Seznam.cz

Huawei MatePad Paper: První tablet čínského giganta s e-ink displejem

Huawei MatePad Paper
Zdroj: Huawei.com
Jiri-Filip (1)
Jiří Filip před 7 měsíců

Letošní ročník Mobile World Congressu, který se konal na přelomu února a března ve španělské Barceloně, si nenechal ujít téměř nikdo, kdo v mobilním světě něco znamená. Veletrh se však ani zdaleka netočil jen kolem mobilních telefonů. Čínský Huawei na něm například odhalil svůj první tablet s e-inkovým displejem a poměrně unikátními možnostmi jeho využití.

Novinka od Huawei nese název MatePad Paper a designově byste jí zřejmě na první pohled nerozeznali od klasického tabletu. Výrobce u ní nasadil 10,3” černobílý e-ink displej s poměrně slušným rozlišením 1872 x 1404 pixelů (při 227 pixelech na palec), který navíc kvůli eliminaci nežádoucích odlesků opatřil antireflexní úpravou. Zařízení má kromě funkce tabletu fungovat i jako klasická čtečka knih. Krom antireflexní vrstvy dále potěší podpora změn teploty barvy displeje, díky čemuž jej tak bude příjemné využívat i za tmy. 

Hlavním negativem a ve výsledku i důvodem, proč výrobci tabletů e-ink displeje nevyužívají, je jejich odezva. Jelikož jsou založeny na „přepisování“ obsahu pomocí elektronického inkoustu, není jejich plynulost v žádném případě srovnatelná s klasickými LCD či OLED panely. MatePad Paper má odezvu 26 ms, což se sice může jevit na první pohled jako poměrně dost (zejména s přihlédnutím na fakt, že displeje moderních tabletů a telefonů obnovují obraz i 120krát za jedinou sekundu), ale při pohledu na technické specifikace jiných e-ink čteček je jasné, že se novinka od Huawei řadí rychlostně mezi naprostou špičku. Při koupi ale bude třeba tento parametr zohlednit, jelikož standardní styl využívání tabletu podobné fungování displeje zkrátka popírá. Pokud jej ale bude uživatel kupovat jako čtečku zkombinovanou s náčrtníkem, bude nadšen. Podpora stylusu totiž samozřejmě zařízení nechybí. 

Vzhledem k povaze produktu se u něj výrobce nemusel příliš zaobírat výběrem procesoru, jelikož je kvůli pomalé odezvě displeje nepoužitelný pro činnost náročnou na výkon. Srdcem MatePadu Paper je proto procesor střední třídy Huawei Kirin 820E, který doplňuje operační paměť o velikosti 4 GB. Co se pak týče vnitřního úložiště, k dispozici je jediná varianta a to konkrétně 64 GB. Určitým zklamáním může být na první pohled baterie, která disponuje kapacitou jen 3625 mAh, což je v těle 10,3” tabletu netypické. Je však potřeba si uvědomit, že jednou z hlavních výhod e-inkových displejů je jejich extrémně nízká spotřeba energie, díky čemuž by tak nemělo být zařízení i s menším akumulátorem z hlediska výdrže o nic horší než tablety s dvojnásobnými akumulátory. Ostatně, samotný výrobce uvádí, že ve stand-by režimu zařízená zvládne bez problému 28 dní. Co se pak týče jeho nabíjení, to probíhá přes USB-C port a to maximálním výkonem 22,5 W. 

Jelikož Huawei svou novinku prezentuje jako tablet, nemohl ji ochudit o podporu WiFI či Bluetooth ve verzi 5.2. Potěší ale třeba i čtečka otisků prstů zajišťující zabezpečení zařízení, čtveřice mikrofonů a dvojice reproduktorů s podporou technologie HUAWEI Histen 7.0 Sound Effect pro zlepšení výsledného zvuku. Poměrně zajímavé je pak to, že v zařízení poběží vlastní systém ve formě Harmony OS, který by mu měl do budoucna zajistit dokonalou integraci do ekosystému výrobce.

Cena Huawei MatePad Paper a dostupnost

A na kolik podobné zařízení vlastně vychází? Huawei se na MWC nechal slyšet, že jej bude v Evropě prodávat za 499 Euro, tedy v přepočtu asi 12 900 korun s tím, že start prodejů oznámí v budoucnu. Ačkoliv se může zdát cena na první pohled na zařízení tohoto typu poměrně vysoká, je třeba druhým dechem dodat, že u něj výrobce nešetří s příslušenstvím přibaleným do krabice. Kromě samotného zařízení a nabíječky k němu totiž dostanete taktéž chytré pero Huawei M-Pencil 2. generace se dvěma náhradními hroty a obal MatePad Paper Folio Cover – tedy obal s možností překrytí displeje. Jen samotný M-Pencil vychází na českém trhu na 2599 korun při koupi samostatně.

Kde koupit tablety Huawei

HUAWEI MatePad T10 64 GB modrý (53012NHH)

HUAWEI MatePad T10 64 GB modrý (53012NHH)

od  

HUAWEI MatePad 11 128 GB Wi-Fi šedý (TA-MP11128WGOM)

HUAWEI MatePad 11 128 GB Wi-Fi šedý (TA-MP11128WGOM)

od  

Huawei MatePad T10 32 GB Wi-Fi (53011EUJ)

Huawei MatePad T10 32 GB Wi-Fi (53011EUJ)

od  

Huawei MediaPad T3 10

Huawei MediaPad T3 10

od  

HUAWEI MatePad T10s

HUAWEI MatePad T10s

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Představení produktu Tablety

Jiri-Filip (1)

Jiří Filip

Redaktor

Milovník technologií, dobrého jídla, sportu a pěší turistiky, pro kterého je psaní nejen prací, ale i koníčkem. Nejradši píšu o smartphonech, smartwatch, smart home či jiných tech gadgetech, které dokáží zpříjemnit každodenní život.

Více článků od Jiřího

Přečtěte si také