Seznam.cz

Jak vybrat krbová kamna: Na jaké parametry se soustředit?

Krbová kamna ve výklenku
Zdroj: Unsplash.com
petr-pohudka
Petr Pohůdka před 1 měsíc

Topná sezóna je již v plném proudu a vy možná v důsledku drahé elektřiny přemýšlíte, jak vytopit svoji domácnost. Jednu z možností představují krbová kamna. Co je pro topení v krbových kamnech potřeba, na jaké parametry se při výběru soustředit a jaké modely by neměly ujít vaší pozornosti?

Krb, krbová vložka či krbová kamna?

Na začátku je nutné vnést pořádek do názvosloví. Existuje totiž několik podobných topných zařízení.

 • Krb: Tradiční způsob vytápění a symbol romantiky. Otevřené ohniště zabudované do zdi, které však kromě estetického efektu mnoho výhod nepřináší. Problém spočívá v minimálních možnostech regulace teploty a nízké účinnosti spalování. Ta se pohybuje mezi 12 až 20 %, zbytek vytvořeného tepla odejde komínem. Dále musíte počítat s riziky spojenými s otevřeným ohněm v místnosti.
 • Krbová vložka: Krbová vložka je rovněž zabudovaná do zdi, ale oproti krbu uzavřená. Ve variantě s výměníkem může posloužit jako zdroj tepla pro více místností. Účinnost krbové vložky je v závislosti na konkrétním řešení nejčastěji mezi 70 až 90 %.
 • Krbová kamna: Krbová kamna na rozdíl od prvních dvou druhů nejsou vestavěná do zdi. V místnosti stojí samostatně. Napojení na komín zajišťuje kouřovod. Účinnost spalování bývá podobná jako u krbových vložek. Ta nejlepší krbová kamna se chlubí účinností dokonce přes 90 %. Pomocí výměníku lze z krbových kamen vytvořit zdroj tepla pro celou domácnost.

Napříč kategoriemi se setkáte s mnoha různými produkty. Některé z nich nabourávají tradiční stereotypy. Narazíte na krby spalující biolíh, krbová kamna na biomasu nebo pelety. Pochopitelně existují verze poháněné elektřinou či plynem. Zaměřme se ale na klasická krbová kamna, která spalují tuhá paliva. Právě tato topná zařízení mohou vlivem drahých energií opět nabrat na popularitě.

Žena před hořícím krbem
Zdroj: Unsplash.com
Krb vám sice zajistí romantiku, ale praktičtější i bezpečnější jsou krbová kamna.

Typy krbových kamen

Krbová kamna se rozdělují do dvou hlavních skupin. Vaše volba závisí na tom, jaký rozvod tepla od kamen očekáváte. Chcete ohřát jednu místnost nebo zajistit teplo pro celý dům?

Krbová kamna bez výměníku

Klasická kamna, která primárně ohřívají místnost, v níž se nacházejí. Podle způsobu ohřívání se dělí na sálavá a konvekční.

 • Sálavá krbová kamna: Vyznačují se jednoplášťovou konstrukcí. Sálavé teplo, které vydávají, ohřívá osoby a předměty v místnosti. Podlahy, stěny a další předměty se následně postarají o zvýšení teploty vzduchu. Sálavá krbová kamna se rychle ohřejí, mají vynikajicí akumulační schopnosti a vyhřívají prostor rovnoměrně. Nevýhodu představuje omezený dosah kamen a rozpálený vnější plášť.
 • Konvekční krbová kamna (teplovzdušná kamna): Modely spoléhající na dvouplášťovou konstrukci. V mezeře mezi spalovací komorou a druhým pláštěm se ohřívá proudící vzduch, který se poté vrací do místnosti. Kamna zvládnou vytopit i větší prostory a vzdálenější místnosti. Teplota samotných kamen nedosahuje takových hodnot, takže se dají označit za bezpečnější. Místnost ale ohřívají pomaleji a především nerovnoměrně – teplý vzduch se hromadí u stropu. V neposlední řadě jde také o dražší variantu.
 • Kombinovaná kamna: Kamna, jež dokáží umně skloubit oba způsoby vytápění. Vyhřejete s nimi větší prostory, ale zároveň nepřijdete o sálavé teplo. Z horkovzdušné části, která obsahuje krbové ohniště, nemíří kouř rovnou do komína, ale ještě prochází akumulační částí kamen, která se vyznačuje průduchy v konstrukci. Kombinovaná kamna se poměrně rychle rozehřejí. Spotřeba paliva ale bude větší než například u sálavých modelů.

Obecně krbová kamna bez výměníku slouží spíše jako doplňkový zdroj tepla. Vystačit si s nimi můžete v objektech, kde trávíte většinu dne v jedné místnosti. Často se proto objevují na chatách, chalupách a v dalších rekreačních budovách.

Krbová kamna na chalupě
Zdroj: Unsplash.com
Krbová kamna bez výměníku jsou ideální volbou pro chaty a chalupy.

Krbová kamna s výměníkem

Kamna s výměníkem lze zapojit do otopné soustavy. Typicky prostřednictvím sítě radiátorů nebo podlahového topení poté obstarají vytápění celé domácnosti. Vyrábějí se dva typy výměníků.

 • Teplovodní výměník: Na kamna s teplovodním výměníkem narazíte častěji. Tato zařízení ohřívají vodu, kterou čerpadlo rozvádí do topných těles. Výkon kamen s teplovodním výměníkem by měl být uveden ve dvou různých hodnotách. Teplo, které kamna předávají do místnosti, v níž se nachází, se označuje jako výkon „do vzduchu“. Výkon „do vody“ vyčísluje množství tepla předávaného vodě v cirkulačním systému.
 • Teplovzdušný výměník: Kamna s teplovzdušným výměníkem neohřívají vodu, ale vzduch. Ten se pak za pomoci vzduchotechniky vhání do ostatních místností. Výhodou kamen s teplovzdušným výměníkem je nižší cena. Alergika tímto systémem ale rozhodně nepotěšíte, protože dochází k víření prachu.

Na jaké aspekty se při výběru krbových kamen soustředit?

Použité materiály

Materiál kamen bezprostředně ovlivňuje tepelné vlastnosti a cenu. Jaké patří k těm nejběžnějším?

 • Keramické kachličky: Kachličky se řadí k dražším materiálům. Přesto jsou kachlová kamna velmi populární. Ceněna je vynikající akumulační schopnost – kachličky vydávají teplo ještě dlouhou dobu po dohoření paliva. Ani s údržbou vám tento materiál starosti nepřidělá. Kromě vyšší ceny ale počítejte i s delší dobou nahřátí.
 • Plech: Plech ztělesňuje z pohledu tepelných vlastností do značné míry opak kachliček. Materiál je levný, velice rychle se zahřeje, ale také vychladne. Proto se příliš nehodí u hlavního zdroje vytápění. Využití najdou plechová kamna spíše jako doplňkový zdroj tepla nebo v místech, kde topíte nárazově či nepravidelně. Podobných vlastností se dočkáte u ocelových kamen.
 • Litina: Litinová kamna spojují výhody předešlých materiálů. Snadno se zahřejí a teplo výborně akumulují. Navíc litina je odolný materiál s dlouhou životností. Cenově se kamna s litinovým tělem opět pohybují výše.
 • Kombinace materiálů: Vybraná krbová kamna využívají více uvedených materiálů. Příkladem mohou být třeba plechová kamna s keramickým obložením.

Výkon

Klíčový parametr výběru. Výkon kamen musí odpovídat velikosti vytápěného prostoru. Do hry ale vstupují další aspekty, především tepelné ztráty. Není proto od věci poradit se s odborníkem, který zohlední všechny faktory a ideální tepelný výkon kamen vám vypočítá. U starších méně zateplených budov se orientačně uvádí, že 1 kW výkonu vytopí 20 metrů krychlových prostoru. V novostavbách a dobře izolovaných budovách až 40 metrů krychlových.

Nehledejte co nejvyšší výkon, zvolte adekvátní. Předimenzování povede pouze k tomu, že budete neustále větrat a teplo pouštět ven nebo krbová kamna „přiškrcovat“. Ani jedno není z dlouhodobého hlediska udržitelné a vhodné. Naopak poddimenzovaná kamna daný prostor nevytopí.

Palivo

Ujasněte si, čím budete topit a kde palivo budete skladovat. Toto rozhodnutí přímo ovlivňuje náklady na vytápění a čas, který s obsluhou strávíte. Ujistěte se, že krbová kamna vámi preferované palivo spalují. Některá kamna si poradí jen s jedním typem paliva, ale narazíte i na multipalivové modely. Za nejběžnější palivo se dá označit dřevo. Před jeho nařezáním si zjistěte, jak velká polena kamna pojmou. U každého zařízení je standardně uvedena maximální délka polena.

Dejte si pozor na spalování vlhkého dřeva – nejenže má nižší výhřevnost, ale také snižuje účinnost a životnost kamen. K topení se doporučuje zejména tvrdé dřevo, které zanechává mnoho rozžhavených uhlíků. K ideálním dřevinám patří například buk, dub, jasan nebo dřeva z ovocných stromů. Smrk, borovice, lípa či bříza se řadí k těm méně vhodným, protože hoří příliš rychle.

Dřevěná polena určená k vytápění
Zdroj: Unsplash.com
Dřevo by mělo být suché a tvrdé. Maximální délka polena se napříč krbovými kamny liší.

Alternativou dřeva jsou dřevěné brikety. U nich si vždy přečtěte přesné složení a vyhýbejte se výrobkům, které obsahují lepidla a jiné pojící materiály. Klasikou je uhlí oblíbené hlavně pro svoji pořizovací cenu. Nicméně v posledních letech se od něj kvůli znečištěnému životnímu prostředí ustupuje. Na popularitě nabírá topení peletami, tedy slisovanými dřevěnými pilinami. Spalují je speciální peletová kamna s charakteristickým zásobníkem.

Instalace

Před koupí krbových kamen promyslete kompletní instalaci. Někde se to bohužel neobejde bez stavebních úprav. V první řadě je nutné zjistit, jestli komín odpovídá velikosti vybraných kamen. V některých případech musíte komín vyvložkovat nebo vyfrézovat. Informaci o vyžadovaném průměru komína najdete v technickém listu pro krbová kamna. Správný tah komína prověří kominík. Ten zkontroluje i spalinové cesty. Při uvádění nového zdroje vytápění do provozu se nevyhnete povinné revizi.

Jestliže z nějakého důvodu nemůžete napojit krbová kamna na komín, stále to neznamená konec snu o krbových kamnech. Zvolte variantu, která komín nevyžaduje, například elektrická kamna či kamna na biolíh. Eventuálně nechte vybudovat takzvaný fasádní komín, jenž je vedený po vnějšku domu.

Budete muset zajistit externí přívod vzduchu? U nízkoenergetických domů a dalších kvalitně zateplených budov nejspíš ano. K hoření je totiž zapotřebí dostatek kyslíku. V minulosti se tento faktor neřešil – v důsledku nedokonalého těsnění do místnosti nepřetržitě proudil nový vzduch. Moderní domy jsou ale lépe zateplené, proto není žádoucí, aby byl odebírán kyslík z místnosti. Východiskem je externí přívod vzduchu, tedy hadice spojující kamna a venkovní prostor či jinou místnost. Její obstarání vás čeká i u kamen s vysokým výkonem. Vždy se ujistěte, že daný typ kamen externí přívod vzduchu umožňuje.

Detail komínu na střeše domu
Zdroj: Pixabay.com
Požadovaný průměr komína dohledáte v technickém listu pro krbová kamna.

Umístění

V rámci umístění neřešíte pouze napojení na komín, ale také okolí kamen. Dvířka krbových kamen by měla být vzdálena nejméně 80 cm od hořlavých materiálů. Rizikové jsou hlavně záclony a dřevěný nábytek. V ostatních směrech stačí zhruba poloviční vzdálenost. Nehořlavá musí být i samotná podlaha. Tento deficit se dá dohnat podložkou. Neopomíjejte ani nosnost podlahy a celkovou statiku, krbová kamna mohou vážit přes 250 kg.

Žijí s vámi v domácnosti malé děti nebo čtyřnozí mazlíčci? Pak musíte zajistit, že se o rozžhavený plášť kamen nespálí. Pomůžou vám rozličné zástěny a jiné zábrany, kterými krbová kamna oddělíte od zbytku místnosti. Nicméně určitě je na místě zvážit, zda jde za těchto okolností vůbec o vhodný způsob vytápění.

Jaké příslušenství pro topení v krbových kamnech potřebujete?

Koupí krbových kamen to zdaleka nekončí. Pro bezproblémovou obsluhu si pořiďte alespoň základní příslušenství. Samozřejmostí je palivo, které musíte pravidelně obstarávat. Při odstraňování sazí ze stěn spalovací komory se neobejdete bez čisticího kartáče. Za součást základní výbavy se dá považovat rovněž smetáček a lopatka, případně modernější alternativa v podobě vysavačů na popel.

Jaké další příslušenství pro krbová kamna oceníte? Například pohrabáč pro manipulaci s rozžhaveným dřevem, koš na dřevo nebo podpalovač. Nejpoužívanější nástroje se dají zakoupit v praktických sadách.

Krbová kamna v provozu: Na co nezapomínat?

Provoz krbových kamen s sebou přináší řadu starostí a povinností. Co byste měli mít na paměti?

 • Nezapomeňte si nastudovat, jak často musíte nechat zkontrolovat komín a spalinové cesty – interval se liší v závislosti na výkonu kamen a na tom, zda topíte sezónně, nebo celoročně. Pokud nedodržíte zákonem stanovené lhůty, hrozí vám pokuta a neuhrazení plnění ze strany pojišťovny v případě, že dojde k pojistné události.
 • Používejte kvalitní palivo. Jinak riskujete nesprávné fungování krbových kamen včetně rychlého zanášení, nedostatečného odvodu spalin nebo dokonce poškození topného zařízení.
 • Krbová kamna pravidelně čistěte, vybírání popela nestačí. Zabraňte znečištění dvířek a skla – právě tudy proudí nejvíce tepla. V dobré kondici by měl být i vnější plášť, přes který se teplo šíří do prostoru. Popel a saze odstraňujte také z výměníku. Po skončení topné sezóny kompletně vyčistěte vnitřek kamen, rozhodně v nich nenechávejte popel. Mohl by nasát vlhkost a způsobit korozi.
 • Montáž kamen a spalinových cest svěřte raději odborníkům. Budete mít jistotu, že kamna topí správně a bezpečně. Při výběru řemeslníků zohledněte doporučení a zkušenosti dalších zákazníků.

Tipy na kvalitní krbová kamna

Jaká krbová kamna stojí za povšimnutí?

Haas+Sohn Livorno

Haas+Sohn Livorno
Zdroj: Haas+Sohn
Krbová kamna Haas+Sohn Livorno

Teplovzdušná krbová kamna Haas+Sohn Livorno spoléhají na ocelové opláštění. Chlubí se účinností spalování 80 % a s výkonem 7,5 kW vytopí 140 m³ prostoru. Kamna pojmou polena až o délce 33 cm. Kromě kusového dřeva lze jako palivo využít ekobrikety a uhelné brikety. Zákazníci si v našem hodnocení pochvalují také hezký design.

Thorma Borgholm Keramik

Thorma Borgholm Keramik
Zdroj: Thorma
Krbová kamna Thorma Borgholm Keramik

Milovníky tradice svým vzhledem osloví kachlová kamna Thorma Borgholm Keramik. Ta nabízí účinnost spalování 79 %. Výkon 10,5 kW se postará o teplo až na 170 m³. Nevýhodu může představovat maximální délka polena, která činí spíše podprůměrných 25 cm. Kamna spalují kusové dřevo a dřevěné brikety. Kachlové obložení si zvolíte z několika barevných variant.

Prity WD W24

Prity WD W24
Zdroj: Prity
Krbová kamna Prity WD W24

Krbová kamna Prity WD W24 s teplovodním výměníkem jsou přizpůsobena pro dřevo a dřevěné brikety. Umožní vám přitápět i velkými poleny o délce 44 cm. Kamna potěší výkonem 6 kW do vzduchu, 23 kW do vody a osmdesátiprocentní účinností spalování. Opláštění bylo vyrobeno z oceli.

Jøtul F 602 N Eco BP

Jøtul F 602 N
Zdroj: Jøtul
Krbová kamna Jøtul F 602 N

Hledáte model s výborným poměrem cena/výkon? Krbová kamna Jøtul F 602 N Eco BP z kvalitní norské litiny se řadí již mnoho let v různých obměnách k těm nejprodávanějším. I přes malou konstrukci vykazují výkon 8,5 kW a dovolí vám topit poleny o délce 40 cm.

ABX Grunt

ABX Grunt
Zdroj: ABX
Krbová kamna ABX Grunt

Krbová kamna ABX Grunt s možností využití teplovodního výměníku na první pohled zaujmou svým jedinečným vzhledem. Výkon činí shodně 10 kW do výměníku a do místnosti. Kamna se mohou pochlubit účinností spalování 83 %. Jsou uzpůsobena pro externí přívod vzduchu. Hodí se proto i do nízkoenergetických budov.

Zobrazit nabídku všech krbových kamen

Kde koupit krbová kamna

Haas+Sohn Livorno

Haas+Sohn Livorno

od  

THORMA Borgholm Keramik

THORMA Borgholm Keramik

od  

Haas+Sohn Arktic

Haas+Sohn Arktic

od  

Jøtul F 602 Eco BP

Jøtul F 602 Eco BP

od  

Kratki Koza K7

Kratki Koza K7

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

petr-pohudka

Petr Pohůdka

Redaktor

Nadšenec do sportu, technologií, moderních domácích spotřebičů a dalších vychytávek, které lidem šetří čas. Ve volných chvílích vyráží na výlety do přírody, cestuje s fotoaparátem v ruce nebo se zdokonaluje v cizích jazycích.

Více článků od Petra

Přečtěte si také