Seznam.cz

Apple TV: Co to je a proč ji chtít

Apple TV s ovladačem
Zdroj: Apple.com
Apple TV
Jiri-Filip (1)
Jiří Filip před 4 měsíci

Chytrými funkcemi již dávno nedisponují jen telefony, tablety či počítače. Velké oblibě se v posledních letech těší i chytré televize nebo chcete-li smart TV. Co ale dělat, pokud máte starší televizi, která chytrými funkcemi nedisponuje, či jsou smart vychytávky vaší televize nedostačující? Nevěšte hlavu, přesně pro tyto případy lze sáhnout po samostatných smart boxech, které tyto problémy vyřeší. A právě na jeden z nejznámějších se v následujících řádcích podíváme. Řeč bude konkrétně o smart boxu z dílny amerického Applu.

Co je Apple TV? 

Apple TV lze zjednodušeně popsat jako multimediální smart box, který dodá chytré funkce prakticky každé televizi či monitoru. Jedinou podmínkou, kterou musí televize či monitor splnit, je HDMI port pro propojení s Apple TV. Jinou možnost propojení smart box z dílny Applu totiž nenabízí. Jelikož však v dnešní době disponuje HDMI portem naprosto každá televize a téměř každý monitor, nejedná se o problém. 

Ač se to nemusí na první pohled zdát, Apple TV je v mnoha ohledech podobná iPhonům či iPadům. Apple jí již řadu let osazuje mobilními procesory řady A, které používá právě v iPhonech či iPadech. Co se týče operačního systému v tomto smart boxu, i ten vychází z mobilního iOS, což se odráží jak v jeho designu, tak třeba i členění nastavení atd. Nese však název tvOS a je přizpůsoben ovládání pomocí ovladače Apple Siri Remote na větších obrazovkách. Poměrně zajímavé je pak to, že Apple stejně jako v případě mobilního iOS a iPadOS, počítačového macOS a hodinkového watchOS vydává každoročně novou verzi tvOS. 

Jelikož systém vychází z mobilního iOS a je výrazně zaměřen na celkovou propojitelnost s ekosystémem Applu, zřejmě vás nepřekvapí, že v něm naleznete například aplikaci Fotky, přes kterou si lze prohlížet fotky či videa zachycená na iPhone a uložená na iCloud. Nechybí ani celá řada dalších aplikací známých z iPhonu, byť samozřejmě v upravené televizní verzi. Příjemné je pak to, že tvOS disponuje vlastním obchodem s aplikacemi App Store. To umožňuje uživatelům doplnění předinstalovaných aplikací Applu o aplikace třetích stran v čele s YouTube, HBO GO, Netflixem nebo Spotify. 

Apple TV 4K
Zdroj: Apple
Apple TV nabízí plnou integraci do ekosystému Apple.

Trocha historie

Přestože je Apple TV možná tím nejupozaďovanějším produktem z dílny Applu, faktem je, že je na trhu stejně dlouho jako iPhone. Kalifornský gigant totiž představil její první generaci v roce 2007, ve kterém byl odhalen i iPhone 2G. Zatímco z něj se však stal později fenomén a nejvýdělečnější produkt v historii jeho výrobce, Apple TV se takovým prodejním hitem nikdy nestala.

Druhou generaci Apple TV představil Apple v září roku 2010 jakožto první Apple TV s vlastním procesorem. Předešlá generace totiž spoléhala na řešení od Intelu, které se postupem času ukázalo z hlediska nákladů i funkčnosti jako nepříliš vhodné. Poměrně zajímavé je pak to, že v první generaci Apple TV běžel počítačový macOS. Druhá generace Apple TV pak vsadila na iOS upravený pro své účely a totéž platilo i u třetí generace Apple TV představené v roce 2012. Až čtvrtá generace Apple TV, která si svou premiéru odbyla na podzim 2015, se mohla chlubit systémem s názvem tvOS, který byl ještě více upraveným iOS. Jednalo se tehdy konkrétně o tvOS 9, což byl mimochodem i první systém běžící na Apple TV s vlastním App Store. 

Pátou generaci Apple TV představil Apple na podzim 2017 na památné Keynote, která přinesla kromě nové generace televizního boxu i představení výročního iPhonu X oslavujícího deset let od představení prvního iPhonu. Tuto generaci začal Apple označovat jako Apple TV 4K, jelikož jako první Apple TV nabídla podporu přehrávání obsahu ve 4K rozlišení. Čtvrtou generaci, která byla do té doby známá jako Apple TV 4, pak přejmenoval na Apple TV HD, pod čímž se prodává doposud. Co se týče šesté generace Apple TV, tu kalifornský gigant představil letos na konci dubna. 

Jak vybrat vhodnou Apple TV

V současnosti nabízí Apple oficiálně dva modely Apple TV – konkrétně Apple TV 4K (2021) a Apple TV HD (2015). Přestože od sebe oba modely dělí dlouhých šest let, v mnoha věcech se neliší. Největší rozdíl je u nich samozřejmě v podpoře rozlišení pro přehrávaný obsah. Jak už název napovídá, Apple TV HD dokáže přehrávat obsah jen v HD rozlišení, Apple TV 4K to zvládne ve 4K. Při pořizování tohoto multimediálního centra byste si tak měli nejprve ujasnit, co od něj vlastně chcete, potažmo si ověřit maximální podporované rozlišení vaší televize. Vystačíte-li si s HD rozlišením, pak budete s Apple TV HD určitě spokojeni, jelikož například ve svižnosti systému, podpoře aplikací a dalších podobných věcech se s novějším modelem prakticky shoduje. Máte-li však 4K televizi či si jí plánujete v dohledné době pořídit, nemá smysl kupovat nic jiného než 4K model.

Kromě rozlišení je třeba při výběru brát v úvahu i to, zda budete chtít na Apple TV stahovat tuny aplikací, her a filmů, či zda jí budete využívat spíš jen ke streamingu a dalším ,na úložiště nenáročným, aktivitám. Pokud se stahovat ve velkém chystáte, bude pro vás určitě lepší sáhnout po verzi se 64GB úložištěm, které je však dostupné jen u 4K modelů. Velikost úložiště si před koupí rozmyslete skutečně dobře. Stejně jako iPhony či iPady, ani v Apple TV totiž nelze dodatečně jakkoliv interní úložiště navýšit, což by mohl být do budoucna problém. Z vlastní zkušenosti mohu nicméně říci, že abyste základních 32GB paměti zaplnili, je potřeba do televize nainstalovat vyšší desítky aplikací.

Srovnání parametrů Apple TV HD a 4K

 Apple TV HDApple TV 4K (2021)
ProcesorApple A8Apple A12
HDMI1.42.1
WiFiWi‑Fi 802.11ac s technologií MIMO
Wi‑Fi 6 802.11ax s technologií MIMO, dvě souběžná pásma (2,4 GHz a 5 GHz)
EthernetEthernet 10/100­BASE‑T
Gigabitový ethernet
Bluetooth4.05.0
Úložiště32GB32/64GB
Maximální podporované rozlišení přehrávaného obsahuHD4K

Pro koho je Apple TV vhodná

Obecně se dá říci, že Apple TV je vhodná primárně pro jablíčkáře jakožto doplněk jejich dalších Apple produktů. Jedině v širším ekosystému Applu totiž dává Apple TV smysl. Kromě strohého přehrávání filmů ji tak využijete třeba pro zrcadlení displeje telefonu na obrazovku televize. Jste-li tedy androiďák, Apple TV jakožto smart box pro vaší televizi vám nedoporučujeme. 

Kromě jablíčkářů obecně lze Apple TV doporučit těm z vás, kteří prahnou po chytrých funkcích televize, ale váš stávající model je vůbec nenabízí, či nabízí v nedostatečné formě. V obou těchto případech budete tedy z Apple TV nadšeni – dodá vaší televizi smart funkce a to v nejlepší možné míře z pohledu Apple fanoušků. 

Produkt lze doporučit rovněž uživatelům, kteří by rádi svou televizi využívali nejen ke sledování filmů a seriálů, ale například i ke výše zmíněnému jednoduchému prohlížení fotek či občasnému hraní převážně mobilních her. Jinými slovy by se tedy dalo říci, že jej lze doporučit uživatelům hledajícím komplexní smart řešení pro televizi. Přehrávat a prohlížeč si lze přes Apple TV prakticky cokoliv (ať už nativně či pomocí aplikací třetích stran) a ani hraní není problém, jelikož na ní lze stáhnout celá řada her známých z iPhonů či iPadů. Ano, nejedná se o žádné AAA tituly vycházející na konzole či počítače, ale pro chvilkovou zábavu určitě postačí jak dětem, tak dospělým. 

Poslední větší skupinou uživatelů, kterým by se mohla Apple TV doma hodit, jsou stavitelé chytrých domácnosti – konkrétně pak těch na platformě HomeKit. Pokud budou tito stavitelé chtít svou chytrou domácnost ovládat i odjinud než jen ze stejné WiFi sítě, je potřeba jí napojit na domácí HomeKit centrum. Tím může být právě i Apple TV.

Apple TV v černé barvě
Zdroj: Apple
Apple TV HD i 4K vypadají stejně.

Alternativy

Google Chromecast

Pokud vám nejde ani tak o hraní her, ale spíš jen o jednoduché streamování filmů a seriálů z oblíbených služeb typu Netflix, potažmo poslouchání hudby z typově podobných služeb, je Google Chromecast ideální. Podpora 4K je u něj samozřejmostí, stejně tak jako možnost promítat přes něj obrazovku vašeho telefonu na televizi.

Google Chromecast
Zdroj: Google
Nová verze Google Chromecast.

Xiami Mi TV Box S

Pokud se vám líbí design Apple TV, ale jste majiteli androidích telefonů nebo se vám zkrátka nechce utrácet za řešení od Applu, je tu Xiaomi Mi TV Box S. Ten nabízí taktéž zrcadlení mobilu na obrazovku televize, podporu 4K UHD či velmi kvalitní zvuk s podporou Dolby a DTS. Ve smartboxu navíc běží systém Android TV 8.1, který vám mimo jiné umožní i hraní některých her z Google Play.

Xiaomi Mi TV Box S
Zdroj: Xiaomi
Multimediální centrum Xiaomi Mi TV Box S.

Zobrazit nabídku všech multimediálních center k TV

Kde koupit Apple TV

Apple TV 4K MXGY2CS/A (32 GB)

Apple TV 4K MXGY2CS/A (32 GB)

od  

Apple TV 32 GB 4. generace (MR912CS/A)

Apple TV 32 GB 4. generace (MR912CS/A)

od  

Apple TV 4K 64GB MP7P2CS/A

Apple TV 4K 64GB MP7P2CS/A

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Jiri-Filip (1)

Jiří Filip

Redaktor

Milovník technologií, dobrého jídla, sportu a pěší turistiky, pro kterého je psaní nejen prací, ale i koníčkem. Nejradši píšu o smartphonech, smartwatch, smart home či jiných tech gadgetech, které dokáží zpříjemnit každodenní život.

Více článků od Jiřího

Přečtěte si také