Seznam.cz

Nejlepší sušičky prádla pro rok 2023: Jaké modely stojí za pozornost?

Žena dává prádlo do sušičky
Zdroj: Pexels.com
petr-pohudka
Petr Pohůdka před 1 rokem

Před několika lety spíše luxus, dnes standardní vybavení mnoha domácností. Výhody sušičky na prádlo objevuje stále více lidí. Uvažujete o koupi sušičky? Poradíme vám, na jaké parametry se při výběru zaměřit a představíme vám nejlepší sušičky prádla, které jsou aktuálně k dostání.

Aktualizováno 12. 1. 2023

TOP 5 sušiček prádla pro rok 2023

Porovnat parametry
LG RC82EU2AV4Q
1.
top

Královna vyšší střední třídy

LG RC82EU2AV4Q

od  

Sháníte spotřebič ve vyšší střední třídě s minimem kompromisů? Sušička prádla LG RC82EU2AV4Q přináší úsporný provoz, vysokou účinnost, dostatečnou kapacitu pro běžnou rodinu a širokou nabídku programů i funkcí. Údržbu vám usnadní samočisticí kondenzátor. Zařízení prostřednictvím Wi-Fi propojíte se svým chytrým telefonem. Nedostatky se zde hledají stěží. Uvést lze snad jen hůře podsvícený displej nebo vyšší pořizovací cenu.

Beko DPY 8506GXB1
2.
top

Oblíbená volba

Beko DPY 8506GXB1

od  

Sušička prádla Beko DPY 8506GXB1 již delší dobu patří k nejprodávanějším modelům na trhu. Není se čemu divit, v hlavních parametrech tento spotřebič exceluje. Řadí se do nejúspornější energetické třídy A+++. Roční spotřeba energie činí pouhých 176 kWh a také v rámci účinnosti kondenzace sušička spadá do nejlepší třídy A. Celkový dojem mírně kazí absence samočisticího kondenzátoru a smart propojení. Vzhledem k ceně ale člověk kompromisy očekává.

AEG AbsoluteCare T8DBE68SC
3.
top

Kvalita s dlouholetou garancí

AEG AbsoluteCare T8DBE68SC

od  

Sázíte jen na tradiční výrobce? Německá značka AEG s téměř 140letou historií představuje lety prověřenou kvalitu. Sušička prádla AEG AbsoluteCare T8DBE68SC spoléhá na vylepšený tok vzduchu, díky kterému suší rychle i za nižších teplot. Výrobce nabízí záruku 10 let na invertorový motor spotřebiče. Trochu však překvapí, že přístroj nedisponuje samočisticím kondenzátorem a nespadá do nejvyšší třídy účinnosti.

Candy CSO4 H7A2DE-S
4.
top

Do malé koupelny

Candy CSO4 H7A2DE-S

od  

Omezuje vás prostor? Candy CSO4 H7A2DE-S měří na hloubku jen 46,5 cm a vejde se i do menších koupelen. Oproti předchozím modelům počítejte s vyšší spotřebou energie, nicméně sušička se stále řadí do poměrně úsporné třídy A++. Rychlou obsluhu obstará jednoduché a intuitivní ovládání prostřednictvím otočného kolečka. Vítaným pomocníkem jsou technologie Wi-Fi a Bluetooth.

Beko DPS7405GB5
5.
top

Do deseti tisíc korun

Beko DPS7405GB5

od  

Nejraději byste koupili sušičku do deseti tisíc korun? I v této relaci pořídíte slušný spotřebič, který vás nezruinuje drahým provozem. Nepřekvapí, že jde o produkt značky Beko, která se na nižší cenové kategorie soustředí. Sušička prádla Beko DPS7405GB5 disponuje řadou funkcí včetně senzoru vlhkosti a ochrany proti pomačkání. Některé funkce typické pro dražší zařízení logicky chybí, ale v základní kategorii nenajdete mnoho lepších variant.

Hlavní výhody sušičky na prádlo

Proč byste si měli sušičku na prádlo pořídit

 • Šetří váš čas (a někdy i místo): Věšení prádla, čekání, než uschne a jeho opětovné sundavání. Venku pak hrozby v podobě prachu či hmyzu, uvnitř otravné obcházení sušáku a vlhkost. Nic z toho se sušičkou řešit nemusíte. Vyprané prádlo do ní jen vložíte, zvolíte program a za několik desítek minut ho skládáte do skříně. Některé sušičky lze umístit na pračku nebo „ukrýt“ do skříně. Sušička prádla tak paradoxně může přispět i k ušetření místa –⁠ konkrétně toho prostoru, kde stával sušák.
 • Uleví alergikům: Sušička prádlo zároveň dezinfikuje a zbavuje alergenů, zvířecích chlupů, ale také nevzhledných žmolků. Tím, že vlhké prádlo nevisí uvnitř, snižujete riziko vzniku plísní.
 • Odstraní pach z oblečení: Pokud je prádlo jen načichlé od kouře, ale jinak čisté, stačí jej osvěžit v sušičce. K odstranění pachů dochází šetrněji než při praní, prádlo si tak déle zachová svoji kvalitu. Sušičky prádla zvládnou pečovat i o nejjemnější materiály. Poradí si ale rovněž s obuví či plyšovými hračkami.
 • Nepotřebujete aviváž: Sušička na prádlo se postará o změkčení a nadýchání oblečení. Aviváž již nebudete potřebovat. Někteří výrobci sušiček používání aviváže při praní dokonce výslovně nedoporučují – rychleji se zanášejí filtry sušičky. Proto si raději zkontrolujte, jak je to u vybraného zařízení.
Prádlo pověšené venku na šňůře
Zdroj: Pixabay.com
Díky sušičce vám odpadnou starosti s věšením prádla.

Základní typy sušiček na prádlo

Setkáte se s různými typy sušiček, které se liší především způsobem odvádění horkého vzduchu.

Ventilační sušička prádla

Označována též jako odtahová či odvětrávací. Ventilační sušička ohřívá vzduch, který poté nasaje vlhkost z prádla. Horký vzduch je i s párou ventilován ven. K tomu slouží trubice ústící do zdi, případně do okna. Musí být nejméně 120 cm dlouhá a umístěna alespoň 30 cm od země. Stav trubice je nutné pravidelně kontrolovat. Hlavně z těchto důvodů se nejedná o příliš rozšířený typ. Ventilační sušičky potěší nízkou pořizovací cenou i spotřebou. Smysl dávají ve velkých prádelnách nebo v koupelnách, ve kterých bez problémů zajistíte odvětrávání.

Kondenzační sušička s topným tělesem

Výhodou kondezačních sušiček je fungování v uzavřeném obvodu. Ohřátý vzduch nasává vlhkost z mokrého prádla a následně se ochlazuje. Nasbíraná vodní pára kondenzuje a v podobě vody je odváděna do sběrné nádoby. Ochlazený vzduch zbavený vody se znovu zahřívá a míří zpět do bubnu. Tento proces se opakuje. Za ohřívání vzduchu zodpovídá topné těleso. K výhodám kondenzačních sušiček s topným tělesem patří nízká pořizovací cena a krátká doba sušení. Nevýhodu představuje vyšší spotřeba.

Kondenzační sušička s tepelným čerpadlem

Kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem aktuálně dominují. Oproti předchozímu typu se pyšní až trojnásobnou úsporou elektrické energie. Nižší spotřebu zajišťuje opětovné využití zbytkového tepla z vlhkého vzduchu. Zatímco u modelů s topným tělesem je toto teplo odváděno ven, zde slouží k ohřívání vzduchu pro sušení. Cena sušiček s tepelným čerpadlem bývá vyšší, nicméně v posledních letech se výrazně přiblížila na úroveň klasických kondenzačních přístrojů. Uživatelé oceňují rovněž větší šetrnost k jemnému prádlu.

Oblečení z jemných tkanin
Zdroj: Pexels.com
Kondenzační sušička s tepelným čerpadlem šetrně vysuší i jemné tkaniny.

Hybridní sušička prádla

Sušička prádla, jež disponuje jak topným tělesem, tak tepelným čerpadlem. Vy si podle potřeby vyberete úspornější programy, které zapojí tepelné čerpadlo, nebo rychlé sušení, jež využije topné těleso. Hybridní sušičky nejsou příliš rozšířené a jejich nabídka je omezená. Navíc si za ně připlatíte.

Pračka se sušičkou

Alternativu představuje zakoupení pračky se sušičkou. Podobně jako u jiných 2 v 1 produktů, jde do značné míry o kompromis. Rozhodně počítejte s menším množstvím programů a nižší účinností sušení. Kapacita sušení bývá bohužel nižší než kapacita praní. Často proto nedáte sušit všechno oblečení, které se právě dopralo. A pochopitelně – dokud sušíte, nemůžete dále prát. V domácnostech s nedostatkem místa jsou však pračky se sušičkou nejlepším řešením.

Na jaké parametry se při výběru sušičky prádla zaměřit?

Porovnávání parametrů se u sušiček na prádlo nevyhnete. Ty nejdůležitější vyčtete z energetického štítku, který naleznete na každém spotřebiči a v popiscích produktů.

Spotřeba

Spotřeba sušičky prádla vám sdělí, jaké budete mít náklady na provoz. Tento parametr nepodceňujte, šetření při pořizování sušičky se vám totiž vůbec nemusí vyplatit. Z pohledu spotřeby jsou nejpodstatnější dva údaje – energetická třída a roční spotřeba elektřiny. Energetická třída vám dává možnost jednotlivá zařízení okamžitě srovnat. Čím vyšší třída, tím je sušička prádla úspornější. Nejlevnějšího sušení se dočkáte s energetickou třídou A+++, naopak nejvíce se vám prodraží sušičky tříd B a C.

V současnosti panuje u sušiček v oblasti energetických tříd trochu zmatek. Pračky se sušičkou již přešly na nové značení, které rozlišuje skupiny A–G. Ty nejúspornější pračky se sušičkou se zatím objeví ve třídě B či C. Samostatné sušičky přechod na nové energetické štítky čeká až v následujících letech.

Roční spotřeba energie se uvádí v kilowatthodinách za 1 rok (kWh/annum). U sušiček na prádlo se počítá na 160 cyklů ročně, tzn. provoz téměř ob den. Finální náklady si dopočtěte na základě vašeho tarifu. Pro ilustraci – sušička s roční spotřebou energie 158 kWh spadá do třídy A+++. Její fungování vás při ceně 6 korun za kWh vyjde na 948 korun za rok. Provoz sušičky třídy C se spotřebou 300 kWh/annum vás bude stát 1800 korun, což je o 852 korun za rok více. Za pět let to dělá přes 4 tisíce korun. Pokud stojí první sušička prádla o tři tisíce více, stále perspektivou pěti let tisícovku ušetříte.

Prasátko na úspory
Zdroj: Unsplash.com
Spotřebu sušičky nepodceňujte – počáteční úspora se vám v konečném součtu nemusí vyplatit.

Účinnost sušení

Účinnost sušení neboli účinnost kondenzace udává, jak dobře zařízení suší. Spotřebiče s horšími výsledky nevysuší prádlo dokonale. Na účinnosti se mimo jiné podepisuje míra propouštění vlhkosti. Tento jev chcete minimalizovat, protože jinak se v dané místnosti dočkáte vysoké vlhkosti a plísní. Se srovnáním účinnosti sušení vám pomohou třídy od A do G. Písmeno A symbolizuje nejvyšší účinnost, G naopak nejnižší.

Kapacita bubnu

Každá sušička na prádlo má stanovenou kapacitu, tedy maximální množství prádla, které pojme. Kapacitu volte s ohledem na počet členů domácnosti. Nejčastěji narazíte na sušičky s objemem 3–8 kg. Nejmenší sušičky s kapacitou do 5 kg vystačí spíše jen jednotlivcům, páry by měly koukat po modelech s objemem alespoň 6 kg. Čtyřčlenné rodině se doporučují sušičky, které pojmou minimálně 8 kg. V těchto domácnostech se neztratí ani spotřebiče s větší kapacitou.

Hlučnost

U sušičky na prádlo s určitým hlukem počítáte, nicméně čím méně, tím lépe pro vás i vaše sousedy. V průměru se hlučnost sušiček pohybuje okolo 65 decibelů. Hodnoty kolem 70 dB již nejsou příliš komfortní. Nejtišší modely při provozu nepřekročí 60 dB.

Rozměry

Rozměry budete řešit zejména v situacích, kdy máte na spotřebič omezený prostor. Běžně má sušička na prádlo 85 × 60 × 60 cm (výška × šířka × hloubka). Zatímco výška a šířka se téměř neliší, k úspoře místa může dojít u hloubky. Vyrábějí se totiž slim sušičky. Dobrou zprávou je, že hloubka většinou zásadně neovlivní kapacitu. I mezi slim sušičkami najdete modely s objemem 8 kg.

Způsob umístění

Na výběr máte ze tří variant – umístění v prostoru, na pračce nebo vestavění. Vestavěných sušiček je v nabídce velmi málo. V případě vestavění samozřejmě musíte pečlivě kontrolovat rozměry přístroje a linky, eventuálně skříně. Praktickým řešením může být postavení sušičky na pračku. Stačí koupit spojovací mezikus. Ten zajistí dostatečnou stabilitu a zabrání uvolnění horního spotřebiče.

Funkce

Jaké funkce vám zpříjemní užívání sušičky prádla?

  • Odložený start: Oblíbená funkce, jež vám umožní nastavit spuštění sušičky prádla na jakýkoliv čas. Sušení může skončit například ve chvíli, kdy dorazíte domů z práce.
  • Šestý smysl: Nazýván také jako Fuzzy Logic nebo Easy Logic. Sušičky vybavené touto technologií na základě objemu prádla upraví délku sušení. Přístroj tak neběží déle, než je nutné.
  • Samočisticí kondenzátor: Kondenzátor postupem času ucpávají žmolky a drobné nečistoty. Z toho důvodu jej musíte pravidelně čistit, jinak sušička nefunguje správně. Samočisticí kondenzátor vám tuto práci ušetří.
  • Reverzibilní dvířka: Systém, jenž vám dovolí otevírat dvířka sušičky na obě dvě strany. Vítaná pomoc, když potřebujete, aby se dvířka otevírala v určitém směru.
  • Dětský zámek: Zablokování tlačítek, které slouží jako ochrana proti nenechavým dětským ručičkám.
  • Senzor vlhkosti: Díky speciálním senzorům se sušení automaticky vypne v momentě, kdy je prádlo suché.
  • Refresh: Program, který zbaví prádlo pachů. Perfektní pro odstranění cigaretového kouře nebo zatuchlého zápachu ze skříně.
  • Bez žehlení: Program minimalizující pomačkání prádla. Můžete jej účinně využít i na oblečení, které jste nechali uschnout na sušáku.
  • Funkce proti pomačkání: Ochrana proti pomačkání prádla po dokončení cyklu. Když sušičku nevypnete, zařízení jednou za čas prádlo otočí a promíchá.
  • Smart propojení: I sušičky jdou s dobou. Některé modely propojíte s mobilem či tabletem. Prostřednictvím příslušné aplikace je na dálku ovládáte a kontrolujete.

Jak vybrat sušičku prádla

Pokud víte, kam sušičku umístíte a jaký typ preferujete, máte z velké části vyhráno. V této fázi nezapomínejte na detaily – ujasněte si, kam se budou otevírat dvířka spotřebiče nebo jak moc vás bude rušit případný hluk. Poté stačí hledat energeticky úsporný model, který kapacitou bubnu odpovídá vašim potřebám. Z funkcí oceníte zejména samočisticí kondenzátor, senzor vlhkosti, smart propojení a programy Refresh či Bez žehlení.

LG RC82EU2AV4Q

Úsporná sušička prádla s nenáročnou údržbou, vysokou účinností a možností smart propojení.

LG RC82EU2AV4Q
Zdroj: LG
Sušička prádla LG RC82EU2AV4Q

Základní parametry

Výrobce: LG | Typ: Kondenzační s tepelným čerpadlem | Rozměry (výška × šířka × hloubka): 85 × 60 × 61,5 cm | Energetická třída: A+++ | Roční spotřeba energie: 176 kWh | Třída účinnosti kondenzace: A | Hlučnost: 64 dB | Kapacita: 8 kg | Samočisticí kondenzátor: ano | Smart propojení: ano

Technologie Eco Hybrid

Sušíte úsporně, ale občas by se vám hodilo proces urychlit i za cenu vyšších nákladů? Technologie Eco Hybrid vám dá na výběr. V režimu úspory energie ušetří sušička LG RC82EU2AV4Q až 21 % energie. V případě potřeby zvládne cyklus skoro o čtvrtinu času rychleji. Uživatelé si v našich hodnoceních chválí i tichý chod.

Automatické čištění kondenzátoru

Při každém sušení dojde k propláchnutí kondenzátoru. Nemusíte jej tak čistit ručně. Zároveň máte jistotu, že je zajištěn optimální výkon zařízení.

Chytré propojení

Technologie Wi-Fi vám umožní sušičku propojit s chytrým telefonem. Přes aplikaci přístroj na dálku ovládáte, sledujete spotřebu, diagnostiku nebo stahujete nové programy.

Beko DPY 8506GXB1

Jedna z nejprodávanějších sušiček, která potěší nízkou spotřebou, vysokou účinností kondenzace a sympatickou cenou.

Beko DPY 8506GXB1
Zdroj: Beko
Sušička prádla Beko DPY 8506GXB1

Základní parametry

Výrobce: Beko | Typ: Kondenzační s tepelným čerpadlem | Rozměry (výška × šířka × hloubka): 84,6 × 59,7 × 60,9 cm | Energetická třída: A+++ | Roční spotřeba energie: 176 kWh | Třída účinnosti kondenzace: A | Hlučnost: 65 dB | Kapacita: 8 kg | Samočisticí kondenzátor: ne | Smart propojení: ne

Úsporný provoz

Pokud hledáte zařízení, které suší úsporně a kvalitně, sušička prádla Beko DPY 8506GXB1 nezklame. Jak v rámci energetické třídy, tak účinnosti kondenzace je zařazena do nejlepších kategorií.

Dostatečná kapacita a šetrné programy

Kapacita bubnu bez problémů vystačí čtyřčlenné rodině. Z celkem 16 programů vždy vyberete ten nejvhodnější pro dané prádlo. K dispozici je osvěžení tkaniny, šetrná volba pro vlněné oblečení nebo program pro košile.

Široké množství funkcí

Automatický snímač sušení FlexySense, reverzibilní dvířka, funkce proti pomačkání, dětský zámek a mnohé další. Funkcí nabízí Beko DPY 8506GXB1 dostatek. Chybějící samočisticí kondenzátor a smart propojení představují daň za přijatelnou cenu.

AEG AbsoluteCare T8DBE68SC

Vysoká kvalita od prověřeného výrobce – to je sušička prádla AEG AbsoluteCare T8DBE68SC s desetiletou garancí.

AEG AbsoluteCare T8DBE68SC
Zdroj: AEG
Sušička prádla AEG AbsoluteCare T8DBE68SC

Základní parametry

Výrobce: AEG | Typ: Kondenzační s tepelným čerpadlem | Rozměry (výška × šířka × hloubka): 85 × 59,6 × 66,3 cm | Energetická třída: A+++ | Roční spotřeba energie: 177 kWh | Třída účinnosti kondenzace: B | Hlučnost: 65 dB | Kapacita: 8 kg | Samočisticí kondenzátor: ne | Smart propojení: ne

Technologie SensiDry

Technologie SensiDry spoléhá na sušení při nízkých teplotách. Tento způsob je k oblečení šetrnější. Programy AEG AbsoluteCare T8DBE68SC jsou vytvořené na míru pro různé typy tkanin. Vzhledem k ceně ale zklame nižší účinnost sušení.

Chytré senzory

Technologie ProSense díky senzorům teploty a vlhkosti vyhodnotí optimální délku programů. Oblečení se tedy suší jen po potřebnou dobu.

10 let garance

Kvalitní výrobce svému produktu věří. AEG nabízí záruku 10 let na invertor motor sušičky. Abyste garanci získali, musíte svůj spotřebič registrovat na webových stránkách společnosti.

Candy CSO4 H7A2DE-S

Sušička prádla Candy CSO4 H7A2DE-S zaujme zákazníky, kteří v domácnosti řeší každý centimetr.

Candy CSO4 H7A2DE-S
Zdroj: Candy
Sušička prádla Candy CSO4 H7A2DE-S

Základní parametry

Výrobce: Candy | Typ: Kondenzační s tepelným čerpadlem | Rozměry (výška × šířka × hloubka): 85 × 60 × 46,5 cm | Energetická třída: A++ | Roční spotřeba energie: 212 kWh | Třída účinnosti kondenzace: B | Hlučnost: 67 dB | Kapacita: 7 kg | Samočisticí kondenzátor: ne | Smart propojení: ano

Slim konstrukce

Sušička na prádlo Candy CSO4 H7A2DE-S cílí na skupinu hledající slim variantu. S pouhými 46,5 cm hloubky spotřebič vyřeší starosti mnoha domácností. Sušička si udržuje solidní kapacitu o objemu 7 kg. Reverzibilní dvířka na ní však bohužel nenajdete.

Jednoduchá a praktická

Údržba sušičky je podobně jednoduchá jako její ovládání. Jak si pochvalují uživatelé v našich hodnoceních, kondenzační nádobu výrobce umístil přímo na dvířka, což urychluje manipulaci.

Chytrá sušička na prádlo

Sušičku propojíte s chytrým telefonem či tabletem. Přes aplikaci Candy Simply-Fi ji můžete ovládat nebo si stáhnout nové programy a funkce.

Beko DPS7405GB5

Sušička s cenovkou do deseti tisíc korun a energeticky úsporným provozem – Beko DPS7405GB5.

Beko DPS7405GB5
Zdroj: Beko
Sušička prádla Beko DPS7405GB5

Základní parametry

Výrobce: Beko | Typ: Kondenzační s tepelným čerpadlem | Rozměry (výška × šířka × hloubka): 84,6 × 59,7 × 58,9 cm | Energetická třída: A++ | Roční spotřeba energie: 209 kWh | Třída účinnosti kondenzace: B | Hlučnost: 65 dB | Kapacita: 7 kg | Samočisticí kondenzátor: ne | Smart propojení: ne

Levná koupě, levný provoz

Problémem levných sušiček většinou bývá drahý provoz. U sušičky prádla Beko DPS7405GB5 to neplatí. Byla zařazena do energetické třídy A++. Její roční spotřeba energie činí sympatických 209 kWh.

Bohatá nabídka programů

Sušička na prádlo disponuje 16 programy. Nechybí mezi nimi například Osvěžení prádla, Košile, program BabyProtect pro kojenecké prádlo nebo Mix, který si poradí s různými tkaninami zároveň.

Senzor vlhkosti či ochrana proti pomačkání

V této cenové kategorii nelze očekávat kompletní škálu funkcí. Na samočisticí kondenzátor, reverzibilní dvířka nebo smart propojení zde nenarazíte. Na druhou stranu k dispozici máte senzor vlhkosti, ochranu proti pomačkání či dětskou pojistku.

Zobrazit nabídku všech sušiček prádla

Kde koupit nejlepší sušičky na prádlo

LG RC82EU2AV4Q

LG RC82EU2AV4Q

od  

Beko DPY 8506GXB1

Beko DPY 8506GXB1

od  

AEG AbsoluteCare T8DBE68SC

AEG AbsoluteCare T8DBE68SC

od  

Candy CSO4 H7A2DE-S

Candy CSO4 H7A2DE-S

od  

Beko DPS7405GB5

Beko DPS7405GB5

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

petr-pohudka

Petr Pohůdka

Redaktor

Nadšenec do sportu, technologií, moderních domácích spotřebičů a dalších vychytávek, které lidem šetří čas. Ve volných chvílích vyráží na výlety do přírody, cestuje s fotoaparátem v ruce nebo se zdokonaluje v cizích jazycích.

Více článků od Petra

Přečtěte si také