Seznam.cz

Udělejte si kino v obýváku. Vybíráme nejlepší domácí projektory

domaci-projektor
Zdroj: Unsplash.com
Martin Chroust
Martin Chroust před 3 týdny

Současná situace nepřeje hromadným návštěvám kulturních a společenských akcí, i proto v poslední době vzrostl zájem o domácí projektory. Nemusíte vyrazit do kina, přesto si můžete podobnou obrazovou kvalitu a audiovizuální zážitek vychutnat i doma. Podle čeho však vybírat nejlepší projektory pro domácí použití?

Nejlepší projektory pro domácí koni

Porovnat paramentry

K čemu využijete projektor do domácnosti?

Projektor v první řadě využijete při sledování filmů. Budete potřebovat ideálně čistě bílou zeď a nebo si do obýváku namontujte projekční plátno. Ve svinutém stavu může čekat u stropu, odkud si jej vyrolujete až v případě potřeby. Velikosti pláten jsou různé, vybírat budete především podle rozměrů v obývacím pokoji, i samotného projektoru. Pokud budete projektor občas převážet, není od věci si pořídit skládací plátno na cesty se stojanem. Připravte se však na to, že při domácím filmovém maratónu vás jeho skládání a rozkládání nebude bavit, zvláště tehdy, máte-li malý byt, kde by rozložený stojan překážel. K projektoru stačí připojit zdroj obrazu, například počítač, flash disk nebo televizi, takže si na plátně vychutnáte nejen filmy, ale třeba i sportovní přenosy nebo hraní her.

Projektory můžete mít doma umístěné fixně nebo je položíte na konferenční stůl či stojan a namíříte na zeď dle potřeby. V prvním případě je výhoda jasná, ve stropním a nástěnném držáku si projektor namíříte na stěnu či plátno jen jednou, zaostříte, a při případném dalším připojení k projektoru bude obraz stále na stejném místě, a stále stejně kvalitní. Tyto držáky přitom mohou být stropní nebo nástěnné. Pokud budete dávat projektor na stůl, musíte počítat s tím, že před každým promítáním budete upravovat obraz, zejména zaostření a korekci zkreslení obrazu. K projektorům je k dispozici i různé příslušenství. Základem by měla být brašna s adaptérem (některé projektory mají i baterii, za tu ale kvůli domácímu promítání spíše nepřiplácejte) a dalšími doplňky, aby se do projektoru zbytečně neprášilo, a aby nedošlo k úhoně toho nejcennějšího – lampy. Investice do nové (včetně modulu) je často v řádu několika tisíc korun. Mimo brašny stojí za zvážení i přikoupení dálkového ovladače, laserové ukazovátko byste využili spíše u firemních prezentací. Při sledování filmů nemá žádnou přidanou hodnotu.

Výhoda projektoru jsou nesporná – velikost obrazu. Ta je však vykoupena  – oproti běžné televizi – většími náklady na provoz. Vestavěné reproduktory projektorů jsou pouze nouzovým řešením, pokud budete chtít kvalitnější audio, bude třeba nutné spojení se samostatným audiosystémem. A pokud je nemáte, celá investice týkající se, samozřejmě „pouze“ domácího projektoru, se dost prodraží. Musíte také počítat s tím, že běžící projektor může být hlučný (slyšíte chlazení větráčky), a to zejména u těch s vysokou světelností, které se dost zahřívají a musí se tak aktivně chladit. U některých levnějších modelů můžete narazit i na nedostatek potřebných portů. Inu, není projektor jako projektor…

Důležité parametry pro výběr projektoru

Typ projektoru – Pokud hledáte projektor na doma, zřejmě nepočítáte s jeho výraznou přenositelností. Rozměrům projektoru tedy nemusíte uzpůsobovat rozlišení a kvalitu promítaného obrazu. V případě projektorů pro domácí užití je důležité, zda se jedná o projektory do běžných či stísněných prostor. V případě druhém bude trochu trpět kvalita obrazu, navíc musíte u projektorů s krátkou projekční vzdáleností zapomenout na některé korekce zobrazení. Je tedy velmi důležité projektor nasměřovat přesně na zeď. U prvního typu můžete být benevolentnější, lichoběžníková korekce vám vykreslí obdélníkový obraz při namíření na zeď takřka z libovolného úhlu.

Svítivost – Jedním z nejdůležitějších parametrů projektoru je svítivost. Lampa potřebuje překonat jas okolní místnosti, abyste na stěně či plátnu vůbec něco viděli. Projektory, které mají svítivost pod 1 500 lumenů, patří mezi ty nejlevnější. Typicky jsou určené pro sledování filmů v noci nebo se zataženými závěsy. I tak vám tmavé scény pravděpodobně přijdou nevýrazné. Projektorům se svítivostí zhruba do tří tisíc lumenů bude stačit lehce zatměná místnost, můžete zatáhnout závěsy, ale nechat třeba svítit doplňkové osvětlení. Nad tuto metu jsou projektory s perfektními pozorovacími podmínkami i za běžného dne. Čím větší svítivost, tím ale také často vyšší hlučnost projektoru. Hučení ventilátorů by vám, zvláště v menší místnosti, mohlo zážitek ze sledování filmů pokazit.

Kontrast – Kontrast je velmi důležitým parametrem při výběru domácího projektoru. Tento údaj dává vědět, jak velký je rozdíl mezi nejsvětlejším a nejtmavším místem obrazu. Pro domácí sledování filmů je vhodný kontrast minimálně 10 000:1, čím bude větší, tím vyniknou tmavé scény. A těch je ve filmech opravdu mnoho.

Technologie zobrazení – I když se v praxi používají i různá hybridní řešení, projektory se v základu dělí dle použité technologie na projektory DLP, LED a laserové. V případě DLP se jedná o klasickou lampu, která má předem stanovenou životnost v hodinách. Po této době je třeba lampu vyměnit za novou (investice v řádu tisíců korun). V rámci takzvaných EKO režimů může životnost narůst až a dvojnásobek, ovšem za cenu nižšího jasu projektovaného obrazu. U DLP projektorů je třeba počítat s možným výskytem duhového efektu, kdy jsou hrany jednotlivých objektů obklopeny „duhou“. Pozorování tohoto jevu je však čistě subjektivní. LED projektory nemají lampu, ale diody, takže mají vyšší životnost a nemusíte se tolik obávat otřesu projektoru. Díky jiné technologii však mají typicky nižší svítivost.  Laserové projektory mají nejkvalitnější barvy, vysokou svítivost a dlouhou životnost, vše je ale vykoupeno vysokou pořizovací cenou.

Hlučnost – Čím vyšší svítivost projektoru, tím větší bývá často jeho hlučnost. Za tu může aktivní chlazení, tedy ventilátory. V menších místnostech by měla být hlučnost projektoru pod 30 dB, v případě větších prostor nevadí ani vyšší hlučnost, která se snáze rozprostře do prostoru. Čím dále budete sedět od projektoru, tím méně hluku uslyšíte. Pokud jste citliví na nepříjemné zvuky o vyšší frekvenci, doporučujeme volit spíše tišší projektory, a to i přes nižší kontrast a svítivost.

Projekční vzdálenost – U projektorů se udává i projekční vzdálenost, ve které je zaručena ostrost promítaného obrazu. Minimum je často jeden metr (někdy méně), maximum se často blíží (či dokonce převyšuje) metě 10 metrů. Potřebujete nyní projektor do malého obýváku? A co když se za dva roky přestěhujete do podstatně většího prostoru? Variabilita projekční vzdálenosti není na škodu, můžete se hodit i tehdy, pokud s projektorem a plátnem nárazově vyrazíte za hranice vašeho domu či bytu.

Rozlišení obrazu – nenechte se zlákat ultralevnými projektory s rozlišením „HD ready“, s tím dnes díru do světa neuděláte. Absolutním základem by mělo být rozlišení Full HD. Pokud plánujete sledování filmů a seriálů ve velkém (a také v řádné obrazové kvalitě), můžete si rovnou pořídit 4K projektor. Je však třeba počítat s tím, že úvodní investice překoná Full HD projektor i několikanásobně. Pokud nebudete každý večer sledovat 4K film, raději doporučíme zvolit dražší a kvalitnější Full HD projektor s vyšší světelností.

Poměr stran – U filmů a seriálu se dnes používají poměry stran 16:9, 16:10 či ještě „širokoúhlejší“ filmové formáty, a tak je zcela nesmyslná investice do projektoru, který zobrazuje ve formátu 4:3. Tedy za předpokladu, že nestojíte o „černé pruhy“, které vás okradou o část obrazu na stěně či na plátně.

Konektory – Moderní projektory mají minimálně jeden konektor HDMI a také USB port pro připojení flash disku. Starší modely mohou mít ještě komponentní vstupy, S-video či VGA konektor, zatímco u novějších se ve větší míře prosazuje DisplayPort či optický vstup. Konektorovou výbavu posuzujte nejen podle vaší aktuální výbavy obývacího pokoje, ale také s výhledem do budoucna. Čím více možností připojení k projektoru, tím lépe.

Doplňkové funkce – Některé projektory mají k dispozici bezdrátovou konektivitu, mezi nadstandard dále patří zoom nebo to, že v projektoru běží samostatný operační systém, díky čemuž může nahradit i samostatnou televizi. Některé projektory dokáží zase na plátně najednou promítat obsah ze dvoj různých zdrojů.

Vybíráme nejlepší domácí projektory

Optoma HD146X

V poměru výkon/cena se velmi vysoko umístil projektor Optoma HD146X, který využívá rozlišení Full HD při svítivosti 3 600 lumenů. Líbit se vám dále bude univerzální poměr obrazu 16:9 či vysoký kontrast 25 000:1, což značí kvalitní vykreslování tmavých detailů.

Projektor typu DLP promítne obraz o maximální úhlopříčce 300 palců, rozsah projekční vzdálenosti od plátna je 1 až téměř deset metrů. Pokud si k projektoru pořídíte 3D brýle, je možné na plátno promítnout i 3D video. Samozřejmostí je pak korekce lichoběžníkového zkreslení, a to vertikálně a horizontálně až do 40°.

Prakticky největší nedostatek spočítá v konektorové výbavě. Na projektoru najdete jen USB, HDMI a port MHL. Navíc už je jen 3,5 mm jack, který doplňují 3 W reproduktory s nevýrazným zvukovým projevem. K projektoru si určitě přichystatejte samostatné repráčky či domácí kino. Někomu by mohla chybět podpora Wi-Fi či VGA konektoru, přes který byste mohli k projektoru připojit třeba starší notebook.

Epson EB-992F

Pokud chcete do projektoru investovat více peněz (přes 20 tisíc korun), nabízí se projektor Epson RB-992F postavený na technologii 3LCD, který se pyšní kontrastním poměrem 16 000:1 a svítivostí 4 000 lumenů. Korekce zkreslení, horizontálního i vertikálního, je možná do úrovně až 30°. Variabilní projektor je určen jak pro menší místnosti (vzdálenost minimálně 87 cm od stěny), tak i pro větší sály. Maximální projekční vzdálenost překonává velmi slušných 14 metrů, při kterých z projektoru dostanete 300″ obraz.

Ve výbavě potěší až 1,6× zoom či 16 W repráčky, které ozvučí i menší místnost. Hluk v ekonomickém režimu se navíc drží v přijatelné hladině. Silnou stránkou projektoru je opravdu bohatá konektivita. Na zadní straně jsou všechny možné konektory, včetně dvou VGA, externího portu pro monitor, RS-232C, dvou HDMI portů, kompozitního vstupu, USB 2.0 a dalších. Zajímavostí je i možnost rozdělení projekční plochy do dvou částí, přičemž na každou z nich můžete promítat obraz z různých zařízení.

Projektor je ideálním společníkem pro domácí kino či jako pracovní pomocník na cesty. I přes vyšší cenu se jedná o univerzální projektor, k němuž na cestách připojíte nejen počítač, ale i smartphone. A to přes Wi-Fi a párovací aplikaci iProjection.

Acer H6531BD

Pokud nechcete za Full HD projektor utratit spoustu peněz, je další alternativou projektor H6531BD od Aceru. Tento DLP projektor má pouze průměrný kontrast 10 000:1, zato však s výbornou svítivostí 3 500 lumenů!

Součástí projektoru jsou základní reproduktory, a pokud se trochu uskromníte, zřejmě si s nimi při sledování filmů v menších místnostech vystačíte. Konektorová výbava působí dost chudě, každopádně základ tu je – HDMI porty a VGA, a to hned v podobě in a out. Navíc je ještě USB 2.0 a audio vstup/výstup.

BenQ MH550

Špičkový kontrast, rozlišení Full HD, dostatečná svítivost a přenositelnost, to jsou hlavní výhody tohoto projektoru MH550 od BenQ. Nedostatkem je trochu vyšší hlučnost, kterou můžete eliminovat v Eko módu, jinak vás čeká slušná konektorová výbava, i když základní USB 2.0 tentokrát překvapivě chybí.

benQ MH550
Zdroj: BenQ
BenQ MH550

Projektor má kontrast 20 000:1, maximální světělnost 3 500 lumenů a životnost 5 000 hodin v běžném režimu. Mimo dvou HDMI má projektor vstup pro S-Video, dva konektory VGA, sluchátkový jack, obstarožní RS-232 a atypický USB Mini-B konektor. Pokud plánujete připojení flash disku, budete potřebovat redukci, popřípadě raději sáhněte po projektorech s lepší konektorovou výbavou. Projektor má vlastní repráčky a dálkové ovládání, bezdrátově se k němu však nepřipojíte.

Optoma HD28e

Do našeho přehledu se dostal i další DLP projektor značky Optoma, tentokrát model Optoma HD28e určený náročným uživatelům. I tentokrát se jedná o Full HD projektor se špičkovým kontrastem 30 000:1 a svítivostí 3 800 lumenů. Ta je tedy dobrá i za denního světla. Pochválit u něj můžeme také syté barvy a malou latenci obrazu. Na hry to sice není, ale pro domácí kino je projektor naprosto dostatečný.

I přes nadstandardní výbavu si projektor drží hlučnost v nižších úrovních (27 dB), projektor využívá standardní poměr stran 16:9, 5 W reproduktor je ale spíše „nouzovka“. Projektor na druhou stranu podporuje 3D mód, ovšem bezdrátově k němu žádné zařízení nepřipojíte. Wi-Fi podporováno není. Na zádech navíc najdete pouze USB, HDMI a zvukový výstup … a to je vše. Základní konektorová výbava může spoustu zájemců odradit. Pokud si však se dvěma konektory vystačíte, máte po ruce velmi slušný projektor, který obrazovou kvalitou překoná i mnohem dražší modely.

Ani jedním z výše uvedených projektorů rozhodně neuděláte chybu. Vemte však v potaz prostor, který projektoru vyčleníte a současně zohledněte jeho konektorovou výbavu. Pokud se budete řídit těmito radami, určitě nešlápnete vedle.

Kde koupit nejlepší projektory

Optoma HD146X

Optoma HD146X

od  

Epson EB-992F+ plátno

Epson EB-992F+ plátno

od  

Acer H6531BD

Acer H6531BD

od  

BenQ MH550

BenQ MH550

od  

Optoma HD28e

Optoma HD28e

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Martin Chroust

Martin Chroust

Redaktor

Vystudoval studijní obou Mobilní Technologie na VŠB-TUO. Mobilním zařízením se v různých periodicích věnuje nepřetržitě od roku 2006. Pravidelně navštěvuje mobilně zaměřené veletrhy a rukama mu každý rok projde několik desítek smartphonů, tabletů a chytrých hodinek. Mezi jeho koníčky patří četba fantasy knih, karetní hra Magic: The Gathering a rodinný život.

Více článků od Martina

Přečtěte si také