Seznam.cz

Nejlepší set-top boxy: Jak vybrat ten pravý přesně pro vás

ovladani-televize
Zdroj: Unsplash.com
Jiri-Filip (1)
Jiří Filip před 2 měsíci

Pokud vlastníte starší televizi nebo vás láká sledování satelitního, kabelového či internetového vysílání, pravděpodobně se neobejdete bez takzvaného set-top boxu. Jejich nabídka je však v dnešní době poměrně široká a zdaleka ne všechny jsou vhodné pro vaše konkrétní účely. Jak tedy vybrat ten nejlepší právě pro vás a které modely stojí za pozornost?

Ujasněte si, jak chcete televizi sledovat

Jaký typ set-top boxu vlastně potřebujete? Televizní vysílání můžete v současnosti přijímat celou řadou způsobů s tím, že pro každý z nich je třeba zvolit trochu jiné řešení. Některé modely set-top boxů už jsou „chytřejší“ a nabízí třeba podporou dvou typů vysílání, ale pravidlem to není a navíc bývají dražší a pro řadu uživatelů vybavené až příliš. Ujasnění si toho, co vlastně chcete, je naštěstí velmi jednoduché. Stačí si odpovědět na otázku, jak chci televizi sledovat – buď skrze pozemní vysílání, satelitní vysílání, kabelové vysílání nebo internet. Každý typ má svá pro a proti. 

Některé televize již disponují zabudovanými set-top boxy z výroby, popřípadě aplikacemi pro sledování internetových televizí a tak podobně, před nákupem set-top boxu byste si měli nejprve ověřit, zda to není i váš případ.  

Pozemní vysílání

Pro pořízení set-top boxu pro příjem pozemního vysílání se rozhodnou ti uživatelé, kterým se za jeho sledování nechce platit. Vysílání běží ve formátu DVB-T2, na který přešla Česká republika z relativně nedávno zavedeného DVB-T. Výhodou tohoto typu vysílání je samozřejmě jeho cena (pokud nepočítáme koncesionářské poplatky či elektrickou energii), nevýhodou pak poměrně značná omezenost. Neplacených kanálů je sice v současnosti relativně dost (záleží na místě, kde člověk bydlí a kolik jich je schopen “chytit” na anténu), v porovnání se satelitem, kabelovým vysíláním či internetem je jich však nesrovnatelně méně. 

Satelitní vysílání

Pokud jste se rozhodli pro sledování televize přes satelit, je třeba hledat modely s podporou DVB-S 2. Výhodou satelitního vysílání je jeho vynikající pokrytí celého našeho území, spolu s rozlišením či podporou HbbTV (tedy chytrých funkcí televizních kanálů). Těšit se rovněž můžete na mnohem větší počet kanálů, než byste měli při přijmu pozemního vysílání. Jejich počet se pak odvíjí od jediného parametru, a sice pravidelné platby. Abyste totiž mohli satelitní vysílání sledovat, je třeba za něj platit poskytovateli a to podle toho, jaké programy chcete přijímat. 

Kabelové vysílání

Třetím poměrně rozšířeným způsobem přijmu televize je kabelové vysílání. Abyste jej mohli sledovat, je třeba sáhnout po set-top boxech s podporou DVB-C s tím, že i zde musíte počítat s platbou některému z poskytovatelů platit podle toho, kolik kanálů budete “odebírat”. Na druhou stranu je ale příjemné, že na rozdíl od satelitního vysílání nemusí váš dům disponovat parabolou a potřeba není ani internet. 

Internetové vysílání

V posledních letech čím dál oblíbenější formou přijmu vysílání je takzvané IPTV (internetové vysílání). Abyste jej mohli přijímat, je třeba disponovat připojením k internetu (není potřeba ani nikterak rychlé) a set-top boxem právě s podporou IPTV. Za tuto službu je nicméně taktéž třeba platit a to stejně jako v předešlých případech podle toho, kolik a jaké kanály chcete sledovat. Pozitivní je, že u internetových televizí je suverénně největší možnost přizpůsobení odběru vašich kanálů, díky čemuž tak může být ve výsledku tento typ vysílání nejrozumnějším v poměru cena/výkon. 

Je libo něco navíc?

Set-top boxy už dávno neumožňují “jen” sledování televizního vysílání. Výrobci jsou u nich schopni nasadit celou řadu užitečných vychytávek navíc. I na ty byste se tedy měli pří svém výběru zaměřit.

Možnost nahrávání

Pamatujete si, jak jsme ještě za dob VHS nahrávali televizní pořady na kazety, abychom si je pak mohli pouštět zpětně? Tak přesně to lze i v dnešní době u některých set-top boxů s podporou záznamu obrazovky. Ten se ukládá na interní úložiště samotného set-top boxu nebo na externí úložiště ve formě flash disků či externích HDD či SSD s tím, že takto získaný záznam je v té nejvyšší možné kvalitě (tedy není ovlivněn kvalitou úložiště), můžete si jej přehrát kdykoliv chcete a dokonce třeba i sestříhat. Problémem u některých set-top boxů dokonce není ani nahrávání jednoho kanálu, zatímco uživatel sleduje druhý. V takovém případě je třeba sáhnout po duálních tunerech. 

Nabídka portů

Zapomínat byste neměli ani na portovou výbavu, zejména pak nejzákladnějších portů USB-A. Naprostá většina set-top boxů totiž umožňuje přehrávání obsahu z externího média, které se k nim připojuje právě přes USB-A. Jednat se může o hudbu, fotky, ale klidně i filmy či seriály stažené na počítači a přenesené standardně na flashku. Byla by proto škoda se o podobnou funkci ochudit. 

Rozlišení

Disponujete televizí s vysokým rozlišením a máte v plánu ji využít při sledování vysílání na maximum předplacením si prémiových kanálů, které právě ve vysokém rozlišení vysílají? Pak tomu musíte přizpůsobit i výběr vašeho set-top boxu. Standardním rozlišením těchto “chytrých krabiček” je totiž jen Full HD, což není hlavně na velkých televizích žádný zázrak. Pro sledování prémiových kanálů ve vysoké kvalitě proto nemá smysl pořizovat nic jiného než set-top boxy s podporou 4K (či vyššího) rozlišení. Ano, jejich cena je podstatně vyšší než u Full HD modelů, ale poskytnou vám zážitek na úplně jiné úrovni. 

Připojení k internetu a chytré funkce

Máte dome stále “hloupou” televizi, ale rádi byste u ní chytré funkce? V dnešní době není naštěstí ani to problém. V nabídce naleznete spoustu set-top boxů, které disponují operačním systémem s podporou instalace aplikací, procházení internetu a tak podobně. Můžete přes ně například sledovat YouTube nebo procházet internet. Hračičky pak potěší, že na ně lze stáhnout i různé hry a ze set-top boxu se tak rázem stane malá herní konzole. Jasně, tyto hry nejsou svou kvalitou ani zdaleka na úrovni Xboxu či PlayStationu, avšak zabavit na nějakou chvíli dokáží.

Mozek chytré domácnosti

Pokud jste fanoušky Applu a zejména pak jeho platformy pro chytrou domácnost HomeKit, vyplatí se vám sáhnout po “set-top boxu” Apple TV. Ten sice zajistí “jen” příjem internetových televizí, zato však na něj nainstalujete spousty her a aplikací, ale především si jej lze nastavit jako domácí centrum vaší chytré domácnosti, které bude zajišťovat její bezproblémový chod i v případě, že zrovna nejste doma. Skvělé je, že díky tomuto nastavení je možné „HomeKitovou“ domácnost ovládat i na dálku, tedy bez přímého připojení na domácí WiFi. Vaše chytré žárovky či zásuvky si tedy v pohodě zapnete třeba i z druhé strany zeměkoule. 

Výběr nejzajímavějších modelů

Na současném trhu naleznete extrémní množství nejrůznějších set-top boxů s rozličným designem, funkcemi i cenou. V následujících řádcích se proto zaměříme primárně na výběr těch nejzajímavějších a zároveň nejlepších pro nejširší skupiny diváků – s příjmem vysílání přes DVB-T2, popřípadě s internetem. Set-top boxy pro kabelové či satelitní vysílání totiž zpravidla zajišťuje poskytovatel služby „na přímo“. 

Diway T2-One: Levný kousek pro nenáročné

Jste nenáročnými diváky, kteří si vystačí s DVB-T2 vysíláním maximálně ve Full HD rozlišení? Pak vězte, že vás pořízení set-top boxu může vyjít doslova na pár stovek. Jedním z uživatelsky nejoblíbenějších základních kousků  je Di-way T2-One, který pořídíte za cenu pod 300 korun. Jasně, žádné funkce “navíc” si u něj neužijete, ale to hlavní – tedy “překlopení” anténního televizního signálu do formátu, který je schopna vaše televize vysílat, zvládne hravě. Jako bonus nabízí jednu zdířku na USB-A, díky které přes něj budete moci přehrávat i multimediální soubory. Jedinou menší vadou na kráse tohoto produktu je dle jeho majitelů nutnost mířit vždy ovladačem přímo na něj, což může být občas nekomfortní.

Di-way
Zdroj: Di-way.cz
Set-top boxy lze pořídit v dnešní době skutečně levně. Model z dílny firmy Di-Way je toho skvělým důkazem.

Tesla MediaBox XT650: Televizní “minipočítač” pro náročné

Pokud sháníte těžší kalibr ve formě set-top boxu s chytrými funkcemi, podporou DVB-T2, ale třeba i podporou nahrávání, Dolby Atmos či rozlišením 8K, právě jste jej našli. Jedním z nejlepších modelů s těmito funkcemi je MediaBox XT650 od české společnosti Tesla. V set-top boxu běží Android ve verzi 9.0, díky čemuž do něj lze instalovat různé aplikace. Potěší ale i flash paměť o velikosti 16 GB, která slouží jak pro aplikace, tak pro nahrávání obsahu. Zařízení má i čtečku paměťových karet. Majitelé tohoto set-top boxu si u něj pochvalují rychlost, spolehlivost, design či možnost připojení externí myši a klávesnice. Jako nevýhodu pak uvádí stejně jako u předešlého modelu horší reakční úhly u dálkového ovládání, které je tak většinou třeba nasměrovat přímo na set-top box. Další výtky směřují ke komplikovanosti systém Android. Ten je sice sám o sobě relativně přehledný, ale pro technikou nepolíbené uživatele může být oříškem. Za pomyslnou kaňku na kráse pak lze označit i vyšší cenu, která začíná nad 2500 korun. Ta je ale bohatě vykoupena univerzálností produktu.

Tesla
Zdroj: Tesla.cz
Set-top box z dílny společnosti Tesla potěší i tím, že má české kořeny.

AB Com TereBox2T: Nahrávejte snadno, rychle, pohodlně a levně

Láká vás nahrávání vysílání jednoho kanálu, zatímco sledujete druhý? Lze to samozřejmě i levně. Jedním z nejzajímavějších a cenově nejdostupnějších set-top boxů, které to umožňují, je model AB Com TereBox2T. Pořídíte jej za méně jak 500 korun, má podporu Full HD a především disponuje dvěma tunery, takže mu záznam vysílání jednoho kanálu při sledování druhého nedělá žádný problém. Samozřejmostí je pak USB-A port pro připojení externího úložiště. Jeho majitelé si u něj pochvalují kromě funkčnosti i kompaktní rozměry, velmi jednoduché ovládání a vcelku povedený design.

ab com
Zdroj: Zboží.cz
Videorekordérům již dávno odzvonilo. Tento set-top box jejich práci hravě nahradí.

Apple TV: Jasná volba pro jablečné fanoušky

Z klasických DVB-T2 set-top boxů se plynule přesuneme na IPTV vysílání a zařízení, která umožňují příjem internetového vysílání. Jste-li fanouškem společnosti Apple, nemá smysl vám doporučovat nic jiného než Apple TV. Jedná se o televizní smartbox s poměrně výkonným hardwarem, na kterém běží speciální operační systém tvOS vycházející z mobilního iOS. Apple TV disponuje vlastním obchodem s aplikacemi, a to včetně poměrně kvalitních her. Nechybí zde ani podpora herních ovladačů, díky čemuž si právě hry užijete dosyta. Co se týče sledování internetové televize, k tomu stačí jen stáhnout aplikaci konkrétního poskytovatele a do ní se přihlásit (tedy samozřejmě poté, co se uživatel zaregistruje k jeho službě). Super je, že u internetového vysílání můžete pořady taktéž nahrávat, ale protože jsou ukládány na severech poskytovatele vysílání, nezabírají v zařízení místo aplikacím či hrám. Negativem je pak to, že jakmile nemáte přístup k internetu, na televizi nepodíváte. Apple má v současnosti v nabídce dva modely – konkrétně Apple TV HD a Apple TV 4K, přičemž vzhledem k dnešní době dává větší smysl koupě 4K verze.

Apple TV s ovladačem
Zdroj: Apple.com
Chytrý televizní box Apple TV je využitelný na mnoho způsobů od sledování televize přes poslech hudby až po hraní her.

Tesla MediaBox XA400: Internetové vysílání pro fanoušky Androidu

U IPTV si na své samozřejmě přijdou i fanoušci operačního systému Android. Jeho iterace ve formě Android TV totiž běží ve smart boxu Tesla MediaBox XA400, který lze svým způsobem popsat jako androidí alternativu k Apple TV. Funguje na podobném principu, jen s tím rozdílem, že nabízí jiný design, stáhnete si na ně jiné aplikace a stojí zhruba polovinu. Jinak ale platí, že pro internetové vysílání do něj stačí stáhnout aplikace od poskytovatele dané IPTV. Co se podle majitelů tohoto smart boxu moc nepovedlo, je malá vnitřní paměť. Zatímco v případě Apple TV je na výběr buď 32 nebo 64 GB úložiště, tento model nabízí jen 8 GB (přičemž při odečtení systémových souborů se bavíme zhruba o polovině), které jsou sice rozšiřitelné o externí úložiště, ale i tak se jedná o velmi limitovanou kapacitu. Smart box si dále neporadí ani s přizpůsobením frekvence obrazu, kterou však lze samozřejmě přizpůsobit ručně, takže se až o takovou „tragédii“ nejedná.  

Tesla
Zdroj: Tesla.cz
Smart boxy pro sledování IPTV jsou suverénně nejmenšími set-top boxy ze všech. Z hlediska funkčnosti toho přitom nabízí zpravidla nejvíce.

Zobrazit celou nabídku set-top boxů

Kde zakoupit nejlepší set-top boxy

Di-way T2-One Hevc H.265

Di-way T2-One Hevc H.265

od  

TESLA MediaBox XT650

TESLA MediaBox XT650

od  

AB Com TereBox2T HD

AB Com TereBox2T HD

od  

Apple TV 32 GB 4. generace (MR912CS/A)

Apple TV 32 GB 4. generace (MR912CS/A)

od  

Apple TV 4K 32 GB MQD22CS/A

Apple TV 4K 32 GB MQD22CS/A

od  

TESLA MediaBox XA400 (8 GB)

TESLA MediaBox XA400 (8 GB)

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Televize

Jiri-Filip (1)

Jiří Filip

Redaktor

Milovník technologií, dobrého jídla, sportu a pěší turistiky, pro kterého je psaní nejen prací, ale i koníčkem. Nejradši píšu o smartphonech, smartwatch, smart home či jiných tech gadgetech, které dokáží zpříjemnit každodenní život.

Více článků od Jiřího

Přečtěte si také