Seznam.cz

Změny v energetických štítcích: Kam se poděly pračky třídy A+++?

Pračka s otevřenými dvířky
Zdroj: Pixabay.com
petr-pohudka
Petr Pohůdka před 2 roky

Pokud jste v nedávné době sháněli úspornou pračku, jistě jste si všimli, že došlo ke změně značení tříd energetické účinnosti. Zmizely pračky s označením A+++ a další kategorie s nepřehlednými znaménky. Zjistěte, jak se v aktuálním označování vyznat.

Oblíbené úsporné pračky třídy A

Porovnat parametry

Staré energetické štítky již nebyly přehledné

Energetický štítek vám poskytuje základní informace o spotřebiči. V případě praček tak okamžitě znáte údaj o spotřebě energie, vody, emisích hluku, kapacitě nebo třídě odstřeďování. Na štítku na první pohled upoutá označení třídy energetické účinnosti, které vám umožní pračky rychle porovnávat. A právě ty doznaly během minulého roku zásadních změn.

Systém energetických štítků se objevil v roce 1995 a je platný v celé EU. U energetických tříd se pro klasifikaci spotřebičů využívala škála od A do G. Do třídy A se řadily nejúspornější pračky, ve třídě G se skrývaly ty nejméně hospodárné modely. S technologickým vývojem však rychle narůstala energetická účinnost spotřebičů a používané rozdělení přestalo být dostatečné. V roce 2010 proto došlo k aktualizaci systému a dodatečně byly zavedeny třídy energetické účinnosti A+, A++ a A+++. Do těchto kategorií spadaly pračky s nejvyšší účinností, přičemž ty nejhospodárnější spotřebiče se pyšnily označením A+++.

Postupem času ale začala být nová kategorizace pro zákazníky spíše matoucí. V nehospodárných třídách se neobjevovaly skoro žádné pračky – většina produktů splňovala požadavky některé z „áčkových“ kategorií. Lidé si tak často kupovali pračku třídy A+ v domnění, že pořizují energeticky úsporný model, ale výrobek byl v tomto ohledu v porovnání s konkurencí již značně podprůměrný. Pro ilustraci – rozdíl ve spotřebě mezi pračkami kategorie A++ a A+ se v průměru pohyboval okolo 20 %.

Nové třídy energetické účinnosti platí od března 2021

Neuspokojivý stav se EU rozhodla změnit. Od března loňského roku tak platí nově definované třídy energetické účinnosti, které neobsahují matoucí znaménka. Opět využívají původní škálu od A do G. Byly navrženy tak, aby se do třídy A v úvodu dostalo jen menší množství produktů. Dříve nejúspornější pračky A+++ se ocitly v třídách B a C.

Současné dělení tedy zákazníkům opět přináší lepší orientaci mezi produkty. Spotřebitelé ale na změnách v energetických štítcích vydělají hned dvakrát. Opatření totiž motivují výrobce k inovacím. Žádný z nich nechce mít své produkty mimo nejlepší kategorie. Tento trend je zřetelný na rychle rostoucím počtu spotřebičů v třídě A. V neposlední řadě bude aktuální vývoj prospěšný i pro životní prostředí – pračky ke svému fungování potřebují stále menší množství energie.

energeticke-tridy
Zdroj: Pixabay.com
Vyšší přehlednost u tříd energetické účinnosti zajišťuje návrat k původní škále od A do G.

Novinky se netýkají jen tříd energetické účinnosti

Energetické štítky se dočkaly ještě dalších změn. Došlo také k úpravě metodiky měření spotřeby. Dříve jste na štítku našli údaj o roční spotřebě pračky, který často nereflektoval reálné využití spotřebiče. Nyní se uvádí spotřeba na 100 pracích cyklů, což by mělo být z pohledu zákazníka přehlednější.

Na každý energetický štítek od března přibyl QR kód. Po jeho načtení se vám zobrazí detailnější informace o produktu. Jako zdroj údajů slouží EPREL, online databáze pro registraci výrobků. Do tohoto systému musí výrobci zaregistrovat své produkty předtím, než je uvedou na trh EU. Nejedná se tedy o žádné informace komerčního charakteru.

Drobné úpravy proběhly i u dalších uváděných parametrů. V porovnání s již zmíněnými novinkami jde ale spíše o kosmetické změny. Místo roční spotřeby vody se na štítku objevuje spotřeba vody na jeden prací cyklus, kapacita pračky se začala vztahovat na program Eco, přibyla informace o délce Eco programu a úroveň hlučnosti je nově kategorizována do tříd od A do D.

Změny nastaly i u jiných spotřebičů

Přehlednější energetické štítky najdete na více spotřebičích. Aktualizace štítků proběhla také u:

  • kombinovaných praček se sušičkou,
  • myček nádobí,
  • chladniček, mrazniček a vinoték,
  • svítidel,
  • elektronických displejů (televizorů, monitorů apod.).

Energetickými štítky navíc od března loňského roku musí být opatřena i komerční chladicí zařízení využívaná pro přímý prodej. Za povšimnutí určitě stojí skutečnost, že u sušiček prádla nadále zůstávají původní energetické štítky. Zákazník, který váhá mezi kombinovanou pračkou se sušičkou a samostatnou sušičkou, tak může být oprávněně zmaten, protože u první skupiny spotřebičů najde nejúspornější modely ve třídě A, zatímco u druhé ve třídě A+++. Podobné překvapení čeká na spotřebitele, kteří si naráz pořizují pračku a sušičku.

Nezbývá nic jiného, než se s touto nedokonalostí dočasně smířit. Energetické štítky u sušiček by měly získat novou podobu v následujících letech. Totéž platí pro pečicí trouby, klimatizace nebo kotle.

Zobrazit nabídku nejúspornějších praček

Oblíbené úsporné pračky třídy A

Hoover HW4 37AMBS/1-S

Hoover HW4 37AMBS/1-S

od  

Candy RO41276DWMCRE-S

Candy RO41276DWMCRE-S

od  

LG F4WV909P2TE

LG F4WV909P2TE

od  

Samsung WW90T534DAE/S7

Samsung WW90T534DAE/S7

od  

BEKO WUE8736CSXN

BEKO WUE8736CSXN

od  

Samsung WW90T554DAE/S7

Samsung WW90T554DAE/S7

od  

Candy RO 1284DWME/1-S

Candy RO 1284DWME/1-S

od  

LG F4WV909P2E

LG F4WV909P2E

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

petr-pohudka

Petr Pohůdka

Redaktor

Nadšenec do sportu, technologií, moderních domácích spotřebičů a dalších vychytávek, které lidem šetří čas. Ve volných chvílích vyráží na výlety do přírody, cestuje s fotoaparátem v ruce nebo se zdokonaluje v cizích jazycích.

Více článků od Petra

Přečtěte si také