Seznam.cz

Technologie Mini LED: Jak vlastně funguje a jaké benefity přináší

Technologie TCL Mini LED televizor
Zdroj: TCL.com
Vratislav Holub
Vratislav Holub před 6 měsíci

Pokud jde o televizory a displeje, vzrůstající popularitě se těší technologie Mini LED. Tu z hned několika důvodů implementuje řada výrobců, díky čemuž svým produktům přinášejí prvotřídní kvalitu zobrazení za relativně dostupnou cenu. Jak to celé funguje a jakou má tato technologie budoucnost?

Co je Mini LED?

Technologie Mini LED je nejnovější způsob podsvícení displejů. Využívá diody menší než 0,2 mm, kterých mohou být až desítky tisíc. Díky tomu Mini LED displej nabídne řádově více stmívatelných zón než displej s běžným podsvícením. Výhodou je vysoký kontrast a perfektní zobrazení HDR obsahu. Nejčastěji se s ní můžete setkat v případě televizorů. To ale neznamená, že by nemohla být zavedena i jinde. Důkazem toho je nejnovější počin od Applu, iPad Pro ve 12,9″ variantě, který je vybaven Liquid Retina XDR displejem s technologií Mini LED.

Jak Mini LED funguje?

Pojďme si nejprve vysvětlit, jak to vlastně celé funguje. Ještě předtím ale musíme poukázat na principy fungování technologie LCD (Liquid Crystal Display), ze které Mini LED vychází a používá stejnou koncepci. V hlavní roli nachází takzvané tekuté krystaly, které samy o sobě nevyzařují světlo. Z tohoto důvodu se za touto vrstvou nachází podsvícení v podobě LED diod, přičemž zmiňované krystaly jsou následně zodpovědné za překrývání (ztmavení) podsvícení, čímž se vytváří výsledný obraz.

Tímto způsobem ale nikdy nelze docílit 100% překrytí. Výsledkem je pak kouřově našedlé zobrazení černé, čehož si můžete povšimnout především při sledování filmů v tmavých scénách. V takovém případě se pak setkáváte nejen s nevýraznou černou, ale kolem titulků, jež jsou v bílé barvě, můžete zpozorovat efekt záření. Tuto nedokonalost s přehledem řeší novější technologie OLED, která využívá organické materiály, a nemusí se proto spoléhat na podsvícení. Organické diody samy o sobě generují záření a rozsvěcují tak každý pixel zvlášť podle potřeby. Když je tedy potřeba v některých částech displeje zobrazit černou, tak se příslušné diody jednoduše ani neaktivují. Problém je ale v tom, že tato technologie je výrazně nákladnější.

iPad Pro 12,9
Zdroj: Apple.com
iPad Pro 12,9" se spoléhá na 10 000 Mini LED diod.

Konkrétně Mini LED pak určuje technologii podsvícení displeje, která přímo řeší typické nedostatky klasických LCD LED panelů. Jak již z názvu vyplývá, hlavní rozdíl spočívá už ve velikosti diod, z čehož plyne i samotné pojmenování Mini. Jejich velikost je totiž většinou menší než 0,2 mm. Z toho následně vyplývá jedna jasná věc. Čím menší diody, tím více se jich na danou plochu vejde a dokážou se tedy postarat o vyšší jas. Každopádně tou úplně nejzásadnější záležitostí, která Mini LED odlišuje od jeho staršího sourozence a značně tak pozvedá kvalitu zobrazení, je takzvané lokální stmívání. Jelikož jsou diody podstatně menší a nachází se jich zde o mnoho více, mohou být také sdruženy do až několika tisíc lokálních zón. Podle nich se následně přepíná i samotné podsvícení displeje. Ve zkratce to tedy funguje tak, že na místech, kde je opět potřeba vyobrazit 100% černou, se celá zóna podsvícení jednoduše ani nerozsvítí.

Jaké benefity s sebou přináší?

Technologie Mini LED tak přináší benefity, které jsou typické pro nákladnější OLED panely. Řeč je o značně lepším zobrazení černé barvy, lepším kontrastním poměru a vyšší hodnotě maximálního jasu. Zároveň netrpí na pověstné vypalování pixelů a kratší životnost, což jsou typické nedostatky OLED technologie. Klíčovým faktorem je pak také podstatně nižší cena, která hraje ve prospěch Mini LED.

TV LG s Mini-LED panelem
Zdroj: LG.com
Na technologii Mini LED vsadila také společnost LG.

To ale nutně neznamená, že  Mini LED je převratná technologie bez sebemenších chyb. Obrovskou roli hraje především výrobce, který ji musí správně implementovat, od čehož se následně odvíjí samotná kvalita. Obecně je navíc OLED stále o něco kvalitnější možností. Mini LED se ale za relativně nízkou cenu k tomuto standardu přibližuje.

Kde se s technologií můžete setkat

Na Mini LED panel můžete nejčastěji narazit mezi televizory od společností jako TCL, LG a Samsung. Právě v tomto odvětví se technologie stává poměrně zajímavým hráčem, který by z hlediska kvality a nižší ceny mohl směle konkurovat technologii OLED. To ale nutně neznamená, že je Mini LED limitován výhradně na televizory. Aktuálně si této možnosti začíná všímat stále více výrobců a snaží se tak přijít na nejlepší možné využití.

Je vysoce pravděpodobné, že se s technologií budeme setkávat stále více. Prozatím je ale zmiňovaný iPad Pro jediným přenositelným zařízením na trhu, které namísto OLED panelu využívá levnější alternativu v podobě Mini LED displeje. Přesto podle dosavadních recenzí jeho displej nabízí až překvapující kvalitu zobrazení, která je pouhým krůčkem od zmiňovaného OLEDu. V budoucnosti by s něčím podobným mohly přijít i laptopy.

Zobrazit kompletní nabídku televizorů

Dostupné televizory s Mini LED technologií

TCL 65" QLED (65C825)

TCL 65" QLED (65C825)

od  

Samsung 55" QLED (QE55QN95AATXXH)

Samsung 55" QLED (QE55QN95AATXXH)

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Vratislav Holub

Vratislav Holub

Redaktor

Fanoušek technologií, student marketingu a redaktor, který se psaní článků věnuje od roku 2018. Primárně se zabývá děním okolo společnosti Apple, ale nejsou mu cizí ani konkurenční platformy, jejíchž pokrok mnohdy s údivem obdivuje. Ve svém volném čase rád debatuje s přáteli o aktuálním světovém dění. Řadí se k nočním sovám.

Více článků od Vratislava

Přečtěte si také