Seznam.cz

Srovnání IP (Wi-Fi) kamer: Jak poznat tu nejlepší pro vás

kamera
Zdroj: Unsplash.com
Pavel-Jelič
Pavel Jelič před 1 měsícem

Popularita různých zabezpečovacích prvků i díky čím dál větší dostupnosti a výběru roste. Pokud si chcete ohlídat svůj dům, prodejnu, auto či jiný majetek, tak nejlépe uděláte pořízením bezpečnostní kamery. Aktuálně se využívají především moderní IP kamery, na které se zaměřujeme v tomto článku.

Nejlepší IP bezpečnostní kamery

Porovnat paramentry

Základní IP kamera, kterou si oblíbíte

TP-Link Tapo C310

od  

V případě, že potřebujete jednoduše zabezpečit nějaký menší prostor, tak vám k tomu skvěle poslouží TP-Link Tapo C310.

Ideální kamera do interiéru

Xiaomi 29048

od  

Bezpečnostní kamera se může hodit i v interiéru. Tuto kameru od Xiaomi si ideálně umístíte doprostřed místnosti a získáte tak 360° pohled.

Malá, ale šikovná

CEL-TEC Cube Cam 33 Mini Tuya

od  

Kamera CEL-TEC Cube Cam 33 Mini Tuya se řadí mezi malinkaté kamery, které jsou nenápadné a umístíte je kamkoliv.

Skvělá Dome kamera

Hikvision Hiwatch HWT-D340-VF

od  

Pokud hledáte kameru ve tvaru polokoule, kterou umístíte například na strop či na kolmou stěnu, tak by se vám mohl hodit tento model od známého výrobce Hikvision.

Kamera a světlo aneb 2v1

Netatmo Presence NOC01-EU

od  

Výrobky Netatmo se řadí mezi velice kvalitní a tato kamera v kombinaci s venkovním světlem nám to dokazuje. Potěší vás designem, ale i funkcemi.

Když se nechcete o nic starat

Evolveo Detective DV4

od  

Pokud hledáte kompletní řešení pro zabezpečení, tak se vám bude líbit set čtyř kamer a DVR od značky Evolveo. Za málo peněz dostanete v tomto případě hodně muziky.

V případě zabezpečení pomocí kamer jsou v podstatě dvě možnosti. Roky prověřené analogové kamery přenášejí obraz za pomoci koaxiálních kabelů a svým způsobem znamenají sázku na jistotu. Moderní doba si ale žádá moderní řešení, což jsou v našem případě IP kamery. Oproti té analogové zde probíhá přenos digitálně, a to v rámci počítačové sítě, tedy například pomocí LAN kabelu, anebo bezdrátově.

Obě tato řešení mají své výhody a nevýhody. Byla by ale chyba si myslet, že analogové kamery již v současnosti nemají co nabídnout. Naopak dochází neustále k jejich vylepšování a vlastnostmi jsou si mnohdy s IP kamerami podobné. Analogové kamery jsou oproti IP kamerám často levnější, a pokud již na konkrétním místě jednou analogová kamera byla, tak je instalace nové a lepší analogové kamery jednodušší, než kdybyste instalovali IP kameru. Tu častěji lidé využívají u novějších staveb, kde se s nimi počítalo a na místo byl zaveden LAN konektor (pro připojení do počítačové sítě). Ani ten ale není nutností, protože existují i bezdrátové kamery. Ty však mohou být náchylné na ztrátu signálu.

Jak vybrat IP kameru?

Při výběru IP kamery byste měli zvážit hned několik vlastností a důležitých parametrů. Pokud se vám podaří najít ideální kameru pro vaše potřeby, můžete si být jisti tím, že vám vydrží řadu let. Všeobecně se vyplatí si připlatit za lepší a modernější řešení, jelikož se svým způsobem jedná o investici. Pojďme se tedy společně na základní vlastnosti IP kamer podívat a řekněme si, která je pro vás ta pravá.

Umístění a odolnost

Hned ze začátku je nutné, abyste si ujasnili, kde budete IP kameru využívat. Všeobecně lze totiž bezpečnostní kamery rozdělit na interiérové a exteriérové.

Odolnost proti prachu a vodě se nejčastěji udává takzvaným stupněm krytí. Ten je vždy vyjádřen písmeny IP, za kterými se nachází dvě číslice. První číslice značí stupeň ochrany proti vniknutí cizích předmětů (například prachu) a druhá číslice značí odolnost proti vniknutí vody. Pokud je namísto jednoho z těchto čísel písmeno „x“, tak to znamená, že kamera nebyla pro konkrétní krytí testována. O jednotlivých stupních ochrany se můžete dozvědět více v tabulce, kterou přikládáme níže. Pokud má tedy kamera například stupeň krytí IP66, tak to znamená, že je kompletně chráněna před vniknutím prachu, a že je chráněna proti intenzivně tryskající vodě. Pokud exteriérovou kameru chcete umístit například pod střechu, kde je alespoň trochu chráněna proti vodě, tak vám samozřejmě postačí nižší stupeň krytí, než kdyby musela odolávat přímému dešti.

Stupeň krytí voděodolnosti

Stupeň krytíCo znamená
IP x0Bez ochrany
IP x1Ochrana proti svisle kapající vodě
IP x2Ochrana proti kapající vodě ve sklonu 15°
IP x3Ochrana proti vodní tříšti
IP x4Ochrana proti stříkající vodě
IP x5Ochrana proti tryskající vodě
IP x6Ochrana proti intenzivně tryskající vodě
IP x7Ochrana při ponoření do vody o hloubce 1 metr na 30 minut
IP x8Ochrana proti ponoření do vody podle podmínek, které určí výrobce zařízení
IP x9Ochrana proti tryskající vysokotlaké teplé vodě

Tvar těla a otáčení

IP kamery se mimo jiné liší také tvarem. Mezi základní patří ty s označením Bullet (váleček). Tyto kamery mají přesně ten tvar, který si vybavíte, když se řekne bezpečnostní kamera. Jedná se o nejrozšířenější tvar těla, který se nejčastěji využívá v exteriéru. Dalším oblíbeným tvarem je Dome (polokoule), který se využívá jak v exteriéru, tak v interiéru. Vzhledem ke svému tvaru se připevňuje především na strop či na kolmou stěnu. Dále jsou často využívány PTZ (otočné) IP kamery, které se opět využívají jak v exteriéru, tak uvnitř. Jak už název napovídá, tak se tyto kamery zvládnou otáčet, v mnohých případech klidně až o 360°. V interiéru se pak využívají ještě kamery s označením Cube (krychle). Takové kamery jsou často využívány v domácnostech či v kancelářích.

Rozlišení a kvalita

Chcete-li zajistit kvalitní záznam IP kamery, je nutné vybrat takovou, která má vysoké rozlišení. To se udává nejčastěji přímo v pixelech, tedy například 1920 x 1080 pixelů, což značí Full HD rozlišení. Setkat se však můžeme také s označením v megapixelech (MPx), podobně jako například u mobilních telefonů či fotoaparátů. Všeobecně platí, že čím větší rozlišení je, tak tím lépe, jelikož dojde k zaznamenání většího množství detailů. V dnešní době lze za ideální považovat rozlišení Full HD, to znamená 1920 x 1080 pixelů či 2 MPx a více. Někteří nároční uživatelé však samozřejmě mohou sáhnout po kvalitnější kameře s rozlišením 2560 x 1920 pixelů (5 MPx). Právě tato dvě rozlišení lze v současné době považovat za nejrozšířenější.

ip kamera
Zdroj: Unsplash.com / Olena Sergienko
Bezpečnostní IP kamera

Barevná nebo černobílá

Při výběru IP kamery je nutné vzít v potaz také to, jestli chcete barevný nebo černobílý obraz. Zatímco barevná kamera může být přínosnější za dobrého světla, v noci mají stále navrch kamery s černobílým záznamem. Samozřejmě se ale IP kamery neustále vyvíjí a přichází nové technologie, díky kterým se kvalita barevného záznamu začíná v noci zlepšovat. Na druhou stranu, černobílé kamery jsou samozřejmě levnější, což může být pro někoho rozhodující – aktuálně jich ale na trhu už moc nenajdete.

Noční vidění

Pokud potřebujete, aby kamera zvládla pořizovat opravdu kvalitní záznam i v noci, tak je nutné, abyste si pořídili takovou, která podporuje noční vidění. Pokud jej kamera má, využívá k tomu IR (infračervené) LED diody, kterými si přisvěcuje. IR diody dokáží osvítit prostor několika desítek metrů před sebou. U kamery, která bude umístěna venku na neosvětleném místě, je to naprosto zásadní funkce.

Detekce pohybu

Některé IP kamery mají i pohybové čidlo, které může být v některých případech užitečné. Pokud totiž kamera zaznamená pohyb a je dostatečně chytrá, tak vám o této skutečnosti může dát vědět. Například prostřednictvím notifikace na mobilním telefonu. Vybrané kamery pak mohou začít zaznamenávat obraz až po detekci pohybu, čímž šetří místo na disku. Většinou je u kamer s podporou rozeznání pohybu k dispozici nastavení citlivosti, tudíž se při špatném nastavení může stát, že kamera pohyb nedetekuje a nespustí tak nahrávání.

Přenos dat

IP kamery přenáší data prostřednictvím počítačové sítě. Využít tak můžete klasický LAN kabel, kterým kameru připojíte do sítě. Takové řešení je velmi spolehlivé a levné, pokud tedy máte kabelovou síť. V případě, že na konkrétní místo nejste schopni LAN kabel dostat, můžete využít bezdrátový přenos pomocí Wi-Fi. V takovém případě stačí, abyste kameru zapnuli, připojili k Wi-Fi v dosahu a o nic dalšího se nemusíte starat. Bezdrátový přenos dat je ale oproti tomu drátovému méně stabilní a více náchylný na okolní vlivy. Ojediněle je pak možné IP kameru připojit také pomocí mobilní datové sítě -SIM karty. Takové řešení se hodí tam, kde není k dispozici internet a počítačová síť. Celkový provoz vás vyjde dráž, jelikož je nutné platit datový tarif.

„Chytrost“ a funkce

Mnoho IP kamer si v dnešní době rozumí s mobilními telefony. K živému přenosu z kamery se tak můžete dostat i prostřednictvím aplikace na vašem telefonu. Kromě toho vás ale některé IP kamery dokážou upozornit na pohyb, popřípadě mohou přímo detekovat nějaký objekt. Mezi další nadstandardní funkce patří redukce šumu, odmlžení obrazu, otáčení nebo například stabilizace obrazu.

Na co si dát pozor

Při výběru IP kamery je důležité zvolit tu, který bude odpovídat určenému prostředí. Stejně tak je nutné vybrat správný tvar, u kterého si budete jistí tím, že jej dokážete na požadované místo umístit, a že zvládne zabrat takový prostor, který potřebujete.

Pokud se pustíte do výběru nějaké IP kamery, nebojte se zeptat i samotných prodejců. Ve většině případech vám dokážou pomoci a můžete si být jistí tím, že zakoupíte takovou kameru, která vám bude dlouho sloužit. Pozor byste si měli dát na levné „no-name“ IP kamery, které často na papíře nabízí nespočet různých funkcí, ve skutečnosti ale trpí na různé neduhy nebo jejich software obsahuje bezpečnostní díry. Někteří výrobci například u kamer uvádí, že zaznamenávají obraz v rozlišení Full HD (2 MPx), ve skutečnosti je ale záznam pouze HD (1 MPx), který je roztáhnutý do Full HD rozlišení, což má za následek horší kvalitu.

Výběr nejlepších IP kamer

Nyní se společně podíváme na několik nejlepších IP kamer, které vám mohou perfektně posloužit v různých situacích a na různých místech.

TP-Link Tapo C310

Chcete-li se dát zlatou střední cestou, sáhněte po venkovní IP kameře TP-Link Tapo C310. Ta nabízí prakticky vše, co můžete potřebovat. Připojit ji můžete buď pomocí kabelu, anebo bezdrátově prostřednictvím Wi-Fi. Aby byl přenos signálu co nejlepší, využívá rovnou dvě antény. Vzhledem k tomu, že se jedná o venkovní kameru, tak disponuje stupněm krytí IP66, maximální rozlišení jsou pak 3 MPx. Záznam je možné nahrávat na SD kartu, která může mít velikost až 128 GB, nechybí ani noční vidění až do 30 metrů či sledování pomocí aplikace na chytrém telefonu. Ve své cenové kategorii se jedná o skvělou volbu, u které rozhodně neprohloupíte.

Xiaomi Mi 360° Home Security Camera

Pokud hledáte šikovnou vnitřní kameru, kterou můžete využít pro sledování různých místností, mohla by se vám líbit Xiaomi Mi 360° Home Security Camera. Jak už název napovídá, tato kamera nabízí možnost otáčení, a to až 360°. To znamená, že nejlépe poslouží v případě umístění doprostřed místnosti, odkud budete schopni zaznamenat naprosto všechno. Tato kamera nabízí bezdrátové připojení pomocí Wi-Fi, její rozlišení je 3 MPx a záznam můžete uložit až na 32 GB paměťovou kartu. Nechybí funkce pro detekci lidí a samozřejmostí je kvalitní záznam, a to i v noci.

CEL-TEC Cube Cam 33 Mini Tuya

Hodit se může i kamera, která je opravdu malinká, a tím pádem také nenápadná. Taková je i CEL-TEC Cube Cam 33 Mini Tuya, která má rozlišení 2 MPx. Připojit se k ní můžete prostřednictvím Wi-Fi, záznam jako pak možné nahrát na SD kartu, která může mít až 128 GB. Tato IP kamera se ovládá prostřednictvím aplikace Tuya, díky které se můžete kdykoliv a kdekoliv podívat na živý přenos. Stačí, abyste měli k dispozici internetové připojení. V nočních hodinách pak potěší noční vidění, které funguje až do 5 metrů, což ve většině místností dostačuje.

Hikvision Hiwatch HWT-D340-VF

Jestliže sháníte kameru, kterou potřebujete umístit na strop či kolmou stěnu, tak uděláte nejlépe, když pořídíte takovou, která má tvar těla dome, tedy polokoule. Jednou z těch ideálních pro venkovní využití je Hikvision Hiwatch HWT-D340-VF. Tato kamera nabízí stupeň krytí IP66, což zaručuje dostatečnou ochranu proti vodě a prachu. Kromě toho je ale tato kamera chráněna také proti mechanickým rázům, konkrétně na úrovni IK10, což v překladu znamená, že je chráněna proti poničení. Co se týče rozlišení, tak má tato kamera 4 MPx a zmínit musíme i noční vidění, a to až na vzdálenost 40 metrů. Připojení je uskutečněno pomocí LAN. Pro ukládaní záznamu je nutné využít DVR, jelikož tato kamera nemá slot na SD kartu.

hikvision hiwatch hwt d340 vf
Zdroj: Hikvision
Hikvision Hiwatch HWT-D340-VF

Netatmo Presence

Dalším tipem na skvělou IP kameru je Netatmo Presence. Jedná se o kvalitní venkovní kameru, která se oproti těm ostatním liší v tom, že zároveň slouží jako svítidlo. To znamená, že disponuje funkcí pro rozpoznání pohybu či nočním viděním. Rozlišení této kamery je pak 4 MPx a záznam lze ukládat na SD kartu, která může mít až 32 GB. Vzhledem ke svému luxusnímu designu se jedná o naprosto perfektní IP kameru a zároveň i svítidlo pro nové moderní domy. Samozřejmostí je ovládání pomocí aplikace na chytrém telefonu, která vás dokáže informovat například o příjezdu auta, rozsvícení světla či průchodu zvířete. Netatmo Presence lze na poli IP kamer považovat za vyšší třídu a jedná se opravdu o špičkové zařízení.

Evolveo Detective DV4

V případě, že potřebujete ochránit větší plochu, například pozemek či okolí firmy, je nutné pořízení několika IP kamer. V případě, že nechcete složitě řešit výběr a nastavování, tak můžete sáhnout po kompletním setu Evolveo Detective DV4. V tomto setu najdete celkově čtyři stejné IP kamery, společně s DVR systémem, který poslouží k ukládání záznamu na HDD. Jakmile kamery připojíte do DVR a to následně k internetu, můžete jednoduše sledovat záznam například prostřednictvím chytrého telefonu. Kamery nabídnou rozlišení 1 MPx, noční vidění až do 25 metrů, pohybové čidlo či například stupeň krytí IP66. Díky tomu je můžete využít venku, samozřejmě ale také vevnitř.

Nabídku všech IP kamer zobrazíte zde

Nejlepší IP kamery v roce 2021 koupíte zde

TP-Link Tapo C310

TP-Link Tapo C310

od  

Xiaomi 29048

Xiaomi 29048

od  

CEL-TEC Cube Cam 33 Mini Tuya

CEL-TEC Cube Cam 33 Mini Tuya

od  

Hikvision Hiwatch HWT-D340-VF

Hikvision Hiwatch HWT-D340-VF

od  

Netatmo Presence NOC01-EU

Netatmo Presence NOC01-EU

od  

Evolveo Detective DV4

Evolveo Detective DV4

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Chytrá domácnost

Pavel-Jelič

Pavel Jelič

Redaktor

Primárně redaktor, sekundárně milovník informačních technologií. Zajímám se o webdesign a grafiku, život si nedovedu představit bez produktů od Applu a velmi blízko mám ke sportovním vozům. Rád se všeobecně věnuji novinkám v IT a poskytuji odborné poradenství.

Více článků od Pavla

Přečtěte si také