Seznam.cz

Nejlepší robotické vysavače pro rok 2023

roboticky-vysavac-a-kocka
Zdroj: Unsplash.com
petr-pohudka
Petr Pohůdka před 2 roky

Robotické vysavače už dávno nepatří k luxusním zbožím pro pár vyvolených. Staly se cenově velmi dostupnými a jejich popularita rychle roste. Na co myslet před nákupem a podle čeho robotický vysavač vybírat? Jaké jsou výhody a nedostatky těch nejlepších modelů, které jsou aktuálně k dostání?

Aktualizováno 27. 4. 2023

TOP 5 robotických vysavačů pro rok 2023

Porovnat parametry

Prověřená kvalita

iRobot Roomba i7

od  

Na trhu narazíte na dražší modely, ale iRobot Roomba i7 je i bez možnosti vytírání v mnoha ohledech předčí. Robotický vysavač těží ze svého navigačního systému. Přístroj si vaši domácnost dokonale zmapuje, proto nenaráží do překážek a vždy zvolí nejlepší trasu. V aplikaci nastavíte až 10 různých map, pro které naplánujete úklid na míru. Připočtěte k tomu univerzálnost, snadnou údržbu a rychlé nabíjení. Snad jen doba provozu by mohla být o něco delší.

Skvěle vysaje i vytře

Roborock S6 MaxV černý

od  

Chcete, aby zařízení vysávalo i vytíralo? Rádi byste úklid naplánovali na noc, když jste zrovna v práci? Robotický vysavač Xiaomi Roborock S6 MaxV je tou správnou volbou. Hodí se na všechny typy podlah včetně koberců. Ty tvrdé navíc zvládne i vytřít. Díky infračervenému zobrazení vykoná v noci stejně kvalitní práci jako za denního světla. V porovnání s konkurencí nadchne vysavač dlouhou dobou provozu. Naopak trochu zklame pomalejším nabíjením.

Poměr cena/výkon

ETA Falco Smart 2515 90000

od  

Hledáte robotický vysavač s vynikajícím poměrem cena/výkon? ETA Falco Smart 2515 90000 vás rozhodně nezklame. Oproti předchozím modelům je o několik tisíc korun levnější, ale přesto nabízí vysávání i vytírání, má velkou nádobou na prach, dlouhý provoz na jedno nabití nebo ovládání na dálku přes aplikaci. Lehkou vadou na kráse může pro některé uživatele být vyšší hlučnost a menší tah.

Vysavač, který mluví česky

TESLA Robostar iQ300

od  

Robotický vysavač Tesla Robostar iQ300 vaši domácnost vyluxuje i vytře. Spotřebič disponuje velkokapacitní baterií, která mu umožní pracovat až dvě hodiny v kuse. Za 60 minut je přístroj opět plně nabitý. Vysavač potěší přehlednou aplikací v češtině a českým hlasovým doprovodem. Se zásobníkem o objemu 0,6 litru vysaje velké prostory, aniž byste nádrž museli vyprazdňovat. Navigační systém není špatný, ale nedosahuje kvalit konkurenčních modelů.

Levný základ

Vileda VR102

od  

Při srovnání s předchozí čtyřkou těžko obstojí, ale tento robotický vysavač cílí na jiné zákazníky. Pokud se chcete s technologií nejprve seznámit a ujistit se, že vám tato forma úklidu bude vyhovovat, zkuste model Vileda VR102. Vysaje koberce s krátkým vláknem a všechny typy tvrdých podlah. Pochopitelně počítejte s kompromisy (napřílad ovládání pouze na těle), ale vysavač také stojí výrazně méně než ostatní ve výběru.

Jak funguje robotický vysavač

Robotické vysavače jsou pohyblivá elektronická zařízení, která vysávají nečistoty z vašich podlah a koberců. Činí tak bez toho, aniž byste s nimi museli fyzicky manipulovat. Pohyb po místnosti probíhá na základě různých technologií. Starší a levnější modely detekují překážky nárazem nebo infračervenými či ultrazvukovými senzory. Novější přístroje využívají kamery, laserové paprsky, GPS senzory, případně kombinaci více technologií.

Jako první je nutné si uvědomit, že robotický vysavač manuální vysávání zcela spíše nenahradí. Limity spočívají zejména v nedostatečném pokrytí místnosti, odstraňování hrubších nečistot a překonávání překážek. Nejnovější robotické vysavače s těmito problémy úspěšně bojují, ale za ně si připlatíte. Navíc stále počítejte s určitými kompromisy.

Na druhou stranu, robotický vysavač vám pomůže udržovat vaše podlahy čisté, sníží celkovou prašnost prostředí a zajistí vám úklid i ve chvílích, kdy nejste doma. Zařízení uleví starším a méně pohyblivým osobám, pro které manipulace s běžným vysavačem představuje přílišnou zátěž.

Než začnete vybírat robotický vysavač

Před výběrem robotického vysavače si odpovězte na pár základních otázek.

 • Jakou plochu chcete vysávat? Tvrdé podlahy, koberce nebo oboje?
 • Hledáte robotický vysavač, který zároveň vytírá?
 • Jaké jsou rozměry vysávaného prostoru? Stojí vysavači v cestě hodně překážek?
 • Jakým způsobem chcete robotický vysavač ovládat?
 • Máte specifické požadavky na funkce?
 • Kolik jste ochotni za robotický vysavač zaplatit?
Robotický vysavač na dřevěné podlaze
Zdroj: Pexels.com
Klíčovým aspektem výběru robotického vysavače je typ podlah a množství překážek v prostoru.

Typy robotických vysavačů

V rámci kategorie se setkáte s několika různými typy robotických vysavačů.

Robotický vysavač na koberce

Druh určený na koberce a tvrdé podlahy. Prach, vlasy a špínu sbírá za pomoci systému rotačních kartáčů. Nezapomeňte si předem zjistit, jak vysoký koberec dokáže přístroj vysát. Základní robotické vysavače si většinou neporadí s koberci s delším vlasem. Podobné je to s přejížděním prahů – levné modely práh nepřejedou a hodí se spíše pro úklid jedné místnosti. Robotický vysavač na koberce neumožňuje mokré vytírání.

Robotický vysavač na zvířecí chlupy

Zvířecí chlupy pochopitelně vysává i robotický vysavač na koberce, ale některé spotřebiče jsou pro jejich sběr speciálně uzpůsobeny. Kartáčový systém pojme i velmi jemné chlupy. Vysaje je z vysokých koberců či hůře dostupných míst. Robotický vysavač na zvířecí chlupy často přichází s antibakteriální funkcí, která kromě bakterií odstraňuje viry, roztoče a další alergeny.

Robotický vysavač s mopem

Robotické vysavače s mopem zajistí kompletní úklid pro tvrdé podlahy. Dokáží je totiž jak vysát, tak vytřít. Mopování zvládají díky integrované nádrži na vodu. Vyrábí se ale také vysavače, které vám umožní pouze suché vytírání. Vždy se ujistěte, zda přístroj kombinuje oba způsoby. Robotický vysavač s mopem vysaje rovněž koberce, ale zpravidla předtím musíte mop odepnout.

Robotický mop

Robotické mopy jsou určené výhradně na tvrdé podlahy, kobercům se automaticky vyhýbají. Nepřejíždějí ani prahy. Tato zařízení při úklidu rozprašují vodu před sebe a poté podlahu vytírají. Oproti robotickým vysavačům s mopem bývá vytírání efektivnější. Robotický mop nedisponuje nádobou na nečistoty – špína je zachycována mopovací utěrkou, nejčastěji z mikrovláken.

Chytrý robotický vysavač

Občas se do samostatné skupiny řadí modely, které lze prostřednictvím Wi-Fi propojit s mobilním telefonem či tabletem. V příslušné aplikaci vysavač ovládáte prakticky odkudkoliv. Aplikace vás upozorní na provozní problémy a přinese vám celkový přehled o chodu spotřebiče. Chytrý robotický vysavač snadno připojíte do své „smart“ domácnosti.

Robotický vysavač ovládaný přes aplikaci v mobilním telefonu
Zdroj: Pexels.com
Vybrané robotické vysavače přes Wi-Fi propojíte s mobilem a můžete je na dálku ovládat.

Jaké parametry zohlednit při výběru robotického vysavače?

Během porovnávání robotických vysavačů narazíte na celou řadu parametrů. Jakým byste měli primárně věnovat pozornost?

Navigace po prostoru

Podle způsobu pohybu po vaší domácnosti se dají rozlišit dva hlavní druhy.

 • Robotické vysavače bez navigace: Modely, které se po prostoru pohybují za pomoci nárazových senzorů, případně vlastních algoritmů. Ty využívají například infračervené či ultrazvukové senzory, které jim pomohou detekovat překážku. Pohyb je do značné míry náhodný. Vysavač nepozná, kde již uklízel a některá místa naopak vynechá. Efektivita úklidu není příliš vysoká. Levnější zařízení pokryjí 70 až 80 procent plochy, nejlepší robotické vysavače z této kategorie s kvalitním algoritmem uklidí zhruba 90 procent plochy.
 • Robotické vysavače s navigací: Při pohybu po domácnosti spoléhají na moderní technologie. Zpravidla jde o kamery, laserovou navigaci nebo GPS. Vysavačům stačí na úklid kratší čas, protože si prostor zmapují a poté zvolí ideální trasu čištění. Vyhýbají se překážkám a pokryjí až 99 procent plochy. Dokonce i po přerušení kvůli nabíjení navážou na rozdělanou práci a vysají zbylá neuklizená místa.

Kapacita baterie a nabíjení

U starších robotických vysavačů narazíte na Ni-Mh baterie, ty novější pracují s modernějšími Li-ion akumulátory. Kapacita baterie se výrazně liší – pohybuje se od 1000 až do 5000 mAh. Vyšší kapacita by měla znamenat delší výdrž, ale samozřejmě záleží také na spotřebě.

Zajímat vás budou zejména dva parametry, které výrobci uvádí. Doba provozu na jedno nabití a doba nabíjení. Doba provozu může činit 40, ale i 240 minut u výkonných modelů. Standard představuje zhruba 100 až 160 minut. Ani kratší čas někdy nevadí, musíte zohlednit především velikost vysávané plochy. Baterie se plně nabije během několika hodin, běžně mezi 2 až 5 hodinami.

Objem nádoby na prach

Robotický vysavač se vyrábí v kompaktních rozměrech, proto ani kapacita zásobníku na nečistoty není nijak převratná. Většina spotřebičů je opatřena nádobou s objemem 0,3 až 0,8 litru. Do větších domácností volte zásobník s kapacitou alespoň 0,5 litru. Nádoba bývá zásuvná, eventuálně shora vyjímatelná. Přestože vás přístroj na plný zásobník upozorní, doporučuje se jej vyprázdnit po každém úklidu.

Robotický vysavač s mopem a robotický mop mají ještě zásobník na vodu. Opět platí, že s větší nádobou vytřete větší plochu. Do zásobníku standardně nalijete zhruba 0,2 litru vody.

Výkon

Parametr, který udává, jak vysoký tlak dokáže vysavač vyvinout. Výkon robotických vysavačů se pohybuje od 10 do 40 Wattů. Vyšší výkon by měl vysávat lépe, nicméně reálnou úroveň luxování určuje celková konstrukce zařízení. Více než konkrétní čísla vám napoví uživatelské recenze. Nenechte se zmást tím, že je výkon nižší než u klasických vysavačů – zde není nutné zajistit přesun částic dlouhou hadicí, proto stačí menší hodnoty.

Hlučnost

Na hlučnost vysavače se zaměřte, hlavně když chcete vysávat v době, kdy budete doma. V opačném případě vás tento parametr tolik trápit nemusí. Nejtišší přístroje vydávají při provozu okolo 55 dB. Naopak ty nejhlučnější až 70 dB. Hodnoty okolo 60 dB se již považují za komfortní.

Rozměry a tvar

Robotický vysavač se po místnosti pohybuje samostatně, rozměry a tvar tedy zásadně předurčují, zda se zařízení dostane do méně přístupných zákoutí. Pokud má vysavač zajet i pod postel, pohovku či skříně, rozhodně si pohlídejte jeho výšku. Zatímco nižší modely s výškou okolo 6 cm do těchto prostor obvykle bez potíží vjedou, vysavače s dvojnásobnou výškou budou mít problémy. Ostatní rozměry zase rozhodují o tom, jak velkou plochu najednou robotický vysavač uklidí.

Robotický vysavač jedoucí pod pohovku
Zdroj: Unsplash.com
Před koupí se ujistěte, že vysavač bez problémů vjede pod postel nebo pohovku.

Nepodceňujte ani tvar vysavače. Nejčastější jsou kruhové spotřebiče, ale vyrábí se i trojúhelníkové, hranaté či „déčkové“. Tvar do značné míry ovlivňuje, jak robot vyluxuje například rohy místností. V tomto ohledu mají výhodu hranaté či „déčkové“ přístroje. Nicméně i kruhový robotický vysavač tato místa uklidí, jestliže je opatřen postranními rotujícími kartáči.

Úroveň filtrace

Filtr robotického vysavače zabraňuje rozptylování prachu zpět do prostoru. Čím vyšší účinnost filtru, tím méně prašných částic se dostane do vzduchu. Kvalitní filtry proto ocení především alergici a astmatici. Nejběžnějším typem je HEPA filtr. Jeho účinnost se vyjadřuje číslovkou, dnes se setkáte s třídami 10 až 14. Filtr HEPA 13 se chlubí účinností 99,95 procenta. Méně účinné filtry se nově označují zkratkou EPA. Často používaný EPA 11 vykazuje účinnost 95 procent.

Funkce

Které funkce vám pomohou při rozhodování?

 • Časovač: Dovolí vám nastavit přesný čas, kdy má robotický vysavač začít s úklidem.
 • Automatické dobíjení: Při nízkém stavu baterie se přístroj automaticky vrátí do nabíječky.
 • Detekce schodů: Za pomoci senzorů na spodní straně konstrukce robotický vysavač rozpozná volný prostor pod sebou a zastaví.
 • Ovládání hlasem: Spotřebič lze ovládat prostřednictvím několika základních povelů.
 • (Virtuální) zábrana: Vytyčení hranice, za kterou vysavač nejezdí. Využívají se například magnetické pásky nebo malá zařízení, která vysílají paprsek, jenž robot rozpozná. U dražších modelů si hranice vytvoříte virtuálně v mobilní aplikaci.
 • Naprogramování úklidu: Funkce, se kterou si nadefinujete časový plán, kterým se robotický vysavač řídí. Kromě času nastavíte i konkrétní prostor či typ čištění.
 • Dálkové ovládání: Umožní vám na dálku přístroj ovládat a měnit nastavení.
 • Wi-Fi: Bezdrátová technologie, která se postará o propojení s chytrým telefonem.
 1. Jak vybrat robotický vysavač

Výběr robotického vysavače není složitý. Vaše volba je z velké části předurčena velikostí udržované plochy, typem podlah a tím, zda chcete, aby také vytíral. Pak už jen zbývá porovnat technické parametry několika modelů ve vaší cenové relaci. Zvýšenou pozornost si zaslouží hlavně způsob navigace, baterie, ovládání a objem nádoby na prach.

iRobot Roomba i7

Robot, který funguje tak, jak má – tedy samostatně a spolehlivě.

iRobot Roomba i7
Zdroj: iRobot
Robotický vysavač iRobot Roomba i7

Základní parametry

Výrobce: iRobot | Určení: tvrdé podlahy i koberce | Doba provozu: 75 minut | Doba nabíjení: 2 hodiny | Objem nádoby: 400 ml | Hlučnost: 58 dB | S mopem: ne | Wi-Fi: ano

Navigační systém

Zapomeňte na narážení do překážek a nevysáté plochy. Robotický vysavač iRobot Roomba i7 si při prvním úklidu vaši domácnost nastuduje, vytvoří si přesnou mapu prostoru a uloží si ji do své paměti. Vy následně nastavíte až 10 různých map, podle kterých přístroj uklízí.

Univerzální využití

Máte v domě tvrdé podlahy i koberce? Tento robot vyčistí oboje. Postarají se o to dva proti sobě rotující kartáče se speciálními lamelami. Nečistoty sbírá robotický vysavač do nádoby s objemem 400 ml.

Ovládání na dálku přes aplikaci

Vysavač přes mobilní aplikaci iRobot HOME spustíte odkudkoliv. Zařízení spolupracuje i s technologiemi Alexa a Google Assistant. Nezapomeňte si však pohlídat stav baterie, na jedno nabití zvládne vysavač uklízet jen 75 minut.

Xiaomi Roborock S6 MaxV

Potěší možností vytírání, dlouhou dobou provozu nebo nočním viděním.

Xiaomi Roborock S6 MaxV
Zdroj: Xiaomi
Robotický vysavač Xiaomi Roborock S6 MaxV

Základní parametry

Výrobce: Xiaomi | Určení: tvrdé podlahy i koberce | Doba provozu: 180 minut | Doba nabíjení: 6 hodin | Objem nádoby: 460 ml | Hlučnost: 67 dB | S mopem: ano | Wi-Fi: ano

Navigační systém

K bezproblémovému pohybu po vaší domácnosti napomáhá duální kamera a 360° senzory LiDAR. Díky nim se vysavač snadno vyhýbá překážkám a čistí i hůře přístupná místa. Právě výbornou orientaci v prostoru často oceňují uživatelé ve svých recenzích. S infračerveným zobrazením pracuje vysavač také za tmy.

Pokročilé vytírání

Robotický vysavač Xiaomi Roborock S6 MaxV zaujme pokročilým nastavením vytírání. Stejně jako u vysávání vytvoříte plány vytírání pro konkrétní místnosti, určíte průtok vody, eventuálně definujete No-Mop zóny, kde se voda vůbec používat nebude.

Zkontrolujte svůj domov

Přes aplikaci Mi Home vysavač ovládáte na dálku. Kromě toho prostřednictvím kamery zkontrolujete domácnost. Ujistíte se, že jste zavřeli okno nebo zda je v pořádku váš čtyřnohý kamarád. Hlasovou zprávou ho navíc můžete pozdravit.

ETA Falco Smart 2515 90000

Robotický vysavač s mopem, který vás nadchne poměrem cena-výkon.

ETA Falco Smart 2515 90000
Zdroj: ETA
Robotický vysavač ETA Falco Smart 2515 90000

Základní parametry

Výrobce: ETA | Určení: tvrdé podlahy i koberce | Doba provozu: 120 minut | Doba nabíjení: 5 hodin | Objem nádoby: 600 ml | Hlučnost: 72 dB | S mopem: ano | Wi-Fi: ano

Špičkové vytírání

Při vytírání si robotický vysavač poradí i s odolnými nečistotami. Inteligentní elektronická pumpa zajišťuje přesné dávkování vody. Zásobník na vodu pojme 0,3 litru, což vystačí až na 100 metrů čtverečních.

Dálkové ovládání či aplikace?

Přístroj naprogramujete, nastavíte a jednoduše ovládáte dálkovým ovládáním. Rozšířené funkce a režimy úklidu získáte s aplikací ETA SMART. Záleží jen na vás, jaký způsob ovládání si zvolíte. Pokud přes aplikaci zapnete vysávání v době, kdy nejste doma, nijak vás nebude trápit vyšší hlučnost spotřebiče.

Dvě hodiny provozu

Robotický vysavač ETA Falco Smart 2515 90000 pracuje až dvě hodiny na jedno nabití, což je v dané cenové kategorii sympatická hodnota. Po úklidu sám vyhledá nabíjecí stanici. Na 100 procent kapacity baterie se nabije za 5 hodin.

Tesla Robostar iQ300

Vysaje, vytře, vydrží dlouho v provozu, rychle se nabije a navíc „mluví“ česky.

Tesla Robostar iQ300
Zdroj: Tesla Electronics
Robotický vysavač Tesla Robostar iQ300

Základní parametry

Výrobce: Tesla | Určení: tvrdé podlahy i koberce | Doba provozu: 120 minut | Doba nabíjení: 1 hodina | Objem nádoby: 600 ml | Hlučnost: 55 dB | S mopem: ano | Wi-Fi: ano

Velké zásobníky

Pohodlnou obsluhu při vysávání a vytírání obstarávají velké zásobníky. Nádrž na nečistoty disponuje objemem 0,6 litru, což oceníte v prostorných domech. Při vytírání bere zařízení vodu ze zásobníku o objemu 0,4 litru.

České prostředí

Značka Tesla má v České republice dlouhou tradici a její výrobky byly vždy populární. Vysavač je přizpůsoben českým zákazníkům. V češtině běží aplikace TESLA RoboStar iQ300 i hlasový doprovod, který oznamuje okamžitý stav a pohyb vysavače. Jak ale upozorňují uživatelé v našich recenzích, aplikace by potřebovala drobná vylepšení.

Moderní velkokapacitní baterie

Doba provozu činí velice solidních 120 minut. Výhodou je také rychlé nabíjení – opět na 100 procent se baterie dostane za jednu hodinu.

Vileda VR102

Hledáte co nejlevnějšího robota nebo jen doplněk ke klasickému vysavači? Vileda VR102 bude ideální.

Vileda VR102
Zdroj: Vileda
Robotický vysavač Vileda VR102

Základní parametry

Výrobce: Vileda | Určení: tvrdé podlahy i koberce | Doba provozu: 90 minut | Doba nabíjení: 6 hodin | Objem nádoby: 500 ml | Hlučnost: 65 dB | S mopem: ne | Wi-Fi: ne

Všechny typy podlah

Koberec s krátkým vláknem, dlažba, parkety, linoleum a další tvrdé podlahy. Vileda VR102 odstraní prach, chlupy a nečistoty ze všech povrchů. Univerzální přístroj oceníte v domácnostech, kde máte více druhů podlah.

Senzory proti pádu a nárazům

Robotický vysavač se pohybuje na základě integrovaných senzorů. Ty pomáhají při detekci stěn a dalších překážek. Spodní senzory zabraňují pádu ze schodů.

Tři různé programy

Zařízení spoléhá na tři různé programy – cik-cak, spirála a auto. Robota ovládáte přímo na těle vysavače, dálkové ovládání ani Wi-Fi technologie k dispozici není.

Zobrazit nabídku všech robotických vysavačů

Kde koupit nejlepší robotické vysavače

iRobot Roomba i7

iRobot Roomba i7

od  

Roborock S6 MaxV černý

Roborock S6 MaxV černý

od  

ETA Falco Smart 2515 90000

ETA Falco Smart 2515 90000

od  

TESLA Robostar iQ300

TESLA Robostar iQ300

od  

Vileda VR102

Vileda VR102

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Chytrá domácnost Úklid

petr-pohudka

Petr Pohůdka

Redaktor

Nadšenec do sportu, technologií, moderních domácích spotřebičů a dalších vychytávek, které lidem šetří čas. Ve volných chvílích vyráží na výlety do přírody, cestuje s fotoaparátem v ruce nebo se zdokonaluje v cizích jazycích.

Více článků od Petra

Přečtěte si také