a dalších poplatků. Jak už to však u Pixelů bývá, zprvu budou dostupné jen v USA a Japonsku s tím, že na pulty obchodů v dalších zemích dorazí později. Zda se dočkáme oficiálně i v České republice sice zatím oznámeno nebylo, zdá se to však vzhledem k oficiálním (ne)prodejům předešlých generací nepravděpodobné. Někteří prodejci je však do své nabídky zcela určitě zařadí, byť se bude jednat o zahraniční verze. Ať tak či tak, do rukou se prvním běžným uživatelům dostanou nejdříve 26. srpna – právě v tento den totiž startují jejich prodeje. K dostání bude jen v černé barvě. 

Zobrazit celou nabídku mobilních telefonů

Kde koupit starší smartphony Google Pixel

Google Pixel 4a 5G 128 GB černý

Google Pixel 4a 5G 128 GB černý

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Jiri-Filip (1)

Jiří Filip

Redaktor

Milovník technologií, dobrého jídla, sportu a pěší turistiky, pro kterého je psaní nejen prací, ale i koníčkem. Nejradši píšu o smartphonech, smartwatch, smart home či jiných tech gadgetech, které dokáží zpříjemnit každodenní život.

Více článků od Jiřího

Přečtěte si také