Seznam.cz

Nejlepší kamery do auta pro rok 2023

Interiér vozidla s kamerou do auta
Zdroj: LAMAX
petr-pohudka
Petr Pohůdka před 5 měsíců

Kamery do auta se v posledních letech těší velké oblibě. Najdete je v mnoha firemních i soukromých vozidlech. Víte, jaký typ kamery vybrat a podle jakých parametrů se řídit? Podívejte se na ty, které se v roce 2023 vyplatí koupit.

Aktualizováno 10. 7. 2023

TOP 5 kamer do auta

Porovnat parametry
LAMAX S9 Dual
1.
top

Špičková, hlasově ovladatelná kamera

LAMAX S9 Dual

od  

Lamax Electronics S9 Dual disponuje přední i zadní kamerou. Ta přední má podobu zpětného zrcátka, působí tedy velice nenápadně. Kamera do auta nahrává ve Full HD rozlišení, lze ji ovládat hlasově a potěší vás mimo jiné detekcí jízdních pruhů, upozorněním na radary nebo parkovacím režimem. Videa přenesete do dalších zařízení jednoduše přes Wi-Fi.

Eltrinex LS500 GPS
2.
top

Záznam v 2K rozlišení

Eltrinex LS500 GPS

od  

Přední kamera do auta Eltrinex LS500 GPS nadchne hlavně vysokou kvalitou videa. Záznam je pořizován v 2 K rozlišení. Snímkovací frekvence činí až 60 fps. Každodenní manipulaci vám usnadní praktický magnetický držák, díky němuž kameru rychle připojíte i odpojíte. Z funkcí autokamery stojí za vypíchnutí detekce jízdních pruhů, detekce pohybu, mikrofon či G-senzor.

CEL-TEC M12 Dual GPS
3.
top

Voděodolná zadní kamera

CEL-TEC M12 Dual GPS

od  

Další kamera do auta, která sdružuje dohromady zpětné zrcátko a displej. Přední kamera se chlubí rozlišením 2K, zadní potom Full HD. Ta je navíc se stupněm krytí IP68 odolná proti vodě. Lze ji připevnit rovněž na venkovní část vozu. Dostatečně velké úložiště přináší podpora až 256GB paměťových karet MicroSD. Ve výbavě nechybí G-senzor či detekce jízdních pruhů. GPS je podporováno, modul je ale nutné dokoupit samostatně.

TrueCam H5
4.
top

Poměr cena/výkon

TrueCam H5

od  

Cenově dostupná přední kamera TrueCam H5 překvapí svými parametry a množstvím funkcí. Navzdory kompaktním rozměrům dokáže autokamera natáčet ve Full HD rozlišení se snímkovací frekvencí 30 fps. Bleskové připevnění a odejmutí zajišťuje magnetický držák s integrovaným nabíjením. K dispozici máte noční režim, detekci pohybu, detekci jízdních pruhů nebo Wi-Fi pro rychlý přenos souborů.

Niceboy PILOT Q2 WiFi černá
5.
top

Levná volba

Niceboy PILOT Q2 WiFi černá

od  

Hledáte základní kameru, která by spolehlivě natáčela a jste ochotni udělat kompromis u kapacity baterie? Vyzkoušejte Niceboy PILOT Q2 WiFi. Autokamera se řadí k těm nejlevnějším na trhu. Přesto je schopna pořizovat videa ve Full HD rozlišení. Nabídka funkcí není široká, ale ty hlavní jako detekce pohybu či G-senzor zde najdete. Příjemně potěší přítomnost Wi-Fi. Největším limitem autokamery je zmiňovaná kapacita baterie.

K čemu slouží kamera do auta?

Autokamera vám poslouží primárně k zaznamenání dění před autem a kolem něj. Pořízený záznam může posloužit jako důkaz při dopravních nehodách či vandalismu. Z toho důvodu se kameře do auta občas říká černá skříňka. Její přítomnost v autě současně funguje jako prevence před nebezpečným chováním ostatních účastníků silničního provozu.

Zmiňovaný způsob využití kamery do auta je nejčastější, nikoliv však jediný. Autokamera vám natočí jízdu po závodním okruhu či dovolenkové putování po neznámých krajinách. Majitelům firem zase zařízení poskytne informaci o tom, kde se nachází jejich firemní vozidla a řidiči.

Rozdělení kamer

Setkat se můžete s třemi základními typy kamer do auta.

Přední kamery (označované rovněž jako klasické nebo palubní) představují nejrozšířenější typ. V rámci této kategorie máte na výběr největší množství produktů. Autokamery se obvykle umisťují na horní část předního skla, nad palubní desku na straně spolujezdce nebo na zpětné zrcátko. Přední kamery do auta snímají výhradně prostor před vozidlem. Ve srovnání s ostatními typy jsou cenově nejdostupnější.

Duální kamery snímají dění před vozidlem a interiér. Stejně jako přední kamera do auta se nejčastěji instaluje v horní části čelního skla. Tento typ není příliš rozšířený. Využití najde mezi řidičskými profesionály, kteří chtějí mít k dispozici záznam z vnitřku automobilu.

Externí kamery do auta představují nejkomplexnější variantu. Na rozdíl od předešlých typů totiž snímají i prostor za vaším vozidlem. V praxi se jedná o hlavní kameru a přídavnou optiku, která se umisťuje na zadní sklo automobilu. Externí kamera je jediné řešení, které vám pomůže ve chvíli, kdy vás někdo nabourá zezadu.

Občas narazíte na další specifické druhy kamer do auta. V poslední době se rozšiřují například autokamery, které nejsou vybaveny displejem. Jejich hlavní výhoda tkví v kompaktních rozměrech a nenápadnosti. Kamery bez displeje se zpravidla ovládají přes aplikaci v chytrém telefonu, se kterým se zařízení spojí prostřednictvím Wi-Fi.

Detail na zadní kameru připevněnou na skle
Zdroj: LAMAX
Zadní kamera vám pomůže vyřešit případy, kdy do vás narazí auto jedoucí za vámi.

Podle jakých parametrů kameru do auta vybírat?

Poté, co zvolíte vhodný typ kamery, se zaměřte na jednotlivé parametry. Jaké jsou nejdůležitější?

Rozlišení snímače

Rozlišení snímače udává, z kolika bodů (pixelů) se skládá výsledný obraz. Čím více pixelů, tím detailnějšího záběru se dočkáte. Nemusíte se obávat, že kvůli nedostatečně kvalitnímu záznamu nebude čitelná například poznávací značka. Počítejte ale s tím, že videa ve vyšším rozlišení zaberou více místa na úložišti.

Naprostým minimem by u kamery do auta mělo být HD rozlišení (1280×720 pixelů). Za standard se však dnes dá považovat Full HD rozlišení (1920×1080 pixelů). Existují i autokamery, které natáčí ve 4 K kvalitě. Ty ale oceníte spíše u akčních videí ze závodních okruhů.

Velikost snímače

Kvalitu obrazu neurčuje pouze množství pixelů. Podstatné je, aby šlo vysoké rozlišení ruku v ruce s velikostí snímače. V opačném případě sice budete mít detailní záběr, ale v důsledku šumu stejně nemusí být potřebné objekty ostré. Proto se mějte na pozoru zejména u kamer, které ohromují svým rozlišením, ale velikost snímače se oproti levnějším modelům neliší. Snímač patří k nejdražším součástkám a výrobci se v této oblasti občas snaží šetřit.

Větší snímač propustí více světla, video je díky tomu ostřejší a jasnější. Malý snímač vás limituje především za zhoršených světelných podmínek. Na druhou stranu nezapomínejte, že se snímačem roste i velikost samotné kamery. Velikost snímače se uvádí v palcích. Pro účely běžných uživatelů stačí autokamery se snímačem o velikosti 1/4 palce.

Nastavování kamery do auta
Zdroj: LAMAX
Velikost snímače ovlivňuje velikost celé kamery do auta.

Frekvence snímání

Dalším parametrem, který bezprostředně ovlivňuje úroveň videa, je frekvence snímání. Ta zodpovídá za plynulost záznamu. Snímková frekvence se udává ve snímcích za sekundu. Označuje se zkratkou fps z anglického „frames per second“. Levné kamery do auta pracují s 20 až 24 fps. Lepší plynulost vám zajistí hodnoty okolo 30 nebo ideálně 60 fps.

Frekvence snímání úzce souvisí s rozlišením. S rostoucím rozlišením obvykle klesá počet pořízených snímků za sekundu. Naopak v nižším rozlišení bývá autokamera schopná zachytit více snímků. Přístroj si snímkovací frekvenci často sám automaticky mění, právě v závislosti na rozlišení. Snížením hodnoty fps kamera reaguje i na zhoršené podmínky.

Pozorovací úhel

Kamera do auta snímá okolí ve vertikálním, diagonálním a horizontálním úhlu. Nejvíce vás bude zajímat horizontální, protože určuje šířku snímaného prostoru. Pro rozřešení sporné situace totiž může být klíčové, co se stalo v okolí silnice, například na chodníku. Přestože by z toho mohlo vyplývat, že čím větší pozorovací úhel, tím lépe, není tomu tak. Za ideální pozorovací úhel se považuje rozmezí 120 až 150 stupňů.

Vyhněte se levným autokamerám, které zabírají úhel pouze okolo 110 stupňů, ale také modelům s příliš velkým pozorovacím úhlem. Ten způsobí, že dojde k efektu rybího oka a výsledný záběr bude zkreslený a nekvalitní.

Datové úložiště

Pořízený videozáznam se musí někam ukládat. Kamery do auta disponují vlastní interní pamětí, slotem na paměťové karty a případně obojím. Interní paměť se standardně pohybuje v rozmezí 16 až 64 GB. Pro představu – 16 GB vystačí zhruba na 7 hodin záznamu v HD rozlišení a zhruba polovinu času ve Full HD rozlišení.

Paměťové karty se vyrábí i s větší kapacitou, například 128 GB. Kamery do auta nejčastěji pracují s SD a MicroSD kartami. Nemusíte se obávat promazávání a archivování souborů. Na většině zařízení nastavíte režim smyčky, kdy po zaplnění úložiště dochází k postupnému přepisování nejstarších záznamů.

Délka videa v poměru k velikosti úložiště

ÚložištěHD rozlišeníFull HD rozlišení
16 GB7,2 hodiny3,5 hodiny
32 GB14,5 hodiny7,1 hodiny
64 GB29 hodin14,3 hodiny
128 GB58,1 hodiny29 hodin

Údaje uvedené v tabulce berte spíše orientačně. Konečnou velikost videa ovlivňuje kromě rozlišení ještě datový tok či komprese. Zejména starší způsoby komprese mohou znamenat větší soubory, klidně až o desítky procent.

Napájení

Autokamery připojíte k elektroinstalaci automobilu. Po nastartování tak bude mít přístroj vždy dostatek energie. Součástí kamery bývá baterie, která slouží jako záložní zdroj. Díky ní kamera do auta zvládne nahrávat v případech, kdy není nastartováno. Minimální kapacita baterie by měla činit alespoň 300 mAh. Narazíte ale rovněž na velkokapacitní modely s 900 mAh a více. Nezapomínejte, že baterie byla vyrobena skutečně jako záložní zdroj. Pokud ji využíváte nepřetržitě, rychle se opotřebí.

Konektivita

Kamery do auta potřebujete připojit k dalším zařízením. Z toho důvodu jsou opatřeny různorodými vstupními a výstupními konektory či jinými technologiemi. Mezi ty nejběžnější patří:

 • USB: známá varianta pro připojení k počítači,
 • HDMI: kabel, který vám umožní přehrát video na velké obrazovce,
 • AV výstup: pro propojení s panelem přímo v automobilu,
 • Wi-Fi: bezdrátová technologie, kterou využijete typicky pro spárování s mobilním telefonem.

Před koupí kamery do auta si raději ověřte, že ji budete schopni připojit k požadovaným zařízením.

Funkce

Konečný výběr může rozhodnout i některá z konkrétních funkcí kamery do auta.

 • G-senzor: Důležitá vychytávka pro krizové chvíle. Senzor reaguje na otřesy a nárazy. Při dopravní nehodě uzamkne pořizovaný záznam a ochrání jej před smazáním nebo poškozením. Uchová se i nastavený časový interval před nárazem.
 • GPS modul: Funkce, která se hodí do firemních flotil. Díky modulu dokáže druhá strana auto lokalizovat a zaznamenávat jeho rychlost či směr.
 • Automatické zapnutí: Kamera do auta začne po nastartování či rozjezdu vozidla automaticky natáčet. Vám tak odpadnou obavy, že autokameru zapomenete zapnout.
 • Detekce radarů: U modelů s GPS modulem většinou naleznete detekci radarů. V momentě, kdy se k některému přibližujete, vás na to autokamera zvukovým signálem upozorní. Ne ve všech státech je používání detekce radarů legální. Před cestou do zahraničí si proto ověřte, jak se na problematiku dívá tamní legislativa.
 • Detekce pohybu: Občas se označuje trochu zavádějícím termínem Parkovací režim. S parkováním vám tato funkce nepomůže. Nicméně když v blízkosti zaparkovaného auta kamera zaznamená pohyb, zapne nahrávání. Může tak natočit vandala přímo při činu.
 • Vypnutí displeje: Možnost, kterou oceníte zejména v noci, kdy by vás svítící displej mohl oslňovat. Kamera i s vypnutým displejem dále natáčí.
 • Noční režim: Režim, se kterým dosáhnete lepších videí za zhoršených světelných podmínek. Funkce využívá LED či infračervené přisvětlení.
 • Mikrofon: Kamera do auta zvládne zaznamenat zvuk uvnitř i vně vozidla. Zvuk může posloužit jako jeden z důkazů.

Výběr kamery do auta není složitý

Na výběru kamery do auta není nic složitého. Klíčové je, abyste si ujasnili, jaký prostor kolem auta chcete snímat. To vám vyřeší volbu správného typu. Poté se zaměřte na parametry, které bezprostředně ovlivňují kvalitu videa a jeho přenos. Pokud nemáte zvýšené nároky, měli byste si bohatě vystačit s kamerou, která natáčí Full HD video se snímkovací frekvencí 30 fps. Zbylé parametry se týkají spíše uživatelského pohodlí, které je sice důležité, nicméně pro důkazní využití ne tak zásadní.

Lamax Electronics S9 Dual

Vynikající zrcátková kamera, která nadchne kvalitou záznamu, intuitivním ovládáním a množstvím užitečných funkcí.

Lamax Electronics S9 Dual
Zdroj: LAMAX
Kamera do auta Lamax Electronics S9 Dual

Základní parametry

Výrobce: LAMAX Electronics | Kamera: přední a zadní | Rozlišení videa: 1920×1080 pixelů (Full HD) u obou kamer | Počet snímků za vteřinu: 30 fps | Pozorovací úhel: 150 ° | Úložiště: paměťová karta MicroSD, max. 64 GB | Kapacita baterie: 500 mAh

Zrcátko a displej v jednom

Přední kameru s 9,66″ displejem nainstalujete přímo na zpětné zrcátko. Displej snadno ovládáte pomocí dotyku. Podle potřeby přepínáte mezi záběry přední a zadní kamery. Když se chcete spolehnout na odraz zrcátka, obrazovku jednoduše vypnete.

Hlasové ovládání

Ruce držte bezpečně na volantu a autokameru ovládejte hlasem. K dispozici je 12 povelů v anglickém jazyce, které vám zajistí základní obsluhu. Hlasové ovládání si rychle osvojí i uživatelé, kteří se anglicky nedomluví.

FCWS a LDWS technologie

Kamera do auta vás potěší mnoha funkcemi. Kromě těch běžných (G-senzor, cyklické nahrávání, detekce pohybu) se můžete opřít o systém FCWS hlídající bezpečnou vzdálenost mezi vaším vozem a automobilem před vámi nebo o technologii LDWS, která vás varuje před opuštěním jízdních pruhů.

Eltrinex LS500 GPS

Přední kamera poskytující záznam ve špičkové kvalitě a maximální pohodlí při každodenní obsluze.

Základní parametry

Výrobce: Eltrinex | Kamera: přední | Rozlišení videa: 1920×1080 pixelů (Full HD) | Počet snímků za vteřinu: 60 fps | Pozorovací úhel: 170 ° | Úložiště: paměťová karta MicroSD, max. 64 GB | Kapacita baterie: 300 mAh

Bezstarostná manipulace

Zapomeňte na zdlouhavou manipulaci s kabely či šroubovacími držáky. Kamera do auta Eltrinex LS500 GPS zabudované napájení přímo v držáku. Ten nainstalujete na přední okno a pak do něj jen kameru díky magnetickému nástavci nasazujete. Po skončení jízdy zařízení tahem odpojíte a ukryjete.

Kvalita záznamu na prvním místě

Žádný detail vám neunikne. Autokamera natáčí ve vysokém rozlišení 2 K. V nepříznivých podmínkách, případně v tunelu, vám pomůže funkce Noční režim. Eltrinex LS500 GPS zaznamenává i zvuk.

Pokyny v češtině

Detekce jízdních pruhů kontroluje, zda jste neupadli do mikrospánku a zvukovým signálem vás varuje při vybočení z pruhu. Na základě GPS senzoru vás kamera informuje o radarech a policejních kontrolách. Kamera sděluje pokyny v českém jazyce.

CEL-TEC M12 Dual GPS

Zrcátková kamera, která osloví především 2K u přední a Full HD rozlišením u zadní kamery a podporou vysokokapacitních paměťových karet.

CELTECM12
Zdroj: Cel-Tec
Kamera do auta Cel-Tec M12 Dual GPS

Základní parametry

Výrobce: Cel-Tec | Kamera: přední a zadní | Rozlišení videa: 2560×1440 px u přední a 1920×1080 pixelů (Full HD) u zadní kamery | Počet snímků za vteřinu: 25 fps | Pozorovací úhel: 148 ° (přední) a 140 ° (zadní) | Úložiště: paměťová karta MicroSD, max. 256 GB | Kapacita baterie: Akumulátor

Výtečné záběry z obou kamer

Přední kamera je vybavena 2K rozlišením, zadní potom Full HD. V kombinaci se snímkovací frekvencí 25 fps a ideálním pozorovacím úhlem se dočkáte výborných záběrů z obou kamer. O úspěšné natáčení v horších světelných podmínkách se postará funkce WDR.

Voděodolná zadní kamera

Zadní kamera poskytuje stupeň krytí IP68, voda ji tedy nijak neuškodí. Lze ji proto umístit na venkovní část automobilu, například nad SPZ. Při couvání se na displeji automaticky přepne obraz na zadní kameru a objeví se naváděcí čáry. Spolu s kamerou do auta tak získáte parkovacího asistenta.

Až 256 GB videa

Řekněte sbohem nedostatku místa na úložišti. Autokamera Cel-Tec M12 Dual GPS podporuje MicroSD paměťové karty o velikosti až 256 GB. Po zaplnění úložiště se začnou přemazávat nejstarší videa – samozřejmě s výjimkou těch uzamčených.

TrueCam H5

Přední kamera TrueCam H5 překvapí skvělým poměrem cena/výkon a jednoduchou manipulací.

TrueCam
Zdroj: TrueCam
Kamera do auta TrueCam H5

Základní parametry

Výrobce: TrueCam | Kamera: přední | Rozlišení videa: 1920×1080 pixelů (Full HD) | Počet snímků za vteřinu: 60 fps | Pozorovací úhel: 130 ° | Úložiště: paměťová karta MicroSD, max. 64 GB | Kapacita baterie: 420 mAh

Videa bez kompromisů

Kompaktní rozměry kamery do auta neubírají na kvalitě videa. Záznam je pořizován ve Full HD rozlišení při 30 snímcích za sekundu. U HD rozlišení se snímkovací frekvence zdvojnásobí.

Za pár sekund připravena

Každodenní instalace autokamery vám s praktickým magnetickým držákem zabere několik sekund. Kabely při běžné manipulaci neřešíte, jsou přivedeny přímo do držáku, na který kameru pouze nasadíte. Zařízení se po připnutí začne automaticky nabíjet.

Přenos dat přes Wi-Fi

Prostřednictvím Wi-Fi kameru do auta spárujete s mobilním telefonem. V aplikaci LuckyCam můžete se záběry okamžitě pracovat nebo kameru na dálku ovládat.

Niceboy PILOT Q2 WiFi

Levná kamera do auta pro méně náročné uživatele, která zvládne Full HD videa a disponuje Wi-Fi.

niceboy
Zdroj: Niceboy
Kamera do auta Niceboy PILOT Q2 WiFi

Základní parametry

Výrobce: Niceboy | Kamera: přední | Rozlišení videa: 1920×1080 pixelů (Full HD) | Počet snímků za vteřinu: 30 fps | Pozorovací úhel: 140 ° | Úložiště: paměťová karta Micro SD, max. 32 GB | Kapacita baterie: 150 mAh

Full HD s 30 fps

S ohledem na cenu kamera do auta rozhodně nezklame parametry videa – výsledný záznam máte ve Full HD rozlišení. O plynulost se stará snímkovací frekvence 30 fps. V případě potřeby si videa rovnou prohlédnete na 2″ displeji.

Wi-Fi, G-senzor a detekce pohybu

V porovnání s dražšími modely nenajdete na autokameře tolik funkcí, ale ty základní nechybí. Důležitá videa ochrání G-senzor, zaparkované auto pohlídá detekce pohybu a k dispozici máte také Wi-Fi. Autokameru tak můžete pohodlně ovládat přes aplikaci v chytrém telefonu.

Paměťová karta až 32 GB

Niceboy PILOT Q2 WiFi je opatřen slotem na paměťovou kartu Micro SD, která funguje jako úložiště. Kamera podporuje karty o maximální velikosti 32 GB. Přístroj umožňuje natáčení ve smyčce, takže se nemusíte obávat, že vám na kartě dojde místo. Počítejte však s nízkou kapacitou baterie (150 mAh).

Zobrazit nabídku všech kamer do auta

Kde koupit nejlepší kamery do auta

LAMAX S9 Dual

LAMAX S9 Dual

od  

Eltrinex LS500 GPS

Eltrinex LS500 GPS

od  

CEL-TEC M12 Dual GPS

CEL-TEC M12 Dual GPS

od  

TrueCam H5

TrueCam H5

od  

Niceboy PILOT Q2 WiFi černá

Niceboy PILOT Q2 WiFi černá

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

petr-pohudka

Petr Pohůdka

Redaktor

Nadšenec do sportu, technologií, moderních domácích spotřebičů a dalších vychytávek, které lidem šetří čas. Ve volných chvílích vyráží na výlety do přírody, cestuje s fotoaparátem v ruce nebo se zdokonaluje v cizích jazycích.

Více článků od Petra

Přečtěte si také