Seznam.cz

Špičkový obraz není vše. Vybrali jsme pro vás nejlepší domácí soundbary

sonos_main
Zdroj: Sonos
Martin Chroust
Martin Chroust před 2 měsíci

Skvělý audiovizuální zážitek z obýváku neobstarává jen televize, ale také špičkový zvuk, který vás vtáhne přímo do dění na obrazovce. V tomto článku si ukážeme, podle čeho vybírat soundbary, jak se mezi nimi orientovat, a podle čeho zvolit ten nejlepší.

Nejlepší soundbary

Porovnat paramentry
Sonos Beam 2
2.
top

Sonos Beam 2

od  

Sony HT-G700
4.
top

Sony HT-G700

od  

Prioritou je u současných televizí špičková obrazová kvalita a zdaleka ne každý výrobce věnuje stejnou péči i ozvučení. Pokud to tedy s domácím sledováním filmů či seriálů myslíte vážně (nebo se zvukem vaší televize nejste spokojeni), je vhodné zvážit alespoň doplňkový soundbar. Jejich cenové rozpětí, zvuková kvalita i funkce se však dost výrazně liší.

Soundbar nebo domácí kino?

Soundbar je samo o sobě zařízení, které dokáže vyprodukovat kvalitní zvuk s prostorovým efektem z jedné ozvučnice. Typicky se jedná o jakousi „lištu“, jejíž součástí je sada několika reproduktorů. Díky svému protáhlému tvaru se přímo nabízí i umístění soundbaru, a to pod či nad televizi, do nábytku okolo televize nebo přímo na stěnu.

Lišta s reproduktory je absolutní základ, vybavenější modely bývají doplněny externím subwooferem, který zajišťuje hluboké basové tóny. Subwoofer může být bezdrátový, popřípadě je kabelem spojen s centrálním reproduktorem. Specifickým případem jsou samostatné soundbary s označením „soundbase“ či „soundplate“, které umožňují umístění pouze pod televizi.

Ve velmi zjednodušené formě je soundbar levnější alternativou domácího kina, protože nemáte k dispozici plnohodnotnou sestavu reproduktorů (5.1). Musíte tak počítat s nižší kvalitou prostorového zvuku, soundbary navíc dobře neozvučí příliš velké místnosti. Na druhou stranu můžete počítat s tím, že instalace soundbaru bude podstatně jednodušší, umístíte je téměř kamkoliv a nebudete muset v obýváku schovávat za lišty nevzhlednou kabeláž.

Při výběru soundbaru zohledněte televizi, ke které ho pořizujete. Důležitá je zejména vzdálenost mezi spodním okrajem obrazovky a stolkem, na němž televize stojí. Nechcete totiž, aby byl soundbar vizuálně přílíš malý, ale také ani to, aby vám zasahoval do obrazu. Některé soundbary mají i reproduktory směřující vzhůru, v tom případě je vhodná větší vzdálenost od televize nebo jeho přichycení na zeď. Vybírat si můžete z celé řady originálních i univerzálních držáků.

Soundbar můžete v Česku pořídit už za pár tisíc, nejvybavenější modely však stojí i přes 20 tisíc korun. Často tedy mohou být dražší než 4K televize běžných rozměrů. Je tak na místě se ptát, čím se mezi sebou vlastně soundbary liší, a zda má smysl si (výrazně) připlatit. A nezapomeňte si také odpovědět na otázku, co od soundbaru vlastně očekáváte.

Důležité parametry pro výběr

Rozměry a hmotnost

Nepodceňuje fyzické parametry soundbarů. Velmi důležitý je i samotný design a barevné provedení, protože soundbar není „jen“ reproduktor, ale i stylový doplněk interiéru. Použitých materiálů je celá řada, mimo plastu či dřeva najdete v prodeji i kovové modely. Materiál by neměl být příliš tenký, aby při vyšších hlasitostech nerezonoval. To si můžete vyzkoušet při nákupu v prodejně nebo se řiďte recenzemi uživatelů, kteří si produkt zakoupili před vámi. Samozřejmostí je i celá škála barevných variant, mezi nimž dominuje černá a stříbrná, v prodeji však můžete najít i dekory dřeva a různé speciální barevné kombinace.

Při pořízení berte ohled na vaši stávající televizi, zaměřte se na šířku, hloubku a výšku soundbaru. Důležitá je také jeho hmotnost, zvláště tehdy, pokud jej chcete umístit do držáku nebo na poličku, jejichž nosnost nejspíš není neomezená.

Počet kanálů

Hned v závěsu za fyzickými vlastnostmi soundbaru je podpora kanálů. Domácí kino se často označuje jako 5.1. První číslo udává počet reproduktorů, druhé zase počet subwooferů. Soundbary jsou typicky v režimu 2.1 či 3.1, není však problém narazit na soundbar bez subwooferu (2.0) či naopak na řešení doplněné až dvacítkou reproduktorů. Jenže ty musíte mít v obýváku kam umístit…

Čím více reproduktorů, tím větší prostorový efekt a věrohodnější zvuk srovnatelný s domácím kinem. V případě většího počtu repráků však může být problém s hlučností a větší prostorovou náročností. Nehledě na nevzhlednou kabeláž, kterou je třeba někam schovat. V případě ne zcela ideálního usazení reproduktorů v místnosti může být celkový zvukový projev velmi nevyrovnaný. Ne vždy tak platí, že více rovná se lépe.

Výkon

Soundbar si pořizujete kvůli kvalitnímu, dobře slyšitelnému a prokreslenému zvuku s prostorovým efektem. Velmi důležitým parametrem je tedy výkon. Ten se udává ve Wattech. Čím je hodnota vyšší, tím je i vyšší výkon audiosestavy. Pokud je k soundbaru připojen subwoofer (a to platí o každém kvalitnějším modelu), dělí se celkový výkon mezi obě součásti. Basový reproduktor často bývá externí, s hlavním modulem je spojený kabelem či bezdrátově. Zatímco u subwooferu platí, že čím vyšší výkon, tím hlasitější a kvalitnější basy, u soundbaru tato přirozená úměra nemusí platit vždy.

Obecně si na ozvučení obýváku vystačíte s výkonem 200 až 300 W, v případě větších místností bude třeba alespoň 400 W výkon. O kvalitě zvuku nerozhoduje jen výkon, ale také „naladění“ reproduktorů soundbaru, který může sázet na vyváženost nebo naopak upřednostňuje hutné basy subwooferu. Typ soundbaru zjistíte až při přímém poslechu nebo podle recenzí ostatních uživatelů. Toto hodnocení je ale zcela subjektivní.

Doplňkové technologie

Soundbary jsou v dnešní době „nabušené“ doplňkovými technologiemi. Tou hlavní je zejména Bluetooth, přes nějž můžete do soundbaru pustit hudbu z telefonu. Párování zařízení může probíhat zrychleně přes NFC, alternativou je Wi-Fi, které umožní do soundbaru směřovat zvuk z dalších zařízení v domácnosti nebo jej propojit s dalšími reproduktory (Multiroom). Soundbar může mít doplňkové konektory pro propojení s telefonem (3,5 mm jack), paměťovými disky (USB) nebo s televizí (HDMI). Pro audiofily může být důležitá podpora bezztrátových zvukových formátů. Některé soundbary se mohou pochlubit i vestavěným FM tunerem pro poslech rádia.

Noční režim (DRC) zase dokáže utlumit výraznější zvukové frekvence, takže při nočním sledování filmů vám sousedi v bytovém domě nebudou klepat na stěnu nebo na topení. Samozřejmostí je i dálkové ovládání, které má téměř každý soundbar. Alternativně můžete některé ovládat na dálku přes mobil nebo alespoň lokálně tlačítky.

Cena

Vše samozřejmě ve finále rozhoduje koncová cena. Soundbary 2.0 do menších obýváků pro nenáročně uživatele pořídíte již za několik tisíc. Pokud to se zvukem myslíte alespoň trochu vážněji nebo máte větší obývák, počítejte s cenovou relací přes šest tisíc korun. A pokud nevíte co s penězi a chcete mít nejkvalitnější audio, není problém v Česku sehnat soundbar s reproduktory, jejichž cena převyšuje 30 tisíc korun.

Nejlepší soundbary, které jsou aktuálně v prodeji

Vybrat nejlepší soundbar může být při současné nabídce složité. Je to snad ten nejhlasitější soundbar nebo ten, který má nejvýraznější basy? Může to taký být ten s nejlepším prostorovým efektem, s největším počtem reproduktorů nebo ten s největším surovým výkonem. Dále pak ten nejlevnější nebo nejlepší v poměru výkon/cena. V našem seznamu tedy vybíráme univerzální modely, kterou patří mezi nejlepší v rámci své ceny a kategorie.

Samsung HW-Q950T: Špička bez debat

Soundbar od Samsungu má vše, co si jen můžete přát. Špičkový zvuk zajišťuje 546 W sestava 9.1.4 s celkem dvaceti (!) reproduktory, jejichž součástí je i bezdrátový subwoofer. Přítomná je i podpora všemožných asistentů, audioformátů, multiroom streamování a samozřejmě vynikajícího zvuku s povedeným Dolby Atmos a dalšími vylepšeními.

Nedostatkem je nevhodně umístěný displej na horní hraně soundbaru a také vysoký počet reproduktorů, které nejsou vhodné pro menší místnosti. Otazníkem je také vysoká cena, která vybízí k zamyšlení, zda není vhodnější investice do domácího kina. Konkrétně v případě soundbaru od Samsungu nemusíte řešit složité propojování domácího kina a i přesto je kvalita zvuku na velmi vysoké úrovni.

Soundbar vypadá jako ideální volba, pokud nemáte hluboko do kapsy a potrpíte si na kvalitnější zvuk. Produkt je určen pro středně náročné posluchače, audiofilové zřejmě zainvestují ještě pár tisíc navíc do konkurenčních produktů od JBL, Sennheiseru nebo od Sony.

Sonos Beam 2: V jednoduchosti (s Dolby Atmos) je krása

Univerzální soundbar Sonos Beam se na trhu objevil před dvěma roky. Zaujal zejména svou univerzálností a kompaktními rozměry. Samozřejmostí byla rozšiřitelnost o další reproduktory Sonos, podpora chytrých asistentů či široká nabídka formátů.

Dvojka do osvědčené výbavy přidává i podporu prostorového zvuku Dolby Atmos, který se sice jen dopočítává, i tak to však bude běžným uživatelům bohatě postačovat.

Pokud hledáte univerzální soundbar bez samostatného subwooferu, je Beam 2 velmi zajímavým kandidátem. Jestli však přemýšlíte o dokoupení zadních reproduktorů, raději se poohlédněte po dražším Sonos Arc, po němž dvojka podědila například praktičtější plastové bočnice.

JBL Bar 5.0 Multibeam: Sám si zmapuje místnost

Kompaktní soundbar od JBL letos získal ocenění EISA, a je zajímavou volbou třeba pro ty, kteří zatím žádný nevlastní. Zajímavou vlastnosti kompaktnějšího soundbaru je automatická kalibrace, JBL Bar 5.0 Multibeam si totiž dokáže sám ohodnotit místnost, podle čehož upraví nastavení prostorového zvuku Dolby Atmos.

Pokud jste „hračičky“, musíme vás zklamat. Se zvukem z tohoto soundbaru si nijak nepohrajete, ovšem prezentovaný základ je i tak velmi dobrý. Nechybí ani streamování hudby přes Wi-Fi či Bluetooth z připojeného smartphonu. S JBL Bar 5.0 si vylepšíte zvuk televize za cenu minimálního nastavování, a to může být pro spoustu „netechnických“ uživatelů velmi lákavá možnost.

Sony HT-G700: Virtuální 7.1.2 kanálový zvuk „za hubičku“

Sony u tohoto soundbaru nabízí cenově dostupný zážitek z prostorového zvuku Dolby Atmos, a to i přesto, že si pomáhá virtualizačními technologiemi S-Force Pro a Vertical Sound Engine. Z obyčejného 3.1 soundbaru tak dostanete 3D zvuk typu 7.1.2 o celkovém výkonu 400 W. V sestavě nechybí ani bezdrátový subwoofer, takže můžete zapomenout na nevzhledné kabely.

Sestava má celou řadu konektorů, nechybí dva HDMI, eARC ani digitální optický vstup. Bezdrátové streamování hudby zajistí Bluetooth 5.0. Mimo Dolby ATMOS, který využijete například při sledování Netflixu, se zde myslelo i na formát DTS:X. Pokud hledáte cenově dostupné a současně prostorově nenáročné řešení prostorového zvuku, je Sony HT-G700 jedním z nejzajímavějších modelů.

LG SN5y: Solidní základ

Hledáte soundbar a nechcete utratit příliš mnoho, protože vlastně ani nevíte, co od něj můžete čekat? Zvolte tento model od LG na opačné straně cenového spektra (pod 5 tisíc korun) a máte vystaráno. Jedná se o 400 W komplet (220 W subwoofer) v konfiguraci 2.1, který se pyšní 3D zvukem DTS:X či Dolby Digital.

Zapomeňte na multiroom, NFC, Wi-Fi nebo na FM tuner, LG vám nabídne základ, který si můžete následně rozšířit o doplňkové zadní reproduktory. Na těle soundbaru najdete jen HDMI a USB (například pro přehrávání z externího disku), lokálně se můžete spojit třeba s telefonem přes Bluetooth.

V této cenové relace můžete čekat nadstandardní zvukovou kvalitu, slušně vybavenou základní „krabici“ a oceníte i samotné kompaktní rozměry.

Zobrazit celou nabídku soundbarů

Kde koupit nejlepší soundbary

Samsung HW-Q950T/EN

Samsung HW-Q950T/EN

od  

Sonos Beam 2

Sonos Beam 2

od  

JBL Bar 5.0 MultiBeam

JBL Bar 5.0 MultiBeam

od  

Sony HT-G700

Sony HT-G700

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Televize

Martin Chroust

Martin Chroust

Redaktor

Vystudoval studijní obou Mobilní Technologie na VŠB-TUO. Mobilním zařízením se v různých periodicích věnuje nepřetržitě od roku 2006. Pravidelně navštěvuje mobilně zaměřené veletrhy a rukama mu každý rok projde několik desítek smartphonů, tabletů a chytrých hodinek. Mezi jeho koníčky patří četba fantasy knih, karetní hra Magic: The Gathering a rodinný život.

Více článků od Martina

Přečtěte si také