Seznam.cz

10 tipů, jak ušetřit za elektřinu

usporna-domacnost
Zdroj: Shutterstock.com
petr-pohudka
Petr Pohůdka před 9 měsíců

Náhlý nárůst cen elektřiny v loňském roce pocítila většina domácností. Jakým způsobem proti zdražení bojovat? Rozhodně nemusíte doma sedět při svíčkách. Podívejte se na 10 tipů, jak ušetřit za elektřinu.

Produkty, které vám s úsporou elektřiny pomohou

Porovnat parametry

Rok 2021 přinesl prudké zdražení elektřiny

Ceny elektřiny na burze se během loňského roku vyšplhaly do dramatických výšin. Na tuto skutečnost reagovali dodavatelé elektřiny zdražením svých produktů. Odběratelé platí u nejběžnějších sazeb zhruba o třetinu více, než tomu bylo na začátku roku 2021. Přestože se ceny elektřiny na burze opět snižují, návrat na původní hodnoty se zatím nekoná a experti jej ani příliš neočekávají. Většina z nich předpovídá turbulentní rok a prudké výkyvy.

Zatímco ceny elektřiny na burze ani ceníky dodavatelů neovlivníte, spotřeba je plně ve vaší režii. Víte, jak ji snížit, aniž byste to výrazně pocítili na svém každodenním komfortu? Připravili jsme pro vás několik tipů.

1. Pozor na zlo jménem pohotovostní režim

Řada elektrických spotřebičů zůstává po vypnutí ovladačem v takzvaném pohotovostním režimu. Ten je sice uživatelsky velmi pohodlný, protože zařízení opět zapnete jen stisknutím tlačítka na ovladači, ale z pohledu spotřeby se vůbec nevyplatí. Přístroje ve stand-by režimu totiž dále odebírají elektřinu, nejsou tedy zcela vypnuté. Pokud se domníváte, že se v rámci konečné faktury jedná o nevýznamnou položku, vyvedeme vás z omylu – spotřeba způsobená pohotovostními režimy stojí podle odhadů zhruba za 8 % ročních výdajů za elektřinu v domácnosti.

Cesta k ušetření těchto nákladů je jednoduchá. Vypínejte dané přístroje hlavním vypínačem nebo je v případě pouze občasného využití rovnou vypojte ze zásuvky. Posloužit vám může také prodlužovací kabel s vypínačem, díky kterému odpojíte od elektřiny více spotřebičů najednou. Jak pohotovostní režim bezpečně poznáte? Na zařízení zpravidla svítí dioda, která vám oznamuje, že lze přístroj okamžitě zapnout. U některých spotřebičů se ve stand-by režimu na displeji ukazuje čas. Zcela vypnuté přístroje by ani jedno neumožňovaly.

2. Vyhněte se zbytečné spotřebě

Spotřeba způsobená využíváním pohotovostních režimů se dá často připsat na vrub nevědomosti. Uživatelé se obvykle domnívají, že jsou zařízení vypnutá nebo že odebírají naprosté minimum energie. Část spotřeby, kterou jsme označili jako zbytečnou, lze ale přičíst spíše nepořádnosti, nepozornosti, popřípadě lenosti. Patří sem například nezhasnuté světlo na chodbě, puštěná televize ve vedlejší místnosti či zapínání poloprázdné myčky nádobí.

Stejně neekonomické je ponechávání nabíječek v zásuvce. I nabíječka, ke které není připojeno žádné zařízení, čerpá ze sítě energii. Samozřejmě nejde o největší výdaje v domácnosti, ale to nemění nic na faktu, že jsou naprosto zbytečné.

Nabíječka od tabletu v zásuvce
Zdroj: Unsplash.com
Po dobití telefonu či tabletu nabíječku ze zásuvky opět vypojte.

3. Spotřebiče vybírejte pečlivě a starejte se o ně

O budoucí spotřebě elektřiny z velké části rozhodujete již při výběru spotřebičů. Proto si do domácnosti pořizujte energeticky úsporná zařízení. V široké nabídce se dnes zorientujete snadno a rychle – každý elektrospotřebič musí být opatřen energetickým štítkem, na kterém najdete údaj o spotřebě energie. Produkty jsou řazeny do energetických tříd, přičemž ty nejúspornější se nachází ve třídě A+++. U některých spotřebičů (praček, myček nádobí či ledniček) došlo ke změně značení a nejhospodárnější modely nyní spadají do třídy A. Přímo na štítku je zobrazena i uplatňovaná stupnice, takže nemusíte mít obavy, že označení zaměníte.

Snažte se, aby přístroje s vysokou spotřebou elektřiny byly maximálně úsporné. Platí to zejména pro chladničku, mrazák, pračku nebo elektrický sporák. Při jejich pořizování se nenechte nalákat na nízkou cenu nehospodárných kusů. Rozdíl v ceně zaplatíte na provozu. Celkově vás za dobu životnosti tato zařízení vyjdou dráž. Pro ilustraci: Sušička prádla energetické třídy B spotřebuje cca o 2 kWh více než model třídy A+++. Při ceně 5,50 Kč/kWh to znamená 11 korun rozdíl za jedno sušení. Během 100 cyklů za rok vám úspornější spotřebič ušetří 1 100 Kč. Za pět let provozu při zachování cen elektřiny 5 500 Kč.

O spotřebiče adekvátně pečujte. Spotřebu zvyšuje například námraza v lednici, zanesený filtr v myčce nádobí či vodní kámen v pračce. Nepodceňujte ani správné umístění spotřebičů. Lednice v blízkosti topení nebo horkovzdušné trouby bude pro chlazení potřebovat více energie. Totéž platí i v „teplotně obráceném gardu“. Z toho důvodu se nedoporučuje třeba instalace bojleru do chladného sklepa.

4. Využívejte dvoutarifní distribuční sazbu

Pokud máte doma bojler na ohřívání vody nebo vytápíte elektřinou, jste oprávněni požádat distributora elektřiny o dvoutarifní sazbu. Díky ní budete několik hodin denně čerpat elektřinu v takzvaném nízkém tarifu, tedy mnohem levněji. Často za ni zaplatíte až o 2 Kč/kWh méně než v době vysokého tarifu. Dříve se nízký tarif označoval jako noční proud, protože byl k dispozici pouze v noci. V současnosti jej však distributoři poskytují i přes den. Časy spínání nízkého tarifu najdete na webových stránkách svého distributora.

Úspory elektřiny dosáhnete tím, že budete energeticky náročné spotřebiče provozovat v době nízkého tarifu. Řada elektrospotřebičů dnes disponuje funkcí odložený start. Jejich provoz tak snadno načasujete na část dne, kdy za elektřinu platíte méně.

5. Sviťte LED žárovkami

Také v oblasti osvětlení se skrývá potenciál k úsporám. Stále svítíte klasickými žárovkami? Vyměňte je za moderní „LEDky“. Jejich pořizovací cena je sice mnohem vyšší, ale spotřebují až o 80 % méně energie. Výměna jedné staré žárovky za LED variantu vám může ročně ušetřit několik stovek korun. LED žárovky nainstalujte především v místech, kde svítíte nejvíce.

Zároveň zapomeňte na rady, že je při několikaminutovém opuštění místnosti lepší nechat rozsvíceno, protože časté zhasínání žárovkám škodí. Tato poučka dává smysl u úsporných žárovek. Pro LED modely neplatí.

Xiaomi Mi Smart LED E27 8W 230V 810lm 2700K

Xiaomi Mi Smart LED E27 8W 230V 810lm 2700K

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Xiaomi Mi Smart LED E27 8W 230V 810lm 2700K

Xiaomi Mi Smart LED E27 8W 230V 810lm 2700K

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
EMOS Classic A67 E27 20W 230V 2452lm 2700K

EMOS Classic A67 E27 20W 230V 2452lm 2700K

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
EMOS Classic A67 E27 20W 230V 2452lm 2700K

EMOS Classic A67 E27 20W 230V 2452lm 2700K

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Philips LED 13W E27 2700K 2 ks

Philips LED 13W E27 2700K 2 ks

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Philips LED 13W E27 2700K 2 ks

Philips LED 13W E27 2700K 2 ks

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky

6. Vařte na úsporné varné desce a s pokličkami

Používáte k vaření elektrický sporák? Nejedná se zrovna o ekonomické řešení. Sklokeramické varné desky jsou zhruba o 10 až 30 % hospodárnější. Ještě lepší volbu představují indukční desky. Oproti sklokeramickým modelům vám pomohou snížit náklady spojené s vařením až na polovinu. U všech variant myslete na to, že můžete plotýnku vypnout o pár minut dříve a pokrm dovařit díky zbytkovému teplu.

Významnou úsporu energie v kuchyni vám zajistí používání pokliček. Při vaření bez pokličky uniká horká pára do vzduchu a vy spotřebujete až čtyřikrát větší množství elektřiny než u zakrytého hrnce. Toto pravidlo vám pochopitelně pomůže snížit spotřebu energie také v případě, že k vaření využíváte plyn.

7. Perte a sušte, když naplníte kapacitu bubnu

Pračka a sušička prádla patří k energeticky nejnáročnějším spotřebičům v domácnosti. Jak uvádíme v 3. tipu, úspora začíná již koupí přístroje. Na faktuře za elektřinu se negativně podepisuje rovněž zapínání poloprázdné pračky a sušičky. Je-li to alespoň trochu možné, počkejte s praním až do chvíle, kdy budete schopni naplnit celý buben spotřebiče. Prádlo perte na nižší teploty a otáčky. Obě opatření vám šetří peníze a poděkuje vám i oblečení, pro které je tento styl praní mnohem šetrnější. Na běžně zašpiněné oblečení vám stačí program, který pere na 30 stupňů při 800 otáčkách. Selský rozum používejte i při provozu sušičky. Minimálně v létě můžete v zájmu úspory prádlo sušit „postaru“.

8. Dodržujte doporučené teploty v místnostech

Vytápění představuje největší položku na fakturách za energie. Logicky tak nabízí dostatečný prostor k úsporám. Nebojte se – nikdo nenavrhuje, abyste v obývacím pokoji měli 16 stupňů a zahřívali se čajem. Nicméně faktem je, že v mnoha domácnostech dochází k výraznému přetápění. Tento stav neprospívá vaší peněžence, ale ani zdravotnímu stavu. Přetápění v kombinaci se suchým vzduchem vede k problémům s horními a dolními cestami dýchacími. Má negativní vliv na pokožku a způsobuje pálení očí či suché rty. Vyšší teploty umocňují pocit únavy a mohou být příčinou nevolnosti.

Doporučené teploty se pro jednotlivé místnosti liší a zohledňují hlavní účel těchto prostorů. Rozdíly mezi místnostmi nejsou malé, činí až 10 stupňů Celsia.

Vlhkoměr s ukazatelem teploty
Zdroj: Unsplash.com
V některých domácnostech se běžně přetápí až na 24 stupňů Celsia.
  • Obývací pokoj, pracovna, dětské pokoje: V místnostech, ve kterých trávíte většinu času, se doporučuje teplota mezi 20 až 22 °C.
  • Kuchyně: Optimální teplota se pohybuje okolo 18 °C. Nejedná se o místnost, kde sedíte a navíc se zde teplota zvyšuje vařením a pečením.
  • Ložnice: Pro kvalitní spánek se doporučují teploty mezi 16 až 18 °C. Teplota v ložnici by měla být cca o 3–4 stupně nižší než v pokoji, kde trávíte většinu dne. Pokud spíte v místnosti, v níž i pobýváte, zajistěte na noc snížení teploty – nastavením termostatu, vyvětráním nebo ztlumením radiátorů.
  • Koupelna: Nejteplejší pokoj v domě. Jako optimální teplota se uvádí 24 °C. V chladnějších podmínkách se po vysprchování zvyšuje riziko nastydnutí, zejména u dětí.
  • Chodba, schodiště: Prostory, kterými jen procházíte a dlouho se v nich nezdržujete. Proto v nich stačí teplota okolo 15 °C. Samozřejmě s přihlédnutím k tomu, jak je domácnost řešena. Máte-li chodbu nedostatečně oddělenou od ostatních místností, způsoboval by vysoký teplotní rozdíl zbytečný únik tepla. V takovém případě teplotu o několik stupňů zvyšte, zhruba na úroveň hodnot v ložnici.

Odborníci uvádí, že snížení teploty o jeden stupeň vám ušetří cca 6 % nákladů na vytápění. Z čím vyšší teploty ubíráte, tím větší úspory dosáhnete. Udržování optimálních teplot v domácnosti vám značně usnadní chytrý termostat. Jednoduše si na něm nastavíte požadované teploty pro různé časové intervaly. Navíc jej můžete ovládat na dálku přes mobilní aplikaci. Jestli se přes všechna varování nechcete přetápění vzdát, tak vzduch alespoň zvhlčujte – snížíte riziko zdravotních potíží. Ideální vlhkost vzduchu v domácnosti se pohybuje okolo 50 %.

Nově zařízená koupelna
Zdroj: Unsplash.com
Nejteplejší místností v domě by měla být koupelna.

9. Zkontrolujte, jestli máte vhodný jistič

Jistič je přístroj, který slouží jako pojistka před přetížením nebo zkratem. Ve chvíli, kdy jím protéká nadměrný proud, automaticky přeruší dodávku elektřiny do vybraného obvodu. Tím chrání před poškozením elektrickou instalaci i samotné spotřebiče. V závislosti na velikosti jističe platíte distributorovi poplatek za rezervovaný příkon. Ten je součástí regulované ceny elektřiny.

Velikost jističe musí odpovídat maximálnímu elektrickému výkonu vaší domácnosti. Příliš slabý jistič by vám přerušoval dodávku elektřiny při běžné domácí spotřebě, za předimenzovaný přístroj zase platíte zbytečně vysoký poplatek. Dříve se velikost jističe ve vyúčtování nezohledňovala. Z toho důvodu se řada lidí řídila pravidlem „čím silnější jistič, tím lépe“. V mnoha domácnostech jsou tedy jističe předimenzované a odběratelé za rezervovaný příkon platí více, než by museli.

Úspora na poplatcích v důsledku výměny jističe může přesáhnout i 1 000 korun za rok. Nicméně počítejte s tím, že vás výměna bude něco stát – i s potřebnou revizí obvykle vyjde na několik tisíc korun. Investice se vám ale za pár let vrátí. Velikost jističe prověřte hlavně ve starších venkovských domech, v nichž se dříve počítalo s provozem cirkulárky nebo zemědělských strojů. Kontrola dává smysl také v odběrných místech, kde se dlouho neměnil dodavatel elektřiny.

Venkovský dům
Zdroj: Unsplash.com
Velikost jističe prověřte zejména ve starších venkovských domech.

10. Ověřte si, zda neplatíte více, než je nutné

Na českém trhu funguje několik desítek dodavatelů elektřiny. Jejich podmínky se výrazně liší. Za stejný odběr zaplatíte napříč dodavateli rozdílné částky. Ceníky poskytovatelů se navíc průběžně mění. Proto je dobré průběžně kontrolovat, zda za elektřinu neplatíte příliš. Nahlédněte občas do ceníku konkurence nebo si u ní nechte zpracovat nezávaznou nabídku. S rychlým porovnáním nabídek dodavatelů vám pomohou rovněž online srovnávače služeb.

Neznalost nebo spíše nedůslednost?

Sami vidíte, že možností, jak ušetřit za elektřinu, je opravdu mnoho. A to jsme zdaleka nevyjmenovali všechny. Rostoucí ceny elektřiny jsou nepříjemné, ale bohužel s nimi nic neuděláte. Předtím, než začnete elektrické vybavení vyměňovat za jiné alternativy, zkuste nejprve svoji spotřebu dostat pod kontrolu. Uvedené tipy vám s tím pomohou, aniž by zásadně ovlivnily váš komfort.

Počítání nákladů domácnosti
Zdroj: Pexels.com
S chladnou hlavou si vyhodnoťte, v jakých oblastech můžete na elektřině ušetřit.

Pokud se o spotřebu aktivně zajímáte, nejspíš většinu z pravidel již znáte či dodržujete. Ale ruku na srdce – jste v tomto ohledu vždy důslední? Opravdu při výběru nových spotřebičů kladete důraz na hospodárnost přístroje? Nikdy nenecháváte televizi ve stand-by režimu, nabíječku v zásuvce a za každých okolností přikrýváte hrnce pokličkou? Problém domácností často spočívá spíše v nedostatku důslednosti než v neznalosti.

Nejdříve se věnujte oblastem s největší spotřebou elektřiny – vytápění, ohřevu vody, osvětlení, vaření a velkým domácím spotřebičům. Ale také ostatní úspory menšího významu se při větším množství nasčítají a nakonec hrají nezanedbatelnou roli. Každý odstraněný zlozvyk nebo energetický žrout se počítá.

petr-pohudka

Petr Pohůdka

Redaktor

Nadšenec do sportu, technologií, moderních domácích spotřebičů a dalších vychytávek, které lidem šetří čas. Ve volných chvílích vyráží na výlety do přírody, cestuje s fotoaparátem v ruce nebo se zdokonaluje v cizích jazycích.

Více článků od Petra

Přečtěte si také