Seznam.cz

Nejlepší televize: Jak zvolit tu správnou a na co si dát pozor

vyber-televize
Zdroj: Unsplash.com
Vratislav Holub
Vratislav Holub před 1 měsícem

Televizory si za poslední roky prošly výraznou evolucí a získaly tak řadu skvělých funkcí. Dnes už se proto nevybírají jen podle úhlopříčky, ale také například podle typu použité technologie panelu, rozlišení, typu podsvícení. Jak ale poznat tu, která je pro vás ideální?

Nejlepší televize do 10 000 Kč

TCL 43" LED (43P715)

od  

Nejlepší televize do 25 000 Kč

Philips 55" OLED (55OLED805/12)

od  

Nejlepší televize do 50 000 Kč

TCL 75" LED (75C728)

od  

Nejlepší televize do 100 000 Kč

LG 65" LED (65QNED993PB.AEU)

od  

Nejlepší televize pro zpestření domácnosti

Samsung 50" QLED (QE50LS03AA)

od  

Čím se řídit při výběru

Drtivá většina televizí v současné nabídce nabízí řadu „chytrých“ funkcí. Není pro ně problém se připojit k internetu a nabídnout tak například streamovací platformy jako Netflix, YouTube a řadu dalších vymožeností, které známe z chytrých telefonů.

Při výběru televizoru je vhodné věnovat pozornost hned několika důležitým parametrům. Jako vůbec první je nutné se zamyslet nad tím, jak moc velkou televizi vlastně chcete a z jaké vzdálenosti ji budete sledovat. Tomu je následně vhodné přizpůsobit nejen samotnou úhlopříčku obrazovky, ale také její rozlišení. Tento krok bohužel stále spousta lidí opomíjí. Jedná se přitom o nesmírně důležité údaje, které vám mohou maximalizovat požitek ze sledování filmu nebo vašeho oblíbeného pořadu.

Rozlišení

Silnou roli při výběru hraje i rozlišení. Zatímco ještě před pár lety bylo standardem Full HD, respektive tedy 1920 x 1080 pixelů, dnes už se „zlatý střed“ posunuje na 4K, tedy 3840 x 2160 pixelů, v případě vrcholných modelů je to pak 8K s 7680 x 4320 pixely. Počet pixelů poukazuje na počet zobrazovacích bodů, ze kterých se skládá výsledný obraz. Čím větší je rozlišení, tím více je pixelů a vyšší je také i kvalita.

Technologie panelu

Nejen televizory, ale také monitory a mobilní telefony nabízejí dvě hlavní technologie panelu: LCD s LED podsvícením a OLED. V tom prvním případě se o vykreslení obrazu starají dvě vrstvy – podsvícení, které je následně překryto vrstvou tekutých krystalů. Právě tyto krystaly se dle potřeby starají o propouštění podsvícení, čímž dochází k vykreslení obrazu. Má to ale jeden háček. Když taková obrazovka potřebuje vykreslit černou, ve skutečnosti zobrazí spíše lehce našedlou barvu. I když podsvícení překryje zmiňovaná vrstva tekutých krystalů, nedokáže zcela překrýt záření a způsobí tak tento efekt.

Technologie OLED podobným neduhem netrpí. Využívá takzvané organické diody, které reprezentují jednotlivé pixely. Díky tomu se zde nenachází žádné podsvícení. Z tohoto důvodu tak odpadá problém s vyobrazením černé. Jednotlivé diody/pixely lze totiž aktivovat zcela individuálně a pokud tedy v některém případě bude nutné vykreslit černou, obrazovka diody na daných místech nerozsvítí.

I OLED má však své nevýhody. Technologie je o něco dražší a může trpět na vypalování pixelů. To se stává v případech, kdy je po delší dobu vykreslen statický obraz. V dnešní době už se každopádně nejedná o takový problém, jelikož se technologie neustále posouvá kupředu a navíc situace, kdy by byl po dobu několika desítek hodin vykreslen stejný obraz, jsou nepravděpodobné.

Typy podsvícení

Jelikož je OLED technologie nákladnější, výrobci přišli s inovativním řešením v podobě takzvaného Mini LED podsvícení. V takovémto případě se sice stále jedná o LCD panel s podsvícením, které však využívá miniaturní diody (do velikosti 0,2 mm). Díky tomu je diod podstatně více, a navíc jsou seskupovány do takzvaných lokálních zón, jež se následně starají o samotné podsvícení obrazu. Pokud je pak někde potřeba vykreslit černá, jednoduše nedojde k aktivaci dané zóny diod. Po stránce kvality se tak Mini LED obrazovky značně přibližují technologii OLED.

Technologií budoucnosti je pak označován typ Micro LED. Ten používá dokonce ještě menší diody než Mini LED a opět je tak lze používat rovnou jako samotné pixely. Teoreticky se jedná o povedenou „kopii“ OLED, avšak bez použití organických diod, které mají vyšší spotřebu a mohou trpět na již zmiňované vypalování pixelů. Aktuálně ale televize s Micro LED obrazovkou „trápí“ extrémní pořizovací cena – například Samsung 110″ Micro LED (MNA110MS1ACXXH) vyjde na 4 miliony korun.

Další důležité atributy

Pro některé uživatele může být klíčová takzvaná obnovovací frekvence, která se udává v hertzích a její hodnota reprezentuje počet snímků, jež se dokáží na obrazovce vykreslit za jednu sekundu. Čím vyšší hodnota, tím může být obraz svižnější a plynulejší. Není to však pravidlem. Záleží totiž i na zobrazovaném obsahu. Většina filmů a seriálů se totiž natáčí ve 24 snímcích za sekundu a vyšší obnovovací frekvenci u nich nevyužijete. Kdo jí naopak ocení, jsou především hráči akčních her. Televizory nabízejí 50 až 120 Hz.

Nesmíme zapomenout ani na kontrast. Ten poukazuje na poměr mezi nejsvětlejším a nejtmavším bodem. Pokud chcete televizor s vysokým kontrastem (nebo také dynamickým rozsahem), neobejdete se ani bez vysokého maximálního jasu, který taktéž hraje důležitou roli. Takové televize pak nabízejí jasné zobrazení bílé a bezchybné vykreslení černé. Přesně proto mají obrazovky spoléhající na OLED technologii či Mini LED podsvícení výrazně vyšší dynamický rozsah než klasické LCD.

Televizor v interiéru Unsplash
Zdroj: Unsplash.com
Dnešní televize slouží i jako designový doplněk domácnosti

Neustálý posun technologií kupředu nám přinesl i HDR obsah. Jedná se například o filmy či seriály, které jsou samy o sobě natočeny ve vyšší kvalitě. Tu ale dokáží zobrazit jen televize s podporou HDR obsahu. Zda konkrétní model tuto možnost nabízí, poznáte poměrně jednoduše pomocí označení HDR10, HDR10+ a Dolby Vision. Mějte ale na paměti, že mezi jednotlivými pojmenováními jsou určité rozdíly. Například HDR10 je nejstarším standardem, zatímco HDR10+ a Dolby Vision nabízejí ještě lepší kvalitu obrazu.

Nejlepší televize do 10 000 korun

I do 10 tisíc korun se dají pořídit solidní televize, je ale nutné počítat s menší úhlopříčkou. Zároveň ale platí jedna věc – ne každý potřebuje televizi enormních rozměrů. V tomto cenovém rozpětí se jako vhodný kandidát jeví model TCL 43P715 s 43“ displejem v 4K UHD rozlišení a s podporou HDR10. Kvalita obrazu je vzhledem k ceně na relativně vysoké úrovni.

Ačkoliv tento model nabízí klasické LED podsvícení, i přesto má něco, díky čemu posunuje kvalitu obrazu ve srovnání s konkurencí o pár krůčků vpřed. Řeč je o takzvaném lokálním stmívání (Micro Dimming). Samotný obraz je v takovém případě rozdělen do několika menších zón, u kterých se individuálně upravuje jejich jas a kontrast pro dosažení co možná nejlepších výsledků. Zároveň nechybí ani operační systém Android TV. Díky tomu si TCL 43P715 poradí s Netflixem, YouTube, Amazon Prime či stažením řady dalších aplikací. Přítomný je samozřejmě i TV tuner a nechybí ani podpora DVB-T2. Uživatelé každopádně jako nevýhodu považují přítomnost pouze jednoho USB konektoru.

V této cenové kategorii se dají pořídit i televizory s úhlopříčkou nad 50“ jako například Hyundai LED 55″ (55TS643). Ten nabízí úhlopříčku 55“ při 4K UHD rozlišení a nechybí ani HDR. Televizor používá stejné LED podsvícení s technologií lokálního stmívání jako TCL. Nesmíme zapomenout uvést ani přítomnost Wi-Fi a TV tuner s podporou DVB-T2. Bohužel zde však chybí populární Android TV, který je nahrazen vlastním operačním systémem. Oba zmiňované modely pak nabízejí 50 Hz obnovovací frekvenci.

Nejlepší televize do 25 000 korun

Skvělým zástupcem této kategorie je Philips 55″ OLED (55OLED805/12), který ve srovnání se zmiňovanými televizory nabízí o poznání kvalitnější obraz. Výrobce totiž vsadil na technologii OLED, která v kombinaci s 4K UHD rozlišením, podporou HDR10, HDR10+ a Dolby Vision nabízí prvotřídní obraz. Lepší je to i v případě obnovovací frekvence, která dosahuje 100 Hz.

Výrobce vsadil také na technologii Ambilight. Ta na zeď za televizí promítá barvy dle právě přehrávaného obsahu, díky čemuž se obraz opticky zvětšuje a funkce tak zpříjemňuje sledování obsahu. Potěšit dokáže i přítomnost Android TV spolu s Google Assistant či TV tuner s podporou DVB-T2. Uživatelé si pochvalují i kvalitu reproduktorů, jejichž výkon dosahuje 50 W.

Nejlepší televize do 50 000 korun

Nesmírně oblíbenou televizí do 50 000 korun je TCL 75″ LED (75C728). Na 75“ obrazovce lze vidět takřka každý detail v co možná nejvyšší kvalitě. TV využívá technologii QLED, která sice využívá LED podsvícení s kvantovými tečkami, avšak na rozdíl od OLED nabízí vyšší životnost a nižší energetickou náročnost. Dokáže také solidně zobrazit černou barvu.

Z hlediska parametrů potěší 4K UHD rozlišení, 100 Hz obnovovací frekvence a podpora HDR10, HDR10+, HLG či Dolby Vision. Nechybí ani kvalitní ozvučení prostřednictvím 30 W Dolby Atmos reproduktorů. Zároveň se jedná i o vhodný model pro hráče, a to díky již zmiňované vysoké obnovovací frekvenci. Abychom jen nechválili, u uživatelů se objevuje i kritika, podle které v některých situacích není obraz při pohledu ze strany úplně čistý.

Nejlepší televize do 100 000 korun

Pokud chcete televizi do 100 000 korun, tak už samozřejmě očekáváte, že nabídne co možná nejkvalitnější obraz a řadu dalších benefitů. Tyto požadavky splňuje zajímavý model LG 65″ LED (65QNED993PB.AEU), který myslí na budoucnost. Tato TV totiž nabízí 65“ obrazovku s rozlišením 8K UHD, 100 Hz obnovovací frekvenci a podporu HDR10, HLG včetně Dolby Vision. Od ostatních kousků ji odlišuje použitá technologie panelu. Jedná se totiž o Mini LED, který nabízí benefity OLED panelů, avšak zároveň netrpí jejich nedostatky.

LG 65QNED99
Zdroj: LG
Model LG 65QNED99 nabízí prvotřídní obraz a jednoduchý design

Aby toho nebylo málo, LG v případě tohoto modelu vsází na technologii Quantum Dot NanoCell. Ta v kombinaci s Mini LED podsvícením, které se mimo jiné skládá z 30 tisíc diod, zajišťuje prvotřídní obraz v jakýchkoliv situacích. Uši potěší reproduktor s výkonem 60 W. Díky výkonnému procesoru navíc TV dokáže pracovat s umělou inteligencí, jež automaticky upravuje zvuk i obraz do co možná nejlepší podoby. Při zohlednění ceny ale tento model strádá na straně kontrastu, který by mohl být o něco lepší.

Nejlepší televize dle úhlopříčky

Televize lze rozdělit i podle jejich úhlopříčky.

Pod 50“

Povedeným televizorem s úhlopříčkou pod 50“ je LG 48″ OLED (OLED48A13LA.AEU). Jak již samotný název napovídá, tento model nabízí úhlopříčku 48“ a OLED panel, díky kterému nabízí kvalitní obraz za cenu pod dvacet tisíc korun. Disponuje 4K UHD rozlišením s podporou HDR10, HLG, Dolby Vision či 20 W reproduktorem s prostorovým zvukem Dolby Atmos. Hlavní předností tohoto modelu je přesné vyobrazení barev. Uživatelé si v některých případech stěžují na nedostačující jas. Tento nedostatek však naštěstí pociťují jen tehdy, pokud na obrazovku svítí slunce.

Samsung The Frame
Zdroj: Samsung.com
Samsung The Frame působí jako obraz.

Pokud byste toužili po něčem designovějším, vaší pozornosti by rozhodně neměl uniknout model Samsung 43″ LED (QE43LS03AAUXXH) s označením The Frame. Tato televize nabízí 43“ QLED obrazovku s rozlišením 4K UHD a podporou HDR10, HDR10+ a HLG. Krom obrazu (který nemá dle uživatelských recenzí zrovna nejlepší pozorovací úhly) je jeho hlavní předností design. Televizi lze totiž snadno přidělat na stěnu, kde následně působí jako obraz. Zároveň nabízí speciální režim pro zobrazování uměleckých děl. Tento model je k dostání i ve více velikostech.

V rozmezí 50 – 55“

Televize s úhlopříčkou 55“ jsou takzvaným zlatým středem. V této oblasti se oblibě těší například model Samsung 55″ QLED (QE55QN90AATXXH), který dokáže potěšit nejen technologií QLED a rozlišením 4K UHD, ale také pokročilým Mini LED podsvícením. Nechybí ani podpora HDR10, HDR10 a HLG, přičemž hlavním tahounem je vysoká kvalita obrazu.

Tato televize má nadprůměrný kontrast a aby toho nebylo málo, výkonný procesor v kombinaci s umělou inteligencí automaticky vylepšuje obraz 4K videa. Častokrát je také vyzdvihována vysoká obnovovací frekvence (100 Hz), díky které si model náramně užijí i hráči videoher. Technologie podsvícení Mini LED každopádně trpí na jev, u kterého je během vykreslování jasnějších objektů patrné ohraničení. Při běžném sledování televize naštěstí tento neduh nelze téměř spatřit.

Nad 55“

Segment televizorů s úhlopříčkou nad 55“ je skutečně rozsáhlý. Za zmínku rozhodně stojí například Samsung 65″ QLED (QE65Q80AATXXH) s 65“ obrazovkou, rozlišením 4K UHD, obnovovací frekvencí 100 Hz a podporou HDR10, HDR10+ či HLG. Tato televize taktéž používá technologii QLED a prostřednictvím svého procesoru dokáže vylepšovat zvuk i obraz. Uživatelé ji chválí především za dobré vykreslování barev a velké pozorovací úhly. Jelikož se ale nejedná o OLED, může být problém se zobrazením černé.

QE85Q60A
Zdroj: Samsung.com

Když ani 65“ nestačí, může vás zaujmout Samsung 85″ QLED (QE85Q60AAUXXH). Tento model taktéž nabízí rozlišení 4K UHD s podporou HDR10, HDR10+ a HLG a nižší, 50 Hz obnovovací frekvenci. Televize jinak disponuje stejnou výbavou jako výše zmiňovaný model. Potěší kvalitním obrazem, jeho automatickým vylepšováním prostřednictvím procesoru a zcela dostačující kvalitou zvuku.

Zobrazit celou nabídku televizí

Kde koupit nejlepší televize

TCL 43" LED (43P715)

TCL 43" LED (43P715)

od  

Philips 55" OLED (55OLED805/12)

Philips 55" OLED (55OLED805/12)

od  

TCL 75" LED (75C728)

TCL 75" LED (75C728)

od  

LG 65" LED (65QNED993PB.AEU)

LG 65" LED (65QNED993PB.AEU)

od  

Samsung 50" QLED (QE50LS03AA)

Samsung 50" QLED (QE50LS03AA)

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Televize

Vratislav Holub

Vratislav Holub

Redaktor

Fanoušek technologií, student marketingu a redaktor, který se psaní článků věnuje od roku 2018. Primárně se zabývá děním okolo společnosti Apple, ale nejsou mu cizí ani konkurenční platformy, jejíchž pokrok mnohdy s údivem obdivuje. Ve svém volném čase rád debatuje s přáteli o aktuálním světovém dění. Řadí se k nočním sovám.

Více článků od Vratislava

Přečtěte si také