Seznam.cz

Indukční, nebo sklokeramická varná deska? Poradíme, kterou koupit!

indukcni-vs-sklokeramicke-varne-desk
Zdroj: Unsplash.com
Michaela-Zdenkova
Michaela Zdeňková před 1 rokem

Varné desky jsou dnes již standardní součástí každé moderní kuchyně. Jedná se o velice praktický spotřebič, a i když vypadají všechny až na plynovou velmi podobně, jsou mezi nimi podstatné rozdíly. My jsme se v článku zaměřili na indukční varné desky a na desky sklokeramické.

Doporučené varné desky

Porovnat parametry

Electrolux EHH6240ISK

od  

Indukční varná deska Electrolux EHH6240ISK disponuje jednoduchým ovládáním a celkovým výkonem 6600 W. Nechybí ani funkce PowerBoost pro rychlé ohřátí vody. V případě nečinnosti se varná deska automaticky vypne.

Whirlpool WL B8160 NE

od  

Indukční deska Whirlpool WL B8160 NE má výkon až 7200 W a velkou výhodou je možnost spojení dvou varných zón. Varnou desku tak můžete využít i pro grilování nebo zapékání. Specialitou je funkce 6. smysl, která přizpůsobí výkon dle připravovaného pokrmu.

Amica DS 6401B

od  

Sklokeramická varná deska Amica DS 6401 B nabídne za nízkou cenu celkový výkon 5200 W. Samozřejmostí je ukazatel zbytkového tepla a dětský zámek. Varné deska Amica jsou navíc jako jediné vyráběny bez těžkých kovů a jsou zcela recyklovatelné.

Electrolux EHF6547FXK

od  

Sklokeramická varná deska Electrolux EHF6547FXK nabídne výkon až 7100 W, což je mezi sklokeramickými deskami jedna z nejvyšších hodnot. Ploténky disponují funkcí Hilight pro rychlejší zahřátí. Dále můžete využít časovač, pauzu nebo funkci pro úsporu energie.

Indukční varné desky

Indukční varné desky jsou aktuálně nejoblíbenějším typem varných desek na trhu a vyznačují se velmi úsporným, efektivním a bezpečným provozem.

Jak funguje indukční deska

Indukční varné desky fungují na principu indukčního ohřevu. Položením kovové nádoby na varnou desku se vytvoří silné magnetické pole. Indukční cívka, kterou je každá plotýnka vybavená, pak předává za pomoci elektromagnetických vln energii přímo do varné nádoby. V hrnci následně vznikají vířivé tepelné proudy a uvolněné teplo zajistí rychlé a efektivní zahřívání.

Indukční varná deska se sama o sobě vůbec nerozpálí, ale zahřívá přímo na ni položenou nádobu. Pokud ji zapnete a nebude na ní umístěna žádná vhodná nádoba, deska se nezahřeje a po určité době nečinnosti se i sama vypne. Častým omylem týkajícího se provozu indukčních desek je ale tvrzení, že plotýnka není horká ani po sejmutí hrnce. Horká pochopitelně je, jelikož se povrch desky ohřívá od teplého dna hrnce.

Výhody a nevýhody indukčních desek

Hlavní výhodou indukčních desek je jejich ohromná efektivita přenosu tepla přímo do hrnců. Vaření tak probíhá podstatně rychleji a to při daleko menší spotřebě elektrické energie. Výhodou je i přesná a rychlá regulace, s níž si snadno nastavíte takovou teplotu, jakou právě potřebujete. Jedná se i o velmi bezpečnou variantu, což ocení zejména rodiny s malými dětmi. Další výhodou je i jejich snadná údržba.

Mezi nevýhody indukčních desek patří jejich vyšší hlučnost oproti jiným typům varných desek. Nevýhodou je i skutečnost, že na ně nemůžete použít jakékoliv hrnce, ale musíte mít nádobí určené pro vaření na indukci. Další nevýhodou může být i vyšší pořizovací cena. Díky výrazné úspoře energie se vám ale tyto náklady brzy vrátí. Indukční varnou desku by si neměli pořizovat osoby s kardiostimulátorem, jelikož magnetické pole působí negativně na jeho funkci.

Výhody

 • Úspora energie
 • Vysoký výkon
 • Rychlost vaření
 • Bezpečný provoz
 • Snadná údržba
 • Pokročilé funkce
 • Moderní design

Nevýhody

 • Vyšší pořizovací cena
 • Nepatrně vyšší hlučnost
 • Potřeba speciálního nádobí

Indukční varná deska Electrolux EHH6240ISK

Indukční varná deska Electrolux EHH6240ISK o šířce 60 cm disponuje jedním z nejvyšších výkonů na trhu. Je vybavena čtyřmi varnými zónami o různých průměrech, jejichž výkon se pohybuje v rozmezí 1 200 až 2 800 Wattů. Jednotlivé zóny můžete snadno ovládat pomocí senzorových tlačítek. Každá zóna má navíc vlastní třístupňový ukazatel zbytkového tepla, který vás upozorní, že je plotýnka stále horká.

Electrolux EHH6240ISK
Zdroj: electrolux.cz/
Indukční varná deska Electrolux EHH6240ISK

Kromě vysokého výkonu deska disponuje i řadou funkcí, které při vaření reálně využijete. Praktická funkce rychlého nahřívání zajistí rychlé zahřátí zvolené plotýnky. Ta během pár vteřin dosáhne nejvyšší teploty, což oceníte především ve chvílích, kdy potřebujete rychle přivést vodu k varu. O bezpečnost se postará dětská pojistka či automatické vypnutí při nečinnosti.

Indukční varná deska Whirlpool WL B8160 NE

Indukční varná deska Whirlpool WL B8160 NE zaujme nejen výkonem 7 200 W, ale i řadou praktických funkcí. Užitečná je funkce, která umí spojit dvě varné zóny do jedné. To využijete především při vaření v oválných hrncích nebo pekáčích. Čtyři varné zóny lze ovládat samostatně pomocí dotykového ovládání s rychlým přístupem ke všem funkcím.

Whirlpool WL B8160 NE
Zdroj: whirlpool.cz/
Indukční varná deska Whirlpool WL B8160 NE

Deska disponuje 4 přednastavenými programy – rozpouštění, dušení, udržení v teple a uvedení do varu. Vy si pouze zvolíte vybraný program a deska se automaticky nastaví na požadovanou úroveň výkonu. Pomocí funkce PowerBooster pak dokáže uvést vodu do varu ve velmi krátkém čase. Indukční deska Whirlpool má také časovač a dětskou bezpečnostní pojistku. Povrch desky je speciálně upraven pro snadnou údržbu.

Sklokeramické varné desky

Sklokeramické varné desky jsou jakýmsi prověřeným standardem v českých kuchyních. Jedná se o modernější náhradu litinových varných desek. Ovšem díky hladkému povrchu jsou podstatně praktičtější a úspornější.

Jak funguje sklokeramická deska

Sklokeramické varné desky využívají k ohřevu topné spirály, které jsou umístěné pod jednotlivými varnými zónami. Spirála vždy nahřeje varnou zónu a nádoba, která je na ní umístěna, následně absorbuje vzniklé teplo. Že je varná zóna rozehřátá na potřebnou teplotu poznáte podle červeného zbarvení plotýnky.

Výhody a nevýhody sklokeramických desek

Oproti litinovým plotýnkám jsou sklokeramické varné desky podstatně úspornější. Na druhou stranu ale v úspornosti ztrácí na indukční desky, a to z důvodu produkce nadbytečného tepla a poměrně dlouhého nahřívání. Některé modely sklokeramických desek jsou ale vybaveny halogenovými zónami nebo využívají zdokonalených konstrukcí topné spirály, které nahřátí výrazně urychlují.

Poměrně velkou nevýhodou sklokeramických desek je zbytkové teplo. Navíc po skončení vaření poměrně dlouho trvá, než deska úplně vychladne. Benefitem sklokeramických desek je naopak to, že na vaření můžete použít nádobí z jakéhokoliv materiálu. Sklokeramické desky jsou výrazně levnější než desky indukční, i když za některé nejnovější modely s řadou praktických funkcí si také připlatíte.

Výhody

 • Úspora energie oproti litinovým deskám
 • Vysoký výkon
 • Cenová dostupnost
 • Snadná údržba
 • Pokročilé funkce

Nevýhody

 • Vyšší spotřeba energie oproti indukci
 • Delší doba vaření
 • Zbytkové teplo

 

Sklokeramická varná deska AMICA DS 6401 B

Sklokeramická varná deska Amica DS 6401 B nabízí celkový výkon 5 600 W. Každá zóna je navíc vybavena automatickou redukcí výkonu. Díky ní se automaticky snižuje teplota varného pole, což oceníte zejména u jídel, která vyžadují rychlé uvedení do varu a následné přihřívání.

AMICA DS 6401 B
Zdroj: amica-group.cz/
Sklokeramická varná deska AMICA DS 6401 B

Deska disponuje senzorovým ovládáním se snadným přístupem k požadovaným funkcím. Předností je i řada užitečných funkcí jako je například časovač, zabudovaný dětský zámek nebo ukazatel zbytkového tepla. Materiál varných desek značky Amica je vyráběn bez použití těžkých kovů nebo arsenu. Navíc je lze po konci životnosti recyklovat. Jedná se tak o jedny z nejekologičtějších varných desek.

Sklokeramická varná deska Electrolux EHF6547FXK

Sklokeramická varná deska Electrolux EHF6547FXK je vybavená čtyřmi varnými zónami, jejichž výkon se pohybuje v rozmezí 800 až 2 400 Wattů. Dvě varné zóny jsou navíc uzpůsobené pro nádobí různých průměrů. Každá plotýnka navíc disponuje funkcí, která zajišťuje její velmi rychlé nahřátí do provozní teploty.

Electrolux EHF6547FXK
Zdroj: electrolux.cz/
Sklokeramická varná deska Electrolux EHF6547FXK

Nechybí ani funkce pro usnadnění vaření. Funkce rychlého zastavení umožňuje dočasně desku vypnout, aniž by došlo k vymazání nastavených hodnot výkonu a funkcí. Díky funkci EcoTimer je využito zbytkové teplo, čímž automaticky šetříte spotřebovanou energii. Rodiče malých dětí ocení množství bezpečnostních funkcí, jako je například dětská pojistka, automatické vypnutí či zajištění ovládacího panelu.

Další typy varných desek

Plynové varné desky

Takovou osvědčenou klasikou, který se stále těší poměrně velké oblibě, jsou plynové varné desky. Ty bývají standardně opatřeny čtyřmi hořáky, které se v současnosti zažehávají pomocí elektrického zapalování. Mezi hlavní přednosti plynových varných desek patří především rychlá regulace teploty, minimální tepelné ztráty po vypnutí a nízká pořizovací cena. Nevýhodami jsou nutnost připojení domácnosti na přívod zemního plynu a obtížnější údržba desky.

Litinové varné desky

Do kategorie elektrických varných desek patří i litinové varné desky. Ty jsou zpravidla doplněny vystouplými litinovými plotýnkami a mechanickými ovládacími knoflíky. Hlavními výhodami elektrických varných desek s litinovými plotýnkami je jejich vysoká odolnost a nízká pořizovací cena. Mezi nevýhody patří vysoká spotřeba energie, pomalé zahřátí a zchladnutí plotýnek nebo nevyužitelné zbytkové teplo. Tento typ je čím dál tím více nahrazován moderními sklokeramickými a indukčními deskami.

Na co se zaměřit při výběru varné desky

Před výběrem varné desky je důležité zohlednit některé parametry. Mezi ty nejdůležitější patří například výkon varné desky, její velikost, počet plotýnek, ale i ovládání, bezpečnostní prvky nebo praktické funkce.

Velikost varné desky

Před pořízením indukční či sklokeramické desky je důležité pečlivě změřit prostor, kam se bude daný spotřebič instalovat. Standardní šířka varných desek je 60 cm. Menší varné desky, disponující pouze dvěma varnými zónami, mají pouhých 30 cm. Ale na trhu najdete i velké varné desky se šířkou 70 – 90 cm, které jsou vybavené pěti a více plotýnkami.

Počet plotýnek

S velikostí varné desky úzce souvisí počet plotýnek či varných zón. Konkrétní počet zvolte vždy s ohledem na velikost kuchyně, četnost vaření i počet strávníků. Nejčastěji se setkáte s varnými deskami vybavenými čtyřmi varnými zónami. Pro malé rodiny nebo jednotlivce postačí varné desky se dvěma plotýnkami. Naopak pro velké rodiny, ale i restaurace nebo bistra, je ideální volbou varná deska vybavená pěti či šesti varnými zónami.

Výkon varné desky

Jednotlivé plotýnky na varné desce mají nejen různou velikost, ale i výkon. Nejmenší varné zóny disponují výkonem mezi 800 – 1 200 Wattů. Středně velká varná zóna má obvykle výkon okolo 1 800 Wattů. Ty největší varné zóny mohou dosahovat výkonu i 2 800 Wattů. Na některých modelech můžete najít i speciální hořáky WOK, které mají výkon mezi 3 800 až 4 000 Wattů.

Ovládání varné desky

Při výběru se zaměřte i na ovládání varné desky, které by mělo být především jednoduché a intuitivní a v ideálním případě pro každou plotýnku zvlášť. Pro indukční a sklokeramické desky je typické elektronické dotykové ovládání. U nejnovějších modelů můžete najít i posuvné dotykové ovládání.

Bezpečnostní prvky

Při výběru nové varné desky nezapomeňte také na důležité bezpečnostní prvky. Zde jsme vybrali několik základních prvků, s kterými se můžete u indukčních a sklokeramických desek setkat.

 • Dětský zámek – nebo také dětská bezpečnostní pojistka. Zabrání nechtěnému zapnutí spotřebiče.
 • Automatické vypnutí – díky tomuto prvku se deska po určité době automaticky vypne.
 • Detekce nádobí – prvek, kterým disponují především indukční desky. Deska se po určité chvíli automaticky vypne, pokud na ni nepoložíte nádobí.
 • Indikátor zbytkového tepla – signalizace, která vás upozorňuje, že je varná zóna stále teplá.
 • Ochrana proti vznícení oleje – čidlo, které kontroluje teplotu varné zóny (teplota nepřesáhne 290 °C), díky čemuž nedojde ke vznícení oleje.
 • Ochrana proti přetečení – čidlo, které v případě přetečení nádoby automaticky přeruší vaření.

Kde koupit vybrané indukční a sklokeramické desky

Electrolux EHH6240ISK

Electrolux EHH6240ISK

od  

Whirlpool WL B8160 NE

Whirlpool WL B8160 NE

od  

Amica DS 6401B

Amica DS 6401B

od  

Electrolux EHF6547FXK

Electrolux EHF6547FXK

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Michaela-Zdenkova

Michaela Zdeňková

Redaktor

Redaktorka, která se psaním článků živí už sedmým rokem. Aktuálně se zaměřuje především na články o domácnosti, zahradě a životním stylu. Kromě psaní se ve volném čase věnuje vaření a pečení, výrobě macramé, malování nebo pěstování bylinek a zeleniny na svém pidi dvorku. Zároveň je milovnicí kvalitní hudby, filmů, knih a procházek se svou rodinou a psem.

Více článků od Michaely

Přečtěte si také