Seznam.cz

Pomoc Ukrajině – přehled kde se můžete zapojit

ukrajina
Zdroj: Unsplash.com
krasty
Redakce Magazínu Zboží.cz před 3 měsíce

Z našich dat vidíme, že zájem o pomoc Ukrajině je obrovský. Proto jsme se rozhodli pro vás připravit přehled, jak a čím můžete pomoci. Ať už se jedná o finanční dar nebo materiální pomoc.

Aktualizováno 29. 3. 2022

Materiální pomoc

Na mnoha místech České Republiky pořádají různé organizace, města nebo jednotlivci materiální sbírky, které následně putují dodávkami, kamiony na hranice s Ukrajinou odkud si je tamní obyvatelé přebírají. Na webových stránkách stojimezaukrajinou.cz můžete najít konkrétní ty největší sbírky – vždy se dopředu podívejte jaké produkty organizátoři sbírají.

Léky a zdravotnický materiál

Vzhledem k obrovskému náporu na ukrajinské zdravotnictví jsou pro zasažené obyvatelstvo nezbytné dodávky léků a zdravotnického materiálu. Potřeba jsou zejména analgetika, dezinfekce, obvazy a obinadla, obvazy na popáleniny, škrtidla, náplasti, lékárničkyléky proti zánětům, léky na bolest zánět horečkuléky při potížích s trávením.

Nouzové vybavení pro přežití

Pro uprchlíky z válečných oblastí, ale i zasažené obyvatelstvo ve svých domovech, můžete přispět materiálem a vybavením pro přežití drsných podmínek. Uplatnění naleznou karimatky, spacáky, přikrývky a deky, lehké deky, stany, termosky, přenosné vařiče a plynové kartuše, svítilny, elektrické lucerny či elektrocentrály.

Hygienické a drogistické produkty

Z oblasti hygienických prostředků a drogerie lze zakoupit zubní pasty, kartáčky, dámské hygienické potřeby, papírové ubrousky a kapesníky, toaletní papír, antibakteriální gely, dezinfekce, nitrilové rukavice.

Potřeby pro děti

Válka bohužel zasáhla i malé děti, hodí se proto veškeré dětské zboží. Přispět můžete například plenami, vlhčenými ubrousky, zásypy, dětskou výživou, kojeneckými lahvemi, ale i hračkami nebo dětským oblečením.

Elektronika

Přispět můžete i darováním elektroniky. Své využití naleznou vysílačky, termokamery, bateriová rádia, powerbanky, zejména pak solární powerbanky, přenosné solární panely, baterie a nabíječky baterií.

Oficiální sbírka Ukrajinské ambasády

Přímo Ukrajinská ambasáda zřizuje materiální sbírku pro vojáky domobrany, která má sběrné místo v Praze 2 v Domě národnostních menšin Vocelova 3. Průběžně na své Facebookové stránce aktualizují co nejvíce potřebují – aktuálně jde o následující produkty: noční vidění na dálku, termovize na dálku, powerbanky, neprůstřelné vesty a helmy, walkie talkie, vysílačky. Pro ukrajinskou armádu jsou potřeba hotová jídla, plynové vařiče. Pro potřebu záchranářů jsou potřeba pyrotechnické obleky (EOD 9), dýchací přístroje na stlačený vzduch 300 barů, filtrační plynové masky s kombinovaným filtrem, speciální hasičský oděv s vybavením, hasičské rukavice, hasičské kukly. A ze zdravotnického materiálu je potřeba trauma sety, mobilní/cestovní lékárničky, hemostatické granule Celox, turnikety cat 7, izotermická fólie, balíčky rescue, hrudní krytí, ústní vzduchovody, izraelský tlakový obvaz, popáleninové roušky, Sterilux ES, WaterJel popáleninová rouška, pružné hadicové obvazy, želatinové hemastatikum Gelita-Spon, urinální sáčky s výpustí, infúzní sety, kožní svorkovače.

Pro peněžní příspěvky byl zřízen účet 304452700/0300. Peníze vybrané prostřednictvím tohoto účtu budou použité na obranný materiál, který poputuje ozbrojeným silám a domobraně.

qr-kod-pomoc-ukrajinske-armade
Zdroj: Facebook Ukrajinské ambasády v ČR

Peněžní pomoc

Pro finanční pomoc obyvatelům zasažených oblastí, válečným uprchlíkům, ale i ozbrojeným silám Ukrajiny bylo zřízeno několik sbírek. Přispívat můžete převodem na příslušný účet a ve většině případů i pomocí formuláře na webu příslušné sbírky.

Účet Velvyslanectví Ukrajiny v ČR

  • Číslo účtu: 304452700/0300

Na účet Velvyslanectví Ukrajiny v ČR lze zasílat finanční prostředky, které budou následně použity pro nákup vojenského materiálu pro ukrajinskou armádu a dobrovolníky.

SOS Ukrajina

  • Číslo účet: 0093209320/0300

Humanitární sbírka organizovaná Člověkem v tísni. Peníze budou sloužit pro pomoc obětem válečného konfliktu, lidem na útěku či pro ochranu ohrožených rodin či dětí. Přispět můžete pomocí formuláře na webových stránkách Člověk v tísni.

Charita pro Ukrajinu

  • Číslo účtu: 55660022/0800, variabilní symbol 104
  • Dárcovské SMS na číslo 87 777: DMS CHARITASVET 30, DMS CHARITASVET 60 nebo DMS CHARITASVET 90

Sbírka organizovaná Charitou České republiky. Vybrané prostředky jsou určeny pro nákup základních potřeb, jako je pitná voda, potraviny nebo hygienické prostředky obyvatelům Ukrajiny.

MAGNA – Léčíme na Ukrajině

  • Číslo účtu: 2111717679/2700

Sbírka speciálně určená pro lékařskou pomoc válkou zasaženému obyvatelstvu Ukrajiny. Kromě platby na účet můžete přispět přímo na webu sbírky.

Pomozte Ukrajině s Pamětí národa

  • Číslo účtu: 123-6318620207/0100

Sbírku organizuje Paměť národa organizace Post Bellum. Vybrané prostředky jsou se použijí pro pořízení zdravotnického materiálu a obranných prostředků (neprůstřelné vesty, helmy apod.) pro ukrajinskou armádu. Přispět můžete jednoduše na stránkách organizace.

Pomoc Ukrajině!

  • Číslo účtu: 4004040040/5500, variabilní symbol 222
  • Dárcovské SMS na číslo 87 777: DMS ZNESNAZE 30, DMS ZNESNAZE 60, DMS ZNESNAZE 90

Sbírka organizovaná Nadačním fonde pomoci ve spolupráci s organizací ADRA. Vybrané peníze jsou určené pro přímou pomoc zasaženým lidem na území Ukrajiny nákupem základních potřeb. Přispět online můžete na stránkách sbírky.

Veřejná finanční sbírka na pomoc Červeného kříže Ukrajině

  • Číslo účtu: 333999/2700, variabilní symbol 1502

Sbírka určená pro nákup zdravotnického materiálu a podporu lékařských týmů na Ukrajině. Organizuje ji Český červený kříž ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí. Více informací naleznete na webu Českého červeného kříže.

Veřejné platformy pořádající sbírky

Kromě větších institucí v ČR působí také Darujme.cz a Donio.cz, kde se můžete přidat ke konkrétním výzvám a určit kam váš finanční dar půjde.

Pomoc s ubytováním

Máte-li k dispozici pokoj nebo byt, tak můžete využít projektu uprchlici-vitejte.cz nebo se přihlásit skrz formulář na webu pomahejukrajine.cz. Máte-li k dispozici větší zařízení jako je hotel nebo penzion s kapacitou minimálně 20 osob a ideálně dokážete zajistit i stravování tak můžete kontaktovat přímo Správu uprchlických zařízení Ministerstva vnitra na adrese ubytovaniukrajina@suz.cz.

Webové portály pro pomoc Ukrajině

Kromě výše uvedených sbírek pořádaných neziskovými organizacemi vzniklo i několik webových portálů, na kterých můžete nabídnout konkrétní pomoc.

Jedná se o:

Pomoc může být skutečně jakákoliv – můžete nabídnout právní a psychickou pomoc, dopravu materiálu či uprchlíků nebo dobrovolně pomáhat v místech vašeho bydliště.

Jak pomoc Ukrajincům u nás, kam je odkázat?

Znáte-li někoho kdo se z Ukrajiny dostal do České Republiky tak jej můžete odkázat na dvojjazyčný leták, který byl vydán Ministerstvem vnitra [česká verze] [ukrajinská verze]. Často kladené otázky přehledně zpracovaly Seznam Zprávy nebo je můžete odkázat přímo na oficiální kontaktní asistenční centra, které pomáhají s registrací, vyřízením výzva a asistencí řešení dalšího pobytu v ČR.

Další zdroje:

 

krasty

Redakce Magazínu Zboží.cz

Interní redakce

Píšeme články o nakupování na internetu. Porovnáváme ceny tisíců produktů a přinášíme vám ty nejvýhodnější nabídky.

Další články

Přečtěte si také