Seznam.cz

Špičkové OLED televize. Jak vybrat nejlepší?

Martin Chroust
Martin Chroust před 2 roky

Plazmy už jsou dávno za zenitem, současnému trhu televizí dominuje OLED. Víte, v čem má tato technologie navrch oproti běžným LCD displejům? Poradíme vám, jak se v nabídce OLED zorientovat a jak vybrat ideální televizi.

Nejlepší OLED televize, které si můžete v Česku pořídit

Porovnat parametry

Hodí se pro hráče

LG 55" OLED (OLED55C21LA)

od  

Kvalitou obrazovky či technologickou a konektorovou výbavou se vyrovná dražší konkurenci. Díky 120Hz obnovovací frekvenci a podpoře různých formátů se hodí pro hraní her. Negativem je horší zvuk a méně praktický ovladač.

Pro milovníky designu

Philips 55" OLED (55OLED807/12)

od  

Má skvělou obrazovku, 4K rozlišení a osvětlení Ambilight, které umocní zážitek z filmu a ještě šetří vaše oči. Potěší i 4 HDMI vstupy a 120Hz obnovovací frekvence. Nepovedl se dálkový ovladač, pohyb v menu nastavení je pak poměrně složitý.

Pro sledování sportu

Panasonic 55" OLED (TX-55LZ1000E)

od  

Má vynikající kvalitu obrazu a díky použitému 100 Hz displeji je jako dělaná pro sledování sportu nebo akčních filmů. Díky hernímu režimu si pak můžete vychutnat hry v rozlišení 4K při 120 Hz. Nepraktické může být použití operačního systému my Home Screen místo Google TV/Android TV.

Pro filmové fanoušky

Sony 55" OLED (XR55A95KAEP)

od  

Sice je výrazně dražší než konkurence v článku, ale nabízí skvělou kvalitu obrazu i zvuku díky QD-OLED panelu, kognitivnímu procesoru XR a Dolby Atmos. Operační systém Google TV zajistí ideální ovládání a širokou nabídku aplikací. Konektivita je také bohatá s HDMI 2.1. Kromě ceny nepotěší prakticky jen nízkým stojanem.

LCD a OLED

V současné době na trhu dominují dvě zobrazovací technologie. LCD s LED podsvícením nebo OLED. Abychom si mohli vysvětlit silné stránky OLED televizí, je třeba začít nejprve u LCD LED. Samotná zkratka označuje slovní spojení Liquid Crystal Displej, jedná se tedy o displej složený z tekutých krystalů, jehož celá plocha je rovnoměrně podsvícena. Samotné krystaly se mohou díky různým úrovním napětí natáčet, a díky tomu propouští či nepropouští světlo. Dochází tak nejen k ovládání barev, ale ke změnám jasu na lokální úrovni. V případě zobrazení černé se tak krystaly uzavřou, jenže protože je obraz podsvícen ve stejné intenzitě po celé ploše, černé plochy ve skutečnosti stále svítí, a tak se našemu oku jeví černá spíše jako šedá nebo tmavě modrá. Tento výrazný nedostatek sice výrobci chtějí dohnat lokálním stmíváním, ovšem tato technologie naráží na omezený počet segmentů, ve kterých je možno obraz rozjasnit nebo naopak ztmavit. Televize osazené touto technologií se sice pyšní celkově větším kontrastem a zobrazením absolutní černé, v tmavých scénách však stále dominují OLED televize.

Technologie OLED (Organic Light-Emitting Diode) naproti tomu nemá žádnou vrstvu podsvícení, protože každý pixel svítí sám o sobě. V případě tmavých scén tedy můžete počítat s absolutní černou, protože se podsvícení pixelů v dané oblasti jednoduše vypne. OLED televize mají vysoký kontrast a líbivé barvy, které sice často nemají nic společného s neutrálním podáním, ovšem pokud sledujete obsah na 4K televizi ve vysokém rozlišení, budou vás úchvatné a prokreslené detaily prostě bavit (nebo si zobrazení upravíte v nastavení). Prakticky jediným nedostatkem této technologie je strašák v podobě možného „vypalování“ obrazu u statických scén, typicky například u loga nejčastěji sledované televizní stanice. Toto riziko je v posledních letech ze strany výrobců minimalizováno například tím, že se obraz v televizi mezi pixely neznatelně posouvá, nebo se obraz při vypínání na zlomek vteřiny „pročistí“. Každý z výrobců k této problematice přistupuje po svém, takže se v dnešní době už nemusíte „vypálených“ míst na obrazovce obávat.

Další zobrazovací technologie

Mimo základního dělení můžeme narazit na další zobrazovací technologie. Ty primárně vychází ze základního LCD LED a chtějí eliminovat některé jeho nedostatky. Kupříkladu QLED může podle názvu připomínat vylepšený formát OLED televizí, v praxi se však jedná o LCD panel s LED podsvícením a částicemi Quantum Dot, díky kterým televize zobrazí větší počet barev. Ve srovnání s klasickými LCD televizemi je tak obraz daleko kvalitnější a snaží se přiblížit k OLED televizím. Můžete se také setkat s označeními NEO QLED nebo QNED, kde částice Quantum Dot doplňuje technologie Mini LED.

Mini LED televize se zaměřují na co nejvyšší jas, využívají menší a svítivější diody, což umožňuje vytvořit daleko větší počet stmívacích zón. V praxi tak mají Mini LED televize už hodně blízko ke QLED panelům. Nejmodernější Micro LED technologie je v případě cenově dostupných televizí zatím spíše hudbou budoucnosti. Technologie si bere to nejlepší z LCD a OLED televizí, které navzájem kombinuje. Samotné pixely jsou ještě menší a dokáží svítit samy o sobě. Nejsou ale z organického materiálu, takže odpadává teoretické vypalování pixelů. Technologie Micro LED je ale zatím velmi drahá, takže z přehledu běžných televizí automaticky vypadává.

Mezi OLED displeji se oddělila prakticky jen technologie AMOLED, která se ale prosazuje zejména u mobilních zařízení (byť ještě před pár lety se AMOLED technologii predikovala zářná budoucnost i u televizí). Zkratka AMOLED znamená označení „Active Matrix OLED“, tedy panel, který těží z integrované TFT matrice. Ve finále může displej dosáhnout vysokých obnovovací frekvencí, a má oproti OLED panelům nižší spotřebu.

Důležité parametry OLED televizí

  • Úhlopříčka a rozlišení – v dnešní době můžete OLED televize pořídit s rozlišením Full HD (1 920 × 1 080 pix), 4K (3 840 × 2 160 pix) či dokonce 8K (7 680 × 3 420 pix), jenže to zatím platí jen u televizí za několik set tisíc korun. V praxi je stropem rozlišení 4K. Většina pozemního i satelitního vysílání dnes vysílá maximálně v HD rozlišení (1 280 × 720 pix), a tak musíte při výběru televize zvážit i další okolnosti. Budete si stahovat a pouštět videa z virtuální knihovny nebo Netflixu? Poté volte rozlišení 4K. U 4K a 8K televizí se vám může zalíbit i technologie upscalingu, o nějž se stará umělá inteligence. Ty nejvýkonnější televize tak jedním stiskem tlačítka dokáží softwarově přepočítat filmy v nižším rozlišení do 4K či dokonce do 8K.
  • Obnovovací frekvence – obnovovací frekvence udává, kolikrát za vteřinu se překreslí obsah zobrazený na televizi. Čím větší frekvence, tím se zobrazený obsah jeví plynulejší. Standardní obnovovací frekvence televizí činí 50 Hz, některé modely se chlubí frekvencí 100 Hz. Při běžném sledování televize si vystačíte se základními 50 Hz, některé modely televizí však umožňují použitím umělé inteligence využít vyšší framerate i při sledování běžného obsahu. Vyšší frekvence se vám bude hodit i tehdy, pokud k televizi budete chtít připojit herní konzoli (třeba PlayStation 5 nebo Xbox Series X), které podporují i 120 fps.
  • Dynamický rozsah – pokud máte televizi umístěnou na slunném místě v obýváku, uvítáte co nejvyšší jas. Naopak v noci by to chtělo jas televize ztlumit. Právě proto existuje veličina dynamický rozsah. Ta uvádí rozdíl mezi nejtmavším a nejsvětlejším bodem, který dokáže televize zobrazit. Není tedy důležitý jen maximální jas ale i minimum.
  • Konektory – televize dnes mají zabudované TV tunery a připojení externích zařízení k nim často zajistíte bezdrátově. Při výběru televize byste však neměli opomenout ani konektorovou výbavu. Smart TV, tedy chytré funkce, má dnes mimo nejlevnějších modelů prakticky každá televize. Stabilnější připojení k internetu však místo Wi-Fi zajistí spíše síťový kabel. Na bocích a stranách televize můžete najít další konektory týkající se obrazu, zvuku, antén, popřípadě USB a HDMI porty. Před pořízením televize je třeba myslet na to, jak jí propojíte se stávající „výbavou“.
  • Chytré funkce a systém – při výběru televize jsou chytré funkce naprostou samozřejmostí. Softwarová nadstavba vám na televizi umožní prohlížet webové stránky, archivy stanic, streamovací televizní služby (Netflix, HBO Go a další), televizní program (EPG), využít hlasového asistenta či spouštět aplikace. Některé televize mají pevně danou sadu aplikací, u jiných si zase můžete stáhnout další populární aplikace. Některé televize běží přímo na operačním systému Android TV, což může zjednodušit i komunikaci a propojení s Android telefony ve vaší domácnosti.
  • Spotřeba – specifickým parametrem při výběru televize může být i spotřeba, kterou dokládá energetický štítek. Ten má od letošního roku novou standardizovanou podobu. Je ale třeba dodat, že se spotřeba televize může při různých aktivních režimech lišit.

Vybíráme nejlepší OLED televize

Pokud se rozhodnete, že vsadíte na OLED televizi, v první řadě si rozmyslete, jaká úhlopříčka je pro vás ideální. Zohlednit musíte, jak vaši pozorovací vzdálenost, tak místo, které máte pro televizi k dispozici. Nezapomeňte, že lze televizi umístit jak na stojánek, tak pověsit na zeď. Jeden typ televize je často nabízen s několika různými úhlopříčkami. My budeme pro účely článku vybírat televize, které se na trhu prodávají minimálně s 55″ úhlopříčkou.

Ať už koupíte OLED televizi od LG, Sony nebo Panasonicu, ve všech případech bude mít displej od divize LG Display. To však neznamená, že by měly všechny značky stejnou obrazovou kvalitu. Každý z výrobců má svůj obrazový procesor a algoritmy pro zpracování obrazu, s fyzickými vlastnostmi dodaných OLEDů pak experimentuje jen Panasonic, ovšem pouze v u své nejvyšší řady televizí. Pokud neplánujete za OLED televizi utratit statisíce, seženete je v rozumné cenové hladině pouze ve 4K rozlišení (v případě potřeby 8K televize musíte zvolit alternativní technologie jako QLED či Mini LED).

LG OLED55C21LA: inteligentní televize pro herní nadšence

Obrazovou kvalitu LG OLED55C21LA lze snadno srovnávat s dražšími modely. Televize má nadstandardní výbavu v podobě využitých technologií i konektivity. Na těle najdete čtyři HDMI 2.1 konektory, pro hráče herních konzolí je kromě 120 Hz obnovovací frekvence připravena i podpora ALLM, VRR, AMD FreeSync a Nvidia G-Sync. To znamená, že se z domácí televize může velmi rychle stát herní monitor s podporou standardu Dolby Vision IQ, který upravuje metadata obrazu podle aktuálních světelných podmínek v místnosti. A9 Gen4 AI Processor 4K zase zajišťuje patřičná obrazová vylepšení, která jsou „v kurzu“ i u dalších výrobců televizí. Výrobce pak k této televizi nabízí pětiletou záruku na zobrazovací panel.

LGOLEDC21
Zdroj: LG
LG OLED 55" má obnovovací frekvenci 120 Hz.

Nedostatkem je lesklý panel, který ve spojitosti s nižším maximálním jasem znamená, že ve slunečném obýváku bude televize odrážet okolní objekty a samotný zobrazený obsah nemusí být až tak dobře vidět. Až příliš výrazný je také agresivní spořič obrazovky, který už po chvíli nečinnosti automaticky vypíná obraz kvůli možné hrozbě vypálení obrazu. V porovnání s Android TV vám mohou u WebOS 6.0 chybět některé aplikace, a ani zvuk nepatří k absolutní špičce. Mimo 55″ úhlopříčky je televize k dostání s úhlopříčkami 42, 48, 65, 77 a 83 palců.

55″ Philips 55OLED807: designová Android TV

Tato 4K UHD televize vás dostane výborným obrazem a špičkovým zvukem. Za zmínku stojí také technologie Ambilight. Diody na okrajích televize reagují na to, co se děje na obrazovce. Díky tomu při sledování filmů získáte jakýsi „prostorový“ efekt, a navíc částečně ulevíte vašim očím, které tak televizi nesledují v úplné tmě. Televize se dále pyšní podporou HDR, skvělým kontrastem a širokou paletou barev. Umělá inteligence zase dopočítává pixely na rozlišení 4K. Televize běží na operačním systému Android TV. Ten sice někomu může působit nepřehledně, pokud však máte zkušenosti s Androidem v telefonu, budete zde jako doma.

Philips55
Zdroj: Philips
Ambilight dotváří atmosféru při sledování.

Panasonic 55″ OLED (TX-55LZ1000E): Pro sport a akční filmy

Model TX-55LZ1000E má vynikající kvalitu obrazu a díky použitému 100Hz displeji je televize jako dělaná pro hraní her, sledování sportu nebo akčních filmů. Obrazový procesor HCX Pro AI se stará o potlačení šumu a zajišťuje bohaté a plné barvy na výstupu. Zapomenout nemůžeme ani na podporu HDR10+ nebo Dolby Vision IQ.

Panasonic (3)
Zdroj: Panasonic
Panasonic 55" OLED nabízí skvělý poměr cena/výkon.

Televize nepotěší snad jen příznivce herních konzolí, protože nepodporuje HFR (High Frame Rate pro hraní ve 4K při 120 fps) ani VRR (Variable Refresh Rate). V rámci uživatelského prostředí čekejte výrazně zjednodušení, a to přesto, že nastavení je stále poměrně dost komplexní. Mínusem je také horší dostupnost aplikací, Netflix a YouTube ve výbavě najdete, ale některé lokální aplikace mohou v systému My Home Screen prostě scházet. Audio sice podporuje prostorový efekt Dolby Atmos, audio ale není vždy 100% přesvědčivé.

Sony XR-55A95K: Když nejde o cenu

Špičková OLED televize Sony Bravia XR-55A95K je novinkou od Sony a jednou z nejlepších televizí na trhu. A hodí se říct, že i v tomto segmentu nejdražších. Za vyšší cenu ale dostanete nekompromisní kvalitu obrazu a slušnou pohybovou ostrost. Tento model totiž využívá novou technologii QL-OLED, díky níž dosahuje vyššího jasu, a kognitivní procesor XR pro lepší vyobrazení pohybu. Zároveň dopomáhá skvělému zvukovému projevu.

Televize se díky výše zmíněným vlastnostem hodí ke sledováním filmů, díky proměnlivé obnovovací frekvenci až 120 Hz a režimu s nízkou latencí se ale hodí i pro hráče. Televize od LG se díky dedikovaným herním režimům ale přeci jen hodí pro hraní více – tento model je uzpůsobený hlavně PlayStationu 5. Nepraktický je stojan, který je velice nízký a nejde nastavit, nelze tak před televizi položit soundbar. Zabudovaná kamera pak není příliš kvalitní.

Zobrazit celou nabídku OLED televizí

Kde koupit nejlepší OLED televize

LG 55" OLED (OLED55C21LA)

LG 55" OLED (OLED55C21LA)

od  

Philips 55" OLED (55OLED807/12)

Philips 55" OLED (55OLED807/12)

od  

Panasonic 55" OLED (TX-55LZ1000E)

Panasonic 55" OLED (TX-55LZ1000E)

od  

Sony 55" OLED (XR55A95KAEP)

Sony 55" OLED (XR55A95KAEP)

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Martin Chroust

Martin Chroust

Redaktor

Vystudoval studijní obou Mobilní Technologie na VŠB-TUO. Mobilním zařízením se v různých periodicích věnuje nepřetržitě od roku 2006. Pravidelně navštěvuje mobilně zaměřené veletrhy a rukama mu každý rok projde několik desítek smartphonů, tabletů a chytrých hodinek. Mezi jeho koníčky patří četba fantasy knih, karetní hra Magic: The Gathering a rodinný život.

Více článků od Martina

Přečtěte si také