Seznam.cz

Apple AirTag: Co to je, jak jej (ne)používat a jaké má alternativy

Apple AirTag a příslušenství
Zdroj: Apple.com
Jiri-Filip (1)
Jiří Filip před 3 roky

Ztrácíte často klíče, zavazadla, peněženky, nebo máte zkrátka jen chuť zvýšit levně a zároveň efektivně bezpečnost vašich věcí? Pak se vám bude nedávno představená novinka Apple AirTag jistě líbit. Že nevíte, o co se jedná? Nevadí. V následujících řádcích vám v tom uděláme jasno.

Co je AirTag a jak a s čím funguje

Apple AirTag je lokalizátor nebo chcete-li lokalizační přívěšek, který dokáže sledovat polohu předmětu, ke kterému je připnut. Je vyroben z bílého plastu v kombinaci s lesklým kovem ve tvaru velké čočky se zaoblenými boky. Jeho tělo nedisponuje žádným otvorem pro protažení šňůrky či čehokoliv podobného, takže je pro jeho uchycení k předmětům třeba zakoupit speciální klíčenky, poutka a tak podobně. Právě absencí otvoru pro uchycení se liší od většiny konkurence, která je zase však oproti němu o poznání větší a tedy méně kompaktní. AirTag má totiž průměr jen 31,9 milimetrů a v nejširším místě je jen 8 milimetrů tlustý. Ani na jeho hmotnost si pak nelze absolutně stěžovat – váží pouhých 11 gramů. 

Lokalizátor je určen pro všestranné využití, jelikož disponuje například certifikací IP67, která mu zaručuje přežití potopení na až 30 minut do metrové hloubky. Uživatelé tedy nemusí mít žádné obavy například z toho, že by jim AirTagy přestaly fungovat v případě, že je budou nosit připnuté na zavazadlech a ta zmoknou. Co se týče zdroje energie, AirTagy disponují uživatelsky vyměnitelnou knoflíkovou baterií CR2032. Tu lze sehnat prakticky v každém elektru doslova za pár korun. Její výdrž v lokalizátoru je pak podle Applu zhruba jeden rok. 

Ke svému fungování využívá AirTag Applem roky pozvolna vytvářenou síť Najít, která sdružuje polohu všech zařízení od Applu s její podporou (pokud je v nich uživateli funkce aktivována). Ta funguje na bázi odesílání polohy zařízení přes mobilní připojení na servery Applu, přes které k nim pak mají jejich majitelé přístup přes aplikaci Najít. Nutno podotknout, že je síť zcela anonymní a uživatelé se k poloze jiných zařízeních než těch svých, potažmo zařízení svých přátel, kteří s nimi chtějí sdílet polohu, nemají šanci jakkoliv dostat. 

Lokalizátor Apple AirTag při párování
Zdroj: Apple.com
Lokalizátor Apple AirTag při párování s iPhonem.

Před pár lety Apple tuto sít vylepšil novinkou spočívající v ještě větším propojení Apple produktů. Ty spolu začaly nově komunikovat navzájem přes Bluetooth, díky čemuž se nyní uživatelé o poloze svých zařízení dozví i v případě, že u nich nemají mobilní datové připojení. Zařízení o sobě dá zjednodušeně řečeno vědět přes cizí Apple produkt. Jeho majitel si přitom kratičkého připojení cizího zařízení ani nevšimne, jelikož jej to absolutně neovlivní – vše se totiž děje na pozadí a automaticky. A právě díky této funkčnosti mohl vzniknout i AirTag. Ten taktéž disponuje jen Bluetooth připojením. Na přímo komunikuje jak s iPhonem majitele, tak je schopen komunikovat i přes prostředníky ve formě cizích Apple produktů, které o něm pošlou informace na servery Applu. Z předešlých řádků tak už asi tušíte, že jednou z největších nevýhod tohoto lokalizátoru je jeho závislost na Apple produktech. Jinými slovy nekompatibilita s čímkoliv jiným. Máte-li tedy například telefon s Androidem, AirTag je pro vás naprosto nevyužitelný.

Zatímco při připojení AirTagu na přímo k iPhonu jeho majitele jste schopni jeho polohu sledovat přes aplikaci Najít de facto v reálném čase, při jeho připojování do sítě Najít přes cizí Apple produkty závisí aktualizace jeho polohy na hustotě sítě Najít kolem něj. Obecně se tedy dá říci, že pokud by se předmět či osoba s vaším AirTagem pohybovala na místech s velkým výskytem Apple produktů, budete dostávat aktualizace polohy vašeho lokalizátoru do Najít doslova co pár minut (z vlastní zkušenosti mohu říci, že se jedná o nižší jednotky minut – nejčastěji pak 5). Naopak pokud se váš AirTag dostane například do lesa či zkrátka na místo, kde je lidí s Apple produkty minimum (a bude odpojen od vašeho iPhonu), nemá o sobě jak dát světu vědět. Vy tak budete muset čekat na první jeho setkání se s jablíčkářem. Než se tak stane, bude v aplikaci Najít svítit jeho poslední zaznamenaná poloha. To se může hodit například v případě, že byste jej ztratili na místě, kam jablíčkáři moc nechodí a vy se tak pro něj díky poslední poloze snadno vrátíte. 

Vlastnit iPhone není jednou podmínkou, kterou je třeba splnit proto, abyste mohli AirTag používat. Ve vašem telefonu musí být navíc nainstalován operační systém iOS 14.5 a novější, kvůli čemuž si tak AirTagy neužijete s iPhony 6 a modely staršími. Jakmile lokalizátor se svým zařízením spárujete, propojí se s vaším iCloudem. Díky tomu se objeví v aplikaci Najít na vašich Macích, iPodech touch a iPadech s dostatečně aktuálním softwarem (konkrétně je to iPadOS 14.5 a novější a macOS 11.3 Big Sur na novější). Přes Apple Watch bohužel AirTagy sledovat nelze. 

AirTagy disponují kromě Bluetooth i čipem U1, který je umožňuje skrze iPhony vybavené stejným čipem (což jsou konkrétně modely 11 a novější) dohledat skrze funkci Precizní vyhledávání v Najít. Ta funguje zhruba na 10 metrů (v závislosti na prostředí – v interiérech s tlustými zdmi to může být méně) s tím, že po její aktivaci se vám na displeji iPhonu objeví šipka, která vás nasměruje k AirTagu, spolu se vzdáleností mezi vámi a ním. Vám tak už jen stačí podle dat na displeji směřovat své kroky a lokalizátor takto jednoduše dohledat. U iPhonů, které čipy U1 nedisponují, je tato funkce nahrazena klasickým navigováním na místo přes navigační aplikace, což je však pro dohledání AirTagu takřka nevyužitelné – bavíme se zde totiž o přesnosti na metry, nikoliv na centimetry jako při využití U1. 

AirTagy jsou prodávány v balení po jednom či čtyřech kusech s tím, že za balení po jednom kusu si Apple účtuje 890 Kč, za balení čtyř kusů pak 2990 Kč. Co se týče ceny klíčenek, poutek a dalšího příslušenství pro připnutí AirTagu k předmětu, ty se velmi liší výrobce od výrobce. Sehnat lze kousek za nižší stokoruny, ale i za více než tisíc korun. 

K čemu je a jak jej naopak nepoužívat

Jak jste asi pochopili z předešlých řádků, lokalizátory AirTag jsou určeny primárně ke sledování předmětů, potažmo jejich snadnému dohledávání – typicky klíčů doma. Z vlastní zkušenosti mohu navíc potvrdit, že své uplatnění naleznou i při sledování polohy automobilů. Bez problému v nich fungují i v případě, že se je rozhodnete ukrýt například pod sedačky či do nějaké skulinky v zavazadlovém prostoru pro případ, že by vám byl vůz odcizen a zloděj by po lokalizátorech pátral. Co se týče sledování dětí či zvířat, to samotný Apple v jednom ze svých podpůrných dokumentů příliš nedoporučuje, byť to zrealizovat lze. Ve všech případech je nicméně potřeba brát v potaz to, že je funkčnost lokalizátoru zcela závislá na tom, kde je využíván – tedy jinými slovy na hustotě sítě Najít. Nesetká-li se tedy s žádným Apple produktem po odpojení od vašeho iPhonu, vědět o sobě zkrátka nedá. Nemá totiž jak. 

Pro sledování osob nejsou AirTagy podle slov Applu určeny vůbec. Aby možnému sledování kohokoliv zabránil, naučil iPhony s iOS 14.5 či novějším iOS detekovat cizí AirTagy v jejich blízkosti.  V případě, že se v ní nachází například i po příchodu majitele telefonu domů (či na místo, na kterém se často vyskytuje), upozorní jej na to, že může být cizím AirTagem sledován. Kdyby ani softwarová upozornění nestačila, po osmi až 24 hodinách od odpojení od “domovského” iPhonu na sebe začne AirTag zvukově upozorňovat. Díky tomuto systému zabezpečení by tedy měl být sledovaný člověk schopen cizí AirTag odhalit a deaktivovat jej vytažením baterie. To ovšem platí jen pro majitele iPhonů. Lidé s Androidy samozřejmě tyto softwarové výstrahy nedostanou a musí se tak spolehnout jen na zvuková upozornění, která lze přeslechnout. Apple nicméně nedávno přislíbil, že již pracuje na speciální androidí aplikaci, která umožní majitelům těchto telefonů dostávat stejná upozornění na potenciální sledování jako v případě jablíčkářů. 

Apple AirTag z obou stran
Zdroj: Apple.com
Jednoduchý design Apple AirTagů.

Co se stane, když Airtag ztratím

Pokud se vám povede AirTag ztratit, nevěšte hlavu. Kromě možnosti sledovat jeho polohu přes Najít jej totiž můžete přes stejnojmennou aplikaci ve vašem iPhonu přepnout do režimu Ztraceno. To pro něj znamená, že začne nálezcům s iPhony i Androidy zobrazovat na jejich telefonech přes NFC vaše kontaktní údaje. K dispozici je možnost zobrazení telefonního čísla či mailové adresy.

Aktivace režimu Ztraceno má však jedno úskalí. Na dálku ji sice provedete, ale na AirTagu se “propíše” až ve chvíli, kdy se dokáže spojit s Najít. Aby tedy byl režim Ztraceno funkční, je třeba, aby ztracený AirTag našel někdo s iPhonem (či kolem něj někdo alespoň prošel a umožnil mu tak na chvíli do Najít vstoupit). Pokud by jej jako první našel člověk s Androidem, máte bohužel smůlu. Aktivace přes něj totiž neproběhne. 

Pár osobních postřehů 

Jelikož AirTagy osobně testuji od prvního dne jejich prodejů, kterým byl 30. duben, nasbíral jsem ohledně nich již celou řadu osobních postřehů, které by vám mohly v rozhodování o koupi tohoto zařízení pomoci. Ne všechny jsou ale bohužel úplně příjemné. Začít můžete třeba tím, že se AirTagy – konkrétně pak jejich leštěná kovová strana – extrémně jednoduše poškrábou. Na škrábance je rovněž náchylné logo Applu na stejné straně. Logo totiž není vygravírované, ale jen natištěné stejným stylem, jako tomu bývalo třeba u iPodů shuffle. Pokud tedy chcete AirTagy nosit na klíčích, počítejte s tím, že jejich design pár škrábanců dříve či později negativně ovlivní. Jediným řešením je pořídit robustní klíčenky či poutka chránící AirTagy nejen zboku, ale i zepředu a zezadu. 

Velmi potěšujícím zjištěním pro mě bylo to, jak jednoduchá je u AirTagu výměna baterie. Stačí totiž jen zatlačit na jeho záda a následně jimi pootočit, čímž se odemkne uzavírací mechanismus těla a pustí vás přímo do útrob lokalizátoru. Baterka jako taková pak na vás doslova vypadne, takže se nemusíte bát, že vás čeká nepříjemné rozpojování kabelů či podobné záležitosti. Výměnu baterie zvládne hravě naprosto každý. Zároveň je ale třeba říci, že odemčení těla není zase až tak jednoduché, aby si s tím snadno poradilo třeba děti. Obavy z toho, že by z něj baterku dostaly, tedy mít nemusíte. Přesto jim ale do ruky AirTagy určitě nedávejte – jejich velikost je totiž jako dělaná na spolknutí. 

Dosah Bluetooth připojení AirTagu s jeho “domovským” iPhonem záleží primárně na prostředí, ve kterém jej měříte. Venku na otevřeném prostranství jsem naměřil dosah okolo 25 až 30 metrů, jelikož byl “signál” mezi lokalizátorem a iPhonem ničím nerušený. Naopak v interiéru staršího domu se širokými zdmi ztrácí AirTag spojení s “domovským” iPhonem zhruba na poloviční vzdálenost – tedy kolem 15 metrů. 

Alternativy k Apple AirTag

Fixed Smile Pro

Najít plnohodnotnou alternativu AirTagu na českém trhu popravdě úplně nelze. AirTagy jsou totiž jedinými lokalizátory prodávanými u nás, které je možné sledovat přes nativní aplikaci Najít. Pokud si však tuto věc odmyslíte a smíříte se se sledováním polohy lokalizátoru přes aplikaci staženou z App Store či Google Play, lze za velmi slušnou alternativu označit lokalizátor Fixed Smile Pro. Do karet mu hraje především nízká cena, líbivý design, česká aplikace, podpora iOS i Androidu či možnost sdílet jej s vícero lidmi, což AirTag neumožňuje. Negativem je pak to, že jakmile se Smile Pro odpojí od svého “domovského” smartphonu, jakékoliv možnosti pro sledování jeho polohy končí. Něco jako síť Najít totiž využít nedokáže. 

Lokalizátor Fixed Smile Pro
Zdroj: Fixed
Lokalizátor FIxed Smile Pro.

Chipolo One

Další pěknou alternativou AirTagu je lokalizátor Chipolo One. Jedná se taktéž o univerzální zařízení fungující jak na iPhonech, tak Androidech díky aplikacím stažitelným z App Store a Google Play. Stejně jako AirTag lze Chipolo One sledovat díky Bluetooth připojení na mapě či jej používat bez obav z jeho poškození vodou. Chipolo najdete v celé řadě barevných kabátků, ve kterých je vyroben, a potěší až dvouletá výdrž baterie. Nicméně i zde platí, že neexistuje žádná síť podobná té Najít, kterou by mohlo Chipolo využívat, takže jej lze sledovat jen ve chvílích, kdy je připojen k Bluetooth.

Lokalizátor Chipolo One
Zdroj: Chipolo
Lokalizátor Chipolo One.

Samsung SmartTag

Fanoušci značky Samsung zase ocení lokalizátory SmartTag, které jsou de facto přímou konkurencí AirTagů od Applu. Tento lokalizátor je sice kompatibilní jen s telefony od Samsungu, zato však u nich nabízí stejně jako AirTag u iPhonů skvělou integraci ve formě využití nativní aplikace SmartThings Find sloužící pro sledování polohy Samsung produktů. V té naleznete kromě jeho polohy zaznamenané na mapě třeba i informace o vzdálenosti od vás, což skvěle poslouží k jeho rychlému dohledání. Bohužel je však SmartTag stejně jako Fixed Smile Pro z hlediska funkčnosti limitován dosahem Bluetooth. Jakmile je mimo dosah, sledování končí. Ani zde totiž nefunguje něco jako síť Najít. 

Lokalizátor Samsung SmartTag
Zdroj: Samsung
Samsung Galaxy SmartTag.

Kde koupit Apple AirTag

Apple AirTag

Apple AirTag

od  

Apple AirTag

Apple AirTag

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Jiri-Filip (1)

Jiří Filip

Redaktor

Milovník technologií, dobrého jídla, sportu a pěší turistiky, pro kterého je psaní nejen prací, ale i koníčkem. Nejradši píšu o smartphonech, smartwatch, smart home či jiných tech gadgetech, které dokáží zpříjemnit každodenní život.

Více článků od Jiřího

Přečtěte si také