Seznam.cz

Bluetooth reproduktory: Průvodce výběrem těch nejlepších

Reproduktor
Zdroj: Unsplash.com
Jiri-Filip (1)
Jiří Filip před 2 měsíci

Doba, kdy poslech hudby přes bezdrátový reproduktor automaticky znamenal ústupek v podobě nižší kvality zvuku je dávno pryč. Řada Bluetooth reproduktorů ze současné nabídky si v ničem nezadá s "kabelovou" konkurencí, často ještě s řadou vychytávek navíc. Na co se při výběru ideálního bezdrátového reproduktoru zaměřit a jaké modely stojí za to?

Bluetooth reproduktory, které stojí za to

Porovnat paramentry

Dokonalý univerzální kousek neexistuje

Na trhu v současnosti naleznete extrémní množství bezdrátových reproduktorů, které se od sebe liší cenou, vlastnostmi i určením. Například malý reproduktor bude skvělým parťákem na cesty, ale nelze od něj očekávat pohlcující zvuk se silnými basy či brutální výdrží. Reproduktor, který tyto dvě věci nabídne, zase snadno nesbalíte do batohu nebo nebude voděodolný.

Před výběrem bezdrátového reproduktoru byste si tedy měli nejprve ujasnit to, k čemu a kde jej chcete využívat. Pokud jsou vaše očekávání protichůdná, nezoufejte. Díky šíři nabídky můžete sáhnout hned po několika modelech, aniž byste museli příliš utrácet.

Vaše preference by se přitom neměly točit jen kolem kvalitního zvuku či dlouhé výdrže. Výrobci se předhání v tom, kdo nabídne zajímavější technologickou vychytávku zpříjemňující používání reproduktoru, takže se nebojte být nároční. Není problém sehnat reproduktory s podporou připojení více zvukových zdrojů, s různými zvukovými režimy, s podporou chytrých asistentů nebo třeba integrovanými streamovacími službami. Ano, kvalita zvuku či výdrž je u reproduktoru důležitější, ale i tyto drobnosti dokáží jeho používání zpříjemnit.

Na co se při výběru zaměřit?

Výkon

O schopnostech Bluetooth reproduktorů vám leccos prozradí jejich výkon. Ten je udávaný ve wattech s tím, že se jedná o výkon zesilovače v zařízení. Velmi zjednodušeně se dá říci, že vše do 10 W jsou spíše kompaktní kousky, které sice dokáží hrát kvalitně, nelze je však vnímat jako zařízení, kterým ozvučíte velké plochy. Pokud prahnete po plném zvuku a reprodukci silných basů jak v interiéru, tak venku, hledejte mezi „kousky“ nad 40 W. 

Výdrž

Jelikož jsou Bluetooth reproduktory v naprosté většině případů bezdrátové (tedy bez nutnosti připojení do elektrické sítě), je nutné řešit i výdrž přehrávání na jedno nabití. Většinou platí, že čím větší reproduktor je, tím větší je i jeho nabíjecí akumulátor, a tedy i déle vydrží. Na druhou stranu jsou však větší reproduktory i výkonnější, v některých případech tak nemůžete automaticky očekávat větší výdrž než u jejich menších kolegů. Vliv bude mít také hlasitost přehrávané hudby, ale i aktivní „zlepšovací“ funkce, například pro zvýraznění basů. Výrobcem deklarovanou výdrž tak berte s rezervou. 

Verze Bluetooth

Neméně důležitou technickou specifikací je i verze Bluetooth, kterou reproduktor disponuje. Čím vyšší verze je, tím je logicky i novější a modernější, což s sebou přináší lepší spojení se zdrojem zvuku, ale také nižší energetickou náročnost a tedy pozitivní vliv na výdrž zařízení. Aby měla honba za co nejaktuálnější verzí Bluetooth smysl, musí jí podporovat také zdroj zvuku. V současnosti pak nejčastěji narazíte na verze 5.0 a 5.1. 

Rozměry a hmotnost

Tento bod souvisí úzce s vašimi preferencemi. V současné nabídce naleznete od miniaturních reproduktorů, vhodných do batohu na horské túry či školní výlety, přes střední kousky pro příjemný domácí poslech až po velké modely, s kterými neuděláte ostudu na žádné party. Od rozměrů se pak odvíjí i hmotnost, která závisí i na použitých materiálech. Zatímco menší kousky jsou většinou plastové, na ty větší se výrobci nebojí použít hodnotnější materiály jako je kov či dřevo, což se samozřejmě projeví i na hmotnosti. 

Frekvenční rozsah

Tato hodnota udává rozsah zvuku, který jsou Bluetooth reproduktory schopné přehrát s tím, že za tu ideální lze považovat 20 Hz až 20 KHz. Jedná se o frekvenční rozsah, který je schopné lidské ucho zachytit. 

Ovládací prvky

Na první pohled se to může zdát jako nepodstatný faktor, ale opak je pravdou. Ne všechny Bluetooth reproduktory je vyloženě snadné ovládat. Některé nedisponují ovládacími tlačítky či senzory a vše se tak nastavuje pomocí zdroje zvuku. 

Bluetooth reproduktor
Zdroj: Unsplash.com
Bluetooth reproduktory nemusí být jen zdrojem zvuku, ale i povedeným designovým doplňkem interiéru.

Užitečné vychytávky

Výrobci se snaží nabídku Bluetooth reproduktorů zatraktivnit celou řadou vychytávek. Jaké jsou ty nejčastější? 

Podpora rychlonabíjení

I když Bluetooth reproduktory disponují často mnohahodinovou výdrží baterie, můžete se dostat do situace, kdy je potřebujete co nejrychleji nabít. Přesně pro tyto případy se začíná v reproduktorech objevovat podpora rychlonabíjení, pomocí kterého jste schopni reproduktor za několik minut schopni nabít tak, aby vydržel i několik hodin přehrávání. 

Voděodolnost

V dnešní nabídce není problém sehnat ani reproduktory s různými stupni voděodolnosti, které se nemusíte bát vzít k bazénu, rybníku nebo moři. Tyto kousky jsou ideální také pro sportovce, kteří je mohou v klidu přenášet třeba i v batohu se zpoceným oblečením po tréninku. Pokud vás voděodolnost láká, pohlídejte si vždy stupeň krytí, který bude vyhovovat vašemu způsobu využití. 

Podpora připojení více zdrojů

Čím dál více bezdrátových reproduktorů podporuje připojení dvou a více zvukových zdrojů současně. Tuto vychytávku oceníte zejména na různých společenských akcích, kdy už váš playlist nestačí.

Další možnosti přehrávaní zvuku ze zdroje

Bezdrátové přehrávání zvuku je sice fajn, čas od času však určitě oceníte i jiné možnosti připojení, ať už se jedná o 3,5mm jack konektor, Wi-Fi či třeba konektory USB-A, USB-C nebo SD karty. 

FM tuner

Některé Bluetooth reproduktory disponují také FM či DAB tunerem a dají se tak použít jako klasické rádio.

Mikrofon

Jakmile připojíte bezdrátový reproduktor k telefonu, začne fungovat jako jeho primární zvukový výstup. Pokud vám někdo během jeho používání zavolá, díky integrovanému mikrofonu nemusíte reproduktor odpojovat a jeho prostřednictvím vše vyřídíte. 

Integrace hlasových asistentů

S integrovaným mikrofonem úzce souvisí i podpora hlasových asistentů, kterou některé bezdrátové reproduktory nabízí. Nejedná se sice vyloženě o chytré reproduktory, protože jen zprostředkovávají služby v připojených telefonech, přesto se ale tato funkce může hodit. 

Baterka

Protože si mnozí uživatelé berou reproduktory s sebou třeba i na kempování, začali je výrobci vybavovat také baterkou. Jen pozor, její využívání je samozřejmě energeticky náročné. 

Powerbanka

Další užitečnou vychytávkou je využití reproduktoru jako powerbanky. Stačí jen připojit propojovací kabel, telefon či jinou elektroniku a nabíjení může začít. Stejně jako v předešlém případě ale platí to, že toto využití reproduktoru má vliv na jeho celkovou výdrž. 

Speciální zvukové režimy

Přehrát si hudbu v „neutrální podobě“ je sice fajn, občas ale může přijít vhod možnost nastavit si různé zvukové režimy, které například zvýrazní basy či hlas.

Integrace streamovacích služeb

Posloucháte hudbu přes Spotify, Apple Music, Tidal či jinou streamovací službu? Pak by vás mohlo zajímat, že mnohé Bluetooth reproduktory je v sobě mají integrované. Díky tomu jsou schopny přehrávat jejich obsah bez nutnosti spuštění na telefonu či jeho připojení k reproduktoru. 

Nejzajímavější Bluetooth reproduktory současnosti

Do 1000 korun – JBL GO 3

Jedná se o levný, ale kvalitní Bluetooth reproduktor. Extrémní oblibě se mezi uživateli těší jak pro svůj líbivý design, tak i pro miniaturní rozměry umožňující jeho snadný transport třeba i v kapse u bundy. JBL GO 3 má také solidní výdrž baterie (s ohledem na jeho rozměry), voděodolnost podle IP67 a samozřejmě velmi dobrý zvuk.

JBO GO 3
Zdroj: JBL.com
JBL GO 3 je zřejmě tím nejikoničtějším malým reproduktorem na světě.

Do 2000 korun – Niceboy Raze 3 Titan

I když je značka Niceboy na trhu relativně krátce, těší se mezi uživateli velké oblibě. Jedním ze strůjců jejího úspěchu je určitě i reproduktor Raze 3 Titan, který kombinuje 50 W výkonu s 15 hodinami výdrže, kvalitním zvukem či FM tunerem. Ladění rádiových stanic je sice podle mnoha uživatelů vcelku obtížné, ale vzhledem k ceně lze takový nedostatek prominout.

Niceboy
Zdroj: Niceboy.eu
Značka Niceboy je sice relativně mladá, její reproduktory se však těší velké popularitě.

Do 3000 korun – Sony SRS-XB33

Sony je ve světě audia stálicí a přichází stále s dalšími produkty, které stojí za to. Jedním z nich je i reproduktor Sony SRS-XB33, u kterého uživatelé cení kromě přívětivé ceny i dobrý zvuk, povedené zpracování, rychlé párování přes NFC a silné basy. Právě ty ale mohou být pro někoho i nevýhodou, nelze je totiž – stejně jako hlasové notifikace – vypnout.

Sony
Zdroj: Sony.com
Velmi povedený kousek od jedné z největších stálic audio průmyslu.

Do 5000 korun – BOSE SoundLink Revolve

I v případě BOSE se dá hovořit prověřenou značku audio světa. u reproduktoru SoundLink Revolve si uživatelé kromě zvuku a výdrže pochvalují i netradiční design. Vázovitý tvar umožňuje 360stupňový zvuk, který vás jednoduše pohltí a nepustí. Nevýhodou může být snad jen vyšší cena.

Bose
Zdroj: Bose.com
Tento reproduktor od Bose dokáže zaujmout nejen zvukem, ale také netradičním vzhledem.

Nad 5000 korun – Marshall Kilburn II

Máte-li rádi retro design, o audio produktech značky Marshall jste již určitě slyšeli. Jedná se totiž o výrobce, který retro design vycházející z jeho kytarových zesilovačů využívá také u svých reproduktorů i sluchátek. Killburn II má velmi dobrý zvuk se silnými, ale nikoliv přehnanými basy. Je vyroben z prémiových materiálů a má velmi dobrou výdrž baterie.

Marshall
Zdroj: Marshall.com
Pro produkty značky Marshall je typický retro design a použití kvalitních materiálů.

Pár tipů na závěr 

Nyní si dovolím pár svých osobních postřehů, se kterými je třeba při výběru a následné koupi zařízení počítat.

Automatické vypnutí není rozhodně na škodu

Může se to sice zdát jako banalita, ale při pořizování Bluetooth reproduktoru je dobré si ohlídat způsob jeho vypnutí – zda se vypne sám nebo čeká na úkon uživatele. Nejednou jsem se totiž setkal s tím, že se reproduktory automaticky vypnout nedokázaly a pak mě na svou funkčnost upozorňovaly pomocí zvukových efektů.

Baterie časem degraduje

Bluetooth reproduktory bohužel nejsou zázračnou elektronikou, která vydrží na věky. I zde je třeba počítat s tím, že jim budou akumulátory časem „odcházet“. Můžete se poohlédnout po reproduktoru, který umožnuje uživatelskou či servisní výměnu akumulátoru nebo objem financí přizpůsobte faktu, že za několik let budete pořizovat reproduktor nový.

Ne vždy je voda dobrý nápad

Byla by chyba si myslet, že voděodolný reproduktor neutopíte. Narazit pak můžete u reklamace. Její podmínky se totiž liší výrobce od výrobce. Nejlepší radou je tak zbytečně reproduktor nepokoušet. I když je voděodolný.

Myslete na to, na čem stojí

Abyste využili zvukový potenciál reproduktoru na maximum, je třeba řešit nejen jeho vlastnosti, ale také to, na jakém podkladu při používání stojí. Mnohé produkty se potřebují zvukově “opřít” (vzhledem k řešení svých zesilovačů) o svůj podstavec, od kterého odrazí zvuk do místnosti. Plast, papír či dřevotříska dobrou službu neudělají, masivní nábytek však ano.

Nezapomínejte na aplikace a aktualizace

Jelikož žijeme v moderní době, asi vás nepřekvapí, že i spousta reproduktorů je propojitelná se speciálními mobilními aplikacemi, které umožňují jejich správu. Právě tyto aplikace bych vám doporučil vždy stáhnout, seznámit se s nimi a využívat, jelikož většinou umožňují využít funkce, ke kterým se jinak nedostanete. Aplikace je také většinou jediným způsobem, jak aktualizovat firmware reproduktoru.

Zobrazit celou nabídku Bluetooth reproduktorů

Kde koupit populární Bluetooth reproduktory

JBL GO 3

JBL GO 3

od  

Niceboy Raze 3 Titan

Niceboy Raze 3 Titan

od  

Sony SRS-XB33

Sony SRS-XB33

od  

BOSE SoundLink Revolve

BOSE SoundLink Revolve

od  

Marshall Kilburn II

Marshall Kilburn II

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Jiri-Filip (1)

Jiří Filip

Redaktor

Milovník technologií, dobrého jídla, sportu a pěší turistiky, pro kterého je psaní nejen prací, ale i koníčkem. Nejradši píšu o smartphonech, smartwatch, smart home či jiných tech gadgetech, které dokáží zpříjemnit každodenní život.

Více článků od Jiřího

Přečtěte si také