Seznam.cz

OLED vs. QLED televize: Kterou vybrat a proč

Televize LG OLED
Zdroj: LG
Pavel-Jelič
Pavel Jelič před 1 rokem

Při výběru nové televize je nutné zvážit hned několik různých aspektů. Alfou a omegou je v tomto případě především technologie zobrazení. Mezi nejdiskutovanější technologie zobrazení se aktuálně řadí OLED a QLED. Z hlediska názvů jako takových se navzájem liší pouze v jediném písmenu, rozdílů je však o mnoho více. Pojďme si společně v tomto článku porovnat OLED televize s těmi QLED a řekněme si, pro koho je jaká technologie zobrazení lepší.

OLED, QLED a další

Jako by těch všemožných zkratek nebylo málo. Pokud se však chystáte koupit novou televizi, která vám vydrží několik dlouhých let, tak rozhodně stojí za to, abyste si udělali „průzkum“ a zjistili, která technologie zobrazení je pro vás ta pravá. Avšak v případě, že na vlastní průzkum nemáte úplně hromadu času, tak se nemusíte ničeho obávat. Přesně pro vás jsme totiž vytvořili tento článek, ve kterém si zcela objektivně a nezaujatě obě technologie zobrazení porovnáme. Po dočtení tohoto článku už tedy budete vědět, zdali byste měli zvolit OLED, anebo QLED.

Technologie

Ještě před tím, než se vrhneme na porovnání jednotlivých aspektů, tak je nutné, abychom si vysvětlili, jak obě tyto porovnávané technologie fungují. Hned na začátek můžeme uvést, že OLED oproti QLED funguje zcela odlišně. To ale rozhodně neznamená, že by automaticky byla jedna technologie zobrazení lepší než ta druhá. Ve skutečnosti totiž mají obě tyto technologie své výhody a nevýhody.

OLED

OLED je zkratka anglického termínu Organic Light-Emitting Diode. V češtině se tedy jedná o diodu, která se může díky organickým materiálům s pomocí elektrického proudu rozsvítit. To znamená, že každá jedna dioda, která má velikost jednoho pixelu (obrazového bodu), produkuje své vlastní světlo. Není tedy nutné využívat podsvícení jako u QLED a ostatních známých technologií. Každá dioda může u OLED televize pracovat nezávisle na těch ostatních, což přináší řadu různých výhod. Při nevyužití diody pak dojde k jejímu kompletnímu zhasnutí. Vzhledem k nevyužitému podsvícení to znamená, že černá barva je v tomto případě opravdu černá. OLED technologii využívá především značka LG, kromě ní pak také Sony, Philips či Panasonic.

Detail technologie OLED v televizích LG
Zdroj: LG
Vrstvy OLED panelu.

QLED

QLED je zkratka anglického termínu Quantum Dot Light Emitting Diode. V překladu se tedy jedná o LED diodu, která využívá kvantové body (Quantum Dots, QD). QLED televize jsou svým způsobem stavěné na klasických LCD televizích, které jsou podsvícené LED diodami. Jakýmsi „vylepšovákem“ je ale v tomto případě právě technologie Quantum Dots, tedy speciální vrstva vysoce odolných kvantových teček, které slouží k celkovému vylepšení obrazu. Kromě toho je tato vrstva doplněna speciálními modrými LED světly. Díky tomu vzniká vysoce jasný obraz s podporou více než miliardy různých barev. Za QLED technologií Samsung, tudíž ji najdete především v televizích od této jihokorejské společnosti. Samsung se však spojil se značkami TCL a HISENSE, které u nás nejsou tolik rozšířené. Společně se tyto značky snaží OLED technologii „zadupat do země“.

Detail podsvícení LCD televizí
Zdroj: LG
Podsvícení QLED využívá standardních diod a zdrojů modrého světla.

Jakou technologii vybrat?

Výše jsme si společně jednoduše vysvětlili, jaký je rozdíl mezi OLED a QLED televizemi. Co si však budeme nalhávat, obyčejnému uživateli je ve finále relativně jedno, jak se zobrazovací technologie nazývá. Jde mu primárně o to, aby televize splnila jeho očekávání, a aby se na ni pokaždé díval s radostí. Níže se proto společně podíváme na několik základních aspektů, které je nutné při výběru každé televize zvážit. U těchto aspektů si pak řekneme, zdali má navrch technologie OLED, anebo QLED.

Tloušťka a tělo jako takové

Prvním aspektem, na který se podíváme, je tloušťka televize. Pokud jste někdy v poslední době měli možnost prohlédnout si některé nejnovější televize, tak jste zjistili, že mohou být doopravdy velmi úzké. Některé televize jsou dokonce tak úzké, že svůj hardware mají zvlášť v samostatné krabičce a na stěně tak visí pouze obrazovka. Tyto extrémně úzké televize disponují vždy technologií OLED. Jak už bylo zmíněno výše, tak OLED televize nepotřebují podsvícení, tedy vrstvu LED diod, která je u QLED televizí nutná. Tato vrstva samozřejmě zabírá určité místo, a tak jsou nejen QLED televize, ale i všechny ostatní, které nevyužívají technologii OLED, tlustější. Rozhodně se ale nejedná o bůhvíjak velké rozdíly – bavíme se o centimetrech. Pokud však chcete mít televizi například připevněnou na stěně a nechcete, aby příliš vyčnívala, tak pro vás bude lepší OLED.

Detail OLED televize na stěně
Zdroj: LG
Například televizory LG OLED řady WX lze namontovat až těsně ke zdi.

Podání černé barvy

Již v jednom z výše uvedených odstavců jsme zmínili, že v případě technologie OLED se jednotlivé pixely mohou kompletně vypnout. Vzhledem k tomu, že OLED televize ani nemají podsvícení, tak to znamená, že černá barva je v tomto případě doopravdy černá – nikde nic nesvítí. U jakýchkoliv jiných zobrazovacích technologií, včetně QLED, není černá barva nikdy stoprocentně černá. Jedná se o velmi tmavou šedou, kterou však mozek ve finále od černé neumí úplně rozpoznat. S podáním černé barvy pak souvisí také kontrast, tedy hodnota, která udává poměr mezi nejsvětlejším a nejtmavším místem obrazu. Vzhledem k tomu, že má OLED televize černou barvu černější než v případě QLED, tak je jasné, že z hlediska kontrastu je na tom OLED lépe.

Barevnost

První výhodou pro QLED je podání barev jako takových. QLED televize totiž jako jediné zvládnou vyobrazit veškeré barvy z gamutu P3, konkrétně se v tomto případě bavíme o více než miliardě různých barev a odstínů. OLED oproti tomu lehce ztrácí, nejedná se však o nic zásadního. Většina OLED televizí zvládne z barevného gamutu P3 vyobrazit více než 90 % všech barev. Pokud se tedy budete dívat na nějaký barevný obsah, tak se u QLED televize můžete těšit na o něco lepší podání těchto barev a především pak lepší podporu HDR. Jak už bylo řečeno výše, tak OLED zase naopak zobrazuje černou doopravdy černou, díky čemuž vzniká lepší kontrast.

Maximální jas

Co se týče maximálního jasu, tak má navrch technologie QLED. Vysvětlení je v tomto případě relativně prosté. Jak už bylo zmíněno, tak v případě OLED se o podsvícení stará každá dioda zvlášť, kdežto u QLED je podsvícení řešeno zvlášť prostřednictvím LED diod. Jednotlivé malé diody však nezvládnou vyprodukovat tolik světla jako silné podsvícení, které najdete u QLED televizí. Pokud tedy máte v plánu využívat televizi tam, kde je neustále hodně světla – tedy například v místě, kde na televizi bude většinu času přímo svítit slunce – tak byste měli výhodu u QLED televizí zvážit. OLED se pak zase hodí například do ložnice či do „tmavší“ místnosti. Každopádně berte v potaz, že vždy můžete zastřít. Pokud byste vedle sebe postavili OLED a QLED televizi, tak jas bude nejspíše prvním velkým rozdílem, kterého si všimnete.

Pozorovací úhly

Jeden z důvodů, proč uživatelé upřednostňují OLED televize před těmi ostatními, jsou pozorovací úhly. OLED televize mají oproti QLED pozorovací úhly o mnoho lepší. Pokud se hodláte na televizi dívat z různých úhlů, tak byste určitě měli zvolit OLED televizi. Široké pozorovací úhly využijete například při skupinovém sledování sportu nebo pokud na televizi v obýváku chcete koukat i z kuchyně. Za lepší pozorovací úhly OLED vděčí nezávislým diodám (pixelům), které nepotřebují podsvícení a zvládnou se rozsvítit pomocí elektrického proudu. QLED televize se zase musí naopak na podsvícení spoléhat, což způsobuje, že z úhlů není obraz tak dobrý.

Odezva a ghosting

Patříte mezi jedince, kteří se rádi dívají na sport? Chystáte se na nové televizi hrát hry? Popřípadě máte v plánu sledovat takový obraz, který se neustále mění? Jestli ano, tak pro vás možná bude ideální OLED televize. Ty totiž oproti ostatním technologiím nabízí bezkonkurenční rychlost odezvy. Tím samozřejmě nechceme říci, že byste u QLED mohli výrazným způsobem pozorovat horší odezvu. Pouze je nutné zmínit, že v některých případech může hrát každá jedna milisekunda roli. Díky nízké odezvě se tak nemusíte bát rozmazání či tzv. ghostingu. V praxi se ghosting může projevovat především u rychle se pohybujících objektů, které za sebou mohou v případě nižší rychlosti odezvy zanechávat „duchy“.

Vypalování

U starých plazmových televizí jste se po delší době používání mohli setkat s takzvaným vypalováním. To se projevuje tehdy, kdy se na obrazovce po dlouhou dobu nachází na stejném místě neměnný objekt – jedná se například o loga televizních stanic. Jakmile se před několika lety začaly šířit televize s technologií OLED, tak se objevily podobné problémy s vypalováním. Dobrou zprávou ale je, že v současné době už nemusíte vypalování u OLED televizí řešit. Došlo totiž k podniknutí několika různých kroků, které vypalování zabraňují. Většina OLED televizí nabízí přímo v nastavení speciální funkce, díky kterým vypalování kompletně eliminujete. Jedná se například o funkci, která nepozorovaně čas od času pohne s celým obrazem. Všeobecně se nyní uvádí, že k projevení vypálení byste museli na televizi mít stejný obsah po dobu zhruba čtyř tisíc hodin. Pro většinu z nás se tak nejedná o problém. Máte-li však z vypálení strach, tak v případě QLED televizí nemusíte mít žádné obavy. Zde totiž k vypálení dojít nemůže.

Cena

Pokud jste se rozhodli koupit zbrusu nový model televize, tak byste měli vědět, že ve stejné kategorii bude ve většině případech OLED dražší. Ceny se mohou svým způsobem srovnat tehdy, pokud srovnáte lepší QLED televizi s průměrnou OLED televizí. Samozřejmě se ale klidně může objevit nějaká speciální akce, díky které budete schopni OLED televizi zakoupit za lepší cenu. Jestliže však jednoduše hledáte televizi, která má nabídnout skvělou kvalitu obrazu, ale měla by být levnější, tak budete muset sáhnout po QLED. Cena se pak odvíjí také od velikosti televize, kterou si však musíte určit zcela sami.

Samsung QLED TV pro rok 2021
Zdroj: Samsung
Samsung je největší producent QLED televizorů.

Závěr a rozhodnutí

Výše jsme se společně podívali na základní rozdíly mezi OLED a QLED televizemi. I přesto, že mezi jednotlivými technologiemi nějaké rozdíly jsou, tak obě technologie jsou skvělé a ani s jednou rozhodně neuděláte chybu. V případě OLED se však můžete těšit na lepší podání černé barvy, lepší pozorovací úhly a prakticky nulovou odezvu. Navíc k tomu jsou OLED televize opravdu až překvapivě úzké, tudíž například ze stěny nebudou vyčnívat tolik jako QLED. Televize QLED se pak pyšní vyšším maximálním jasem, lepším podáním barev jako takových, nehrozí u nich vypálení a celkově jsou oproti OLED levnější.

Vybral jsem OLED

Jestliže jste se na základě výše uvedených aspektů rozhodli pro OLED televizi, tak si můžete vybrat hned z několika různých výrobců. Pravdou ale je, že mezi nejpopulárnější výrobce OLED televizí patří společnost LG. Kromě LG pak nabízí OLED televize také Sony, Panasonic či Philips. Každopádně jen LG je schopno vytvářet větší OLED panely. Máte-li tedy v plánu koupit velkou OLED televizi, budete muset sáhnout po LG. Od této značky můžete tedy zakoupit OLED televize v různých velikostech – bez problémů a za přijatelnou částku seženete televize s úhlopříčkou 48″, 55″, 65″ a 77″. Existují i větší, ale ty jsou především na objednávku a zaplatíte za ně stovky tisíc korun.

Vybral jsem QLED

V případě, že jste se rozhodli pro QLED televize, tak je pro vás výběr relativně jednoduchý. V České republice totiž s technologií QLED seženete především televize Samsung. Samozřejmě v některých obchodech můžete sáhnout i po TCL a Hisense, které ale u nás nejsou tolik rozšířené. Samsung nabízí mnoho různých televizí s podporou QLED, a to od těch malých, až po ty velké. Konkrétně lze zakoupit QLED televize, které jsou k dispozici v úhlopříčkách 80 cm, 108 cm, 125 cm, 139 cm, 164 cm, 189 cm a 215 cm.

Zobrazit nabídku všech televizí

Oblíbené OLED a QLED televize

LG 55" OLED (OLED55B13LA)

LG 55" OLED (OLED55B13LA)

od  

LG 55" OLED (OLED55A13LA)

LG 55" OLED (OLED55A13LA)

od  

LG 55" OLED (OLED55C11LB)

LG 55" OLED (OLED55C11LB)

od  

Philips 55" OLED (55OLED706/12)

Philips 55" OLED (55OLED706/12)

od  

Samsung 50" QLED (QE50Q80BATXXH)

Samsung 50" QLED (QE50Q80BATXXH)

od  

Samsung 55" QLED (QE55Q80TATXXH)

Samsung 55" QLED (QE55Q80TATXXH)

od  

Samsung 55" QLED (QE55QN90AATXXH)

Samsung 55" QLED (QE55QN90AATXXH)

od  

Samsung 55" QLED (QE55Q67AAUXXH)

Samsung 55" QLED (QE55Q67AAUXXH)

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Pavel-Jelič

Pavel Jelič

Redaktor

Primárně redaktor, sekundárně milovník informačních technologií. Zajímám se o webdesign a grafiku, život si nedovedu představit bez produktů od Applu a velmi blízko mám ke sportovním vozům. Rád se všeobecně věnuji novinkám v IT a poskytuji odborné poradenství.

Více článků od Pavla

Přečtěte si také