Seznam.cz

Rychlá pomoc v kuchyni. Jak vybrat ideální mikrovlnnou troubu?

Mikrovlnná trouba
Zdroj: Unsplash.com
Veronika Gálová
Veronika Gálová před 2 měsíci

Mikrovlnná trouba umí vytrhnout trn z paty. Během pár minut ohřeje hotovku ze supermarketu, vystydlé jídlo nebo skvělý oběd připravený z předchozího dne. Moderní mikrovlnky toho ale umí daleko víc. Pokud zrovna řešíte její výběr, mohl by vám pomoci i náš článek. Prozkoumáme nabídku a přidáme i tipy na nejlepší produkty v této kategorii.

LG MH6535GIS
1.
top

Malé rozměry, velká kapacita

LG MH6535GIS

od  

Ideální volba do menších kuchyní. Přestože má mikrovlnka kompaktní vnější rozměry, disponuje talířem o průměru 29 cm. Bez problémů se tak do ní vejde i větší nádobí. Kromě toho nabízí vysoký výkon 1 150 W.

Whirlpool MWP 3391 SX
2.
top

Skvělé funkce za rozumnou cenu

Whirlpool MWP 3391 SX

od  

Mikrovlnná trouba s mnoha funkcemi, která může plnohodnotně nahradit klasickou troubu. Nechybí gril, parní program ani automatické čištění. Výkon 1 000 W je dostatečný pro rychlý ohřev všech pokrmů.

Electrolux EMS30400OX
3.
top

Gril a šestý smysl za dobrou cenu

Electrolux EMS30400OX

od  

Tato trouba s grilem je vybavena šestým smyslem, a přesto ji můžete pořídit za relativně nízkou cenu. Má kvalitní nerezové provedení, slušný výkon a automatické programy. Výkon 900 W je ale spíše průměrný.

Gorenje MO 4250 CLI
4.
top

Stylový retro design

Gorenje MO 4250 CLI

od  

Zajímavý příklad toho, jak také může vypadat mikrovlnná trouba. Potěší všechny příznivce retra v kuchyni. Daní za design je ale nízký výkon 700 W a objem pouze 20 l.

Whirlpool MCP346SL
5.
top

Pro příznivce parního ohřevu

Whirlpool MCP346SL

od  

Mikrovlnná trouba s grilem, funkcí Crisp a hlavně ne úplně běžnou funkcí parního ohřevu za výhodnou cenu. Technologie 3D ohřevu zajišťuje rovnoměrné prohřátí pokrmů. Výkonem 800 W ovšem neohromí.

Stačí vám základ nebo máte větší nároky?

Mikrovlnná trouba může být spotřebič, který slouží výhradně k ohřevu jídla, nebo může být vybavena dalšími užitečnými funkcemi, které nahradí několik dalších kuchyňských pomocníků. Podle toho, co umí, můžeme mikrovlnné trouby rozdělit do tří kategorií: základní, s grilem a mikrovlnné trouby multifunkční. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Mikrovlnné trouby základní mají pouze standardní možnosti použití, tedy ohřev a rozmrazování.

Mikrovlnné trouby s grilem mohou kromě klasického mikrovlnného ohřevu nahradit také funkci grilu, jak ji známe z klasické trouby.

Mikrovlnné trouby multifunkční nabízejí kromě toho další funkce, mezi které nejčastěji patří funkce „do křupava“, horkovzdušný ohřev nebo dokonce vaření v páře.

 

Je pro vás lepší vestavěná nebo volně stojící trouba?

Co se týče nabídky funkcí, mezi vestavnou a volně stojící troubou není žádný rozdíl. V obou kategoriích můžete najít velmi kvalitní spotřebiče, jen v případě volně stojících mikrovlnných trub budete mít o něco větší výběr. Jejich výhodou je nižší cena, ale i to, že je možné její polohu měnit.

Jaké funkce jsou u mikrovlnné trouby užitečné?

U mikrovlnných trub můžete najít nadstavbové funkce, a to v různých kombinacích. Jsou to například tyto:

Automatické programy dokáží obsluhu trouby zjednodušit. Každý typ potravin si totiž žádá jinou dobu a intenzitu ohřevu. Přednastavená bývá úprava zeleniny, těstovin, masa a podobně.

Zajímavá je funkce šestého smyslu. O co tu jde? Mikrovlnná trouba je vybavena inteligentními senzory, které umí rozpoznávat teplotu a vlhkost v potravinách a podle toho nastavit ideální průběh přípravy. Nemělo by se tak stát, že jídlo bude připálené či jinak znehodnocené.

Funkce Crisp je vymožeností, díky které upečete koláč, pizzu, nebo kuřecí stehna s křupavou kůrkou v rekordním čase. Kouzlo spočívá ve speciálním talíři, který se během chvíle zahřeje na požadovanou teplotu, která už dále nestoupá. Jídlo je uvnitř dostatečně propečené a na povrchu křupavé. Mikrovlnné trouby s touto funkcí mají ambici stát se alternativou klasické trouby.

Horkým vzduchem jsou vybaveny pouze některé pokročilejší modely. Pečení pomocí horkého vzduchu představuje alternativu k mikrovlnám, a vy si u každého pokrmu můžete vybrat, jaký způsob přípravy zvolíte.

Parní ohřev zaujme především příznivce zdravé přípravy pokrmů. Naláká je na uchování vitamínů, ale i na udržení konzistence.

 

Kolik se toho do ní vejde?

Velikost vnitřního prostoru mikrovlnné trouby se udává pomocí dvou čísel. Prvním je objem a druhým průměr otočného talíře. Prvního údaje si všímejte více, pokud plánujete mikrovlnnou troubu používat více k rozmrazování, případně grilování. Objem se pohybuje zhruba v rozmezí od 17 do 46 litrů. Suverénně nejběžnějším objemem je 20 litrů. Jestliže máte početnější rodinu a jídlo se u vás „točí ve velkém“, poohlédněte se po troubě s větším objemem.

Na ohřívání jednotlivých porcí vám postačí i minimální objem, důležitější je pohlídat si velikost talíře. Raději si před koupí přeměřte průměr vašich domácích talířů, ať se vyhnete zbytečnému vracení nevhodného spotřebiče. Průměr talíře bývá většinou kolem 25 cm. Ale pokud je větší, je to samozřejmě plus. Nikdy nevíte, kdy budete potřebovat ohřát porci jídla na nějakém méně typickém kusu nádobí.

 

Whirlpool MWP 3391 SX_pečení drůbeže
Zdroj: Whirlpool.cz
Větší objem mikrovlnné trouby společně s funkcí Crisp umožní i pečení drůbeže.

Jak se ovládá a jak vypadá?

Ovládání u mikrovlnné trouby může být buď manuální, elektronické nebo dotykové. Manuální ovládání najdete u základních modelů, které nemají tolik funkcí. Většinou se skládá ze dvou otočných koleček, z nichž jedním nastavujete program nebo stupeň ohřevu a druhým pak čas ohřevu. U elektronického ovládání se setkáte s digitálním displejem, na němž se zobrazují informace k ohřevu. Dotykové ovládání je přítomné u moderních a dražších modelů s řadou funkcí.

Dalším parametrem, ve kterém můžeme najít rozdíly, je typ otevírání dvířek. Ty mohou být buď vyklápěcí nebo se otevírají do strany (s panty po levé straně). Nedá se říct, že by jeden typ byl vyloženě lepší než ten druhý, jde spíše o individuální preference. Někomu může připadat hezké, že vyklápěcí dvířka připomínají konstrukci klasické trouby. Naopak nevýhodou tohoto typu může být nemožnost nechat dvířka po přípravě pootevřené, abyste mohli vnitřek vyvětrat.

Jaký má výkon?

Udávaný výkon vám napoví, jakou rychlost přípravy jídla můžete očekávat. U většiny modelů se pohybuje v hodnotách od 600 W do 1200 W, ale může dosahovat až 3000 W u velkokapacitních mikrovlnných trub. Ty jsou určené spíše pro restaurační provozy. Stejně jako u ostatních přístrojů i zde platí, že vyšší výkon je určitě jedna z vlastností, kterou je možné ocenit, ovšem neméně důležitá je i hodnota příkonu, která udává spotřebu energie. Ten však výrobci ne vždy uvádějí.

Kolik do ní chci investovat?

Mikrovlnnou troubu lze pořídit i za tisícovku. Bude se jednat o jednoduchý přístroj se základními funkcemi ohřevu a rozmrazovaní v provedení z plastu. Se stoupající cenou stoupá kvalita konstrukce i množství funkcí. Mikrovlnné trouby s grilem lze pořídit zhruba od 1500 korun výše. Na opačném pólu stojí modely za několik desítek tisíc korun s obrovskou kapacitou. Zlatým středem jsou přístroje od tří do pěti tisíc korun, které disponují grilem a často mají i nějaké funkce navíc.

Jak používat mikrovlnnou troubu bezpečně?

Provoz mikrovlnné trouby je naprosto bezpečný, pokud není konstrukce přístroje nějak poškozena. Mikrovlny, díky nimž dochází k ohřevu potravin, zůstávají uvnitř a neohrožují na zdraví. Na co je ovšem potřeba dát si pozor, je teplota ohřátých potravin. Pokud ohříváme velkou porci jídla, která se navíc skládá z více druhů potravin, může se stát, že bude nerovnoměrně prohřátá, na některých místech téměř studená a na jiných zase vařící. Snadno tak může dojít k popálení.

Rodiče malých dětí by dále měli věnovat pozornost tomu, zda má mikrovlnná trouba bezpečnostní pojistku. Ta by měla zajistit, že přístroj nelze zapnout, pokud nejsou dvířka zcela zavřená. Velká část přístrojů je vybavena i dětskou pojistkou, která umožňuje „zamknout“ ovládání.

Známou věcí je, že do mikrovlny nepatří kov, a to v žádné podobě. Dokonce i glazury na nádobí nebo zbytky hliníkové folie mohou začít jiskřit. Do mikrovlnné trouby dále nepatří papírové a plastové obaly, které nejsou vysloveně určené pro mikrovlnný ohřev, čerstvé ovoce, chilli papričky či syrová vajíčka.

Toto jsou mikrovlnné trouby, které nás svými parametry oslovily nejvíce:

LG MH6535GIS

Mikrovlnná trouba s názvem LG NeoChef, grilem a kapacitou 25 litrů nás zaujala především dobrou kombinací příznivé ceny, zajímavého designu v černém provedení, vyšším výkonem 1000 W a relativně malou velikostí a hmotností (9,9 kg) v poměru ke kapacitě vnitřního prostotu pro ohřev. Má dětskou pojistku a elektronické ovládání. Povrch této mikrovlnné trouby je vybaven antibakteriální technologií.

LG MH6535GIS
Zdroj: LG.com
Mikrovlnná trouba LG MH6535GIS

Whirlpool MWP 3391 SX

Model MWP 3391 SX s velkorysým objemem 33 litrů představuje troubu s nadstandardní výbavou. Výkon dosahuje 1000 W a je možné ho nastavit na sedm úrovní. Průměr talíře je 36 cm. Najdete u ní funkci grilu, ale i horký vzduch, parní ohřev, šestý smysl, funkci Crisp, rychlé rozmrazení a dětskou pojistku. Zajímavostí je funkce, která umožňuje rozmrazit chléb, rohlíky a další pečivo tak, aby si uchovalo vláčnou konzistenci. Umí také spustit automatické čištění, které odstraní pachy a změkčí nečistoty, takže je pak můžete už jen setřít suchým hadříkem. Bude to dobrá volba, pokud hledáte mikrovlnnou troubu, která může konkurovat i té klasické.

Whirlpool MWP 3391 SX
Zdroj: Whirlpool.cz
Mikrovlnná trouba Whirlpool MWP 3391 SX

Electrolux EMS30400OX

Tento model od značky Electrolux s výkonem 900 W je vybaven funkcí šestého smyslu, a to za velmi dobrou cenu. Solidní je také průměr talíře (31,5 cm) i vnitřní objem 24,5 litru. Nechybí jí gril, dětská pojistka a senzor hmotnosti, který na základě váhy pokrmu volí program ohřevu. Je vybavena automatickými programy a výkon je možné nastavit na pět stupňů.

Electrolux EMS30400OX
Zdroj: Electrolux.cz
Mikrovlnná trouba Electrolux EMS30400OX

Gorenje MO 4250 CLI

Tato mikrovlnná trouba se do našeho výběru dostala především díky svému designu. Ten je totiž poměrně netypický a ze zástupu ostatních mikrovlnek ve strohém minimalistickém provedení poměrně vyčnívá. Kapacitou 20 litrů se jedná spíše o menší model, nicméně lze využít celou vnitřní plochu, je totiž bez otáčecího talíře. Disponuje funkcí grilu a rošt pro tuto úpravu najdete rovnou v balení.

Gorenje MO 4250
Zdroj: Zbozi.cz
Mikrovlnná trouba Gorenje MO 4250

Whirlpool MCP346SL

Mikrovlnná multifunkční trouba Whirlpool MCP 346 SL má objem 25 litrů a průměr talíře 28 cm, což jsou průměrné hodnoty, které však v běžném domácím provozu postačují. Rovnoměrný ohřev potravin je zabezpečen systémem 3D distribuce.

Whirlpool MCP346SL
Zdroj: Whirlpool.cz
Mikrovlnná trouba Whirlpool MCP346SL

Tento model nás však zaujal parním ohřevem, který není zase tak obvyklou funkcí, a to často ani u mnohem dražších modelů. Kromě toho můžete využít i gril, funkci Crisp, a také přednastavené automatické programy.

Zobrazit celou nabídku mikrovlnek

Kde koupit nejlepší mikrovlnné trouby

LG MH6535GIS

LG MH6535GIS

od  

Whirlpool MWP 3391 SX

Whirlpool MWP 3391 SX

od  

Electrolux EMS30400OX

Electrolux EMS30400OX

od  

Gorenje MO 4250 CLI

Gorenje MO 4250 CLI

od  

Whirlpool MCP346SL

Whirlpool MCP346SL

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Veronika Gálová

Veronika Gálová

Redaktor

Vystudovala na FFUK obor estetika, ale táhlo ji to k marketingu a psaní, u kterého nakonec zakotvila. Zaměřuje se na články o domácnosti a zahradě, které korespondují i s jejími zájmy. Dále ve volném čase ráda vyrazí s rodinou na výlety po méně známých koutech ČR, a nakonec vždy zjistí, že je všude dobře, ale doma nejlépe.

Více článků od Veroniky

Přečtěte si také