Seznam.cz

Sony PlayStation VR2 je tu. Co nabízí druhá generace herních brýlí?

sony-psvr2-konfernece
Zdroj: Sony
Jiri-Filip (1)
Jiří Filip před 2 týdny

Hraní ve virtuální realitě čeká další výrazný krok kupředu a kdo jiný by se o něj měl postarat, než jeden z hlavních průkopníků technologie - společnost Sony. Ta totiž na veletrhu CES představila dlouho očekávanou druhou generaci brýlí pro hraní konzolových her ve virtuální realitě. Ta navazuje na první generaci dostupnou pro konzoli PlayStation 4. Novinka nese název PlayStation VR2 a je vyvinuta s maximálním důrazem na využitelnost výkonu PlayStationu 5.

PlayStation VR2 bude disponovat konkrétně dvěma 4K OLED displeji s rozlišením 2000 x 2040 pixelů pro každé oko. Chybět nebude ani podpora HDR či dvě úrovně obnovovací frekvence – konkrétně 90 a 120 Hz, díky čemuž využije headset plný potenciál nejnovější konzole od Sony. Ani zorné pole, které budou displeje v headsetu nabízet, se alespoň papírově nejeví vůbec špatně. Sony totiž slibuje velmi slušných 110 stupňů. Samozřejmostí je pak schopnost VR setu monitorovat hráčovi oči pro potřeby ovládání. 

PlayStation VR2 toho však nabídne mnohem víc. Sony se totiž evidentně chystá po ovladačích DualSense i u svého dalšího příslušenství vsázet na technologii, které hráče vtáhnou do děje hry. Ta nese „originální“ název Sense a Sony jí popisuje jako kombinaci vibrační odezvy a prostorového zvuku, která bude vycházet jak přímo ze hry, tak i ze sledování hráčových očí. Těšit se tak můžeme například na efekty simulující tlak na hlavu při rychlé jízdě, svištění předmětů kolem těla hráče nebo třeba jen zvýšený tep nebo naopak klidné dýchání při akčních scénách. Zde je nicméně třeba dodat, že stejně jako u DualSense bude třeba, aby vývojáři hru pro efekty VR setu co nejvíce přizpůsobily. 

Co se týče pohybu hráče v prostoru, ten budou hlídat jak infračervené senzory, tak také samostatný trackovací systém. Poměrně zajímavé je pak to, že se Sony nebude na rozdíl od mnohé konkurence spoléhat na kamery, nýbrž jen právě na senzory. Co se pak týče konektivity, VR setu nebude chybět zdířka na kabelová sluchátka a naleznete u něj i integrovaný mikrofon. O propojení headsetu s konzolí se pak bude starat USB-C kabel. Nejedná se sice o nejpohodlnější řešení, zato je však suverénně nejvyužitelnější a ve výsledku i nejjednodušší.

Kromě technických specifikací PlayStation VR2, jehož design mimochodem na prezentaci zůstal překvapivě neodhalen, a oprášení nové generace ovladačů pro VR s názvem Sense, se Sony pochlubilo i první hrou, kterou pro VR2 ve svých studiích připravuje. Řeč je konkrétně o Horizon Call of the Mountain, který se bude odehrávat ve světě her Zero Dawn, byť o titulu zatím nic moc nevíme. Představitelé Sony se nechali jen slyšet, že si ve hře zahrajeme za zcela novou postavu, která se v dosavadních titulech neobjevila. Bližší odhalení hry je nicméně prý za dveřmi.

Kde naopak prostor na dohady a spekulace je, je termín spuštění prodejů novinky spolu s její cenou. Sony se sice na CESu s žádným termínem neprezentovalo, jak už to však v konzolovém světě bývá, nejpravděpodobnější období představení novinky je s ohledem na Vánoce závěr roku. Co se pak týče ceny, ta se s ohledem na řadu nových technologií oproti předešlé generaci dá odhadovat jen stěží. Nezbývá tedy než doufat, že se předpoklady ohledně předánočního spuštění prodejů vyplní, ale hlavně, že se v průběhu roku výrazně zlepší situace s dodávkami PlayStationů 5 a set PlayStation VR2 si bude moci ke své konzoli přes Vánoce připojit co největší množství hráčů. Pravděpodobnost je ale relativně nízká, jelikož nic nenasvědčuje tomu, že by se měla dostupnost v brzké době zlepšit. Komponenty, které jsou na výrobu PlayStationů 5 potřeba, zůstávají i nadále extrémně nedostatkovým zbožím. 

Kde zakoupit PlayStation 5 a příslušenství k němu

Sony Playstation 5

Sony Playstation 5

od  

Sony PlayStation 5 DualSense Wireless Controller

Sony PlayStation 5 DualSense Wireless Controller

od  

Sony PlayStation 5 DualSense Charging Station

Sony PlayStation 5 DualSense Charging Station

od  

Sony PlayStation 5 Pulse 3D Wireless Headset

Sony PlayStation 5 Pulse 3D Wireless Headset

od  

Sony PlayStation 5 HD Camera

Sony PlayStation 5 HD Camera

od  

Sony PlayStation 5 Media Remote

Sony PlayStation 5 Media Remote

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Jiri-Filip (1)

Jiří Filip

Redaktor

Milovník technologií, dobrého jídla, sportu a pěší turistiky, pro kterého je psaní nejen prací, ale i koníčkem. Nejradši píšu o smartphonech, smartwatch, smart home či jiných tech gadgetech, které dokáží zpříjemnit každodenní život.

Více článků od Jiřího

Přečtěte si také