Seznam.cz

Garmin rozšířil řadu chytrých hodinek Forerunner o dva nové modely

Chytré hodinky Garmin Forerunner 55 YT v černé, bílé a modré barvě
Zdroj: Youtube.com/Garmin
Vratislav Holub
Vratislav Holub před 1 rokem

Ve světě chytrých hodinek je poměrně silným hráčem gigant Garmin, který nabízí hned několik různých modelů. Nyní navíc rozšířil svou řadu Forerunner o dva zajímavé modely s označením 55 a 945 LTE. Co tyto novinky nabízí a jak se liší od předchozích generací?

Chytré hodinky Garmin

Americká společnost Garmin si svou slávu dokázala vydobýt již před lety za pomocí GPS navigací. Ve svém portfoliu mimo chytrých hodinek skrývá i automobilové a outdoor navigace, chytré osobní váhy, digitální kamery, fitness náramky, výcvikové obojky pro psy a různé příslušenství. V dnešní době je ale firma známá především díky již zmiňovaným hodinkám řady Fenix a Forerunner.

Forerunner 945 LTE

První novinkou je model Forerunner 945 LTE. Jestliže se o chytré hodinky od společnosti Garmin alespoň okrajově zajímáte, pravděpodobně jste tento název již někdy slyšeli. Jedná se o lehce vylepšený model Forerunner 945, který byl původně představen v roce 2019. V základu se jedná o takřka stejné hodinky s malými odlišnostmi.

Garmin Forerunner 945 LTE v bílé a černé barvě
Zdroj: Garmin.com
Garmin Forerunner 945 LTE přináší zajímavé možnosti.

S jejich pomocí lze tedy poměrně podrobně monitorovat zdravotní i tréninková data. Konkrétně si poradí s detailní analýzou běhu, jízdy na kole, nabízí GPS a mapy, měří okysličení krve, monitorují menstruační cyklus atd. To jde samozřejmě ruku v ruce s až sedmihodinovou výdrží v GPS módu při poslouchání hudby a používání funkce LiveTrack prostřednictvím LTE.

Benefity LTE

Hlavní rozdíl ale spočívá v označení LTE, jelikož nově je model schopný fungovat nezávisle na mobilním telefonu. Nenechte se ale zmást – má to bohužel své mouchy. Hodinky si neporadí s eSIM, kvůli čemuž nedokážou přijmout příchozí textovou zprávu či telefonní hovor. Veškerý přenos totiž zajišťuje přímo Garmin a možnosti plynoucí z tohoto vylepšení promítá striktně do oblasti sportu.

Jedná se každopádně o zajímavou možnost pro běžce a další sportovce, kteří díky tomu mohou z domu vyběhnout jen s hodinkami. Prostřednictvím Garmin IERCC pak lze v kritických situacích kontaktovat lokální záchranné složky. Údaje s jménem uživatele a aktuální GPS lokací se zároveň zašlou i předem vybraným kontaktům.

Další zajímavostí je funkce LiveTrack. Konkrétně se jedná o poměrně praktickou službu, s jejíž pomocí mohou přátelé i rodina sledovat váš pohyb při běhu či jízdě na kole, a to samozřejmě v reálném čase. Zároveň vám tak mohou zaslat během cvičení zprávu (i v audio podobě) a tímto vás tak rovnou motivovat. Jelikož se vše děje pod křídly Garminu, tak je služba zpoplatněna.

Rozdíl mezi Forerunner 945 a 945 LTE

 Forerunner 945Forerunner 955
Rozměry47 x 47 x 13,7 mm44,4 x 44,4 x 13,9 mm
Velikost displeje1,2" (30,4 mm)1,2" (30,4 mm)
Odolnost vůči vodě5 ATM5 ATM
Výdrž baterieRežim hodinek: až 14 dní
Režim GPS s hudbou: až 10 hodin
Režim GPS bez hudby: až 36 hodin
Režim hodinek: až 14 dní
Režim GPS s hudbou: až 12 hodin
Režim GPS s hudbou a LTE LiveTrack: až 7 hodin
Režim GPS bez hudby: až 35 hodin

Design a výdrž baterie

Displej o velikosti 1,2“ se dočkal menšího vylepšení. Garmin totiž o zhruba 2 milimetry zúžil okolní rámeček. Co se pak týče baterie, tak ta si polepšila i pohoršila zároveň. Při aktivní GPS a současném poslechu hudby totiž oproti modelu 945 vzrostla z původních 10 na 12 hodin a v případě aktivní GPS bez hudby pak klesla z 36 na 35 hodin. V režimu chytrých hodinek pak baterie vydrží až dva týdny.

Dostupnost

Chytré hodinky Garmin Forerunner 945 LTE se v České republice bohužel prodávat nebudou. K dispozici je každopádně klasický model Forerunner 945 bez podpory LTE, který je mezi uživateli vcelku oblíbený a kromě podpory LTE o nic zásadního nepřijdete.

Forerunner 55

Naopak model Forerunner 55 je pokračováním předchozího modelu s označením 45. Tuto novinku lze chápat jakožto vstupenku do světa sportu s Garminem, k čemuž nabízí notnou dávku užitečných funkcí.

Co všechno hodinky dokážou

Model Forerunner 55 nabízí 1,04“ displej s rozlišením 208×208 pixelů a váhou pouhých 37 gramů. Mezi ty nejlepší výhody se ale řadí něco jiného. Řeč je konkrétně o vysoce citlivém přijímači satelitního systému GPS či optickém senzoru pro monitoring srdečního tepu ze zápěstí. Hodinky lze samozřejmě využít i pro příjem notifikací a ovládání hudby.

Potěšit dokáže i odolnost 5 ATM, díky čemuž je možné produkt využít bezproblémově i během plavání. Pro jednotlivé aktivity je pak tento model vybaven i specifickými profily. Stačí je aktivovat například před běháním, jízdou na kole, chůzí, kardiem, jógou, plaváním, HIIT kardiem a dalšími aktivitami.

Monitoring aktivity

Jak již bylo zmíněno výše, hodinky si dokážou poradit s měřením srdečního tepu. Tím ale to zdaleka nekončí. Tento vstupní model se totiž nadále dokáže postarat o záznam celodenní aktivity v podobě ušlých kroků a spálených kalorií, o monitoring spánku. Mezi jedny z nejlepších funkcí se pak řadí určení takzvané kardiovaskulární kondice, která se měří pomocí hodnot VO2 Max. Tímto údajem se následně určuje výkonnost člověka.

Bezpečí uživatele

Chytré hodinky už dávno neslouží pouze pro zobrazování notifikací, ale staly se z nich kousky pečující o zdraví svých uživatelů. Přesně proto Garmin Forerunner 55 nabízí řadu bezpečnostních funkcí, kdy dokážou například přivolat asistenci, případně automaticky detekovat nehodu.

Výdrž baterie

Špatně na tom není ani samotná baterie zařízení, která je vzhledem k dostupným funkcím vcelku dostatečná. Podle oficiálních specifikací výrobce by měly hodinky při aktivním režimu GPS nabídnout až 20hodinovou výdrž. V režimu chytrých hodinek se pak jedná až o 2 týdny, stejně jako u zmiňovaných Forerunner 945 LTE.

Rozdíl mezi Forerunner 45 a 55

 Forerunner 45Forerunner 55
Rozměry42 x 42 x 11,6 mm42 x 42 x 11,4 mm
Velikost displeje1,04" (26,3 mm)1,04" (26,3 mm)
Odolnost vůči vodě5 ATM5 ATM
Výdrž baterieRežim hodinek: až 14 dní
Režim GPS: až 20 hodin
Režim hodinek: až 7 dní
Režim GPS: až 13 hodin

Zobrazit nabídku chytrých hodinek

Kde koupit chytré hodinky Garmin Forerunner

Garmin Forerunner 55

Garmin Forerunner 55

od  

Garmin GPS Forerunner 945 PRO

Garmin GPS Forerunner 945 PRO

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Vratislav Holub

Vratislav Holub

Redaktor

Fanoušek technologií, student marketingu a redaktor, který se psaní článků věnuje od roku 2018. Primárně se zabývá děním okolo společnosti Apple, ale nejsou mu cizí ani konkurenční platformy, jejíchž pokrok mnohdy s údivem obdivuje. Ve svém volném čase rád debatuje s přáteli o aktuálním světovém dění. Řadí se k nočním sovám.

Více článků od Vratislava

Přečtěte si také