Seznam.cz

Jak vybrat ideální přímotop

malý ohřívač přímotop
Zdroj: Pixabay.com
Jarmila Zechová Syptáková
Jarmila Zechová Syptáková před 1 měsíc

Chcete vědět, který přímotop je nejlepší? Obecně platí, že takový, který vám prostor vytopí rychle, bezpečně a s nízkou spotřebou energie. Vybrali jsme pro vás několik tipů na ty aktuálně nejlepší.

TOP přímotopy přelomu roku 2023

Porovnat parametry

Hybridní přímotop s nízkou spotřebou a vysokým výkonem

Fenix Ecoflex Solius II 07

od  

Hybridní sálavý panel s nízkou spotřebou energie využívá k vytápění sálavé záření i konvekční princip. Přímotop můžete používat jako nástěnný zdroj tepla, a pokud si dokoupíte nožičky, tak i jako přenosné topidlo. 

Pro vytápění větších (ale větratelných) místností

Meva TB20001

od  

Propan-butanová kamna se skleněnými dvířky, ve kterých plápolá „ohýnek“ jsou ideální na vytápění dobře větratelných místností. Poslouží jako mobilní nezávislé topení pro případ výpadků dodávek energie nebo v přechodném období na přitápění. I když jsou kamna vybavena hlídačem spalin, rozhodně nejsou určena k trvalému vytápění.

Nástěnný nebo mobilmí přímotop se sálavým teplem

Domo DO7346M

od  

Spolehlivý záložní zdroj do menších pokojů poslouží i jako nástěnné topidlo do koupelny s nastavitelným termostatem v rozmezí 16 °­ až 32 °C. Váží necelých 5 kg a díky odnímatelným kolečkům jej snadno přemístíte. Předností přímotopu je jeho rychlé nahřátí do 2 minut a tichý provoz.

Tichý infrazářič, který je vhodný i do ložnice

Ardes 4B01

od  

Volně stojící a energeticky úsporný přímotop s tichým provozem se hodí na vytápění místností do 30 m3. Karbonový zářič produkuje sálavé teplo bez víření vzduchu, a je tak vhodný i pro alergiky a astmatiky. Infračervené světlo, které topidlo vyzařuje, pomáhá při řadě zdravotních problémů.

Karbonový přímotop, který poslouží i jako infrasauna

Veito CH1200LT

od  

Přímotop se sálavým teplem vytopí prostor do 45 m3. Díky lehké hliníkové konstrukci a zabudované rukojeti jej lze snadno přenášet. Výkon topení může být nastaven naplno na 1,2 kW nebo na 50 procent. Je vhodný pro použití ve vnitřních i venkovních prostorech.

Levný, lehký a spolehlivý konvektor

Sencor SCF 2001

od  

Cenově dostupný přímotop s regulovatelným termostatem se třemi stupni výkonu. Má vestavěný velmi tichý ventilátor, který rychleji distribuuje teplo do vytápěného prostoru. Konvektor můžete snadno přenášet. Kvůli svému levnějšímu zpracování je vhodný spíše na občasné použití.

Teplovzdušný ventilátor s imitací krbu

Teesa TSA8051

od  

Teplovzdušný ventilátor se světlem, které napodobuje hořící oheň a doutnající dřevo. Kromě světelného efektu je velkou předností tohoto ventilátoru keramické topné těleso, které akumuluje teplo. Díky tomu topidlo hřeje ještě krátkou dobu po vypnutí ventilátoru. V létě jej můžete využít na ochlazení místnosti studeným vzduchem.

Optimální výkon přímotopu

Ve výběru jsme se zaměřili na přímotopy, které vám v případě potřeby co nejrychleji poslouží. Jedním z nejdůležitějších parametrů při volbě vhodného topidla je velikost místnosti, do které si ho pořizujete. Pro vytopení 1 m2 podlahové plochy je potřeba zhruba 80 W.Berte to však jako orientační údaj. V úvahu musíte brát také výšku stropu, kvalitu těsnění u oken nebo zateplení. Vždy je lepší pořídit si přímotop vyšším výkonem, který můžete regulovat než s menším, který pojede „na plné obrátky“ a přesto místnost nevyhřeje. Pokud chcete energeticky úsporný přímotop, vyberte si některý z karbonových zářičů, které mají minimální spotřebu energie. Počítejte však s vyšší pořizovací cenou. Karbonovou technologii s výkonem 1800 W využívá například infrazářič s dálkovým ovládáním Veito CH1800 RE, který můžete využít i venku. Je vybaven teleskopickou nohou, která je výškově nastavitelná.

Na co si dát pozor při výběru

Než začnete vybírat nejlepší přístroj pro vaše potřeby, ujasněte si, jestli přímotop budete používat jako doplňkový zdroj nebo bude hlavním původcem tepelné pohody. V případě každodenního užívání oceníte několikastupňovou regulaci teploty, termostat a časovač. Nejsou to nezbytné funkce, ale výrazně vám zpříjemní život. Díky nim můžete pohodlněji regulovat teplotu v místnosti i optimalizovat náklady na vytápění.

Důležitá je také bezpečnost. Pokud plánujete využívat topidlo v koupelně nebo místnosti, kde je vlhko, je potřeba, aby měl elektrický přímotop stupeň krytí alespoň IP24. Dalšími nezbytnými bezpečnostními prvky je především funkce automatického vypnutí při přehřátí a ochrana před zamrznutím zařízení. U volně stojících přímotopů by neměla chybět ani ochrana před převrhnutím.

Mobilní nebo nástěnný přímotop

Hlavním zdrojem tepla jsou nejčastěji nástěnné přímotopy, ty přenosné se využívají spíše jako doplněk. Proto byste u mobilních, volně stojících přímotopů měli brát v potaz také jejich hmotnost a rozměry. Je rozdíl přesunout lehký konvektor nebo těžká akumulační kamna.

Elektrická, plynová i kombinovaná topidla

Mezi nejrozšířenější typy přímotopů patří elektrické přístroje, ale dají se pořídit i plynové nebo kombinované. Přímotop na plyn oceníte, když v místnosti chybí přístup k elektřině. Pokud nechcete napojovat přívod plynu, vyberte si mobilní plynový přímotop na propan-butan s mechanickým křesadlem (piezo zapalování). Musíte však myslet na to, že plynový přímotop spotřebovává kyslík a jeho používání je možné jen v dobře odvětrávaném prostoru.

Jaké teplo přímotopy vytváří

Mezi přímotopy patří kromě konvektorů a zářičů také olejové radiátory, termoventilátory, topné panely i plynová topidla. Přímotopy můžeme rozdělit podle způsobu vyhřívání na 3 typy:

  • Horkovzdušné

Mezi horkovzdušná topidla patří konvektory. Tento typ přímotopů nejdříve nasaje studený vzduch, který ohřeje a následně ho průduchy vypustí zpět do prostoru. Na podobném principu pracují také teplovzdušné ventilátory, které vzduch zahřívají topným tělesem. Při tomto způsobu topení však dochází k víření vzduchu, proto nejsou konvektory a teplovzdušné ventilátory vhodné pro alergiky a astmatiky.

  • Sálavé

Sálavé přímotopy využívají k ohřevu princip sálavého tepla. To nejdříve ohřeje osoby, předměty i okolní zdi, které do sebe teplo naakumulují a až poté se od nich ohřívá studený vzduch. Nejrychleji vás zahřejí infrazářiče produkující krátkovlnné sálavé teplo, které ucítíte ihned po zapnutí. Díky jeho vysokým teplotám se rychle ohřeje i studený vzduch v místnosti.

  • Hybridní

Jedná se o panely, které k vytápění využívají sálavé záření a částečně také teplo produkované ohřevem studeného vzduchu konvektorem.

Tipy na kvalitní přímotopy na domácí použití

Hybridní topný panel Fenix Ecoflex Solius II 07

Příkon: 1 kW | Hmotnost: 5,6 kg | Rozměry: 60,1 x 47,7 x 11 cm | Krytí: IP24 |

nástěnný přímotop
Zdroj: Fenixgroup.cz
Nástěnný elektrický přímotop Fenix Ecoflex Solius II 07

Spolehlivý nástěnný panel Fenix Ecoflex Solius II 07 se vyrábí ve čtyřech variantách. Je k dostání s topným výkonem od 0,75 až do 2 kW. Designově velmi povedený hybridní přímotop oceníte především díky jeho ekonomickému provozu. Jeho předností je nejen funkčnost, ale především nízká spotřeba energie i při velkém výkonu. Je vhodný nejen jako topidlo k občasnému přitápění, ale také jako hlavní zdroj tepla. Sálavý panel můžete používat i v ložnici, protože pracuje velmi tiše. Praktický je digitální termostat s týdenním programem, ale využít můžete i manuální režim. Topný panel je primárně určen k pevné instalaci na stěnu, ale přikoupením nožiček získáte přenosné topidlo. Menším nedostatkem je jen to, že menu není v češtině.

 

Fenix Ecoflex Solius II 07

Fenix Ecoflex Solius II 07

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Fenix Ecoflex Solius II 07

Fenix Ecoflex Solius II 07

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky

Hybridní přímotop se sálavým teplem a konvekčním ohřevem Domo DO7346M

Příkon: 1,5 kW | Hmotnost: 4,9 kg | Rozměry: 86 x 46,5 x 25,5 cm | Krytí: IP 24

topný panel s kolečky Domo
Zdroj: www.domo-elektro.cz
Topný panel s kolečky ke snadnému přemisťování Domo DO7346M

U elegantního topného panelu Domo DO7346M oceníte zejména jeho mobilitu. Ač je uzpůsoben k častému přenášení, je možné jej zavěsit jako nástěnný panel na zeď. Hybridní topný panel je spolehlivý záložní zdroj do menších pokojů i jako nástěnné topidlo do koupelny s nastavitelným termostatem v rozmezí 16  32°C.  Předností přímotopu je jeho rychlé nahřátí do 2 minut a tichý provoz. Jedná se o topný sálavý panel, ve kterém topné těleso překrývá tenký plát slídy. Ten velmi rychle odebírá teplo z tělesa bez nutnosti zdlouhavé akumulace v panelu. Vzniklé teplo se okamžitě transformuje do sálavého tepla v podobě infračerveného záření. Při topení přímotop využívá kombinaci konvekčního ohřevu a sálavého tepla. Za 1 hodinu vyhřeje panel při maximálním příkonu 1, 5 kW pokoj o výměře zhruba 40 m2 o 1 až 2°C.

Domo DO7346M

Domo DO7346M

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Domo DO7346M

Domo DO7346M

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky

Plynové topidlo se sálavým teplem Meva TB20001

Příkon: 3,4 kW | Hmotnost: 17 kg | Rozměry: 40 x 74,5 x 42 cm | Vytopí prostor do 150 m2

plynový přímotop Meva TB20001
Zdroj: www.mevatec.cz
Plynový přímotop Meva TB20001

Plynový přímotop Meva TB20001 RELAX DELUXE je vhodný pro vytápění místností do 150 m3. Přestože se jedná o plynový přímotop, vypadá jako krb. Jeho jedinou nevýhodou je nutnost pravidelného větrání. Pokud je v místnosti málo kyslíku, topidlo se samo vypne. Může posloužit na vytápění garáže i jako záložní zdroj při častých výpadcích dodávek plynu nebo elektrického prouduKamna jsou dodávány včetně příslušenství pro připojení k 10 kg plynové láhvi. Po dokoupení ventilu 2156UV nebo 2156UVB je možné i připojení k menší, dvoukilogramové láhvi. Teplotní pohodu v místnosti lze regulovat pomocí šestistupňového nastavení výkonu.

Meva TB20001

Meva TB20001

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Meva TB20001

Meva TB20001

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky

Tepelný zářič Ardes 4B01

Příkon: 0,9 kW | Hmotnost: 2,2 kg | Rozměry: 68 x 30 x 30 cm | Vytopí prostor do 30 m3

přímotop infrazářič 4B01
Zdroj: Ardes
Infrazářič Ardes 4B01

Karbonový zářič Ardes 4B01 poslouží nejen k vytápění, ale i na zmírnění mnoha zdravotních neduhů, protože vyzařuje zdraví prospěšné infračervené světlo. Jedná se energeticky úsporný, tichý přímotop se sálavým teplem, které je vhodné i pro alergiky a astmatiky. Výkon spotřebiče si můžete regulovat ve 2 stupních. Přímotop je vybaven funkcí automatické oscilace, která pohybuje zářičem do stran, díky čemuž se rychleji vytopí širší oblast. Bezpečnost přístroje zajišťuje tepelná pojistka, která přístroj vypne dřív, než dojde k přehřátí.

Ardes 4B01

Ardes 4B01

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Ardes 4B01

Ardes 4B01

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky

Infra karbonový zářič Veito CH1200LT

Příkon: 1,2 kW | Hmotnost: 2,2 kg | Rozměry: 17 x 87 x 7 cm (základna 30 cm) | Krytí: IP 44 | Vytopí prostor do 45 m

karbonový přímotop CH1200LT
Zdroj: www.veito.cz
Infra karbonový přímotop Veito CH1200LT

Rychlé teplo bez předehřevu vyprodukuje i přímotop s lehkou hliníkovou konstrukcí Veito CH1200LT. Infrazářič můžete používat také jako levnou náhradu za infrasaunu. I tento přímotop vyzařuje infračervené teplo, které proniká hluboko do těla, kde uvolňuje svalové napětí a stimuluje látkovou výměnu. Infračervené záření se doporučuje při revmatických potížích nebo při bolestech svalů a kloubů. Topidlo můžete používat ve vnitřních i venkovních prostorech. Je totiž chráněno proti stříkající vodě z každého směru, a proto mu nevadí drobný déšť ani sněžení. Infrazářič rychle zahřeje osoby a předměty v okolí. Jedinou vadou na kráse je nevhodně umístěný vypínač v dolní části přístroje. Vypnout roztopený zářič tak není snadné.

Veito CH1200LT

Veito CH1200LT

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Veito CH1200LT

Veito CH1200LT

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky

Konvektor Sencor SCF 2001

Příkon: 2 kW | Hmotnost: 3 kg | Rozměry: 68 x 49,5 x 20 cm

 

Infra přímotop Sencor SCF 2001
Zdroj: sencor.cz
Konvektor Sencor SCF 2001

Konvektor Sencor SCF 2001 není vhodný pro použití v koupelně ani jiných místnostech s vysokou vlhkostí. Hodí se pouze pro dobře izolované prostory nebo občasné používání. Jedná se o cenově dostupný a funkční výrobek s regulovatelným termostatem se třemi stupni topného výkonu. Vadou na kráse je nekvalitní dílenské zpracování. Pokud však potřebujete levné topidlo, které bude sloužit pouze jako náhradní zdroj tepla, nemusela by vám horší kvalita vadit. Prostor vyhřeje s pomocí tichého ventilátoru velmi rychle. Ventilátor lze samozřejmě také vypnout.

Sencor SCF 2001

Sencor SCF 2001

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Sencor SCF 2001

Sencor SCF 2001

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky

Horkovzdušný přímotop Teesa TSA8051

Příkon: 2 kW | Hmotnost: 3,3 kg | Rozměry: 85 x 14 x 14 cm (bez stojanu)

přímotop Teesa TSA8051
Zdroj: Teesa
Teplovzdušný ventilátor Teesa TSA8051

Sloupový ohřívač Teesa TSA8051 díky keramickému topnému tělesu akumuluje teplo, které pomalu vrací zpět do prostoru. Topidlo tak dokáže po krátkou dobu hřát i po vypnutí pokojového ventilátoru. Jedná se o velmi povedený a funkční přímotop s mnoha užitečnými funkcemi, který využijete v zimě na topení a v létě na ochlazení. Kromě dvou úrovní topného výkonu totiž ve třetím režimu nabízí foukání studeného vzduch. Pokud se toužíte v zimě dívat na hořící oheň a nemůžete mít doma krbová kamna, je tento sloupový ohřívač trefou do černého. Vyzařuje totiž vypínatelné světlo, které napodobuje skutečné plameny a doutnající dřevo. Na rozdíl od skutečného krbu do něj nemusíte přikládat a ovládat ho můžete pomocí dálkového ovladače. Výhodou je také termostat, který umožňuje nastavení teploty v rozmezí 18 až 45 °C.Přímotop bude zvolenou teplotu udržovat střídavým provozem ventilátoru a topného tělesa. K modernímu designu přispívá LED displej a dotykový panel, kterým si určujete preferované nastavení přímotopu.

Teesa TSA8051

Teesa TSA8051

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Teesa TSA8051

Teesa TSA8051

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Jarmila Zechová Syptáková

Jarmila Zechová Syptáková

Redaktor

Praktická žena oceňující vychytávky, které usnadňují práci i každodenní život. S manželem a třemi dcerami si v podhůří jesenických hor užívá rodinnou pohodu. Ve volných chvílích pečuje o zahradu a kochá se její krásou. Miluje společné chvíle s rodinou, cestování, lahodná vína i objevování sebe sama.

Více článků od Jarmily

Přečtěte si také