Seznam.cz

Samsung Galaxy Watch4 vs. Apple Watch Series 7. Souboj bez vítěze?

watch4
Zdroj: Samsung.com
Martin Chroust
Martin Chroust před 1 rokem

Apple i Samsung před nedávnem představili nové generace svých chytrých hodinek. Každý z modelů bojuje za svou vlastní platformu, jak ale obstojí v přímém srovnání?

Design a tvar těla

Rozdílný přístup výrobců je znát už na tvaru samotných hodinek. Zatímco Galaxy Watch 4 od Samsungu jsou přísně kruhové, Apple Watch 7 se drží zajetého čtvercového tvaru těla. Hodinky od Samsungu jsou k dostání ve dvou variantách. Model Watch 4 dostal do výbavy dotykovou lunetu po obvodu displeje, která je zajímavým doplňkem k dotykovému panelu a dvěma bočním tlačítkům. Tento model se nabízí ve 40 a 44 mm těle, které je vyrobeno z hliníku, přičemž hodinky svým sportovním a minimalistickým designem odkazují na starší model Galaxy Watch Active 2.

Druhým modelem od Samsungu jsou pak tradičněji vypadající hodinky Galaxy Watch 4 Classic, které seženete ve 42 a 46 mm variantě vyrobené z oceli. Další změnou je fyzická otočná luneta. Mnozí uživatelé na otočný prstenec okolo displeje, kterým se dá ovládat prostředí hodinek, nedají dopustit. Tento model je přímým nástupcem Galaxy Watch 3. U obou modelů můžete použít standardní dvacetimilimetrové řemínky včetně těch, které jsou určeny pro běžné náramkové hodinky.

I Apple zůstal u Watch Series 7 věrný tradičnímu tvaru těla hodinek z předchozích generací, které je však nyní o něco lehčí. Hodinky jsou vyrobeny z hliníku, nerezové oceli a titanu a to ve 41 nebo 45 mm variantě. Na boku hodinek naleznete tlačítko a doplňkovou ovládací korunku, která pomáhá hodinky ovládat. Vyzdvihnout můžeme pestrobarevné varianty, například červenou nebo modrou, a také řemínky z rozličných materiálů. Větší výběr personalizace má tedy Apple, jenže Samsung se zase chce co nejvíce přiblížit běžným náramkovým hodinkám. Oba konkurenti tak mají k designu diametrálně odlišný přístup.

Displej kruhový vs. čtvercový

Galaxy Watch 4 Classic jsou vybavené kruhovým Super AMOLED displejem s rozlišením 450 × 450 pixelů. V případě větší varianty je použit 1,4″ displej, v případě menší varianty pak 1,2″ zobrazovací panel. V obou případech displej kryje odolné sklo Gorilla Glass DX+ a jas displeje činí až 1 000 nitů. Panel je u klasické verze hodinek kvůli otočné lunetě rovný, v případě Watch 4 je okraj displeje mírně zakulacen. Apple u sedmé generace hodinek vsadil opět na vyztužené sklo Ion-X nebo safírové sklo, které z displeje přechází plynule na boční kovový rám, a tím i podtrhují jednolitost hodinek. Čtvercový displej využívá při úhlopříčce 1,41″ rozlišení 448 × 368 a jedná o Retina OLED panel s maximálním jasem 1 000 nitů.

Displej hodinek je o polovinu větší než u Series 3, režim Always On zase dle výrobce o 70 procent jasnější než u předchozí generace, takže na displeji vše bez problémů přečtete. To samé ale platí i o displeji a Always On režimu od Samsungu. Čtvercový displej je vhodnější pro zobrazení většího množství textu, kruhový displej vás zase nezahltí nepřeberným množstvím informací, ale shrne to podstatné. Každý z přístupů má své pro a proti, kvality obou displejů jsou na vysoké úrovni.

Zvýšená odolnost

U chytrých hodinek hraje důležitou roli zvýšená odolnost. Hodinky od Samsungu splňují standard IP68, 5ATM (voděodolnost do 50 metrů) a také americký armádní standard MIL-STD810G, u kterého se testují extrémní teploty na obou stranách spektra či například vibrace. Apple se zase chlubí IP6X proti pevným částicím a voděodolností WR50. Displej je pak odolnější vůči prasknutí. Apple počítá s tím, že s hodinkami budete sportovat a tak do výbavy přibyla i detekce pádů z kola. I v oblasti zvýšené odolnosti jsou si hodinky hodně podobné, i když standard MIL-STD810G staví hodinky od Samsungu do nepatrně lepší pozice.

Výpočetní výkon

Zatímco Apple zůstal u Series 7 věrný stejnému čipsetu jako u předchozí generace, Samsung vsadil na nový hodinkový procesor, konkrétně 5nm Exynos 920, jehož součástí jsou dvě 1,18GHz jádra Cortex-A55 a grafický adaptér Mali-G68. Ne, že by se pro účely hodinek jednalo o nějak extra zásadní údaj, ale operační paměť je u všech modelů od Samsungu 1,5 GB.

Apple S7 byl ve stejné konfiguraci použit již dříve, je doplněný 1 GB RAM a 32 GB pamětí. U hodinek od Samsungu je uživatelská paměť poloviční. V obou případech je však výkon hodinek pro jejich běžně používání naprosto dostatečný.

Baterie

Apple co se týče velikosti baterie tradičně mlčí, a tak nám musí stačit informace o „celodenní výdrži“ (18 hodin) na jedno nabití, přičemž dobíjení je o třetinu rychlejší než u Series 6. Osm minut nabíjení má vystačit na osmihodinový monitoring spánku, pomocí přibalené bezdrátové podložky hodinky zcela nabijete za 45 minut. Samsung s kapacitou baterie nedělá žádné tajnosti. Do většího těla hodinek integroval 361 mAh baterii, v případě menšího těla musíte počítat s 247 mAh akumulátorem. Větší varianty hodinek tak vydrží až den a půl, u základních modelů bude výdrž srovnatelná s Apple Watch Series 7. V obou případech je tedy spíše podprůměrná a bez každodenního nabíjení se většinou neobejdete.

Ekosystém, měření a funkce

Apple u Series 7 nepřidal žádné nové senzory, což je trochu zklamání. Samsung oproti tomu meziročně vylepšoval a přišel s měřením tělesného tuku a s přesnějším zaznamenáváním spánku. U obou modelů je celá řada různorodých měřidel, můžete si „natočit“ EKG, změřit tepovou frekvenci nebo okysličení krve. U Samsungu probíhá kalibrace s běžným manžetovým měřičem tlaku, Apple v tomto tahá za kratší konec, protože na Apple Watch zatím ke krevnímu tlaku běží jen první ukázkové studie.

Obě odpovídající platformy jsou robustní a evidují celou řadu fyzických a zdravotních dat. Je tu ale jedná velká limitace, která platí pro oba výrobce. Apple Watch, v nichž běží systém WatchOS 8, spojíte jen s iPhony, zatímco Galaxy Watch 4 postavené na novém Wear OS 3 zase spojíte jen s Androidy. Nepřekvapivě nejlépe pak fungují s telefony Samsung. Modely jiných značek totiž nemají oficiální přístup k aplikaci Samsung Health Monitor, bez které EKG ani krevní tlak nezměříte.

Díky své závislosti na příslušných platformách si ale oboje hodinky nekonkurují. Ať se děje, co se děje, uživatelé iPhonů vždy sáhnou po Apple Watch, uživatelů Samsungů zase po Galaxy Watch 4. Pro české uživatele je výrazným bonusem i podpora hodinkových plateb Google Pay, které již ve Wear OS také fungují. Výhoda na straně hodinek Apple Watch, s nimiž můžete v Česku platit už nějaký ten pátek, tedy zmizela. Samotná prostředí hodinkových systémů jsou odlišná, oba modely se však snaží fungovat jako prodloužená ruka smartphonu, včetně vlastního aplikačního obchodu. Samsung si po přechodu od Tizenu k Wear OS pomohl co do kvality a počtu aplikací. Apple Watch se zase mohou od sedmé generace pyšnit třeba podporou dotykové QWERTY klávesnice, kterou můžete zadávat kratší texty přímo na zápěstí.

Cena

Hodinky řady Galaxy Watch 4 můžete v Česku pořídit za 6 990 korun, respektive za 7 590 korun v případě většího modelu. Galaxy Watch 4 Classic začínají na částce 9 490 korun, za větší tělo si připlatíte pětisovku. Tento model hodinek je navíc k dispozici i v LTE variantě s eSIM, a to za 11 490 korun. Apple Watch Series 7 (41 mm) začínají na částce 10 990 Kč.

Ať už si koupíte jakýkoliv model hodinek, chybu rozhodně neuděláte. Pokud už používáte Androidy, zcela jistě vás budou zajímat Galaxy Watch 4 (ale máte i volnou ruku působnosti mezi dalšími kompatibilními modely, v segmentu Wear OS však nic lepšího nenajdete), jako „iPhonista“ zase neuvidíte nic jiného než Apple Watch Series 7. Je však otázkou, zda vám stejně dobře neposlouží i předchozí model Series 6, mezigeneračních změn totiž není mnoho. Zato u Samsungu došlo ke proměně platformy, která si sice zachovala vizuální podobnost, ale vše ostatní je nové.

Zobrazit nabídku všech chytrých hodinek

Kde koupit Samsung Galaxy Watch4

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46 mm

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46 mm

od  

Samsung Galaxy Watch4 44 mm

Samsung Galaxy Watch4 44 mm

od  

Samsung Galaxy Watch4 40 mm

Samsung Galaxy Watch4 40 mm

od  

Samsung Galaxy Watch4 Classic 42 mm

Samsung Galaxy Watch4 Classic 42 mm

od  

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46 mm LTE

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46 mm LTE

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Martin Chroust

Martin Chroust

Redaktor

Vystudoval studijní obou Mobilní Technologie na VŠB-TUO. Mobilním zařízením se v různých periodicích věnuje nepřetržitě od roku 2006. Pravidelně navštěvuje mobilně zaměřené veletrhy a rukama mu každý rok projde několik desítek smartphonů, tabletů a chytrých hodinek. Mezi jeho koníčky patří četba fantasy knih, karetní hra Magic: The Gathering a rodinný život.

Více článků od Martina

Přečtěte si také