Seznam.cz

Nejlepší tablety do 10 000 Kč: Který je pro vás ten pravý?

pouziti-tabletu-v-exterieru
Zdroj: Unsplash.com
Vratislav Holub
Vratislav Holub před 9 měsíců

Vybíráte tablet, který by měl splňovat více než jen procházení webů? Chcete na tabletu také pracovat, hrát hry nebo upravovat fotky? Ideální volbou jsou tablety střední třídy se skvělým poměrem cena/výkon. Jak vybrat ty nejlepší do 10 000 korun a na co si dát pozor? Poradíme, jak vybrat ten pravý.

Apple iPad 10,2" 2021
1.
top

Nejlepší pro uživatele, kteří jsou součástí Apple ekosystému.

Apple iPad 10,2" 2021

od  

Apple iPad je prakticky nejlepší volbou pro ty, kteří se každý den spoléhají na iPhone nebo Mac. Tento tablet nabízí skvělý výkon, povedený design a dostačující výdrž baterie.

Samsung Galaxy Tab A8
2.
top

Výborná volba pro multimédia

Samsung Galaxy Tab A8

od  

Samsung Galaxy Tab A8 nabízí za cenu okolo 5 000 Kč skvělou výdrž baterie, kvalitní konstrukci a reproduktory. V kombinaci s dostatečně kvalitním displejem, 1TB Micro SD slotem a výkonem je velice vhodný na sledování videí a méně náročné hry. Zároveň není příliš těžký. Lze proto prominout absenci čtečky otisků prstů, horší fotoaparát a pomalejší nabíjení.

Samsung Galaxy Tab S6 Lite
3.
top

Skvělá volba pro kreativní uživatele.

Samsung Galaxy Tab S6 Lite

od  

Elegantní tablet od Samsungu nabízí dostatečný výkon, prostorový 3D zvuk a dokáže se jednoduše propojit s chytrým telefonem Galaxy.

Lenovo Yoga Tab 11
4.
top

Všestranný tablet do každé situace

Lenovo Yoga Tab 11

od  

Tablet Lenovo Yoga Tab 11 je zajímavou volbou do domácnosti i na cesty. Tato novinka dokáže zaujmout především svým zabezpečením a integrovaným stojánkem.

Xiaomi Pad 5
5.
top

Skvělý tablet do každé situace

Xiaomi Pad 5

od  

Model Xiaomi Tab 5 se řadí ve své cenové kategorii mezi špičku. Díky svému výkonu, displeji a fotoaparátu si poradí téměř s jakoukoliv úlohou, a potěší také svým hliníkovým tělem.

Jak vybrat tablet

Tablet je univerzální zařízení, které stojí někde mezi mobilním telefonem a klasickým počítačem. Snaží se přitom kombinovat to nejlepší z obou světů. Na současném trhu se ale nachází stovky modelů v cenovém rozpětí od zhruba 2 000 do 100 000 korun. Zorientovat se pak v takto širokém segmentu není vůbec jednoduché. My vám proto přinášíme praktického průvodce, který vás provede výběrem vhodného zařízení do 10 000 korun a poradíme vám, na jaké parametry byste si měli dát pozor.

Za zmiňovanou částku se dá pořídit slušný model, se kterým si užijete spoustu zábavy a budete se na něj moci kdykoliv spolehnout. Takovéto modely totiž již většinou nabízejí dostatečný výkon nejen pro prosté brouzdání internetem, ale hravě si poradí i s náročnějšími aplikacemi, hrami a multimédii. Nutno však upozornit, že se nejedná o takzvané TOP modely a je tedy nutné počítat s určitými kompromisy. Pokud vyžadujete jen to nejlepší, budete si muset připlatit. Pojďme se ale nyní zaměřit na jednotlivé parametry, které jsou při výběru tabletu klíčové a napovídají o jeho schopnostech.

Operační systém

Mezi jednu z nejdůležitějších vlastností se jednoznačně řadí operační systém. Ten má při výběru obrovskou váhu a rozhodně byste jej neměli přehlédnout. V této kategorii je to naštěstí poměrně jednoduché. Takřka všechna zařízení disponují Androidem. Tablety s Androidem jsou zpravidla levnější, lze si vybírat mezi tisícovkami nejrůznějších aplikací a her, a často můžete jeho úložiště rozšířit prostřednictvím paměťové karty. Operační systém si současně do značné míry můžete přizpůsobit dle svých představ.

Na druhé straně stojí systém iPadOS z dílny kalifornské společnosti Apple. Do 10 000 korun se dá ale sehnat pouze jeden takovýto tablet, a sice základní iPad (2021). V tomto případě se jedná o vyladěnou variantu, která i při papírově nižších parametrech nabízí až překvapující výkon a pyšní se podstatně lepší podporou než většina Androidů. Apple totiž vydává aktuální verze operačního systému i na starší modely. Další výhodou pak je dobře fungující provázanost s ostatními Apple produkty. Pokud tedy ve vaší domácnosti používáte převážně zařízení s logem nakousnutého jablka, koupí iPadu s iPadOS rozhodně neprohloupíte.

Velikost displeje

Při výběru byste rozhodně měli zohlednit i velikost tabletu. Ta jde opět ruku v ruce s doporučením o tom, abyste se předem zamysleli, k čemu zařízení vlastně chcete využívat. Pokud na něm například chcete hrát hry, tak 8“ displej pravděpodobně nebude ideální volbou. Jednoduše lze říct, že čím více prostoru budete mít k dispozici, tím lépe budete schopni pracovat se samotným obsahem.

iPad je vhodný pro studium
Zdroj: Unsplash.com
Tablet je silným pomocníkem při práci i studiu.

Větší displej s sebou samozřejmě nese i určité nevýhody, které zase pro někoho mohou představovat komplikace. Jestliže chcete se zařízením například cestovat a brát jej s sebou i na náročnější výlety, tak pro vás bude menší tablet přívětivější variantou. Tablety v ceně do 10 000 korun se každopádně svou velikostí displeje pohybují mezi 9“ až 11“.

Úložiště

Technologie se posouvají kupředu raketovým tempem. Díky tomu jsou dnes například aplikace, fotografie, videa a další soubory podstatně náročnější na úložiště, na což byste určitě neměli zapomenout. Zatímco ještě před lety jste si možná vystačili s kapacitou 4 GB, dnes byste s takovou moc dlouho nepochodili. Přesně proto doporučujeme volit přinejmenším tablety s 64 GB úložištěm. Samozřejmě v tomto případě platí pořekadlo, že čím více, tím lépe. Volného místa není zkrátka nikdy dostatek.

Výdrž baterie

Opomenout byste také určitě neměli kapacitu baterie. V případě tabletu se samozřejmě nejedná o ten nejdůležitější parametr, ale je určitě dobré se nad ním dopředu zamyslet a opět vzít v potaz, jak vlastně zařízení budete využívat. Modely v tomto cenovém rozpětí se povětšinou pohybují kolem desetihodinové výdrže. Tato hodnota samozřejmě klesá rychleji při náročnějších aktivitách jako je například hraní her.

Na jaké kompromisy se připravit

Jak již bylo zmíněno v úvodu, tablety v cenové kategorii do 10 000 korun nelze označit za takzvané TOP modely. Přestože tyto kousky mnohdy nabízí zajímavé specifikace a s řadou úloh si bez problémů poradí, mají i svá slabší místa. Výrobci totiž do tohoto typu zařízení nedávají ty nejnovější/nejvýkonnější technologie.

Mezi nejčastější nedostatky se jednoznačně řadí absence nejnovějšího standardu Wi-Fi 6 a horší kvalita fotoaparátu či kamery. Jedná se ale o poměrně zanedbatelné slabiny, které lze snadno oželet. Co se pak týče výkonu, tak toho je pro drtivou většinu úloh dostatek. Pokud byste zařízení chtěli využít například pro střih videí a podobně náročné činnosti, můžete začít narážet na problémy, kdy tablet přestane „stíhat“. V takovém případě je nutné zainvestovat do dražšího, výkonnějšího modelu.

Nejlepší tablety do 10 000 korun

Apple iPad 10,2" 2021

Apple iPad 10,2" 2021

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Apple iPad 10,2" 2021

Apple iPad 10,2" 2021

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Samsung Galaxy Tab S6 Lite

Samsung Galaxy Tab S6 Lite

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Samsung Galaxy Tab S6 Lite

Samsung Galaxy Tab S6 Lite

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Lenovo Yoga Tab 11

Lenovo Yoga Tab 11

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Lenovo Yoga Tab 11

Lenovo Yoga Tab 11

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Xiaomi Pad 5

Xiaomi Pad 5

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Xiaomi Pad 5

Xiaomi Pad 5

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky

Abychom zde nemluvili pouze o parametrech, které je nutné zohlednit, uvedeme si i jednotlivé příklady. Vybrali jsme pro vás 5 nejlepších tabletů, které se pyšní úctyhodným výkonem, spolu s řadou dalších užitečných funkcí.

Apple iPad (2021)

Jako jeden z nejlepších tabletů do 10 000 korun musíme jednoznačně označit Apple iPad (2021). Tento kousek sice atakuje horní cenovou hranici, ale nabízí dostatek benefitů, které za danou částku dostanete. Tablet těží především ze svého čipu Apple A13 Bionic v kombinaci s operačním systémem iPadOS. Vše je totiž perfektně odladěno a tablet tak nemá absolutně žádný problém ani s náročnějšími úlohami. S těmi si můžete pohrát na 10,2“ Retina displeji s rozlišením 2160 x 1620 pixelů.

Potěšit dokáže i dobrá výdrž baterie, která nabízí až 10 hodin zábavy. K iPadu se také hodí přikoupit například Apple Pencil (1. generace). Jedná se o praktické dotykové pero, s jehož pomocí si můžete například kreslit či malovat, zapisovat poznámky, zakreslovat náčrty a podobně. To vše s minimální prodlevou odezvy, kdy stylus navíc dokáže přenášet tlak i náklon. Dalším povedeným parťákem pro tento tablet je Apple Smart Keyboard. Tato klávesnice zároveň funguje i jako elegantní ochrana displeje a stojánek.

iPad (2021) reprezentuje ideální volbu pro uživatele, kteří mají už například iPhone či počítač od Applu. Ačkoliv jsou tato zařízení obecně dražší než modely z nabídky konkurence, jsou mezi sebou skvěle provázána a dokážou vám tak značně usnadnit práci. Nevýhodou ale může být dražší originální příslušenství, uzavřenější systém či základní 64 GB úložiště bez možnosti rozšíření paměťovou kartou. Apple každopádně nabízí i varianty se 128 GB a 256 GB místa, případně i s LTE konektivitou. Ty už ale přesahují hranici 10 000 korun.

Samsung Galaxy Tab A8

Adeptem na jeden z nejlepších tabletů v této cenově kategorii je i populární Samsung Galaxy Tab A8, který potěší poměrem cena/výkon. Jedná se o model s 10,5″ Full HD displejem s rozlišením 1920 x 1200 pixelů a bytelnou, prémiovou kovovou konstrukcí. Zároveň potěší dlouhou výdrží baterie a kvalitními reproduktory s technologií Dolby Atmos. Galaxy Tab A8 nepřekypuje výkonem, ale na běžné používání je svižný dostatečně. Uživatelé si na plynulost nijak nestěžují.

Jedná se tedy o skvělou volbu na sledování videí a podobná multimédia. Tomu dopomáhá i slot na Micro SD paměťovou kartu o velikosti až 1 TB. Velikou výhodou tohoto tabletu je cena okolo 5 000 korun, díky které lze prominout absenci čtečky otisků prstů, horší fotoaparát a pomalejší nabíjení. Hmotností se Galaxy Tab A8 řadí mezi průměr.

Samsung Galaxy Tab S6 Lite

Silnou konkurencí pro zmiňovaný iPad je Samsung Galaxy Tab S6 Lite. Tablet nabízí 10,4“ displej s rozlišením 2000 x 1200 pixelů a výkonný čip Exynos 9611 s osmijádrovým procesorem s frekvencí 2,3 GHz, který jde ruku v ruce s 4 GB operační pamětí. Potěšit v tomto případě dokáže i 64 GB úložiště, které lze rozšířit o dalších 1024 GB prostřednictvím paměťové karty microSD. I z hlediska výdrže baterie by měl tento model nabídnout více, respektive tedy až 12 hodin na jedno nabití. O celkový chod zařízení se stará operační systém Android 11.0 s nástavbou One UI 3.1. Tato aktualizace do tabletu přinesla také jednu zajímavou funkci z jeho dražších bratříčků, a sice desktopový systém DeX.

Jednou z nejlepších vlastností tohoto modelu je dotykové pero S-pen, které je již součástí balení a nemusíte za něj (výrazně) připlácet jako za Apple Pencil u iPadu. Díky tomu lze zařízení taktéž jednoduše využít pro zapisování nejrůznějších poznámek, kreslení, anotování dokumentů a řadu dalších činností. Pokud navíc vlastníte chytrý telefon z řady Samsung Galaxy, můžete obě zařízení propojit a následně příchozí hovory i zprávy vyřizovat i na samotném tabletu. I tento kousek se pak prodává ve verzi s LTE konektivitou, čímž se ale opět dostanete nad zmiňovanou cenovou hranici.

Lenovo Yoga Tab 11

Nenáročné uživatele, kteří hledají primárně komfortní tablet s dobrou výbavou může zaujmout Lenovo Yoga Tab 11. Tento model se opět pyšní 11″ displejem s 2K rozlišením a povedenou konstrukcí s integrovaným stojánkem. Tablet si proto můžete kdykoliv položit a sledovat například multimediální obsah. O chod zařízení se v tomto případě stará čipset MediaTek Helio G90T v kombinaci s 4 GB operační paměti RAM. Tato kombinace zajišťuje dostačující výkon pro drtivou většinu úloh, avšak s graficky náročnými hrami či programy spíše nepočítejte. Z hlediska úložiště tablet nabízí poměrně nezvyklých 125 GB, které lze rozšířit prostřednictvím paměťové karty až o téměř 1 TB. Potěšit dokáže i 4G/LTE konektivita.

Tablet je svými uživateli častokrát oceňován pro svou až patnáctihodinovou výdrž baterie, čtveřici dobře hrajících JBL reproduktorů s podporou prostorového zvuku Dolby Atmos a slušný displej, což jde ruku v ruce s již zmiňovaným integrovaným stojánkem. Lenovo Yoga Tab 11 se proto může stát skvělým parťákem například na sledování filmů a ostatních videí. Na svou cenu navíc nabízí i poměrně slušný fotoaparát s rozlišením 8 MPx. Naopak lehce zklamat může pouze průměrným výkonem a relativně vyšší hmotností. Ta totiž činí 650 gramů. Za zmínku pak ještě určitě stojí odemykání zařízení přes sken obličeje.

Xiaomi Pad 5

Velice zajímavý tablet se nachází i v nabídce společnosti Xiaomi. Model Xiaomi Pad 5 totiž v 11″ hliníkovém těle ukrývá dostatek výkonu i pro náročnější operace a celkově dokáže zaujmout hned v několika ohledech. Na první pohled je to IPS displej s rozlišením 2560 x 1600 pixelů a 120 Hz obnovovací frekvencí. To nejdůležitější se ale samozřejmě ukrývá uvnitř. Tablet je poháněn moderním čipsetem Qualcomm Snapdragon 860 s osmijádrovým procesorem a 6 GB operační paměti. Díky tomu je tento kus vhodný nejen pro sledování multimédií, ale i k hraní her nebo tvorbu grafiky. Za zmínku ještě stojí baterie s kapacitou 8720 mAh, která dokonce podporuje rychlonabíjení výkonem až 22,5 W (adaptér je součástí balení). Interní úložiště pak nabízí kapacitu 128 GB.

Xiaomi Pad 5 sice není na trhu ještě ani rok, ale i přesto si už dokázal získat nemalou popularitu. Jeho uživatelé si nejčastěji pochvalují výkon, poctivou výdrž baterie a kvalitní displej, primárně kvůli vyšší obnovovací frekvenci a dobrým pozorovacím úhlům. Pochvaly sklízí i solidní fotoaparát. Někteří ale kritikou nešetří. U tohoto tabletu by totiž rádi viděli AMOLED panel, stejně tak jim chybí GPS nebo možnost rozšíření úložiště prostřednictvím paměťové karty. Ve finále jde ale o velice zajímavý a povedený model s operačním systémem Android 11 a nástavbou MIUI podporující multitasking.

Příslušenství

Nejednou bylo v tomto článku zmíněno příslušenství. Právě to je pro tablety poměrně důležité a mnohdy dokáže znatelně rozšířit jejich schopnosti a způsob využití. Pravděpodobně nejpopulárnější jsou dnes takzvaná dotyková pera nebo stylusy. Ty totiž umožňují velkou plochu tabletu využít pro kreslení či zapisování poznámek.

Opomenout byste neměli ani ochranu. V tomto směru dokáže hodně pomoci „obyčejné“ pouzdro, které tablet udrží v bezpečí. Řada pouzder v sobě zároveň ukrývá i Bluetooth klávesnici.

Zobrazit nabídku všech tabletů

Kde koupit nejlepší tablety do 10 000 Kč

Apple iPad 10,2" 2021

Apple iPad 10,2" 2021

od  

Samsung Galaxy Tab A8

Samsung Galaxy Tab A8

od  

Samsung Galaxy Tab S6 Lite

Samsung Galaxy Tab S6 Lite

od  

Lenovo Yoga Tab 11

Lenovo Yoga Tab 11

od  

Xiaomi Pad 5

Xiaomi Pad 5

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Vratislav Holub

Vratislav Holub

Redaktor

Fanoušek technologií, student marketingu a redaktor, který se psaní článků věnuje od roku 2018. Primárně se zabývá děním okolo společnosti Apple, ale nejsou mu cizí ani konkurenční platformy, jejíchž pokrok mnohdy s údivem obdivuje. Ve svém volném čase rád debatuje s přáteli o aktuálním světovém dění. Řadí se k nočním sovám.

Více článků od Vratislava

Přečtěte si také