Seznam.cz

Jak vybrat nejlepší tablet do 10 000 Kč

pouziti-tabletu-v-exterieru
Zdroj: Unsplash.com
Vratislav Holub
Vratislav Holub před 4 měsíci

Vybíráte tablet, který nebude sloužit pouze pro procházení webu? Chcete na tabletu pracovat, hrát hry nebo upravovat fotky? Ideální volbou jsou tablety střední třídy se skvělým poměrem cena/výkon. Jak tedy vybrat nejlepší tablet do 10 000 Kč a na co si dát pozor? Poradíme, který model je pro vás nejlepší.

Apple iPad 10,2" 2021
1.
top

Nejlepší pro uživatele, kteří jsou součástí Apple ekosystému.

Apple iPad 10,2" 2021

od  

Apple iPad je prakticky nejlepší volbou pro ty, kteří se každý den spoléhají například na iPhone nebo Mac. Tento tablet nabízí skvělý výkon, povedený design a dostačující výdrž baterie.

Samsung Galaxy Tab S6 Lite
2.
top

Skvělá volba pro kreativní uživatele.

Samsung Galaxy Tab S6 Lite

od  

Elegantní tablet od Samsungu. Nabízí dostačující výkon, prostorový 3D zvuk a dokáže se jednoduše propojit s chytrým telefonem Galaxy.

Lenovo Tab P11
3.
top

Perfektní tablet v poměru cena/výkon.

Lenovo Tab P11

od  

Tablet Lenovo Tab P11 kombinuje ty nejlepší vlastnosti v povedeném těle. Pochlubit se dokáže skvělou výdrží baterie a kvalitním displejem.

Jak vybrat tablet

Tablet lze označit za univerzální zařízení, které stojí mezi mobilním telefonem a klasickým počítačem. Přitom kombinuje to nejlepší z obou světů, což následně svému uživateli nabízí prostřednictvím dotykové obrazovky. Na dnešním trhu se ale nachází stovky modelů v cenovém rozpětí od zhruba 2 000 Kč do 100 000 Kč. Zorientovat se pak v takto širokém segmentu není vůbec jednoduché. My vám proto přinášíme praktického průvodce, který vás provede výběrem vhodného zařízení do 10 000 Kč a poradí vám, na jaké parametry byste si měli dát pozor.

Za zmiňovanou částku se dá pořídit slušný model, se kterým si užijete spoustu zábavy a budete se na něj moci kdykoliv spolehnout. Takovéto modely totiž nabízejí zpravidla dostatečný výkon nejen pro prosté brouzdání internetem, ale hravě si poradí i s náročnějšími aplikacemi, hrami a multimédii. Nutno však upozornit, že se nejedná o takzvané TOP modely a je tedy nutné počítat s určitými kompromisy. Pokud vyžadujete jen to nejlepší, budete si muset připlatit. Pojďme se ale nyní zaměřit na jednotlivé parametry, které jsou při výběru tabletu klíčové a napovídají o jeho schopnostech.

Operační systém

Mezi jednu z nejdůležitějších vlastností se jednoznačně řadí operační systém. Ten má při výběru obrovskou váhu a rozhodně byste jej neměli přehlédnout. V této kategorii je to naštěstí poměrně jednoduché. Takřka všechna zařízení disponují Androidem. Tablety s Androidem jsou zpravidla levnější, stáhnete si do nich doslova tisícovky nejrůznějších aplikací a her, můžete jeho úložiště rozšířit prostřednictvím paměťové karty. Operační systém si současně do značné míry můžete přizpůsobit k obrazu svému.

Na druhé straně stojí systém iPadOS z dílny kalifornské společnosti Apple. Do 10 000 Kč se dá ale sehnat pouze jeden takovýto tablet, a to základní iPad (2020). V tomto případě se jedná o vyladěnou variantu, která i při papírově nižších parametrech nabízí až překvapující výkon a pyšní se podstatně lepší podporou. Apple vydává aktuální verze operačního systému i na starší modely. Další výhodou pak je dobře fungující provázanost s ostatními Apple produkty. Pokud tedy ve vaší domácnosti používáte převážně zařízení s logem nakousnutého jablka, koupí iPadu s iPadOS rozhodně neprohloupíte.

Velikost displeje

Při výběru byste rozhodně měli zohlednit i samotnou velikost tabletu. To jde opět ruku v ruce s doporučením o tom, abyste se předem zamysleli, k čemu zařízení vlastně chcete využívat. Pokud na něm například chcete hrát hry, tak 8“ displej pravděpodobně ideální volbou nebude. Jednoduše lze říct, že čím více prostoru budete mít k dispozici, tím lépe budete schopni pracovat se samotným obsahem.

iPad je vhodný pro studium
Zdroj: Unsplash.com
Tablet je silným pomocníkem při práci i studiu.

Ne nadarmo se ale říká, že není všechno zlato co se třpytí. Větší displej s sebou samozřejmě nese i určité nevýhody, které zase pro někoho mohou představovat větší přítěž. Jestliže chcete se zařízením například cestovat a brát jej s sebou i na náročnější výlety, tak pro vás bude menší tablet přívětivější variantou. Tablety v tomto cenovém rozpětí se každopádně svou velikostí displeje pohybují mezi 9“ až 11“.

Úložiště

Technologie se posouvají kupředu raketovým tempem. Díky tomu jsou dnes například aplikace, fotografie, videa a další soubory podstatně náročnější na úložiště, na což byste určitě neměli zapomenout. Zatímco ještě před lety jste si možná vystačili s kapacitou 4 GB, dnes byste s takovou moc dlouho nepochodili. Přesně proto doporučujeme volit přinejmenším tablety s 32GB úložištěm. Samozřejmě v tomto případě platí pověstné pořekadlo, že čím více, tím lépe. Volného místa není zkrátka nikdy dostatek.

Výdrž baterie

Opomenout byste také určitě neměli na kapacitu baterie, respektive tedy její výdrž. V případě tabletu se samozřejmě nejedná o ten nejdůležitější parametr, ale je určitě dobré se nad ním dopředu zamyslet a opět vzít v potaz, jak vlastně zařízení budete využívat. Modely v tomto cenovém rozpětí se povětšinou pohybují kolem 10hodinové výdrže. Tato hodnota samozřejmě dokáže rychle klesat při náročnějších aktivitách jako je například hraní her.

Na jaké kompromisy se připravit

Jak již bylo zmíněno v úvodu, tablety v cenové kategorii do 10 000 Kč nelze označit za takzvané TOP modely. Přestože tyto kousky mnohdy nabízí zajímavé specifikace a s řadou úloh si poradí prakticky levou zadní, tak mají i svá slabší místa. Výrobci totiž do tohoto typu zařízení nedávají úplně nejnovější/nejvýkonnější technologie. Opět to ale neznamená, že se nejedná o schopné kousky, ba naopak.

Mezi nejčastější nedostatky se jednoznačně řadí absence nejnovějšího standardu Wi-Fi 6 a horší kvalita fotoaparátu či kamery. Nalejme si ale čistého vína. Jedná se o poměrně zanedbatelné mezery, které lze snadno oželet. Co se pak týče výkonu, tak toho je pro drtivou většinu úloh dostatek. Každopádně pokud byste zařízení chtěli využít například pro střih videí a podobně náročné činnosti, můžete narazit na problémy. Tablet zkrátka nebude stíhat. Pro takovéto účely je nutné zainvestovat do dražšího, výkonnějšího modelu.

Nejlepší tablety do 10 000 Kč

Abychom zde nemluvili pouze o parametrech, na které je potřeba si dát pozor, tak si taktéž uvedeme i jednotlivé příklady. Vybrali tři oblíbené tablety, které se pyšní úctyhodným výkonem spolu s řadou dalších, užitečných funkcí.

Apple iPad (2021)

Jako jeden z nejlepších tabletů do 10 000 Kč musíme jednoznačně označit Apple iPad (2021). Tento kousek sice atakuje horní cenovou hranici, ale nabízí poměrně dostatek benefitů, které za danou částku dostanete. Tablet těží především ze svého čipu Apple A13 Bionic v kombinaci s operačním systémem iPadOS. Vše je totiž perfektně odladěno a tablet tak nemá absolutně žádný problém ani s náročnějšími úlohami. S těmi si můžete pohrát na 10,2“ Retina displeji s rozlišením 2160 x 1620 pixelů.

Potěšit dokáže i relativně dobrá výdrž baterie, která konkrétně dokáže nabídnout až 10 hodin zábavy. K iPadu se také hodí přikoupit například Apple Pencil (1. generace). Jedná se o praktické dotykové pero, s jehož pomocí si můžete například kreslit či malovat, zapisovat poznámky, zakreslovat náčrty a podobně. To vše s minimální odezvou, kdy navíc stylus dokáže vnímat tlak i náklon, což opět usnadní celou práci. Dalším povedeným parťákem pro tento tablet je Apple Smart Keyboard. Tato klávesnice zároveň funguje i jako elegantní ochrana displeje a stojánek.

iPad (2021) reprezentuje ideální volbu pro uživatele, kteří mají už například iPhone či počítač od Applu. Ačkoliv jsou tato zařízení obecně dražší než modely z nabídky konkurence, jsou mezi sebou skvěle provázána a dokážou vám tak značně usnadnit práci. Například internetové stránky si v jednu chvíli můžete procházet na tabletu, následně vzít do ruky telefon a začít přesně tam, kde jste akorát skončili. Těchto výhod je pak celá řada. Nevýhodou ale může být například uzavřenější systém či menší 64GB úložiště bez možnosti rozšíření paměťovou kartou. Apple každopádně nabízí i varianty se 128 GB a 256 GB místa, případně i s LTE konektivitou. Ty už ale přesahují hranici 10 000 Kč.

Samsung Galaxy Tab S6 Lite

Silnou konkurencí pro zmiňovaný iPad je Samsung Galaxy Tab S6 Lite. Tablet nabízí 10,4“ displej s rozlišením 2000 x 1200 pixelů a výkonný čip Exynos 9611 s osmijádrovým procesorem s frekvencí 2,3 GHz, který jde ruku v ruce s 4GB operační pamětí. Potěšit v tomto případě dokáže i 64GB úložiště, které lze rozšířit o dalších 1024 GB prostřednictvím paměťové karty microSD. I z hlediska výdrže baterie by měl tento model nabídnout více, respektive tedy až 12 hodin na jedno nabití. O celkový chod zařízení se stará operační systém Android 10.0.

Jednou z nejlepších vlastností tohoto modelu je dotykové pero S-pen, které je již součástí balení a nemusíte za něj připlácet jako za Apple Pencil u iPadu. Díky tomu lze zařízení taktéž jednoduše využít pro zapisování nejrůznějších poznámek, kreslení, anotování dokumentů a řadu dalších činností. Pokud navíc vlastníte chytrý telefon z řady Samsung Galaxy, můžete obě zařízení propojit a následně příchozí hovory i zprávy vyřizovat i na samotném tabletu. I tento kousek se pak prodává ve verzi s LTE konektivitou, čímž se ale opět dostanete nad zmiňovanou cenovou hranici.

Lenovo Tab P11

Naše srovnání si zakončíme poměrně zajímavým tabletem Lenovo Tab P11. V poměru cena/výkon bychom jej totiž mohli bezesporu označit za nejlepší zařízení na našem seznamu, a to z hned několika prostých důvodů. Tím prvním je hned samotný 11“ displej s 2K rozlišením 2000 x 1200 pixelů. Aby si zařízení poradilo s nejrůznějšími úlohami, tak v sobě skrývá osmijádrový čip Qualcomm Snapdragon 662 s taktem 2 GHz a 6GB operační pamětí.

V tomto směru dokáže potěšit i větší úložiště s kapacitou 128 GB. Opět nechybí možnost jej rozšířit skrze paměťovou kartu microSD o dalších 1024 GB. Co se týče výdrže baterie, tak ta nabízí až 15 hodin na jedno nabití. Společnost Lenovo si v případě tohoto tabletu dala záležet i na zvuku. O něj se totiž stará čtveřice reproduktorů a technologie Dolby Atmos pro prostorový zvuk. Tablet si navíc rozumí s širokou škálou příslušenství. Přikoupit k němu můžete například dotykové pero, dokovací stanici, Bluetooth klávesnici, anebo třeba obal.

Příslušenství

Nejednou bylo v tomto článku zmíněno příslušenství. Právě to je pro tablety poměrně důležité a mnohdy tak dokáže znatelně rozšířit jeho schopnosti a způsob využití. Pravděpodobně nejpopulárnější jsou dnes takzvaná dotyková pera neboli stylusy. Ty totiž umožňují velkou plochu, kterou tablet propůjčuje, využít například jako papír a různě si tak kreslit či psát poznámky v přirozenější podobě.

Opomenout byste také neměli na ochranu. V tomto směru dokáže hodně pomoci „obyčejné“ pouzdro, které tablet udrží v bezpečí. Navíc jej dokáže designově ozdobit. Jak už navíc bylo naznačeno, řada pouzder v sobě zároveň ukrývá i Bluetooth klávesnici.

Zobrazit nabídku všech tabletů

Nabídka nejlepších tabletů do 10 000 Kč

Apple iPad 10,2" 2021

Apple iPad 10,2" 2021

od  

Samsung Galaxy Tab S6 Lite

Samsung Galaxy Tab S6 Lite

od  

Lenovo Tab P11

Lenovo Tab P11

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Vratislav Holub

Vratislav Holub

Redaktor

Fanoušek technologií, student marketingu a redaktor, který se psaní článků věnuje od roku 2018. Primárně se zabývá děním okolo společnosti Apple, ale nejsou mu cizí ani konkurenční platformy, jejíchž pokrok mnohdy s údivem obdivuje. Ve svém volném čase rád debatuje s přáteli o aktuálním světovém dění. Řadí se k nočním sovám.

Více článků od Vratislava

Přečtěte si také