Seznam.cz

Tipy na chytré doplňky do domácnosti

Smarthome neboli chytrá domácnost
Zdroj: Pixabay.com
Pavel-Jelič
Pavel Jelič před 5 měsíci

Hledáte na začátek nějaké chytré příslušenství do vaší domácnosti? Popřípadě už chytrou domácnost máte, ale chtěli byste řady svých doplňků rozšířit, jelikož už vás nenapadá, co dalšího byste mohli dokoupit? Pokud jste si byť jen na jednu z těchto otázek odpověděli kladně, tak jste tady naprosto správně.

Chytrá domácnost začíná být termín, který lidé začínají vyhledávat čím dál tím častěji. Zatímco ještě před několika lety si lidé pod pojmem chytrá domácnost představili doplňky, za které musí zaplatit tisíce korun, aktuálně už je situace zcela odlišná. Základní prvky chytré domácnosti už v dnešní době zakoupíte za pár stovek, byť se samozřejmě najdou i dražší kousky. Mezi nejzvučnější společnosti, které se starají o výrobu chytrých doplňků do domácnosti, patří například Xiaomi, Netatmo či Nanoleaf. V tomto článku se podíváme na výběr 10 produktů od těchto výrobců, ale také od mnoha jiných. Celý níže uvedený seznam je seřazen od nejlevnějšího příslušenství k tomu nejdražšímu. Pokusili jsme se vybrat takzvaně z od každého něco, aby si tedy v tomto článku našel každý z vás to svoje.

Jednou ze společností, která vyrábí levné, ale kvalitní doplňky do chytré domácnosti, je bezesporu TP-LINK. Pokud se podíváte do jakéhokoliv obchodu, ve kterém můžete chytré doplňky zakoupit, je velmi pravděpodobné, že právě produkty od této značky budou mezi nejoblíbenějšími. Konkrétně jsou to právě výrobky z produktové rodiny Tapo, které patří mezi ty chytré. Mezi jeden z naprosto základních doplňků patří chytrá zásuvka. Právě díky ní totiž můžete prakticky z jakéhokoliv klasického spotřebiče udělat spotřebič chytrý. S pomocí chytré zásuvky můžete totiž jednoduše ovládat přívod elektřiny, takže můžete spotřebič či jiné zařízení kdykoliv zapnout či vypnout. Naprosto dostačující zásuvkou je v tomto případě TP-LINK Tapo P100. Tato zásuvka zároveň nabízí i možnost automatizací. Maximální zatížení je pak 2300 W (10 A). Vše se jednoduše ovládá přes aplikaci od TP-LINK, která je k dispozici v českém jazyce.

 • Cena: od 259 Kč
 • Podporuje operační systémy: iOS a Android
 • Podporuje hlasové asistenty: Google Assistant a Amazon Alexa

U společnosti TP-LINK zůstaneme i v případě druhého produktu z našeho seznamu zajímavých doplňků do chytré domácnosti. Výše jsme se společně podívali na chytrou zásuvku, která patří mezi základní součásti chytré domácnosti. Dalším základním doplňkem je v tomto případě chytrá žárovka. Těchto chytrých žárovek existuje mnoho různých druhů. Kromě výrobců se pak liší například v tom, zdali umí svítit jen v různých teplotách bílé barvy, anebo zdali umí kromě bílé barvy také veškeré ostatní. Popřípadě se liší také ve svítivosti a samozřejmě svou paticí. Hledáte-li levnou chytrou žárovku, která svítí různými barvami, bude se vám líbit TP-LINK Tapo L530E. Tato žárovka je velmi levná, disponuje funkcí pro regulaci jasu a ovládat ji můžete jednoduše přes aplikaci. Patice této žárovky má označení E27 a spotřeba je 8,7 W. Svítit může v odstínech bílé (teplota 2500 – 6000 K) a také v 16 milionech barevných odstínech.

 • Cena: od 300 Kč
 • Podporuje operační systémy: iOS a Android
 • Kompatibilita: Google Assistant a Amazon Alexa

Značky TP-LINK se nezbavíme ani ve třetím tipu – slibujeme ale, že se jedná o poslední produkt této společnosti v našem seznamu. Pravdou ale je, že TP-LINK doopravdy nabízí skvělé doplňky do chytré domácnosti, a to za velmi rozumnou cenu – přesně proto se mu věnujeme. Doplňky do chytré domácnosti vám samozřejmě mohou pomoci i pro zabezpečení domácnosti, popřípadě jakékoliv místnosti či prostoru. Hledáte-li levnou chytrou Wi-Fi kameru, která nabízí mnoho funkcí, sáhnou byste mohli po TP-LINK Tapo C200. Tuto chytrou kameru můžete jednoduše ovládat skrze aplikaci – konkrétně s ní můžete mimo jiné otáčet až o 360°, nechybí pak ani pohyb čočky nahoru a dolů. TP-LINK Tapo C200 vás nezklame ani v noci, jelikož nabízí kvalitní noční vidění. Pohyb pak kamera zvládne zaznamenat až na vzdálenost 10 metrů. Pokud ji tedy umístíte doprostřed místnosti, nebudete mít problém s dosahem ani ve větších prostorách.

 • Cena: od 721 Kč
 • Podporuje operační systémy: iOS a Android
 • Kompatibilita: Google Assistant a Amazon Alexa

Termostatická hlavice Fibaro

Chtěli byste snížit své náklady za topení až o 42 % a zároveň si doma zajistit optimální teplotu vždy, kdy to bude potřeba? Pokud jste si odpověděli kladně, tak budete potřebovat termostatickou hlavici od výrobce Fibaro. Tuto hlavici jednoduše vyměníte za tu stávající a ihned se můžete pustit do spoření. Samozřejmě nepřijdete o možnost manuální regulace vytápění, to nejdůležitější ale je, že regulaci budete schopni provádět i na dálku, a to pomocí aplikace ve vašem telefonu. To ale rozhodně není vše, co termostatická hlavice Fibaro nabízí. Ve svém těle má navíc zabudovaný teploměr a dokáže tak určit, zdali náhodou nedošlo k otevření okna. Pokud otevřené okno detekuje, tak topení ihned uzavře. Teplotu v místnosti indikuje barevný LED proužek, který je zabudován v samotné hlavici. Dobrou zprávou navíc je, že tato hlavice funguje s většinou radiátorových ventilů, konkrétně M30 x 1,5, RTD-N a RA-N.

 • Cena: od 1 672 Kč
 • Podporuje operační systémy: iOS a Android
 • Kompatibilita: Google Assistant a Amazon Alexa

LED pásky Philips Hue LightStrip v4

Mezi jednu z prvních společností, která se před několika lety rozhodla ponořit do neprobádaných vod v podobě doplňků do chytré domácnosti, patří Philips. Ten přišel se svým chytrým příslušenstvím z rodiny Philips Hue. S velkou pravděpodobností se u mnoha z vás jednalo o vůbec první chytré příslušenství, které jste kdy viděli – tehdy ještě za astronomické částky. Jak už však bylo zmíněno, tak cena chytrých doplňků do domácnosti se v poslední době znatelně snížila, což platí i v tomto případě. Výše už jsme se podívali na chytré osvětlení v podobě žárovky, nyní je čas na oblíbené LED pásky. Philips Hue LightStrip v4 nabízí dvoumetrový LED pásek o svítivosti 800 lumenů na metr. Pásek si však můžete v případě potřeby prodloužit, a to až na 10 metrů. Kromě odstínů bílé lze na těchto LED páscích nastavit až 16 milionů odstínů barev. Abyste však mohli využít všechny funkce tohoto LED pásku, budete potřebovat Hue Bridge.

 • Cena: od 1 969 Kč
 • Podporuje operační systémy: iOS a Android
 • Kompatibilita: Google Assistant, Amazon Alexa a Apple HomeKit

Chytrý reproduktor Apple HomePod mini

Teď tady máme specialitu pro všechny jedince, kteří patří mezi zastánce společnosti Apple. Jestliže vlastníte iPhone, iPad či Mac (anebo všechno dohromady), tak by se vám mohl líbit chytrý reproduktor HomePod mini. Ten kromě toho, že funguje jako klasický reproduktor pro přehrávání hudby, slouží také jakožto hlavní domácí centrum pro všechna zařízení, která podporují platformu HomeKit. Pokud tedy chcete stavět svou domácnost právě na HomeKitu, HomePod mini je rozhodně skvělým startovacím bodem. HomePod mini má na výšku pouze necelých 9 centimetrů – jedná se tak o opravdu malý reproduktor. Jak se ale říká, i s malým kašpárkem se dá zahrát dobré divadlo, což je přesně tento případ. Zvuk HomePodu mini je naprosto parádní a rozléhá se po celé místnosti. Co se pak ovládání a příkazů týče, vše perfektně spolupracuje s nativními aplikacemi ve vašem iPhonu. Dokáže rozpoznat také hlas jednotlivých členů rodiny, příkazy však musíte říkat v angličtině.

 • Cena: od 2 599 Kč
 • Podporuje operační systémy: iOS
 • Kompatibilita: Apple HomeKit

Stropní svítidlo Xiaomi Yeelight Galaxy Ceiling Light 480

Jak už jste mohli postřehnout v odstavcích výše, tak chytré v dnešní době už může být doopravdy cokoliv. Mezi další z oblíbených doplňků do chytré domácnosti patří stropní svítidla. Hledáte-li spolehlivé stropní světlo od renomované značky, tak je přesně pro vás určené Xiaomi Yeelight Galaxy Ceiling Light 480. Tohle stropní světlo nabídne snadnou a intuitivní instalaci, nabízí svítivost až 1 800 lumenů s příkonem maximálně 28 wattů. Průměr tohoto stropního světla je 32 centimetrů, výška pak pouhých 7,3 centimetrů. Díky prachotěsnosti si navíc můžete být stoprocentně jistí tím, že se uvnitř světla po pár dnech používání nebude nacházet hmyz, popřípadě částečky prachu, které by mohly způsobit horší svítivost. U tohoto světla lze nastavit teplotu barev od 2700K do 6000 K a hodí se především do místností pod 20 metrů čtverečních.

 • Cena: od 2 690 Kč
 • Podporuje operační systémy: iOS a Android
 • Kompatibilita: Google Assistant a Amazon Alexa

Meteorologická stanice Netatmo Urban Weather Station

Postupně se v našem seznamu zajímavých doplňků do chytré domácnosti dostáváme k dražším značkám a položkám. Tyto dražší produkty už nejsou úplně klasické a nejspíše si je nepořídí každý z vás, jak se ale říká – každá věc má svého kupce. Pokud se denně zajímáte o počasí a přemýšlíte nad svou vlastní chytrou meteorologickou stanicí, tak se rozhodně vyplatí připlatit si za tu chytrou od výrobce Netatmo. Díky meteorologické stanice Netatmo Urban Weather Station a mobilní aplikace můžete podrobně sledovat počasí a kvalitu vzduchu. Samozřejmě, nejedná se o činnost, která je určená pro všechny, ale jen pro vybranou hrstku uživatelů. Zatímco někteří z vás tak možná nad drahou meteorologickou stanicí pokroutí hlavou, jiní budou nadšeni. Netatmo Urban Weather Station zobrazuje informace o vnitřních a vnějších klimatických činitelích – například o teplotě, vlhkosti a tlaku vzduchu, koncentrace CO2 či hluku.

 • Cena: od 4 045 Kč
 • Podporuje operační systémy: iOS a Android
 • Kompatibilita: Amazon Alexa a Apple HomeKit

Outdoorová kamera Netatmo Smart Outdoor Camera

Určitě už jste se někdy ocitli v situaci, kdy jste šli po nějakých schodech, ale v noci jste neviděli ani na krok. V takovém případě samozřejmě stačí využít nějaké světlo, které se umí rozsvítit po zaznamenání pohybu. V některých případech se ale může hodit takové světlo, které je zároveň zkombinované s bezpečnostní kamerou. Přesně takový produkt přináší výrobce Netatmo – konkrétně nese označení Smart Outdoor Camera. Ona bezpečnostní kamera je však v tomto případě prakticky neviditelná – případný zloděj si tak může myslet, že se jedná pouze o levné světlo, které reaguje na pohyb. Navíc díky tomu, že se světlo automaticky rozsvítí, tak může kamera pořídit také lepší záznam. Co se týče kamery, tak nabízí Full HD rozlišení, zorný úhel 100° a noční vidění s maximálním dosvitem až 20 metrů. Z kamery si samozřejmě můžete nechat zobrazit živý záznam, a to pomocí připojení přes Wi-Fi. Netatmo Smart Outdoor Camera však můžete osadit také SD kartou pro offline nahrávání.  Jedná se o naprostou špičku v bezpečnostních kamerách a rozhodně stojí za to.

 • Cena: od 6 975 Kč
 • Podporuje operační systémy: iOS a Android
 • Kompatibilita: Google Assistant a Apple HomeKit

Nástěnná světla Nanoleaf – Starter Kit 15 Pack

Posledním produktem, na který se v rámci tohoto článku podíváme, jsou ikonická a populární LED nástěnná světla Nanoleaf. Tato světla jsou modulární a k dispozici v různých tvarech. Nejoblíbenější jsou trojúhelníky, k dispozici jsou však například také šestiúhelníky. Jednotlivé kousky můžete mezi sebou spojovat do všemožných tvarů a je jen na vás, jak bude ve finále vaše nástěnné osvětlení Nanoleaf vypadat. Hotové osvětlení můžete ovládat buď pomocí aplikace anebo dotekem prstu. Abyste měli na začátek z čeho tvořit, tak vám můžeme doporučit Nanoleaf Starter Kit. Nachází se v něm celkem 15 kusů jednotlivých trojúhelníčků o velikosti 15 cm. Nanoleaf pak můžete nechat jen tak svítit, popřípadě si můžete nastavit různé programy. Nechybí ani funkce, díky které může osvětlení reagovat na vaši spuštěnou hudbu a svítit do rytmu, popřípadě funkce, která rozšíří obraz vaší televize. Nanoleaf patří mezi naprostou špičku co se týče chytrých doplňků do domácnosti. Jedná se samozřejmě o velkou investici, ale jakmile si Nanoleaf jednou vyzkoušíte, tak už nebudete chtít přestat.

 • Cena: od 7 798 Kč
 • Podporuje operační systémy: iOS a Android
 • Kompatibilita: Google Assistant, Amazon Alexa a Apple HomeKit

Bonus – hotové sety

Výše jsme se společně podívali na výběr 10 zajímavých doplňků do chytré domácnosti. Jestliže se vám nechce jednotlivé doplňky vyhledávat a skládat k sobě, tak byste měli vědět, že někteří výrobci nabízí také hotové sety chytrého příslušenství. Součástí takových setů jsou například chytré světla, zásuvky, kamery, sirény, čidla a mnoho dalšího. Pokud vás to zajímá, tak doporučuji, abyste se podívali například na hotový balíček iGET Security M4 v případě, že hledáte základní a levné doplňky. Případně balíček AJAX StarterKit, který je dražší, ale nabízí opravdu profesionální chytré bezpečnostní příslušenství.

Zajímá-li vás jaké budou vaše první kroky a jestli správně vybíráte, tak si přečtěte náš průvodce pro začátečníky chytrou domácností.

Kde koupit nejlepší doplňky do chytré domácnosti

TP-Link Tapo P100

TP-Link Tapo P100

od  

TP-LINK Tapo C200

TP-LINK Tapo C200

od  

Fibaro FIB-FGT-001-ZW5

Fibaro FIB-FGT-001-ZW5

od  

Philips LightStrip Plus V4 P3716

Philips LightStrip Plus V4 P3716

od  

Apple HomePod mini

Apple HomePod mini

od  

Xiaomi Yeelight LED Ceiling Light 480

Xiaomi Yeelight LED Ceiling Light 480

od  

Netatmo Urban Weather Station NWS01-EC-ALU

Netatmo Urban Weather Station NWS01-EC-ALU

od  

Netatmo Presence NOC01-EU

Netatmo Presence NOC01-EU

od  

Nanoleaf NL47-6002TW-15PK

Nanoleaf NL47-6002TW-15PK

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Chytrá domácnost

Pavel-Jelič

Pavel Jelič

Redaktor

Primárně redaktor, sekundárně milovník informačních technologií. Zajímám se o webdesign a grafiku, život si nedovedu představit bez produktů od Applu a velmi blízko mám ke sportovním vozům. Rád se všeobecně věnuji novinkám v IT a poskytuji odborné poradenství.

Více článků od Pavla

Přečtěte si také