Seznam.cz

Apple Watch získaly v Česku podporu LTE: zavoláte si z nich i bez připojení k iPhonu

Chytré hodinky Apple Watch 6 s látkovým řemínkem
Zdroj: Apple.com
Jiri-Filip (1)
Jiří Filip před 2 roky

Pondělí 14. června 2021 se do historie Applu v České republice zapíše zlatým písmem. Právě v tento den se totiž tuzemští jablíčkáři dočkali po několika letech čekání zprovoznění jedné z nejlepších vychytávek chytrých hodinek Apple Watch. Řeč je konkrétně o spuštění podpory LTE nebo chcete-li Cellular verze. Díky tomu je možné používat kompatibilní Apple Watch bez připojeného iPhonu de facto tak, jako by k nim připojený byl. Hodinky jsou konečně schopné připojit se do mobilní sítě a přes ní se světem komunikovat.

Cena a podporovaní operátoři

Přestože v minulosti Apple nastavil nepsané pravidlo ve formě posvěcení podpory LTE v dané zemi až poté, co jsou v ní schopni nabídnout podporu potřebné technologie alespoň dva operátoři, v posledních měsících jej začal čím dál častěji porušovat a díky tomu může nyní slavit i Česká republika. Prvním a prozatím jediným operátorem nabízejícím podporu LTE u Apple Watch je totiž T-Mobile, který své plány oznámil s týdenním předstihem. Další operátoři spuštění plánují – O2 prý letos na jaře, u Vodafone se musíme spokojit s časovým údajem „brzy“.

Co se týče ceny, tu má T-Mobile v současnosti nastavenou na 99 Kč měsíčně s tím, že první tři měsíce využívání jsou zcela zdarma. Za tuto cenu nicméně nečekejte gigabajty dat ani volné minuty a zprávy. Jde “jen” o možnost připojit se do svého mobilního tarifu u T-Mobilu a z něj čerpat mobilní data. Podporovány jsou v současnosti tarify z generace Můj Tarif, Můj svobodný tarif, Můj student. U firemních zákazníků je služba Apple Watch Connection kompatibilní s Tarify pro firmu, tarify ze starší generace Profi na míru a minutovými tarify. Využíváte-li předplacenou SIM kartu, máte smůlu – s tou Apple Watch LTE propojit nelze. Ve výsledku tedy počítejte s tím, že budete po uplynutí třech měsíců platit cenu vašeho mobilního tarifu zvýšenou o 99 Kč. 

Jak Apple Watch LTE fungují?

Podporují-li vaše Apple Watch mobilní datové připojení ke 4G/LTE síti, lze je používat bez připojení k iPhonu. Jeho internetové připojení by jinak využívaly, jako tomu bylo doposud. To jinými slovy znamená, že z nich můžete volat, posílat textové zprávy či využívat aplikace a služby závislé na internetovém připojení. Pokud se vám pak někdo rozhodne zavolat či napsat zprávu, dovolá a dopíše se vám jak na vaše Apple Watch, tak i iPhone. Vaše telefonní číslo se tedy velmi zjednodušeně řečeno rozdvojí a vy budete neustále k zastižení na obou jeho koncích, což je tou největší zbraní Apple Watch. 

Mobilní datové připojení má však bohužel několik háčků. Tím prvním je výdrž baterie, na které se aktivní využívání LTE negativně podepíše. Apple uvádí, že hodinky vydrží při standardním používání stejně jako Apple Watch bez podpory LTE. Počítá ale s tím, že uživatelé mobilní data u LTE modelů využijí maximálně čtyři hodiny denně. Podíváme-li se však na výdrž Apple Watch s LTE podrobněji, zjistíme, že při telefonním hovoru mimo dosah iPhonu vám vydrží v provozu 1,5 hodiny, při streamování hudebních playlistů přes LTE 8 hodin a při cvičení v případě zapnuté GPS a LTE zhruba 6 hodin. Tedy alespoň v případě nejnovějších Apple Watch Series 6. U dalších modelů jsou tyto hodnoty ještě horší. Nepočítejte tedy s tím, že byste s hodinkami vyrazili bez problému na celodenní túru bez iPhonu a vyřídili přes ně nespočet telefonátů, zpráv a zároveň si pomocí nich měřili svou trasu a poslouchali hudbu. Hodinky jsou spíše fajn doplňkem na občasné vzdálení se od iPhonu s vidinou zůstat neustále dostupný. 

Dalším zádrhelem na funkčnosti Apple Watch LTE je to, že je lze využít jen na domovském trhu operátora a to i přesto, že u něj budete mít nastavený datový roaming. Chystáte-li se tedy vyjet v létě do zahraničí, bohužel vám tam mobilní datové připojení u hodinek fungovat nebude. Funkčnost Apple Watch jako taková ale samozřejmě zůstane zachována – podpora LTE je totiž jen jednou z jejich funkcí, nikoliv prvkem, na kterém závisí jejich celkový provoz.

applewatchseries7cellular
Zdroj: Apple
Apple Watch Series 7 s podporou LTE.

Jaké Apple Watch jsou k tomu potřeba

Abyste si mobilní datové připojení u Apple Watch užili, musíte vlastnit model, který tuto vychytávku podporuje. Ten bývá u prodejců zpravidla označován jako Cellular nebo LTE. Ale pozor, je potřeba pořídit hodinky určené pro evropský trh. Jen ty jsou totiž kompatibilní se sítěmi a technologiemi, které využívají evropští operátoři. Zakoupíte-li si Apple Watch s podporou LTE v USA či Asii, s podporou mobilních dat u nich v našich luzích a hájích se můžete předem rozloučit. Tyto modely disponují datovými modemy, které nynější síťová řešení „nepřelouskají“. 

Co se týče modelových řad, které LTE nabízí, jsou to konkrétně:

  • Apple Watch Series 3 (již oficiálně nedostupné)
  • Apple Watch Series 4 (již oficiálně nedostupné)
  • Apple Watch Series 5 (již oficiálně nedostupné)
  • Apple Watch SE (stále oficiálně prodávané)
  • Apple Watch Series 6 (stále oficiálně prodávané)
  • Apple Watch Series 7

Některé z těchto hodinek je pak potřeba spárovat s iPhonem s iOS 14 nebo 15, přes který u nich datový tarif nastavíte. 

Proč až nyní

Přestože první Apple Watch s podporou LTE představil Apple už v roce 2017, čeští jablíčkáři se dočkali až letos. Ptáte-li se, proč tomu tak je, dáme vám jednoduchou odpověď. Tou jsou peníze. Podle neoficiálních informací, které prosakují od operátorů po celém světě, je totiž nutné, aby pro podporu LTE odkoupili v každé zemi technologické řešení. To je značně drahou záležitostí a rozvoj podpory zákonitě brzdí. Tuzemský T-Mobile měl podle zákulisních informací za podporu mobilních dat u hodinek zaplatit zhruba 20 milionů korun, což je částka, která se mu bude při ceně 99 Kč za měsíc na uživatele vracet poměrně dlouho. Cena technologie se pak navíc liší stát od státu podle velikosti tamního trhu, kvůli čemuž může být v mnoha státech ještě nedostupnější. 

Zobrazit nabídku všech Apple Watch

Kde zakoupit Apple Watch LTE

Apple Watch Series 7 41 mm Cellular

Apple Watch Series 7 41 mm Cellular

od  

Apple Watch Series 7 45 mm Cellular

Apple Watch Series 7 45 mm Cellular

od  

Apple Watch Series 6 44 mm Cellular

Apple Watch Series 6 44 mm Cellular

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Jiri-Filip (1)

Jiří Filip

Redaktor

Milovník technologií, dobrého jídla, sportu a pěší turistiky, pro kterého je psaní nejen prací, ale i koníčkem. Nejradši píšu o smartphonech, smartwatch, smart home či jiných tech gadgetech, které dokáží zpříjemnit každodenní život.

Více článků od Jiřího

Přečtěte si také