Seznam.cz

Velký přehled streamovacích služeb. Jak nejvýhodněji sledovat filmy, hrát hry nebo poslouchat hudbu?

netflix
Zdroj: Netflix
Martin Chroust
Martin Chroust před 1 měsícem

Streamovací služby hýbou světem. Díky nim si můžete pustit filmy, hry nebo hudbu podle vašeho výběru pustit v mobilu, tabletu ale třeba i v počítači, herní konzoli nebo v televizi. Každá ze služeb má ale své silnější a slabší stránky a předplatné se ještě často dělí na rozličné tarify, mezi nimiž může být problém najít ten pro vás ideální. V tomto velkém srovnání se podíváme na zoubek všem významným streamovacím službám, které fungují v Česku.

Představení streamovacích služeb

Stačí vám slušné internetové připojení, uživatelský účet s aktivním předplatným, a máte před sebou téměř neomezené možnosti sledování seriálů, filmů, hraní her či poslechu hudby. Jednotlivé varianty předplatného nabízí vyšší či nižší kvalitu přehrávání a s tím i další návazné služby. V případě levnějších verzí předplatného je kvalita obsahu nižší či jeho dostupnost omezenější. Vyšší úrovně předplatného pak nabízejí nejvyšší možnou kvalitu a zároveň mohou pod jedním účtem mít současně přihlášeno více zařízení zároveň. Některé služby mají i  rodinné předplatné, které je dostupné lidem sdílících jednu domácnost, přičemž každá osoba má svůj separátní profil s oblíbeným obsahem.

Spousta služeb má i dárkové poukazy, které mají jasně danou hodnotu nebo je předplatíte vybranou částku a obdarovaný je použije k „nabití“ svého účtu. Nemusíte se tedy bát, že byste do služby zadali platební kartu a zapomněli ji deaktivovat. Poukazem můžete obdarovat nejen své blízké, ale i sebe. Jakmile poukaz vyprší, služba se zastaví. Následně stačí jen přidat nový kupon, a můžete vesele pokračovat dál.

„Šedou zónou“ je pak sdílení účtů s hesly mezi lidmi, kteří nebydlí pod jednou střechou. Každého člena tak předplatné vyjde levněji, na druhou stranu se jedná o porušení uživatelských podmínek služby, což může v konečném důsledku znamenat i uzamčení účtu.

Nejlepší video streamovací služby

Netflix

Jednou z nejznámějších video streamovacích služeb v Česku, která nemá bezplatnou variantu, je Netflix. Streamovací síť se od svého založení v roce 1997 rozrostla do podoby celosvětového giganta, který v posledních letech proslul i svou vlastní exkluzivní tvorbou. Netflix má k dispozici vlastní aplikaci určenou pro chytré televize, smartphony (Android a iOS) a také si můžete oblíbené filmy a seriály pustit přímo ve webovém prohlížeči.

netflix
Zdroj: Netflix

Neflix nenabízí žádnou formu bezplatného předplatného, ovšem po vložení údajů vaší platební karty máte první měsíc zdarma. A pokud si následně službu zrušíte, můžete to brát jako jakousi „demoverzi“. Služba nabízí tři tarify. V rámci Basic je k dispozici rozlišení HD ready (640 × 480 pix) a to na jednom zařízení. Absolutním základem by však pro vás měl být tarif Standard s rozlišením Full HD a se současným sledováním na dvou zařízeních. Nejvýše je postaveno předplatné Premium, která nabízí až rozlišení 4K UHD, tedy za předpokladu, že máte dispozici internet s rychlostí alespoň 25Mb/s. Abyste si na cestách nečerpali drahocenná data, můžete si pořady a filmy „předstáhnout“ a následně se na ně dívat „offline“.

Ceník základního tarifu vychází na 199 Kč měsíčně, verze Standard stojí 259 Kč a Premium pak 319 Kč.

HBO Go

Největším konkurentem Netflixu v Česku je HBO Go. Tato služba odstartovala v roce 2010, a vsází na filmy, seriály a také na dokumenty. HBO GO se pyšní až 6 400 hodinami zábavy (více než 4 000 seriálů a 800 filmů), služba je dostupná na celé řadě zařízení, od tabletu, telefonu až po počítače a televize. Samozřejmostí je dostatečné internetové připojení, na mobilních telefonech a tabletech se však  – stejně jako u Netflixu – můžete při předstažení koukat i offline.

HBOGo
Zdroj: HBO

Také HBO investuje do vlastní filmové a seriálové produkce. V aplikaci tak spustíte i ty filmy a seriály, které jinde prostě nenajdete. Silnou stránkou HBO GO jsou titulky a dabing, při přehrávání si tak můžete vybrat, zda chcete tvorbu v původním znění nebo namlouvenou v češtině. Dabovaných titulů má HBO Go dokonce více než zmiňovaný Netflix.

V rámci předplatného (jednotný tarif 159 Kč na měsíc) se můžete dívat až na dvou zařízeních zároveň a můžete být přihlášeny k pěti různým zařízením. V průběhu roku 2022 bude v Česku dostupná vylepšená služba HBO Max, který má stát 230 Kč na měsíc, respektive 150 Kč měsíčně při hromadné roční platbě. V jednu chvíli budete mít dostupné až tři souběžné streamy, přibudou také uživatelské profily a vyšší obrazová kvalitu (až 4K s HDR + Dolby Atmos). HBO Go totiž streamuje v maximální kvalitě Full HD bez HDR.

Amazon Prime Video

Videostreamovací služba od Amazonu umožňuje přehrávání videí v telefonu, tabletu, herní konzoli nebo na chytrých televizích. V jednu chvíli může služba běžet na třech zařízeních současně. Pro mobily a tablety je k dispozici offline sledování,  tedy za předpokladu, že si filmy nebo seriály dopředu stáhnete přes Wi-Fi. V aplikace máte opět k dispozici uživatelské profily, což se hodí pro sdílené účty s až šesti uživateli.

amazon prime video
Zdroj: Amazon

Služba nabízí populární filmy a televizní seriály, stejně tak jako vlastní tvorbu (takzvané Amazon Originals). Nabídka je pestrá, českého obsahu je však minimum – zhruba několik desítek pořadů. Většina filmů a seriálů je v angličtině bez možností titulků. A nepříliš výrazný zájem o české zákazníky je znát podle absence české lokalizace rozhraní aplikace.

Amazon Prime Video stojí v Česku 159 korun měsíčně, dočasně je možno službu pořídit za 79 Kč na měsíc s tím, že první týden máte zadarmo.

Apple TV+

Cestou originálního obsahu jde i Apple TV+, hledejte jej pod označením „Apple Originals“. Aplikace streamuje do chytrých televizí, herních konzolí a také do iPhonu, iPadu, Macu a Apple TV. Ve službě najdete dramata, seriály, dokumenty, zábavné pořady pro děti a další. Služba je samozřejmě bez reklam, a to až v rozlišení 4K s HDR. U filmů a seriálů jsou k dispozici české titulky a volitelně i český dabing.

Apple TV+
Zdroj: Apple

Při nákupu nového zařízení Apple dostanete předplatné na tři měsíce zdarma. Pro ostatní uživatele je k dispozici týdenní bezplatné období, následně budete platit 139 korun měsíčně. Svůj účet přitom můžete sdílet až s pěti členy rodiny.

Srovnání nejlepších video-streaming služeb

SlužbaCenové rozpětíRodinné/studentské účtyBezplatný režimPočet souborůOffline režimKvalita
Netflix199 - 319 KčNe (předplatné mimo Basic mohou sdílet 2 až 4 uživatelé)Necca 5 000 filmů a seriálůAnoHD Ready až 4K (dle předplatného)
HBO Go159 KčNe (dva uživatelé mohou sledovat najednou na jednom účtu)Necca 4 000 seriálů a 800 filmůAnoFull HD (bez HDR)
Amazon Prime Video159 Kč (79 Kč v akci)Ano, až šest profilů pod jedním účtemAno, 7denní trial verzecca 24 000 filmů a přes 2 100 seriálůAnoaž 4K UHD (dle kvality internetu)
Apple TV+139 KčAno, až s pěti členy rodinyTři měsíce zdarma/týdenní trialpřes 30 originálních filmů a přes 50 originálních seriálůAnoaž 4K HDR

I díky výraznému zásahu na trhu, alespoň za nás, vítězí Netflix, HBO Go je pak jen těsně druhé. Netflix navíc můžete darovat v podobě předplaceného kupónu, HBO Go má kupony nabídnout až v roce 2022. Často však závisí na vašich preferencích, protože obě služby mají svou vlastní tvorbu, a pokud vám vyhovuje konkrétní obsah, máte jasno.

Nejlepší hudební streamovací služby

Spotify

Světovým gigantem hudebního průmyslu je jednoznačně Spotify, jehož aplikace je lokalizována i  do českého jazyka. V bezplatné verzi aplikace činí datový tok nahrávek 160 kbit/s, v případě Premium varianty je zvuková kvalita dvojnásobná. Prémiová verze navíc umožňuje offline přehrávání hudby či neomezené přeskakování mezi nabízenými skladbami.

spotify
zdroj: Spotify

Pro studenty stojí předplatné 2,99 EUR na měsíc (75 Kč), pro běžné uživatele je cena stanovena na 5,99 EUR (151 Kč). Existuje však také rodinné předplatné, a to za 9,99 EUR (251 Kč), v rámci nějž můžete zařadit až šest uživatelů žijících pod jednou střechou. Spotify však můžete poslouchat i bezplatně, tedy pokud překousnete reklamy. Za vyzkoušení streamovací služby však „free“ verze určitě stojí.

YouTube Music

Přímým konkurentem Spotify je služba YouTube Music. Můžete ji brát jako užitečný doplněk při využívání služby YouTube Premium. Tu si uživatelé pořizují primárně kvůli tomu, aby se zbavili reklam při sledování videí na YouTube. A reklamy si deaktivujete i při přehrávání hudby v aplikaci YouTube Music. Na mobilu můžete počítat i s přehráváním hudby na pozadí při zamknuté obrazovce nebo s offline poslechem. Ve službě je k dispozici přes 60 milionů skladeb a nechybí ani známí čeští interpreti.

youtube music
Zdroj: Google

V maximální kvalitě pro offline poslech je hudba stahována v AAC s datovým tokem 256 kbps. Chcete-li YouTube Music využívat naplno, bude vás stát předplatné YouTube Premium 179 Kč měsíčně, pokud vám nejde o reklamy ve videích, můžete službu samostatně zakoupit za 149 korun. Rodinné předplatné vychází na 229 Kč, přičemž studentský tarif stojí 79 Kč na měsíc. Ve všech případech vám Google nadělí jeden měsíc zdarma.

Deezer

Deezer se dost často srovnává se Spotify, obě služby toho totiž mají až příliš mnoho společného. Pokud jste audiofilové, zřejmě využijete výhody předplatného HiFi, u základní varianty jsou rozdíly minimální. Služba funguje u telefonů, počítačů, chytrých domácích reproduktorů, a u dalších zařízení. Celkem je ve službě přes 73 milionů skladeb.

deezer
Zdroj: Deezer

Deezer má taktéž bezplatnou a placenou verzi. V bezplatné je datový tok MP3 stanoven na 128 kbps, v případě prémiové verze je 320 kbps. V těchto zvukových formátech je možné i stahovat hudbu pro offline poslech. V rámci Hi-Fi předplatného je použita bezztrátová koprese FLAC, která má minimální bitrate 1 411 kpbps. Tedy stejnou kvalitu jako CD audio bez komprimace. A to je v dnešním světě „ztrátových“ kodeků zajímavá výhoda.

Deezer Premium stojí 165 Kč na měsíc, pokud si předplatíte celý rok, ušetříte 25 %. Rodinné předplatné (249 Kč měsíčně) nabízí šest individuálních účtů (včetně dětských profilů) a připojení až třinácti různých zařízení. Úplně stejně stojí tarif Hi-Fi, ale jen pro jeden účet, který umožňuje poslech na jakémkoliv zařízení, včetně skladeb 360 Reality Audio. Pro všechny tyto tarify platí měsíční zkušební verze. A pak je tu ještě základní Free verze s reklamami, která neumožňuje offline poslech, a která má datový tok jen 64 kbps.

Apple Music

Hudební streamovací služba od Applu byla spuštěna v roce 2015, nabízí 75 milionů skladeb a podcastů. Apple Music funguje ve webovém prohlížeči i v podobě samostatné aplikace v mobilních zařízeních (včetně konkurenčního Androidu). Samořejmostí je offline poslech hudby či texy písní, které se zobrazují přímo v aplikaci. Apple Music streamuje v bitratu 256 kbps, a to v kodeku AAC, ale bez příplatku nabízí také bezztrátovou formu (ALAC, 24bitů/192 kHz) a podporu prostorového zvuku Dolby Atmos.

apple music
Zdroj: Apple

Apple Music stojí 149 Kč měsíčně, americký gigant vám k tomu nadělí tři měsíce zadarmo, a to po přidání údajů o platební kartě. K dispozici je dále rodinný tarif (229 Kč), který umožňuje sdílení s pěti dalšími členy rodiny. Studentský tarif stojí 69 Kč měsíčně.

Tidal

V předvánoční době zabodovala streamovací síť Tidal, která v rámci Black Friday akce nabídla velmi zajímavou cenu 10 korun za tříměsíční využívání služby HiFi. Tato akce již neplatí, i přesto můžete pro poslech více než 80 milionů skladeb využít měsíční bezplatné předplatné, a až po něm vás tato streamovací služba „zkasíruje“. Součástí služby, kterou si spustíte ve webovém prohlížeči na desktopu i v mobilních zařízeních, je neomezené přeskakování mezi skladbami, offline přehrávání bez reklam, personalizované mixy, expertní playlisty, hudební videa ve  vysokém rozlišení, livestreamy a také exkluzivní obsah.

tidal
zdroj: Tidal

Základní verze HiFi vyjde na 9,99 dolarů (223 Kč) na měsíc, a to ve zvukové kvalitě s bitratem 1 411 kbps. Ještě vyšší zvukovou kvalitu dostanete v rámci předplatného HiFi Plus (19,99 USD aneb 447 Kč). Skladby mají Hi-Fi kvalitu (1 411 kbps), Master Quality (až 9 216 kbps) či prostorový efekt (360 Reality Auido a Dolby Atmos). Rodinné předplatné Family HiFi stojí 14,99 USD (335 Kč), v případě HiFi Plus pak 29,99 (756 Kč). Ke svému účtu můžete přiřadit pět dalších členů rodiny.

Srovnání nejlepších hudebních streamovacích služeb

SlužbaCenové rozpětíRodinné účtyBezplatný režimPočet souborůOffline režimKvalita
Spotify151 KčAnoAno, s reklamami, omezené přeskakováníPřes 70 milionůAno160/320 kbit/s AAC
YouTube Music149 KčAnoMěsíční trial verzePřes 60 milionůAnoaž 256kbit/s AAC
Deezer165 KčAnoAno, s reklamamiPřes 73 milionůAno64/128/320 kbit/s MP3, 1 411 kbit/s FLAC
Apple Music149 KčAnoTři měsíce zdarmaPřes 75 milionůAno256 Kbit/s AAC
Tidal223/447 KčAnoMěsíční trial verzePřes 80 milionůAno320kbit/s AAC, 1 411/9 216 kbit/s FLAC

Pokud už máte předplatné YouTube Premium, není co řešit, a za jednu cenu si vychutnáte i streamovanou hudbu od Googlu. Pokud YouTube Premium nemáte, a nejste vyhranění žádné specifické aplikaci, neuděláte při pořízení jedné z výše umístěných služeb žádnou chybu. Nemusíte volit nejnutněji nejznámější Spotify, v průběhu roku mají konkurenční služby akce, takže můžete mít pár měsíců zdarma nebo alespoň se slevou. A po vypršení výhodného období můžete rychle přejít na jinou službu.

Nejlepší herní streamovací služby

GeForce Now

Herní streamovací platforma on Nvidie dokáže proměnit notebook, počítač (Windows i Mac) či smartphone (Android a iOS) v plnohodnotný herní stroj. Ve službě si spustíte více než 800 herních titulů, které však musíte vlastnit v digitálních knihovnách u některých z podporovaných služeb, například na Steamu, Origin, Epic Storu a dalších. Stačí jen přes GeForce Now propojit účty, a můžete se pustit do hraní.

geforce
Zdroj: Nvidia

K dispozici máte bezplatný herní režim, přičemž délka jedné session nesmí překročit hodinu. Jakmile se tak stane, hraní se ukončí, a budete se muset přihlásit znovu. Musíte také počítat s tím, že čekací doba na připojení do hry může být dost dlouhá, protože přednost dostávají platící uživatelé. Tedy ti, kteří v rámci již nedostupného členství Founders (139 Kč/měsíc) či členství Priority platí 269 Kč měsíčně. Herní relace má u těchto hráčů délku šest hodin, na servery se dostávají přednostně a při hraní si mohou vychutnat až rozlišení Full HD s 60 FPS a s podporou ray-tracingu.

Xbox Game Pass Ultimate

Streamovací služba od Microsoftu obsahuje hry, které můžete streamovat do Xboxu, PC či do mobilních zařízení s Androidem a iOS. Knihovna her je aktualizovaná průběžně, ovšem velkým rozdílem je to, že za hry už nemusíte dodatečně platit. Jejich počet je však omezen, v aktuální nabídce je více než sto desktopových a konzolových her.

xbox game pass
Zdroj: Microsoft

K hraní budete potřebovat kompatibilní Bluetooth ovladač a dostatečně rychlé internetové připojení (minimálně 10 MB/s). Předplatné Xbox Game Pass Ultimate stojí 339 Kč měsíčně, první měsíc máte ve zvýhodněné částce 25,90 Kč. Seznam všech dostupných her naleznete zde.

Google Stadia

V Česku si můžete od loňského roku spustit i streamovací službu Stadia. Služba funguje ve webovém prohlížeči, na Androidu nebo můžete streamovat přes Chomecast. Budete k tomu však potřebovat speciální Stadia Controller, který však v Česku není k dispozici. Na počítačích využijete myš, klávesnici nebo gamepad (USB či Bluetooth), u mobilů se musíte spolehnout na dotykové ovládání virtuálními tlačítky na displeji. Stadia je velmi citlivá na kvalitu internetového spojení, pro maximální kvalitu vyžaduje minimálně 35 Mb/s přípojku.

stadia
Zdroj: Google

V rámci základního tarifu je zastropovaná kvalita obrazu na Full HD s 30 fps spolu se zvukem 2.0. Nemůžete však počítat s bezplatnými hrami, slevami ani s předběžným přístupem. Vše, co si chcete zahrát, si musíte nejprve ve službě Google Stadia zakoupit. Na opačné straně stojí Stadia Pro, která stojí 259 Kč na měsíc. Maximální grafická kvalita je 4K s HDR v 60 fps doplněná zvukem 5.1. Google vám navíc přihodí předběžný přístup ke hrám, u některých sleví a nechybí ani základní knihovna bezplatných titulů.

Srovnání nejlepších herních streamovacích služeb

SlužbaCenové rozpětíRodinné účtyBezplatný režimPočet souborůKvalita
GeForce Now269 KčNeAno, omezenýpřes 800 her (musíte vlastnit)Až Full HD s 60 fps a ray-tracingem
Xbox Game Pass Ultimate339 KčNeNe, první měsíc za nižší cenupřes 100 her (nemusíte vlastnit)Až Full HD s 60 fps
Google Stadia259 KčAno, až 6 osobAno, omezenýpřes 100 herAž 4K HDR s 60 fps

Máte spoustu her v několika storech (Steam, Epic a další)? Pak je jasnou volbou GeForce Now.  Hry nekupujete znovu, a stabilní streamované online hraní je pro vás dostupné na čemkoliv a kdykoliv. Výhoda? Ušetříte za nákup nového herního „železa“, a premium účet si můžete „dobít“ papírovými kupony. Nemáte hry a chcete se nechat překvapit? Vyzkoušejte Xbox Game Pass Ultimate. I tuto službu si můžete předplatit kupónem, který lze v Česku běžně zakoupit.

Martin Chroust

Martin Chroust

Redaktor

Vystudoval studijní obou Mobilní Technologie na VŠB-TUO. Mobilním zařízením se v různých periodicích věnuje nepřetržitě od roku 2006. Pravidelně navštěvuje mobilně zaměřené veletrhy a rukama mu každý rok projde několik desítek smartphonů, tabletů a chytrých hodinek. Mezi jeho koníčky patří četba fantasy knih, karetní hra Magic: The Gathering a rodinný život.

Více článků od Martina

Přečtěte si také