Seznam.cz

Rychlá pomoc v kuchyni. Jak vybrat ideální mikrovlnnou troubu?

Mikrovlnná trouba
Zdroj: Unsplash.com
Veronika Gálová
Veronika Gálová před 1 rokem

Mikrovlnná trouba umí vytrhnout trn z paty. Během pár minut ohřeje hotovku ze supermarketu, vystydlé jídlo nebo skvělý oběd připravený z předchozího dne. Moderní mikrovlnky toho ale umí daleko víc. Pokud zrovna řešíte její výběr, mohl by vám pomoci i náš článek. Prozkoumáme nabídku a přidáme i tipy na nejlepší produkty v této kategorii.

LG MH6535GIS
1.
top

Malé rozměry, velká kapacita, dobrá cena

LG MH6535GIS

od  

LG MH6535GIS je ideální volbou do menších kuchyní. Přestože má mikrovlnka kompaktní vnější rozměry, disponuje talířem o průměru 29 cm a velkou vnitřní kapacitou. Bez problémů se tak do ní vejde i větší nádobí. Kromě toho nabízí vysoký výkon 1 000 W s 5 úrovněmi. V moderně vybavené kuchyni jistě oceníte také elegantní černé provedení a LED displej s dotykovým panelem pro jednoduché ovládání. Mikrovlnka disponuje nespočtem programů pro ohřívání, rozmrazování, vaření, pečení a také grilování. Domácnosti s malými ratolestmi potěší také dětská pojistka.

Whirlpool MWP 3391 SX
2.
top

Skoro jako běžná trouba

Whirlpool MWP 3391 SX

od  

Nejen svým vzhledem připomíná designová mikrovlnka od značky Whirlpool klasickou troubu. Tato mikrovlnka má totiž otevírání směrem dolů podobně jako běžné pečicí trouby, což je před nákupem třeba pečlivě zvážit vzhledem k umístění ve vaší domácnosti. Mikrovlnka disponuje řadou dotykových tlačítek, která reprezentují praktické funkce jako například rozmrazování, čištění, vaření a dokonce také gril. Díky takzvanému šestému smyslu a inteligentním senzorům zajistí ideální ohřev i proudění vln pro přípravu daného pokrmu. Velkou výhodu představuje její opravdu velký objem 33 litrů a průměr talíře 36 cm. Pokud ovšem hledáte mikrovlnnou troubu kompaktních rozměrů za přijatelnou cenu, na MWP 3391 SX rovnou zapomeňte.

Electrolux EMS30400OX
3.
top

Gril, horký vzduch a slušný výkon

Electrolux EMS30400OX

od  

Tato mikrovlnná trouba od značky Electrolux mile překvapí mnoha funkcemi včetně grilu, horkého vzduchu a automatických programů. Zároveň ale nezklame ani po stránce designové. S matně černými dvířky a stříbrnými nerezovými prvky zkrátka skvěle zapadne snad do každé domácnosti. Mikrovlnka disponuje digitálním displejem a pěti úrovněmi ohřevu. Ovládání by mělo být jednoduché a intuitivní. Výkon 900 W a průměr talíře 31,5 jsou poměrně slušné hodnoty.

Gorenje MO 4250 CLI
4.
top

Stylový retro design

Gorenje MO 4250 CLI

od  

Mikrovlnná trouba MO 4250 CLI od značky Gorenje zaujme především svým originálním retro provedením v krémové barvě. Retro designu dodávají na autentičnosti dvě mechanická ovládací kolečka a absence jakéhokoli displeje. To ovšem znamená, že dobu ohřevu jen těžko strefíte na sekundu přesně. Daní za design je navíc nízký výkon 700 W a objem pouze 20 l. Mikrovlnka disponuje kromě standardního a kombinovaného ohřevu také funkcí rozmrazování a grilování. V balení pak najdete i grilovací mřížku. Jedná se tedy především o designovou záležitost, která ale nezklame ani funkčně.

Whirlpool MCP346SL
5.
top

Pro příznivce parního ohřevu

Whirlpool MCP346SL

od  

Tato mikrovlnná trouba od značky Whirlpool na trhu vyniká především Steam programem pro zdravější vaření v páře. Navíc díky tomu zvládne připravit i těstoviny, rýži nebo dušenou zeleninu. Kromě této funkce disponuje také grilem, rozmrazováním a funkcí Crisp. Pomocí 3D technologie ohřívá pokrmy rovnoměrně. Mikrovlnka má velkou vnitřní kapacitu a otočný talíř o průměru 28 cm. Veškeré ovládání je elektronické. Výkon 800 W je bohužel spíše slabší.

Samsung MS 23F301TAS/EO
6.
top

Kompaktní rozměry a displej

Samsung MS 23F301TAS/EO

od  

Tato mikrovlnka od značky Samsung nabízí základní funkce, spolehlivost a moderní design za dobrou cenu. Disponuje výkonem 800 W, což je spíše podprůměrná hodnota, ale na běžné užívání stále dostačující. Objemem 23 l taktéž nijak nenadchne, nicméně do menších kuchyní jistě oceníte kompaktnější rozměry. Mikrovlnka lze ovládat pomocí elektronických tlačítek a mechanického kolečka a vše můžete sledovat na displeji. Tento model nabízí funkci rozmrazování a automatické programy, bohužel ale chybí gril nebo horký vzduch. Potěší vás především nízkou cenou a moderním vzhledem.

Beko MGF20210X
7.
top

Nerezová varianta za dobrou cenu

Beko MGF20210X

od  

Tato mikrovlnka od značky Beko potěší jak cenou, tak i funkcemi a vzhledem. Na první pohled zaujme nerezovým zevnějškem v celostříbrném provedení s digitálním displejem, elektronickými tlačítky i mechanickým kolečkem. Výkonem 800 W a objemem 20 l sice nijak zvlášť nenadchne, nicméně jsou to zcela dostačující hodnoty, zejména pak v této cenové kategorii. Disponuje funkcí grilu a rozmrazováním.

Sencor SMW 1817BK
8.
top

Jednoduché ovládání, malé rozměry a nízká cena

Sencor SMW 1817BK

od  

Sencor SMW 1817 BK je opravdu jednoduchá mikrovlnná trouba za nízkou cenu. Rozhodně nezklame ani svým minimalistickým černým zevnějškem a v menších kuchyních potěší její malé rozměry. Ty jsou bohužel na úkor vnitřního objemu, který činí pouhých 17 l. Nabízí základní funkce ohřátí, vaření a rozmrazování. Disponuje dvěma mechanickými ovládacími kolečky a šesti úrovněmi výkonu.

MORA MT 321 S
9.
top

Základní funkce za málo peněz

MORA MT 321 S

od  

Přední výhodou této mikrovlnné trouby od značky MORA je její nízká cena a kompaktní rozměry. Nicméně ani po designové stránce tato mikrovlnka z nerezu nezklame. Na přední straně najdete ovládání jak v podobě mechanického kolečka, tak i elektronických tlačítek a navíc i praktický displej. Disponuje spíše slabším výkonem 700 W a nízkým vnitřním objemem pouhých 20 l, díky tomu je ovšem kompaktnější a navíc levnější. Co se funkcí týče, dokáže ohřívat, rozmrazovat a má na výběr z několika přednastavených programů.

Sencor SMW 1517RD
10.
top

Originální design za nízkou cenu

Sencor SMW 1517RD

od  

Na první pohled mikrovlnka zaujme neotřelou volbou červené barvy, která je bez pochyby unikátní. Za nízkou cenu nabídne základní funkce, tichý chod a 5 provozních režimů. Výkon 700 W je spíše nižší, ale stále dostačující a stejně tak i objem 17 l. Mikrovlnka se obsluhuje opravdu jednoduše pomocí dvou mechanických koleček.

Stačí vám základ nebo máte větší nároky?

Mikrovlnná trouba může být spotřebič, který slouží výhradně k ohřevu jídla, nebo může být vybavena dalšími užitečnými funkcemi, které nahradí několik dalších kuchyňských pomocníků. Podle toho, co umí, můžeme mikrovlnné trouby rozdělit do tří kategorií: základní, s grilem a mikrovlnné trouby multifunkční. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Mikrovlnné trouby základní mají pouze standardní možnosti použití, tedy ohřev a rozmrazování.

Mikrovlnné trouby s grilem mohou kromě klasického mikrovlnného ohřevu nahradit také funkci grilu, jak ji známe z klasické trouby.

Mikrovlnné trouby multifunkční nabízejí kromě toho další funkce, mezi které nejčastěji patří funkce „do křupava“, horkovzdušný ohřev nebo dokonce vaření v páře.

Je pro vás lepší vestavěná nebo volně stojící trouba?

Co se týče nabídky funkcí, mezi vestavnou a volně stojící troubou není žádný rozdíl. V obou kategoriích můžete najít velmi kvalitní spotřebiče, jen v případě volně stojících mikrovlnných trub budete mít o něco větší výběr. Jejich výhodou je nižší cena, ale i to, že je možné její polohu měnit.

Jaké funkce jsou u mikrovlnné trouby užitečné?

U mikrovlnných trub můžete najít nadstavbové funkce, a to v různých kombinacích. Jsou to například tyto:

Automatické programy dokáží obsluhu trouby zjednodušit. Každý typ potravin si totiž žádá jinou dobu a intenzitu ohřevu. Přednastavená bývá úprava zeleniny, těstovin, masa a podobně.

Zajímavá je funkce šestého smyslu. O co tu jde? Mikrovlnná trouba je vybavena inteligentními senzory, které umí rozpoznávat teplotu a vlhkost v potravinách a podle toho nastavit ideální průběh přípravy. Nemělo by se tak stát, že jídlo bude připálené či jinak znehodnocené.

Funkce Crisp je vymožeností, díky které upečete koláč, pizzu, nebo kuřecí stehna s křupavou kůrkou v rekordním čase. Kouzlo spočívá ve speciálním talíři, který se během chvíle zahřeje na požadovanou teplotu, která už dále nestoupá. Jídlo je uvnitř dostatečně propečené a na povrchu křupavé. Mikrovlnné trouby s touto funkcí mají ambici stát se alternativou klasické trouby.

Horkým vzduchem jsou vybaveny pouze některé pokročilejší modely. Pečení pomocí horkého vzduchu představuje alternativu k mikrovlnám, a vy si u každého pokrmu můžete vybrat, jaký způsob přípravy zvolíte.

Parní ohřev zaujme především příznivce zdravé přípravy pokrmů. Naláká je na uchování vitamínů, ale i na udržení konzistence.

Kolik se toho do ní vejde?

Velikost vnitřního prostoru mikrovlnné trouby se udává pomocí dvou čísel. Prvním je objem a druhým průměr otočného talíře. Prvního údaje si všímejte více, pokud plánujete mikrovlnnou troubu používat více k rozmrazování, případně grilování. Objem se pohybuje zhruba v rozmezí od 17 do 46 litrů. Suverénně nejběžnějším objemem je 20 litrů. Jestliže máte početnější rodinu a jídlo se u vás „točí ve velkém“, poohlédněte se po troubě s větším objemem.

Na ohřívání jednotlivých porcí vám postačí i minimální objem, důležitější je pohlídat si velikost talíře. Raději si před koupí přeměřte průměr vašich domácích talířů, ať se vyhnete zbytečnému vracení nevhodného spotřebiče. Průměr talíře bývá většinou kolem 25 cm. Ale pokud je větší, je to samozřejmě plus. Nikdy nevíte, kdy budete potřebovat ohřát porci jídla na nějakém méně typickém kusu nádobí.

Whirlpool MWP 3391 SX_pečení drůbeže
Zdroj: Whirlpool.cz
Větší objem mikrovlnné trouby společně s funkcí Crisp umožní i pečení drůbeže.

Jak se ovládá a jak vypadá?

Ovládání u mikrovlnné trouby může být buď manuální, elektronické nebo dotykové. Manuální ovládání najdete u základních modelů, které nemají tolik funkcí. Většinou se skládá ze dvou otočných koleček, z nichž jedním nastavujete program nebo stupeň ohřevu a druhým pak čas ohřevu. U elektronického ovládání se setkáte s digitálním displejem, na němž se zobrazují informace k ohřevu. Dotykové ovládání je přítomné u moderních a dražších modelů s řadou funkcí.

Dalším parametrem, ve kterém můžeme najít rozdíly, je typ otevírání dvířek. Ty mohou být buď vyklápěcí nebo se otevírají do strany (s panty po levé straně). Nedá se říct, že by jeden typ byl vyloženě lepší než ten druhý, jde spíše o individuální preference. Někomu může připadat hezké, že vyklápěcí dvířka připomínají konstrukci klasické trouby. Naopak nevýhodou tohoto typu může být nemožnost nechat dvířka po přípravě pootevřené, abyste mohli vnitřek vyvětrat.

Jaký má výkon?

Udávaný výkon vám napoví, jakou rychlost přípravy jídla můžete očekávat. U většiny modelů se pohybuje v hodnotách od 600 W do 1200 W, ale může dosahovat až 3000 W u velkokapacitních mikrovlnných trub. Ty jsou určené spíše pro restaurační provozy. Stejně jako u ostatních přístrojů i zde platí, že vyšší výkon je určitě jedna z vlastností, kterou je možné ocenit, ovšem neméně důležitá je i hodnota příkonu, která udává spotřebu energie. Ten však výrobci ne vždy uvádějí.

Kolik do ní chci investovat?

Mikrovlnnou troubu lze pořídit i za tisícovku. Bude se jednat o jednoduchý přístroj se základními funkcemi ohřevu a rozmrazovaní v provedení z plastu. Se stoupající cenou stoupá kvalita konstrukce i množství funkcí. Mikrovlnné trouby s grilem lze pořídit zhruba od 1500 korun výše. Na opačném pólu stojí modely za několik desítek tisíc korun s obrovskou kapacitou. Zlatým středem jsou přístroje od tří do pěti tisíc korun, které disponují grilem a často mají i nějaké funkce navíc.

Jak používat mikrovlnnou troubu bezpečně?

Provoz mikrovlnné trouby je naprosto bezpečný, pokud není konstrukce přístroje nějak poškozena. Mikrovlny, díky nimž dochází k ohřevu potravin, zůstávají uvnitř a neohrožují na zdraví. Na co je ovšem potřeba dát si pozor, je teplota ohřátých potravin. Pokud ohříváme velkou porci jídla, která se navíc skládá z více druhů potravin, může se stát, že bude nerovnoměrně prohřátá, na některých místech téměř studená a na jiných zase vařící. Snadno tak může dojít k popálení.

Rodiče malých dětí by dále měli věnovat pozornost tomu, zda má mikrovlnná trouba bezpečnostní pojistku. Ta by měla zajistit, že přístroj nelze zapnout, pokud nejsou dvířka zcela zavřená. Velká část přístrojů je vybavena i dětskou pojistkou, která umožňuje „zamknout“ ovládání.

Známou věcí je, že do mikrovlny nepatří kov, a to v žádné podobě. Dokonce i glazury na nádobí nebo zbytky hliníkové folie mohou začít jiskřit. Do mikrovlnné trouby dále nepatří papírové a plastové obaly, které nejsou vysloveně určené pro mikrovlnný ohřev, čerstvé ovoce, chilli papričky či syrová vajíčka.

Nejlepší mikrovlnné trouby

LG MH6535GIS

Mikrovlnná trouba s názvem LG NeoChef, grilem a kapacitou 25 litrů nás zaujala především dobrou kombinací příznivé ceny, zajímavého designu v černém provedení, vysokým výkonem 1000 W a relativně malou velikostí a hmotností (9,9 kg) v poměru ke kapacitě vnitřního prostotu, která čin 25 l. Má dětskou pojistku a elektronické ovládání. Povrch této mikrovlnné trouby je vybaven antibakteriální technologií. Pochlubí se také 5 úrovněmi výkonu a nesopočtem různých programů. Disponuje praktickým LED displejem a dotykovým panelem.

LG MH6535GIS
Zdroj: LG.com
Mikrovlnná trouba LG MH6535GIS

Whirlpool MWP 3391 SX

Model MWP 3391 SX s velkorysým objemem 33 litrů představuje mikrovlnnou troubu s nadstandardní výbavou. Výkon dosahuje 1000 W a je možné ho nastavit na sedm úrovní. Průměr talíře činí 36 cm. Najdete u ní funkci grilu, ale i horký vzduch, parní ohřev, šestý smysl, funkci Crisp, rychlé rozmrazení a dětskou pojistku. Zajímavostí je funkce, která umožňuje rozmrazit chléb, rohlíky a další pečivo tak, aby si uchovalo vláčnou konzistenci. Umí také spustit automatické čištění, které odstraní pachy a změkčí nečistoty, takže je pak můžete už jen setřít suchým hadříkem. Je skvělou volbou, pokud hledáte mikrovlnnou troubu, která může konkurovat i té klasické. Nevýhodou je ovšem vysoká cena.

Whirlpool MWP 3391 SX
Zdroj: Whirlpool.cz
Mikrovlnná trouba Whirlpool MWP 3391 SX

Electrolux EMS30400OX

Tento model od značky Electrolux s vysokým výkonem 900 W je vybaven funkcí horkého vzduchu, a to za poměrně příznivou cenu. Solidní je také průměr talíře (31,5 cm) i vnitřní objem 24,5 litru. Mikrovlnce nechybí ani gril, dětská pojistka a senzor hmotnosti, který na základě váhy pokrmu volí program ohřevu. Je vybavena automatickými programy a výkon je možné nastavit na pět stupňů. Navíc potěší i displejem a moderním nerezovým provedením.

Electrolux EMS30400OX
Zdroj: Electrolux.cz
Mikrovlnná trouba Electrolux EMS30400OX

Gorenje MO 4250 CLI

Tato mikrovlnná trouba od značky Gorenje se do našeho výběru dostala především díky svému designu. Ten je totiž poměrně netypický a ze zástupu ostatních mikrovlnek ve strohém minimalistickém provedení poměrně vyčnívá. Kapacitou 20 litrů se jedná spíše o menší model, nicméně lze využít celou vnitřní plochu, je totiž bez otáčecího talíře. Disponuje funkcí grilu a rošt pro tuto úpravu najdete rovnou v balení. Jste-li fanoušky retro designu a jednoduchého ovládání, je tento model pro vás ten pravý.

Gorenje MO 4250
Zdroj: Zbozi.cz
Mikrovlnná trouba Gorenje MO 4250

Whirlpool MCP346SL

Mikrovlnná multifunkční trouba Whirlpool MCP 346 SL má objem 25 litrů a průměr talíře 28 cm, což jsou průměrné hodnoty, které však v běžném domácím provozu postačují. Rovnoměrný ohřev potravin je zabezpečen systémem 3D distribuce. Nejvíce ovšem oceníte parní ohřev, díky kterému si například rýži, těstoviny nebo zeleninu uvaříte zdravěji. Disponuje displejem a elektronickými tlačítky. Kromě toho můžete využít i gril, funkci Crisp, a také přednastavené automatické programy. Výkon 800 W je spíše průměrný.

Whirlpool MCP346SL
Zdroj: Whirlpool.cz
Mikrovlnná trouba Whirlpool MCP346SL

Samsung MS 23 F301 TAS/EO

Mikrovlnná trouba MS 23F301 TAS/EO od značky Samsung na první pohled zaujme moderním designem v černém provedení s nerezovými prvky. Na přední straně pak najdete LED displej, elektronická tlačítka i mechanické kolečko pro snadné a přehledné ovládání. Disponuje funkcí rozmrazování a automatickými programy. Výkon dosahuje průměrných 800 W a taktéž objem o 23 l. Nicméně potěší poměrně nízkou cenou a kompaktními rozměry.

Návrh bez názvu (8)
zdroj: Samsung
Mikrovlnná trouba Samsung MS 23 F301 TAS/EO

Beko MGF20210X

Beko MGF20210X potěší vzhledem, cenou i funkcemi. Disponuje funkcí rozmrazování a grilu. Na první pohled upoutá nerezovým provedením s displejem, elektronickými tlačítky i mechanickým kolečkem. Výkon 800 W a objem 20 l jsou lehce podprůměrné hodnoty, nicméně v této cenové kategorii zcela běžné a na běžné užívání zcela dostačující.

Návrh bez názvu (9)
zdroj: Beko
Mikrovlnná trouba Beko MGF20210X

Sencor SMW 1817BK

Přední výhodou mikrovlnky Sencor SMW 1817 BK jsou její kompaktní rozměry, jednoduché ovládání a především opravdu nízká cena. S kompaktními rozměry se ovšem pojí také velmi malý vnitřní objem pouhých 17 l, ale i ten je stále zcela dostačující. Minimalistický černý design jednoduše zapadne do každého interiéru. Výrobce udává jako jednu z předností také tichý chod. Výkon 700 W je poměrně nízký, nicméně v dané cenové kategorii není žádnou výjimkou. Zvládne běžný ohřev a rozmrazování, žádné složitější funkce opravdu nečekejte. Jednou z nevýhod může být také absence displeje.

Návrh bez názvu (10)
zdroj: Sencor
Mikrovlnná trouba Sencor SMW 1817 BK

MORA MT 321 S

Nerezovou mikrovlnou troubu MORA MT 321 S s displejem, tlačítky i kolečkem pořídíte za opravdu nízkou cenu. Dále potěší kompaktními rozměry, funkcí rozmrazování a přednastavenými programy. Naopak lehkým zklamáním bude nízký výkon pouhých 700 W a objem 20 l. Nicméně právě díky tomu je mikrovlnka kompaktní a za nízkou cenu.

Návrh bez názvu (11)
zdroj: MORA
Mikrovlnná trouba MORA MT 321 S

Sencor SMW 1517RD

Mikrovlnnou troubu Sencor SMW 1517RD díky jejímu unikátnímu červenému provedení rozhodně jen tak nepřehlédnete. Disponuje základními funkcemi, tichým chodem a 5 provozními režimy. Kromě toho ji pořídíte za opravdu nízkou cenu. Výkon 700 W a objem 17 l jsou poměrně dost nízké hodnoty, ale na běžné používání postačí. Jednoduchou obsluhu zajistí dvě mechanická kolečka. Pokročilejší funkce nebo displej v této cenové kategorii bohužel nejspíš nenajdete a tato mikrovlnka není výjimkou.

Návrh bez názvu (12)
zdroj: Sencor
Mikrovlnná trouba Sencor SMW 1517RD

Zobrazit celou nabídku mikrovlnek

Kde koupit nejlepší mikrovlnné trouby

LG MH6535GIS

LG MH6535GIS

od  

Whirlpool MWP 3391 SX

Whirlpool MWP 3391 SX

od  

Electrolux EMS30400OX

Electrolux EMS30400OX

od  

Gorenje MO 4250 CLI

Gorenje MO 4250 CLI

od  

Whirlpool MCP346SL

Whirlpool MCP346SL

od  

Samsung MS 23F301TAS/EO

Samsung MS 23F301TAS/EO

od  

Beko MGF20210X

Beko MGF20210X

od  

Sencor SMW 1817BK

Sencor SMW 1817BK

od  

MORA MT 321 S

MORA MT 321 S

od  

Sencor SMW 1517RD

Sencor SMW 1517RD

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Veronika Gálová

Veronika Gálová

Redaktor

Vystudovala na FFUK obor estetika, ale táhlo ji to k marketingu a psaní, u kterého nakonec zakotvila. Zaměřuje se na články o domácnosti a zahradě, které korespondují i s jejími zájmy. Dále ve volném čase ráda vyrazí s rodinou na výlety po méně známých koutech ČR, a nakonec vždy zjistí, že je všude dobře, ale doma nejlépe.

Více článků od Veroniky

Přečtěte si také