Seznam.cz

12 pomocníků, bez kterých se v kuchyni neobejdete

prakticke-kuchynske-spotrebice-bez-kterych-se-neobejdete
Zdroj: Unsplash.com
Michaela-Zdenkova
Michaela Zdeňková před 1 rokem

Kuchyně, to už dnes není jen sporák a lednice, ale spousta dalších spotřebičů, které nám pomáhají s přípravou jídel a nápojů. Aktivní a komfortní život si žádá praktické pomocníky, díky kterým ušetříte čas a zároveň svůj gastronomický um posunete o úroveň výše.

V článku vám přinášíme tipy na praktické kuchyňské spotřebiče, které vám ušetří čas, peníze i nervy, a práci v kuchyni vám maximálně usnadní.

Rychlovarné konvice

Rychlovarné konvice jsou dnes už v podstatě nepostradatelnou součástí kuchyně. Jsou skvělým pomocníkem nejen do domácnosti, ale i firemní kuchyňky. Při výběru rychlovarné konvice se zaměřte především na její objem. Podstatnou roli hrají i technické parametry jako je příkon rychlovarné konvice, který bude mít vliv na její rychlost nebo způsob uložení topné spirály.

Kávovary

V případě, že si nedokážete představit den bez šálku lahodné kávy, nastal čas si pořídit kávovar i k vám domů. Na výběr máte z různých typů – levnější kávovary na kapsle, pákové kávovary, které jsou ideální pro kávové nadšence a kávovary automatické, jež udělají všechnu práci za vás.

Jednotlivým typům kávovarů jsme se věnovali v samostatných článcích, kde jsme shrnuli jejich zásadní specifika i vlastnosti a vybrali i několik zajímavých modelů.

Kuchyňské roboty

Opravdu multifunkčním pomocníkem v domácnosti je kuchyňský robot. S tímto přístrojem zvládnete mnoho různých procesů od šlehání a hnětení těsta přes mletí masa, strouhání zeleniny, mixování pyré až po odšťavňování ovoce nebo přípravu domácích těstovin. Při výběru vhodného kuchyňského robota se zaměřte na příkon, počet rychlostí, funkce a příslušenství.

5 důvodů, proč by vám doma neměl chybět kuchyňský robot

  1. Kuchyňský robot je velice praktický spotřebič, který vám uspoří čas, práci i námahu při přípravě různých druhů pokrmů.
  2. S tímto multifunkčním pomocníkem snadno ušetříte místo v kuchyni. Hravě totiž nahradí celou řadu kuchyňských spotřebičů.
  3. Výrazně vám usnadní práci. Tento mnohoúčelový přístroj za vás našlehá sníh, uhněte těsto nebo nastrouhá zeleninu.
  4. Vzhledem k vysokému výkonu a speciálním pohybům se postará o opravdu důkladné, a především stejnoměrné promíchání nebo našlehání.
  5. Jedná se o investici na celý život. Většina kuchyňských robotů má kvalitní zpracování a tedy i dlouhou životnost.

Ruční mixéry a šlehače

Ruční mixéry a šlehače jsou perfektními pomocníky při pečení nebo vaření. Pomohou vám s mixováním, šleháním i hnětením. Využijete je u přípravy velkého množství pokrmů od různých krémů přes těsto na chléb či pizzu až po dokonale ušlehaný sníh z bílků. Velkou výhodou ručních šlehačů a mixérů je snadná manipulace, variabilita a skladnost. Při jejich výběru se zaměřte na příkon, počet otáček při mixování, množství funkcí a rozsah příslušenství.

Tyčový mixér

K přípravě nejrůznějších omáček, krémových polévek, kaší, ale i smoothie drinků nebo koktejlů by vám neměl chybět tyčový mixér. K jeho nesporným výhodám patří jednoduché ovládání, skladnost a nenáročnost na údržbu. Lépe vybavené modely vám navíc nabídnou praktické příslušenství určené k sekání, drcení či šlehání. Při výběru tyčového mixéru se zaměřte především na výkon, počet otáček, funkce a rozsah příslušenství.

Tyčový mixér Bosch MSM 67170

Ultra výkonný tyčový mixér Bosch MSM 67170 je skvělým pomocníkem do každé kuchyně. Díky širokému příslušenství můžete mixovat zeleninu, sekat bylinky či oříšky, šlehat vaječné bílky nebo drtit led.

tycovy-mixer-bosch-msm-67170
Zdroj: bosch-home.com/cz/
Tyčový mixér Bosch MSM 67170 je skvělým pomocníkem do každé kuchyně.

Ergonomický tvar, extra výkonný motor nebo ostrý čtyřbřitý nůž

Tyčový mixér Bosch má ergonomicky tvarovanou rukojeť s protiskluzovou vrstvou Soft-Touch, která zajistí pohodlný a bezpečný úchop i snadnou manipulaci. Vysoký výkon je zajištěn tichým bezvibračním motorem s příkonem 750 W, který můžete regulovat pomocí voliče 12 rychlostí. K dispozici je i praktické tlačítko “turbo” pro maximální výkon.

Odolný a mimořádně ostrý nůž QuattroBlade se čtyřmi břity dokáže mixovat a drtit i velké a tvrdé přísady, navíc podstatně rychleji a důkladněji. Mixér je navíc vybaven velice praktickým příslušenstvím – sekací nádobou s víkem, nožem na drcení ledu, praktickou odměrnou mixovací nádobou s víkem nebo nerezovou šlehací metlou.

Odšťavňovače

Skvělým nástrojem k přípravě čerstvé, kvalitní a zdravé šťávy z různých druhů ovoce a zeleniny je odšťavňovač. Praktický pomocník, s kterým si během chvilky připravíte svůj oblíbený ranní fresh. Při jeho výběru sledujte především výkon motoru, frekvenci otáček, objem sběrné nádoby na odpad, velikost plnícího otvoru i další speciální vlastnosti a funkce.

Odšťavňovače aktuálně dělíme do několika skupin podle způsobu, jakým odšťavňovač zpracovává plody.

Šnekové odšťavňovače

Šnekové odšťavňovače lisují plody pomocí otočného šneka. Ten ovoce a zeleninu postupně rozmělňuje, díky čemuž si šťáva zachová daleko více vitamínů, enzymů i vlákniny. V porovnání s odstředivým odšťavňovačem zvládne ze stejného množství ovoce a zeleniny vyprodukovat podstatně více šťávy. Šnekové odšťavňovače navíc dokáží efektivně zpracovat také listovou zeleninu, tropické ovoce a poradí si i s rybízem a dalším bobulovitým ovocem.

Jedná se o poměrně tiché přístroje, které pracují pomaleji v nízkých otáčkách. To může někdo brát jako nevýhodu, jelikož si na oblíbenou šťávu bude muset malou chvíli počkat. Šnekové odšťavňovače mohou být vertikální nebo horizontální, v závislosti na poloze šneka. Jelikož je šťáva ze šnekového odšťavňovače hustší, nepění a je méně náchylná k oxidaci, můžete ji uschovat na pozdější konzumaci.

Odstředivé odšťavňovače

Odstředivé odšťavňovače využívají k lisování rotující nože, které ovoce a zeleninu rozsekají na malé kousky a následně je odstředivou silou přitlačí na síto. Skrze síto už prochází jen čerstvá šťáva převážně vodové konzistence. Tento typ odšťavňovače je vhodný pro získání šťávy z jablek, hrušek, kořenové zeleniny nebo citrusů. Naopak se nehodí k odšťavňování bobulovin nebo listové zeleniny.

Velkým pozitivem odstředivých odšťavňovačů je především jejich vysoký výkon, rychlé zpracování ovoce a zeleniny i větší množství šťávy. Z důvodu rychlých otáček ale dochází k zahřívání odšťavňovaných potravin. Při výrobě pak vzniká pěna, která je příčinou rychlejší oxidace a šťáva se rychleji kazí. Nápoje z odstředivého odšťavňovače jsou proto určeny k okamžité spotřebě.

odstavnovace
Zdroj: eta.cz/
Skvělým nástrojem k přípravě čerstvé a zdravé šťávy z ovoce a zeleniny je odšťavňovač.

Výrobníky sodovky

Velice praktickým pomocníkem k přípravě domácích perlivých nápojů a limonád jsou výrobníky sodovky. Sodovkovače výrazně šetří váš čas, peníze, ale především životní prostředí. Díky nim totiž omezíte nákup nápojů v plastových lahvích. Zároveň se jedná o skvělé parťáky k dodržování pitného režimu. Jejich použití je velmi jednoduché a rychlé. Při výběru sodovkovače zohledněte především způsob ovládání, objem bombiček i nabídku příslušenství k danému modelu.

Kuchyňské váhy

Kuchyňská váha je nepostradatelným pomocníkem pro všechny vášnivé pekaře a milovníky zdravého stravování. Díky ní snadno zjistíme přesnou hmotnost potravin i potřebné množství surovin do připravovaného pokrmu. Váhy oceníte i při zavařování nebo výrobě sirupů a marmelád. Vybírat můžete ze dvou typů kuchyňských vah – mechanických a digitálních.

Mechanické kuchyňské váhy

Mechanické váhy jsou známé už z dob našich babiček. Jsou vybaveny miskou na vážené potraviny, stupnicí a mechanickou ručičkou. Suroviny jednoduše položíte nebo nasypete na váhu a počkáte, až se ručička ustálí na té správné hodnotě. Výhodou mechanických vah je, že je můžete použít i ve chvíli, kdy nemáte baterie. Nevýhodou může být jejich větší rozměr, a tedy i prostorová náročnost.

Digitální kuchyňské váhy

Digitální váhy jsou pomocníci s kompaktními rozměry, s jejichž pomocí docílíte velmi přesných výsledků při měření. Na displeji, kterým je většina modelů vybavena, si navíc můžete měnit měrné jednotky. K jejich provozu jsou potřeba tužkové baterie nebo napájecí adaptér.

Domácí pekárny na chleba

Pokud patříte mezi milovníky čerstvého pečiva, pak je pro vás domácí pekárna ideálním kuchyňským spotřebičem. Každé ráno si budete moci dopřát ještě teplý, lahodný a voňavý chléb. Mnohé modely domácích pekáren ale nabízí mnohem více funkcí než jen pečení chleba a dalších druhů pečiva. S jejich pomocí si můžete připravit i různé druhy těst, uvařit domácí marmeládu nebo jogurt.

Velkou výhodou domácích pekáren je jejich snadné ovládání a rychlá příprava. Do hnětací nádoby pouze nasypete vybrané ingredience, zvolíte vhodný program na pečení a o zbytek se již postará sama pekárna. Domácí pekárna na chleba je skvělým pomocníkem i v případě intolerance na lepek. Jednoduše vyměníte klasickou bílou mouku za pohankovou, rýžovou nebo kukuřičnou, a bezlepkové pečivo je na světě.

Domácí pekárna ETA Delicca II 7149 90030

Plně automatická domácí pekárna ETA Delicca II 7149 90030 si hravě poradí nejenom s pečením slaného a sladkého chleba, ale i s přípravou jogurtů či sekané, výrobou marmelád a džemů, a v neposlední řadě také s hnětením a kynutím různých druhů těst.

Snadné ovládání, chytré funkce a bohaté příslušenství

Domácí pekárna ETA vás zaujme svým elegantním designem, intuitivním displejem s dotykovým ovládáním a víkem se skleněným průzorem. Pekárna je vybavena 12 přednastavenými programy a řadou praktických funkcí – odložený start, automatické udržování teploty až 60 minut po skončení programu nebo při výpadku elektrického proudu. S programem “vlastní” si navíc můžete navolit požadovanou velikost chleba i stupeň propečení kůrky.

Pečící nádoba má antiadhezní povrchovou úpravou a sklopné držadlo pro snadnou manipulaci. Snadná údržba pekárny je zajištěna nepřilnavým povrchem, díky kterému se vám těsto jen tak nepřipeče. Součástí balení je vždy pečící forma, dva hnětací háky, odměrky, pohárek a háček.

Multifunkční toustovače

Multifunkční toustovač představuje skvělého pomocníka pro přípravu různých typů pokrmů. Díky speciálním výměnným plotýnkám máte možnost přípravy nejen klasických toastů, ale i vaflí, lívanců, oplatek či panini. Některé z plotýnek využijete ke grilování zeleniny a masa. Jedná se o velmi praktické spotřebiče se snadnou údržbou. Po použití snadno vyjmete výměnné destičky a samostatně omyjete.

Při výběru multifunkčního sendvičovače se zamyslete nad plánovaným využitím. V nabídce naleznete varianty s různými počty výměnných destiček. Dále se zaměřte na příkon přístroje a na materiál pečících desek. Ten by měl být vždy vysoce odolný a především nepřilnavý. Lepší modely toustovačů pak disponují různými doplňkovými funkcemi a příslušenstvím.

Rýžovary

Máte rádi pokrmy, jejichž hlavní složkou je rýže? Pravidelně si doma připravujete sushi nebo různá asijská a thajská jídla? Pak je tento kuchyňský pomocník přesně pro vás. Rýžovary v posledních letech získávají na popularitě. A není se čemu divit. Jedná se o plně automatická a velice praktická zařízení, která vám ulehčí práci, ušetří váš čas a rýže z nich chutná opravdu skvěle.

Rýžovar je v podstatě elektrický hrnec, který je primárně určený právě k přípravě rýže. Najdete ale i modely, s kterými si můžete uvařit i zeleninu nebo luštěniny. Příprava rýže v rýžovaru je velmi rychlá a jednoduchá. Rýži jen propláchnete, vložíte do hrnce s vhodným poměrem vody, přístroj zapnete, dle typu rýže zvolíte program vaření a zbytek necháte na něm. Rýžovary navíc pracují na principu vaření v páře, proto si rýže při vaření zachová všechny vitamíny a cenné látky.

Remoska

Remoska je vysoce efektivní kuchyňský pomocník, který zastane hned několik spotřebičů současně. Díky tomu výrazně ušetří váš čas, peníze i místo v kuchyni. S remoskou můžete totiž vařit, smažit, dusit, péct zapékat. Oběd si připravíte opravdu rychle a oproti klasické troubě ušetříte až 80 % energie. Jídlo se v remosce dá připravovat bez použití tuku, nikdy není vysušené a vždy si zachová svou charakteristickou chuť i aroma.

5 hlavních důvodů, proč si pořídit remosku i k vám domů

  1. Multifunkční pomocník, s kterým si připravíte snad všechny druhy.
  2. Teflonová úprava povrchu zajistí, že se vám připravované jídlo nepřipálí.
  3. Příprava pokrmů je podstatně zdravější, jelikož se dají připravovat bez použití tuku.
  4. Mobilní a kompaktní spotřebič, který využijete nejen doma, ale i během cestování.
  5. Připravované jídlo je krásně měkké, šťavnaté a zachová si svou charakteristickou chuť i přirozenou vůní.

Multifunkční pomocník Remoska Tria

Remoska Tria je multifunkční kuchyňské zařízení, s kterým můžete péct maso, opékat brambory, smažit vajíčka nebo si uvařit pudink. Všechna připravovaná jídla budou navíc o poznání šťavnatější. A navíc je vyrobená v České republice.

Vaříte, dusíte, pečete i smažíte v jednom jediném hrnci

Elektrická pečící pánev Remoska Tria slouží pro snadnou, chutnou a zdravou přípravu pokrmů. Díky jejímu všestrannému použití nahradí až tři různé kuchyňské spotřebiče. S Remoskou Tria si upečete domácí chléb, uvaříte hrachovou polévku nebo připravíte boloňské lasagne. Srdcem remosky je objemný hrnec o průměru 28 cm, výšce 13 cm a využitelným objemem 2 – 4,5 litru. Hrnec je navíc vybaven vysoce kvalitními teplovzdornými úchyty.

Kromě hrnce naleznete v základní výbavě také 3 praktická víka a stojan z teplotně odolného plastu. Víko s topným tělesem se hodí především k zapékání, pečení nebo ohřívání. Skleněná poklice z tvrzeného skla, opatřená silikonovým těsněním po obvodu, vám umožní s remoskou vařit na sporáku nebo péct v troubě. A soft-tlakové víko je ideální k pomalému vaření pod tlakem. Remoska Tria si navíc rozumí se všemi druhy sporáků.

Kde koupit praktické kuchyňské pomocníky

Nedis KAWK510EWT bílá

Nedis KAWK510EWT bílá

od  

De'Longhi Ecam 22.110

De'Longhi Ecam 22.110

od  

ETA Gratus Max 002890061

ETA Gratus Max 002890061

od  

Sencor SHM 5330-EUE3

Sencor SHM 5330-EUE3

od  

Bosch MSM 67170

Bosch MSM 67170

od  

Concept LO-7067

Concept LO-7067

od  

SodaStream Spirit

SodaStream Spirit

od  

ETA 6778 90000

ETA 6778 90000

od  

ETA 7149 90030

ETA 7149 90030

od  

ETA Sorento Plus 5151 90000

ETA Sorento Plus 5151 90000

od  

Sencor SRM 0600WH

Sencor SRM 0600WH

od  

Remoska Tria T41

Remoska Tria T41

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Michaela-Zdenkova

Michaela Zdeňková

Redaktor

Redaktorka, která se psaním článků živí už sedmým rokem. Aktuálně se zaměřuje především na články o domácnosti, zahradě a životním stylu. Kromě psaní se ve volném čase věnuje vaření a pečení, výrobě macramé, malování nebo pěstování bylinek a zeleniny na svém pidi dvorku. Zároveň je milovnicí kvalitní hudby, filmů, knih a procházek se svou rodinou a psem.

Více článků od Michaely

Přečtěte si také