Seznam.cz

Chytré hodinky, nebo fitness náramek?

Chytré hodinky, nebo fitness náramek?
Zdroj: Unsplash.com
IMG_0198
Zdeněk Koutský před 1 rokem

Propast mezi fitness náramky a chytrými hodinkami byla v minulosti velká. Nyní se ale rozdíly v mnoha ohledech stírají. V následujících odstavcích se proto budeme věnovat hlavním rozdílům a pomůžeme vám odpovědět na otázku, zda si koupit hodinky nebo náramek.

V minulosti existovala velká propast mezi fitness náramkem a chytrými hodinkami. Fitness náramek bylo jen zařízení se senzory, které přenášelo data do vašeho smartphonu. Naopak chytré hodinky vždy nabízely displej, čímž v podstatě fungovaly jako prodloužená ruka chytrého telefonu. Na zápěstí jste mohli kontrolovat SMS zprávy, e-maily a dokonce i sociální sítě. Během posledních několika let se však obě zařízení výrazně sblížila. V následujících odstavcích se proto budeme věnovat hlavním rozdílům a pomůžeme vám odpovědět na otázku, zda si koupit hodinky nebo náramek.

Fitness náramky se staly za poslední roky komplikovanějšími, přijaly obrazovky a dokonce i schopnost zobrazovat upozornění ze smartphonu. Co ale v minulosti zdobilo náramky, nyní zdobí chytré hodinky, které se čím dál více opírají o fitness funkce. Asi nejpamátnějším výrobcem hodinek a náramků byla společnost Pebble, která si však nechala ujet vlak a konkurenty nestíhala. Podle celosvětových prodejních čísel jsou nejoblíbenějším zařízením pro sledování fitness aktivit Apple Watch, což jsou chytré hodinky.

Jinými slovy, existuje řada důvodů, proč byste si měli koupit chytré hodinky místo fitness náramku.

Chytré hodinky dokážou více, tečka

Hlavním rozdílem mezi fitness náramkem a chytrými hodinkami je seznam funkcí a inteligentních schopností. Chytré hodinky zpravila nabízí všechny funkce, jako právě fitness náramky. Například většina hodinek nabízí monitor srdečního tepu, vestavěné GPS pro přesnější sledování zdraví, nativní trenéry a konkrétní sportovní režimy. Nutno podotknout, že při aktivním sportovním režimu jsou hodinky schopny zaznamenat mnohem více dat, než fitness náramky. 

Chytré hodinky Apple Watch 6 s látkovým řemínkem
Zdroj: Apple.com
Celosvětově nejoblíbenější chytré hodinky jsou Apple Watch.

Chytré hodinky mají také pokročilejší inteligentní funkce, jako je ovládání hudby a vestavěné Bluetooth rozhraní (pro připojení k bezdrátovým sluchátkům), vestavěné mikrofony pro telefonní hovory a hlasového asistenta nebo NFC pro bezkontaktní platby. V prodeji jsou také hodinky s podporou LTE, čímž jste schopni plně fungovat nezávisle na smartphonu. Dražší fitness náramky některé z těchto funkcí také mohou mít, ale obecně je většina náramků méně univerzální.

Jedna z předností, kterou většina fitness náramků má, je dlouhá výdrž baterie. Jelikož chytré hodinky mají displeje s vysokým jasem, které jsou mnohem energeticky náročnější, mají také horší výdrž na jedno nabití. Například Apple Watch je třeba nabíjet každý den, zatímco náramky Fitbit Inspire 2 nebo Garmin Vivosmart 4 vydrží i týden.

Velikost

Fitness náramky jsou rozhodně menší než chytré hodinky, a to je pravděpodobně jejich největší výhodou. Mnoho lidí nerado nosí hodinky, protože jsou velké a objemné, přesto však chtějí sledovat kroky, spálené kalorie nebo sportovní aktivity. A přesně pro tyto uživatele jsou fitness náramky naprosto perfektní. Nemají velké displeje a jsou relativně lehké, což znamená, že se také pohodlněji nosí. Malé rozměry fitness náramku také oceníte při měření spánku.

Dobrý fitness náramek nemusí být drahý

Nejdostupnější chytré hodinky se pohybují kolem 4 000 Kč. Apple Watch Series 3 za 5 500 Kč a Fitbit Versa 2 za skvělé 3 000 Kč. Dražší hodinky pak mohou nabídnout větší displej, kvalitnější materiály a třeba více sportovních režimů. Například Garmin Forerunner, což jsou celkem robustní chytré hodinky pro běžce, mohou stát až 15 000 Kč.

fitness-naramek-je-vhodny-na-sport
Zdroj: Pixabay.com
Fitness náramky nabízí základní senzory pro sledování sportovních aktivit.

Na druhé straně je většina populárních fitness náramků, jako je Honor Band 5 (700 Kč) nebo Xiaomi Mi Smart Band 6 (1000 Kč), mnohem levnější variantou.

Proč si vybrat fitness náramek?

V základní rovině vám fitness náramek dokáže nabídnout vhled do vaší každodenní aktivity, sledování vašich kroků, kalorií nebo spánku. Pokročilejší náramky podporují konkrétní typy cvičení nebo sportů, jako je běh, jízda na kole, plavání nebo golf. Jiné pak dokáží sledovat třeba i plavání. Většina náramků disponuje monitorem srdečního tepu, a základními oznámeními, například vás upozorní na  SMS a e-maily.

Výhody a nevýhody fitness náramků:

Výhody:

  • Základní fitness náramky jsou k dispozici za nízké ceny. Například Xiaomi Mi Smart Band 6 stojí necelých 1 000 Kč. Existuje spousta modelů navržených s ohledem na pohodlí, díky čemuž jej budete moci bez problémů nosit celý den. K dispozici jsou i pokročilejší modely, které nabídnou specifické sporty a aktivity, ovšem za to si připlatíte.

Nevýhody:

  • Oproti chytrým hodinkám disponují fitness náramky méně funkcemi. Zpravidla narazíte na omezení při zobrazení oznámení nebo přehrávání hudby. Zároveň do fitness náramků nenainstalujete aplikace třetích stran.

Proč si vybrat chytré hodinky?

Stručně řečeno: vyberte si chytré hodinky, pokud se vám líbí myšlenka miniaturního smartphonu na zápěstí, nebo hledáte speciální funkce pro sledování sportu.

Největší silnou stránkou hodinek je jejich schopnost propojit oznámení z vašeho smartphonu – například textové zprávy, hovory, e-maily, schůzky v kalendáři a zprávy na sociálních médiích – pohodlně a stylově. Nejlepší modely vám oznámení umožní nejen zobrazit, ale i diktovat textové a hlasové odpovědi nebo využít přednastavené možnosti.

Chytré hodinky vám také umožní zobrazit více podrobností o vašem cvičení nebo inteligentních oznámeních, aniž byste museli sahat po telefonu, protože má větší displej než fitness náramek. Některé modely jsou nabité senzory a technologiemi pro konkrétní aktivity, jako je běh nebo plavání. Chytré hodinky mohou nabídnout:

  • výškoměr – pomocí barometrického tlaku nebo údajů GPS zjistíte, jak vysoko jste nad mořem
  • barometr – zachycuje změny atmosférického tlaku, takže můžete předvídat, zda se počasí zhorší nebo zlepší
  • funkce navigace – služby sledování polohy (jako GPS, Glonass a Galileo), kompas, vizuální mapy a možnost ukládat „vzpomínky“ na trasy, které jste absolvovali, a přidat k nim popisy
  • teploměr – může vám pomoci naplánovat, co si obléct na dlouhou túru
  • běžící metriky – například tempo, kadence, nadmořská výška, přizpůsobitelná cvičení a podrobné informace o vašem výkonu a době zotavení
  • metriky specifické pro plavání – například tempo, vzdálenost, SWOLF (měřítko vaší plavecké účinnosti)

Některé hodinky jsou vyrobeny tak, aby byly zvláště odolné, se silným popruhem a obrazovkou odolnou proti poškrábání.

Výhody a nevýhody chytrých hodinek:

Výhody:

  • Modely s pokročilejšími inteligentními funkcemi jsou skvělé pro udržování aktuálních informací a odpovídání na oznámení. Nejlepší hodinky nabízejí velmi přesné sledování kondice.

Nevýhody:

  • Chytré hodinky bývají drahé. A mnoho z nich má horší výdrž na jedno nabití, takže je budete muset pravidelně, i denně, dobíjet.

Stejně jako fitness náramky se i chytré hodinky mohou lišit v tom, jak přesně měří vaši aktivitu a jak snadno se používají.

Kde koupit oblíbené chytré hodinky a fitness náramky

Samsung Galaxy Watch4 40 mm

Samsung Galaxy Watch4 40 mm

od  

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46 mm

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46 mm

od  

Apple Watch SE 40 mm

Apple Watch SE 40 mm

od  

Fitbit Charge 4 NFC

Fitbit Charge 4 NFC

od  

Xiaomi Mi Smart Band 6 černý

Xiaomi Mi Smart Band 6 černý

od  

Xiaomi Amazfit GTR 2e

Xiaomi Amazfit GTR 2e

od  

Xiaomi Amazfit GTS 2 Mini

Xiaomi Amazfit GTS 2 Mini

od  

Xiaomi Mi Band 5 černý

Xiaomi Mi Band 5 černý

od  

Samsung Galaxy Fit2 Black

Samsung Galaxy Fit2 Black

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

IMG_0198

Zdeněk Koutský

Redaktor

Nadšenec do technologií, podnikatel v IT a redaktor, který se psaní článků věnuje už od roku 2014. Pod společenským oděvem skrývá silné sparťanské srdce a svou pravou tvář ukáže na stadionu. Rád debatuje o politice, bojuje za svobodu slova a chrání demokracii.

Více článků od Zdeňka

Přečtěte si také