Seznam.cz

Jak vybrat dron aneb nejlepší drony v roce 2022

DJI Mavic Pro Lifestyle
Zdroj: Unsplash.com
Pavel-Jelič
Pavel Jelič před 7 měsíců

Nabídka dronů se díky jejich oblibě v poslední době výrazně rozrůstá. Pokud jste se i vy rozhodli, že si nějaký dron pořídíte, bude se vám hodit tento článek. Zaměřujeme se v něm na to, jak vybrat ten správný, jaké jsou důležité parametry a také na českou legislativu.

Nejlepší drony, které můžete sehnat

Porovnat parametry
DJI Mini 3 Pro
1.
top

Nejnovější malý dron

DJI Mini 3 Pro

od  

DJI Mini 3 Pro nabízí všechny výhody předchůdce, tedy skládací konstrukci s vysokou kvalitou videa. Přídomek Pro ale značí funkce navíc. Dron natáčí video s rozlišením 60 FPS při 4K rozlišení nebo až 120 FPS při 1080p. Navíc se novinka chlubí vylepšeným systémem detekce překážek APAS 4.0, který předchůdce vůbec neměl. Potěší i vylepšená aerodynamika a nízká hlučnost. Lze přikoupit i nový dálkový ovladač se zabudovaným displeje, kterému ale občas zlobí přenos videa.

DJI Mini 2
2.
top

Nejlepší poměr cena - výkon

DJI Mini 2

od  

DJI Mini 2 je nástupcem oblíbeného modelu Mavic Mini, který vylepšuje ve všech ohledech. Nově natáčí video až ve 4K a navíc je osazen silnějšími motory, aniž by utrpěla doba letu. Kromě kvalitního video záznamu poskytuje také fotografie ve formátu RAW. Konstrukce může sice působit trochu lacině, ale zato je DJI Mini 2 lehký, stabilní a vhodný také pro úplné začátečníky. V provozu vydrží zhruba 30 minut a s ovladačem dosáhnete až 10 km daleko. Některým uživatelům může chybět funkce aktivního sledování určitého objektu a nevýhodou je také možnost pouze Full HD záznamu při použití inteligentního letového režimu.

DJI Mavic Air 2
3.
top

Skvělý pro náročnější jedince

DJI Mavic Air 2

od  

Mavic Air 2 je vynikající dron pro uživatele, kteří to s létáním myslí vážně. Kromě kvalitní 4K kamery disponuje i sadou senzorů zabraňujících nárazu do překážky. Oproti DJI Mini 2 poskytne o něco vyšší maximální rychlost, lepší rozlišení fotografií a detekci překážek. To vše ale za vyšší cenu a při větší hmotnosti. Stejně tak jako Mini 2 má i přes svou skladnou konstrukci velmi vysokou výdrž baterie (až 35 minut). Při využití určitých funkcí se opět setkáme se zhoršenou obrazovou kvalitou a detektory překážek bohužel na bocích chybí.

Syma X5C
4.
top

Základní dron s kamerou

Syma X5C

od  

Syma X5C je ideální dron pro začátečníky a děti. Tento dron vyniká především svou nízkou cenou a jednoduchým ovládáním, na kterém se dobře naučíte základy. Navíc je poměrně odolný. Dron disponuje i kamerou, která sice dosahuje pouze HD kvality, ale ta do začátku úplně postačí. Nevýhodou může být krátká výdrž v letu (cca 7 minut) a dosah ovladače (cca 80 – 150 m).

DJI Ryze Tello
5.
top

Miniaturní programovatelný dron

DJI Ryze Tello

od  

DJI Ryze Tello je miniaturní dron s HD kamerou, který lze programovat ve Scratchi. Skvěle tak poslouží jako edukativní hračka. Díky svým malým rozměrům je vhodný především do interiéru. Oproti ostatním modelům má Ryze Tello funkci Throw and Go, což znamená, že vzlétne, když jej hodíte do vzduchu. Můžete jej také ovládat přes chytrý telefon a cena tohoto malého dronu je poměrně přívětivá. Nevýhodou je nízká výdrž baterie a malý dosah ovladače. Dron je také poměrně křehký.

DJI FPV Combo šedý
6.
top

Vtáhne vás do děje

DJI FPV Combo šedý

od  

DJI FPV Combo je unikátní závodní dron s rychlostí až 140 km/h. Záběry z kamery se přenáší do speciálních brýlí, které naleznete v balení. Pilotování DJI FPV je tak skutečný adrenalinový zážitek. Také tento dron disponuje možností záznamu v 4K kvalitě.

Kde se vzal, tu se vzal aneb z armády až k rukám fotografů

Když se řekne dron, většina z vás si nejspíše představí malý létající objekt, pomocí kterého jde fotit či natáčet krajinu. Pravdou ale je, že dron v minulosti vypadal úplně jinak. Vůbec poprvé se drony objevily v armádě, kde byly určeny především pro špionáž, popřípadě pro útok či obranu. Další uplatnění našly u profesionálních filmařů, pro které byly levnějším řešením než si pro natáčení pronajímat helikoptéru. Odtud se postupně drony dostaly i do rukou obyčejných smrtelníků, kteří dron využívají především pro zábavu či amatérské focení.

Nejdůležitější parametry pro výběr dronu

Při výběru dronu je nutné, abyste zvážili hned několik základních parametrů.

S kamerou nebo bez?

Jestliže hledáte levný dron, se kterým nemáte v plánu natáčet, ale chcete jej pouze pro zábavu, máte jasný výběr. Drony bez kamery jsou velmi levné, avšak z vlastní zkušenosti mohu říct, že pokud skutečně nemají být pouhou hračkou, jejich pořízení nemá význam. Jestliže ale skutečně hledáte dron bez kamery, můžete sáhnout po ISO 9506 Dron Tracker, který seženete za pár stovek.

Kvalita obrazu a záznamu

Z dronu ve většině případech vznikají videa, případně fotografie. U videa je důležité především rozlišení, které se u dronů může pohybovat od nejméně kvalitního HD až po 8K. To ale v současnosti využije málokdo, vždyť ani 4K zatím není úplným standardem. Rozlišení 4K tedy dostačuje většině jedincům, a to až „nad hlavu“. Pokud chcete ušetřit, klidně sáhněte i po dronu, který má rozlišení nižší, vyhněte se ale menšímu než Full HD.

Kromě rozlišení je nutné dbát také na počet snímků za sekundu. Tento údaj říká, z kolika snímků se skládá jedna sekunda natočeného videa. Platí, že čím větší je počet snímků za sekundu, tak tím je video plynulejší. Zároveň, pokud má video velký počet snímků za sekundu, tak je možné jeho následné zpomalení bez toho, aniž by docházelo k trhání obrazu. I když se dříve uvádělo, že lidské oko není schopno zaznamenat více než 24 FPS (Frames Per Second, snímky za sekundu), není to pravda. Pokud si vedle sebe pustíte jedno video se 24 FPS a druhé s 60 FPS, rozdíl zaručeně poznáte. Většina dronů nabízí nahrávání videa při 30 FPS, některé dražší pak dokonce 60 FPS. U některých je pak možné si vybrat z více profilů – například větší počet snímků za sekundu za cenu nižší kvality videa. Chcete-li pořídit kvalitní záznam, nepořizujte dron, který zaznamenává video v méně než 30 FPS.

Mnoho výrobců dronů využívají také různé technologie pro vylepšení obrazu. Například u dronu DJI Air 2S je k dispozici technologie pro vylepšení obrazu v horších světelných podmínkách, typicky po západu slunce či při špatném počasí. Co se týče pořizování fotografií, tak některé drony umí fotit také ve formátu RAW. Ten v porovnání s JPG obsahuje mnohem více dat, což dává uživateli širší možnosti pro následnou úpravu fotografie. Pro některé uživatele může být důležitý také zoom, především pak ten optický, který neovlivní kvalitu fotografie či záznamu. Přesně pro tyto účely je k dispozici DJI Mavic 2 Zoom, který nabízí 2x optický zoom.

Nepatříte-li mezi profesionální fotografy, tak si s velkou pravděpodobností vystačíte s menším a levnějším dronem jako je například DJI Mini 2.

Stabilizace obrazu

Při létání dronem vznikají všemožné otřesy, které mohou negativně ovlivnit kvalitu záznamu. Pokud jste ale někdy viděli záznam z dronu, tak jste si určitě všimli, že je ve většině případech plynulý a bez nějaké formy zasekávání. O stabilizaci obrazu se starají gimbaly, které mohou mít několik os. U dražších dronů je těchto os i šest, střední třída má většinou tříosý gimbal. Kromě těchto „externích“ stabilizátorů má často elektronický stabilizátor také samotná kamera. Při jeho využití provede čip rozložení jednoho snímku do několika malých kousků, které pak porovnává s předchozími snímky a vyhodnocuje, jestli došlo ke chvění. Pokud rozpozná, že ano, tak obraz upraví.

Délka letu a velikost baterie

Většina dronů dokáže ve vzduchu vydržet několik (desítek) minut. Maximální délku letu uvádí vždy samotný výrobce. Profesionální drony se ve vzduchu udrží zhruba půl hodiny, u menších a levnějších dronů je to pak o něco složitější. Jestliže je dron napěchován různými technologiemi, kamerou a dalšími vychytávkami, bude jeho výdrž okolo 15 minut. Sáhnete-li ale po méně vybaveném dronu, můžete očekávat lepší výsledky. Až padesátiminutovou výdrž nabízí například dron Syma X5Cs Pro, ale s kompromisem v podobě horší kamery.

Ovládání a dosah

Pokud se rozhodnete pro pořízení dronu ve střední třídě, tak získáte ovladač s kniply, do kterého je kvůli obrazu nutné vsadit váš chytrý mobilní telefon. Některé dražší drony pak nabízí kompletní ovladač s kniply i vestavěnou obrazovkou. Jedním z důležitých parametrů je pak její jas, abyste byli schopni obraz vidět zřetelně i na sluníčku.

S ovládáním dále souvisí také maximální dosah, tedy jak daleko se dron může nacházet od ovladače, než s ním ztratí spojení. Zde ale vstupuje do hry také legislativa, která udává, že dron musíte mít neustále na očích. Po získání povolení ale můžete v rámci Střední Evropy s dronem létat až 6 kilometrů od vašeho ovladače. Jinde ve světě je tato vzdálenost ještě větší.

Rychlost a stabilita

Především pro tvůrce videí může být důležitá také rychlost dronu. Brát v potaz byste jí měli především pokud máte v plánu natáčet nějaké pohybující se objekty. Základní drony mají maximální rychlost okolo 20 km/h, střední třída pak dosahuje v průměru zhruba 60 km/h. Ty nejdražší drony pak atakují 100 km/h. Mezi opravdové rychlíky patří i DJI FPV, který dosahuje maximální rychlosti až závratných 140 km/h. Jedná se však o takzvaný závodní dron a zkratka FPV (First Person View) znamená, že si na oči nasadíte dodávané brýle, do kterých se přenáší obraz z dronu.

Počet motorů

Většina dronů disponuje čtyřmi motory a jedná se o kvadrokoptéry. Tyto modely zajišťují dostatečný výkon a stabilitu. Existují i trikoptéry se třemi motory, ty jsou sice lehčí, na druhou stranu ale postrádají stabilitu. Hexakoptéry se šesti motory jsou silnější než kvadrokoptéry, a dokáží unést i několikakilogramový náklad, například kameru pro profesionální natáčení. Kromě toho jsou také velmi stabilní. Existuje také několik oktokoptér s osmi motory, které už jsou ale určené pro profesionální filmaře, popřípadě pro takové účely, kdy je nutné zaznamenat opravdu kvalitní a stabilní obraz.

Hmotnost a nosnost

Podle hmotnosti se drony rozdělují do různých tříd, které jsou určeny legislativou. Důležitý milník je u 250 gramů – pokud má váš dron méně, nemusíte ho pro provoz dronu registrovat. Zároveň takový dron ale nesmí mít kameru a při dopadu nesmí vyvinout větší kinetickou energii než 80 joulů. Co si tedy budeme nalhávat, takových dronů na trhu moc není, takže se dá říci, že registraci a „řidičák na dron“ budete potřebovat v každém případě.

Kromě hmotnosti může některé uživatele zajímat také nosnost. Nejmenší drony unesou desítky, maximálně nižší stovky gramů, o něco větší drony se čtyřmi motory pak zvládnou zátěž okolo jednoho kilogramu. Pokud má dron více motorů, například šest či osm, tak unese hned několik kilogramů. Hodí se tak například pro filmaře, kteří si ke dronu upevní svou vlastní kameru či fotoaparát.

Pokud má dron více motorů, například šest či osm, tak unese hned několik kilogramů.

Letové režimy a pomocné systémy

Většina dronů nabízí různé letové režimy a pomocné systémy, které mají za úkol jediné – zjednodušit vám jejich používání. Nejčastěji jsou to automatický, manuální a vznášecí režim. Drony, které disponují GPS, pak mají další režimy, díky kterým je dron schopný vás následovat anebo se může vrátit na své startovací místo. Nechybí často ani režimy pro začátečníky, kteří se s létáním teprve seznamují. V takových režimech dochází k omezení výkonu a rychlosti, aby bylo ovládání jednodušší.

Pomocné systémy pak mají primárně zabránit poškození dronu. Většina dronů od střední třídy výše disponuje speciálními senzory, které dokážou detekovat překážky a vyhnout se jim.

Legislativa létání s dronem

Co se týče základního dělení, tak se drony dělí do tří kategorií – Open, Specific a Certified. Veškeré výše uvedené drony a také ostatní, které si můžete volně zakoupit, jsou z kategorie Open. Specific je pak kategorie určená pro profesionální drony a Certified pak počítá s drony, které budou v budoucnu sloužit například k přepravě.

Provozní omezení v Open kategorii

Zdroj: Řízení letového provozu ČR, s. p.

A1• pro letadla třídy C0, C1 nebo pro soukromé stavby letadel s MTOM do 250 g a s maximální provozní rychlostí nižší než 19 m/s;
• letadla třídy C1 nesmí přelétávat nad shromážděními osob a pilot musí důvodně předpokládat, že nepřeletí nad žádnou nezapojenou osobou;
• ostatní letadla v kategorii A1 se pouze musí vyhnout přelétávání nad shromážděními osob;
• pilot je obeznámen s uživatelskou příručkou, pro C1 navíc absolvoval on-line kurz a zkoušku.
A2•pro letadla třídy C2;
• udržení bezpečné vodorovné vzdálenosti nejméně 30 metrů od nezapojených osob (lze snížit až na 5 m při nízkorychlostním režimu letu);
• pilot je obeznámen s uživatelskou příručkou, absolvoval on-line kurz a zkoušku, podal prohlášení o praktickém výcviku a složil další rozšířenou zkoušku z teorie.
A3• pro letadla třídy C2, C3, C4 nebo pro soukromé stavby letadel s MTOM do 25 kg;
• udržení horizontální vzdálenosti alespoň 150 m od obytných, obchodních, průmyslových nebo rekreačních oblastí a za letu v prostoru, kde pilot důvodně předpokládá, že nebudou ohroženy do provozu nezapojené osoby;
• pilot absolvoval on-line kurz a zkoušku.

V kategorii Open jsou pak drony omezené provozními omezeními (označené jako A) a fyzickými vlastnostmi dronu (označené jako C). Obě tyto třídy jsou spolu navzájem provázány. Běžných uživatelů se dotýkají pouze třídy C0, C1 či C2, ve kterých platí provozní omezení A1, A2 a A3. Níže přikládáme tabulku, pomocí které můžete svůj dron jednoduše zařadit do konkrétní kategorie a třídy. Pokud vlastníte jakýkoliv dron s kamerou, popřípadě dron, který váží více než 250 gramů anebo který má dopadovou kinetickou energii vyšší než 80 joulů (to je většina), tak se musíte registrovat a provést test na stránkách Úřadu pro civilní letectví.

Rozdělení dronů do kategorií

Zdroj: Řízení letového provozu ČR, s. p.

Třídy dronůC0C1C2C3C4
Provozní omezeníA1A1A2 (popřípadě A3)A3A3
Maximální hmotnostméně než 250 gramůméně než 900 gramů nebo dopadová energie menší než 80 Jméně než 4 kilogramyméně než 25 kilogramů (a 3 metry)méně než 25 kilogramů
Maximální výška letuméně než 120 metrůméně než 120 metrůméně než 120 metrůméně než 120 metrůnení stanovena
Maximální rychlostméně než 19 m/sméně než 19 m/snastavitelné méně než 3 m/snení stanovenanení stanovena

Nejlepší drony pro rok 2022

Pojďme se podívat, které drony jsou v roce 2022 nejlepší. Vybrali jsme drony pro začátečníky i zkušené letce.

DJI Mini 3 Pro: skvělé parametry ve skládacím těle

Očekávaný model DJI Mini 3 Pro přichází na trh, a to se skvělou výbavou. V lehké, kompaktní skládací konstrukci ukrývá funkce známé z větších dronů. Nově totiž natáčí 4K video v 60 snímcích za sekundu, při rozlišení Full HD pak dokáže až 120 FPS. Fotografie dokáže pořizovat ve 48 megapixelech. Dalšími novými „vychytávkami“ pak je vylepšené HDR nebo možnost pořizovat vertikální záznam.

Novinkou je také třísměrný systém detekce překážek a s ním spojená technologie APAS 4.0, která umožňuje automatické vyhnutí. Díky váze 249 gramů má tento dron provozní omezení A1, pro provoz v Česku tedy stačí vyplnit on-line test. DJI Mini 3 Pro je dispozici buď s klasickým ovladačem, nebo novým dálkovým ovládáním se zabudovaným displejem. U něj ale občas zazlobí přenos obrazu a navíc stojí 25 990 Kč. Verze se standardním ovladačem startuje na 21 990 korunách.

DJI Mini 2: nejlepší poměr cena – výkon

Dron DJI Mini 2 je aktuálně nejpopulárnějším dronem a rozhodně se není čemu divit. Za svou cenu přibližně 13 tisíc korun, toho totiž nabízí opravdu hodně a jedná se o model, který bude dostačovat většině uživatelů, kteří si chtějí sem tam rekreačně zalétat.

DJI Mini 2 nabízí kameru s rozlišením 4K a maximální dobu provozu až 31 minut. Hmotnost je pouhých 249 gramů a dosah ovladače ke dronu je 10 kilometrů. Tento dron se ovládá ovladačem, který je spojený s chytrým telefonem. Uživatelé si nejvíce pochvalují kvalitní videozáznam, ideální poměr cena – výkon a stabilitu. Mezi negativními reakcemi se objevují narážky na horší zpracování a na omezení při použití letového režimu, kdy se záznam videa nenatočí ve 4K, ale pouze ve Full HD při 25 FPS.

DJI Mavic Air 2: pro náročné letce a fotografy

Jestliže už se považujete za dobré piloty, můžete se poohlédnout například po DJI Mavic Air 2. Kromě toho, že je tento dron větší a těžší, nabízí také perfektně propracovanou kameru, která zvládá záznam ve 4K při 60 FPS, popřípadě Full HD ve 120 či 240 FPS pro zpomalené záběry. Maximální rychlost DJI Mavic Air 2 dosahuje téměř 70 km/h, maximální doba letu je okolo 34 minut a ovládání probíhá skrze ovladač, který propojíte se svým chytrým telefonem. Maximální dosah je až 10 kilometrů.

U tohoto modelu nechybí ani detekce překážek ve čtyřech směrech. DJI Mavic Air 2 tak nabízí vše, co může pokročilý a náročný uživatel potřebovat. Plusové body získává za perfektní kvalitu videa i fotografií, tichý chod, mnoho letových režimů či přepracovaný ovladač. Kritika se pak týká některých omezení kvality videa či fotografií při používání integrovaných funkcí.

Syma X5C: pro začátečníky a s kamerou

Pokud hledáte dron, se kterým se chcete učit, mohl by se vám hodit model Syma X5C. Stojí něco málo přes tisíc korun, a poskytuje skvělý poměr výkon/cena. Součástí je i HD kamera, která poskytne alespoň základní záznam a pořízení fotek.

syma_x5c_dron
Zdroj: Syma

Tento dron se ovládá pouze pomocí jednoduchého ovladače, maximální dosah je zhruba 80 – 150 metrů. Syma X5C vydrží ve vzduchu zhruba 7 minut a podle uživatelských recenzí je velmi odolný proti nárazům a pádům, což se hodí především začátečníkům. Mnoho ostatních uživatelů uvádí, že se jedná o perfektní dron pro všechny, kteří chtějí s létáním začít. Jako malé mínus lze považovat nutnost ovládání pouze skrze ovladač, a nikoliv přes telefon.

DJI Ryze Tello: máte rádi vychytávky?

Dalším dronem je DJI Ryze Tello. I ten se řadí mezi ty levnější – pořídíte jej za necelé tři tisíce korun. Za tuto cenu získáte malinký dron, který váží pouhých 80 gramů, a který se vejde do dlaně. Nabízí HD kameru pro natáčení videa a zachycování fotografií a ve vzduchu se udrží až 13 minut.

To, v čem se liší od ostatních dronů, je funkce Throw and Go. Zatímco ostatní drony musí v klidu vzlétnout, tak DJI Ryze Tello stačí hodit do vzduchu a sledovat, jak se během krátké chvilky stabilizuje. Ihned poté se můžete vrhnout do létání. Tento dron se ovládá skrze ovladač a chytrý mobilní telefon, maximální dosah je 100 metrů. Mezi záporné body se řadí jeho křehkost.

DJI FPV Combo: závodní dron, který vás vtáhne do děje

Pokud hledáte opravdovou špičku mezi drony, zaměřte se na DJI FPV Combo. Kamera tohoto dronu se nachází na přední straně a vy v balení získáte speciální brýle, které vám pomáhají s jeho ovládáním.

S DJI FPV Combo se můžete prohánět rychlostí až 140 km/h, a to až po dobu 20 minut. Maximální dosah ovladače je až 10 kilometrů (jak už bylo zmíněno, v Česku je platné omezení na 6 kilometrů). O perfektní videozáznam se stará kamera, která zvládne nahrávat ve 4K při 60 FPS, a to v super širokém režimu. Nechybí ani řada funkcí, které se postarají o vaši bezpečnost, například nouzová brzda. DJI FPV Combo vychází na 35 tisíc korun, za které dostanete obrovskou porci zábavy i adrenalinu.

Srovnání výběru výše uvedených dronů

 Syma X5CDJI Ryze TelloDJI Mini 2DJI Mavic Air 2DJI FPV ComboDJI Mini 3
Cenaod 1 199 Kčod 2 777 Kčod 12 399 Kčod 22 044 Kčod 33 990 Kčod 21 990 Kč
Typ dronukvadrokoptérakvadrokoptérakvadrokoptérakvadrokoptérakvadrokoptérakvadrokoptéra
Kameraanoanoanoanoanoano
Doba provozu8 minut13 minut31 minut34 minut20 minut34 minut
Dosah150 metrů100 metrů10 kilometrů10 kilometrů10 kilometrů18 kilometrů
Hmotnost103 gramů80 gramů249 gramů570 gramů295 gramů249 g
GPSneneanoanoanoano
Detekce překážekneanoneanoanoano
Rozlišení kamery1280 x 720 (HD)1280 x 720 (HD)3840 x 2160 (4K)4096 x 2160 (4K)3840 x 2160 (4K)3840 x 2160 (4K)
Maximální rychlostnení uvedeno15 km/h18 km/h68 km/h140 km/h57,6 km/h

Zobrazit nabídku všech dronů

Kde koupit nejlepší drony

DJI Mini 3 Pro

DJI Mini 3 Pro

od  

DJI Mini 2

DJI Mini 2

od  

DJI Mavic Air 2

DJI Mavic Air 2

od  

Syma X5C

Syma X5C

od  

DJI Ryze Tello

DJI Ryze Tello

od  

DJI FPV Combo šedý

DJI FPV Combo šedý

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Fotografování

Pavel-Jelič

Pavel Jelič

Redaktor

Primárně redaktor, sekundárně milovník informačních technologií. Zajímám se o webdesign a grafiku, život si nedovedu představit bez produktů od Applu a velmi blízko mám ke sportovním vozům. Rád se všeobecně věnuji novinkám v IT a poskytuji odborné poradenství.

Více článků od Pavla

Přečtěte si také